درد در سمت راست و بالای شکم: عوامل و راهکارهای درمانی

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی می باشد که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

درد در سمت راست و بالای شکم: یک نشانه و ده ها تشخیص

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می کند. از این رو, عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می شود که عبارتند از:

مسمومیت های غذایی:

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری ها و ویروس های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی گردید, علایم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ, اسهال, درد در نواحی مختلف شکم, بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود, درد نیز فروکش می کند.

اختلالات کبدی:

کبد اگر آسیب ببیند علایم متعددی از خود نشان می دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علایمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم, زرد شدن رنگ پوست و چشم ها ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی نماید.

اختلال عملکرد کیسه صفرا:

کیسه صفرا یکی از بخش های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود, شما علایم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی:

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست ها و گردن انتشار پیدا کند را تجربه کرده باشید. بطور کلی دردهای قلبی می توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

درصورتیکه شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته اید یا قبلا پزشکان به شما گفته اند در خطر بیماری گرفتگی رگ های قلبی هستید, اگر درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد شد, بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی:

شاید برای شما تعجب برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت های ریه (ذات الریه) در قسمت های پایینی ریه ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم  برخورد کنم؟

بیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می کنند, فلذا هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید

قدم دوم این است که یک پزشک شما را معاینه کند و تشحیص مناسب تعیین گردد.

قدم سوم این است که شما اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

راهکارهای درمانی:

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ شده اید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده اید, به شما توصیه می شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.
 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی قرار و ناآرام کرده است, علایم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.
 • راهکارهای تغذیه ای مناسب و فعالیت های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.
 • اگر شما سابقه بیماری قلبی داشته اید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید, ممکن است که لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی گردید.

یک پیشنهاد دوستانه:

درد در سمت راست و بالای شکم یک علامت از وجود احتمالی یک بیماری است, بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما اجرا گردد تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف های بی پایه و اساس فلان همسایه و فلان دوست, باعث می شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود, فقط و فقط بخاطر اینکه زمان را صرف مشورت های درمانی غیرعلمی کرده اید.

مجله سلامت و پزشکی Patient

2 Comments on “درد در سمت راست و بالای شکم: عوامل و راهکارهای درمانی”

 1. با عرض سلام و احترامات حضور شما. مدتی است که دوستم ناراحتی داخلی دارد البته سمت راست بالای سکم درد دارد نتایج خون هم مشکلی نداشت کلیه کیسه صفرا همچنان مشکلی نداشت معده و روده همچنان MRT شکم را هم کرده قابل تشویش نیست اما درد هنوز است ایا چی مشکلی میتواند باشد ؟؟

  1. سلام
   با تشکر از شما، دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر آگاهی و بالا بردن سطح دانش مردم در مورد بیماری های و علائم و نحوه درمان آن است، به این ترتیب ما اجازه تشخیص و تجویز درمان را نداریم، شما می توانید با استفاده از سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست کامل متخصص های گوارش را ببینید و پزشک معالج خود را انتخاب کنید و تحت نظر ایشان روند درمانی خود را آغاز کنید.
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *