آنفولانزا در مادران باردار؛ تهدیدی برای جنین

آنفولانزا-مادران

زنان بارداری که در مقابل آنفولانزا خود را محافظت نمی‌کنند، سلامت نوزادشان را به خطر خواهند انداخت. آنفولانزا در مادران یک تهدید جدی است.

هنگامی که یک مادر به آنفولانزا مبتلا می‌شود، ممکن است بیماری او به حدی برسد که نیازمند بستری در بیمارستان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد این مسئله ممکن است علتی برای این باشد که نوزاد تازه متولد شده، نارس و کم وزن به دنیا بیاید. موضوع مهمی که عدم توجه به آن می‌تواند مشکلات زیادی را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد.

واکسن آنفولانزا مادران

اهمیت واکسن آنفولانزا

تحقیقات در زمینه آنفولانزا مادران، اهمیت واکسن آنفولانزا و داروهای ضد ویروسی را برای زنان باردار در مراحل مشکوک به آنفولانزا تایید می‌کند. افراد بالای ۶ ماه باید هر سال واکسن آنفولانزا را دریافت کنند؛ به ویژه زنان باردار، جوانان، پیران و هر کسی که بیماری مزمنی دارد؛ باید اهمیت بیشتری به این واکسن بدهند. این افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنفولانزا قرار دارند.

آنفولانزا می‌تواند از نظر شدت بیماری، طیف وسیعی از خفیف تا شدید را در برگیرد. در هر صورت آنفولانزا برای زنان باردار از همه خطرناک‌تر است. در طول بارداری سیستم ایمنی بدن، قلب و ریه تغییراتی می‌کند که زنان را در طول حاملگی و دو هفته بعد از زایمان، در معرض آنفولانزا آسیب‌پذیر می‌کند. سعی می‌شود واکسن‌های جدید انواع متفاوتی از ویروس‌ها را در بربگیرد تا احتمال آلوده شدن مادر به ویروس آنفولانزا کاهش یابد.

امروزه آنفولانزا به شدت در حال گسترش است. تحقیقاتی در سال ۲۰۰۹ بر روی زنان باردار که آنفولانزا گرفته بودند و کسانی که نگرفته بودند، انجام شد. در این میان تعداد بالایی از این افراد مجبور شدند در بیمارستان بستری شوند. جالب است بدانید تنها در سال گذشته تعداد افراد مبتلا به آنفولانزا در ایالات متحده آمریکا، یک میلیون افزایش یافت و از این میان حدود ۸۰۰۰۰ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.

درمان-آنفولانزا-مادران

تحقیقات سال ۲۰۰۹ نشان داد که زنان بارداری که برای ابتلا به آنفولانزا به بیمارستان مراجعه کرده‌‌ بودند، در معرض ریسک بیشتری برای داشتن کودکان نارس و با وزن کم قرار گرفتند. بستری شدن یا نشدن این زنان در بیمارستان تاثیری بر کاهش ریسک این بیماری نداشت. میزان واکسیناسیون زنان باردار در سه ماهه اول بارداری مقابل آنفولانزا بسیار کم است. اگرچه واکسن صد در صد در مقابل بیماری موثر نیست؛ اما شدت آن را کم خواهد کرد.

مسئله واکسیناسیون یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به بارداری است. علی‌رغم اطلاعات نادرست در مورد واکسن و پیوند آن با اوتیسم، بسیار مهم است که مادران در مورد این مسئله بسیاری جدی باشند. آنفولانزا در دوران بارداری ممکن است حتی موجب نقص مادرزادی مغز، ستون فقرات یا قلب شود. در نتیجه در درجه اول باید پیشگیری‌های لازم انجام شود و در صورتی که امکان مراقبت‌های شدید نیست، حتما واکسن مورد مصرف قرار گیرد.

آیا واکسن باعث پیشگیری قطعی آنفولانزا مادران می‌شود؟

در این زمینه حتما با یک پزشک مشورت کنید. همچنین مراقبت‌‎های بهداشتی نیز بسیار مهم است. سعی کنید از پزشک خود سوالات مهم ذهنی‌تان را بپرسید و آن را اجرا کنید. علاوه بر واکسیناسیون، می‌توانید مصرف ویتامین‌ها، تغذیه درست و عادات سالم را افزایش دهید.

در واقع نباید به تزریق واکسن دل خوش باشید. اگر واکسن آنفولانزا بدون مراقبت‌های خاص و ویژه باشد، آنفولانزا مادران باردار به سادگی ایجاد خواهد شد. در نتیجه هم از نظر محیط‌هایی که ممکن است باعث بروز سرماخوردگی و آنفولانزا مادران شود و هم در زمینه ارتباط با افراد مختلف، ملاحظاتی باید انجام شود. در هر حال بانویی که باردار است باید سعی کند تا جای ممکن به آنفولانزا مبتلا نشود.

اگر آنفولانزا به سراغ مادران باردار آمد، چه کار باید کرد؟

فقط و فقط به پزشک مراجعه کنید. به هیچ عنوان به صورت خود درمانی کاری انجام ندهید. به پزشک معالج و متخصص مراجعه کرده و درمان‌های صحیح را از او بخواهید. تنها در این صورت است که حتی با وجود آنفولانزا مادران، کودک به سلامت به دنیا می‌آید.

اگر تجربه‌ای در زمینه آنفولانزا مادران باردار دارید حتما با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید. شاید تجارب شما بسیار مفید و کاربردی‌تر از برخی مشاهدات علمی باشد. برای این کار می‌توانید از قسمت نظرات همین صفحه اقدام کنید. همچنین سوالات خود را در مورد این موضوع، از صفحه پرسش و پاسخ پزشکی مطرح کنید.

چند مطلب پیشنهادی:

آنفولانزا و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

خطر بالای سرما خوردگی و آنفولانزا برای مبتلایان به بیماری قلبی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *