در مواجهه با پارگی پرده گوش چه باید کرد؟

 • 1397-03-03
 • 8

پارگی پرده گوش یکی از مشکلات گوش میانی است. در واقع پرده گوش  اولین بخش از گوش میانی است.این پرده عامل جدایی گوش میانی از گوش خارجی است. پشت این پرده یعنی در بخش گوش میانی سه استخوانچه قرار دارد. وقتی امواج صدا به پرده گوش برخورد می کنند، پرده گوش به لرزش در می اید و امواج را به سه استخوانچه گوش میانی می فرستد و از ان جا به گوش داخلی فرستاده می شود.

وقتی به پرده گوش آسیب یا صدمه ای وارد می شود در روند کار اختلال ایجاد می شود و باید ابتدا به دنبال علت و سپس راه های درمان پارگی پرده گوش باشیم. پرده گوش عاملی مهم در غربال گری طیف محرک صدا است.به خاطر همین سلامت ان حائز اهمیت است.

 

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش شامل یک پارگی کوچک یا یک سوراخ کوچک بر روی پرده گوش است. این غشا زمانی که امواج صوتی وارد کانال گوش می شود به ارتعاش در می آبد و امواج را به سمت گوش میانی وارد می کند و بعد از عبور از گوش میانی وارد گوش داخلی می شود که در نهایت بعد از یک سری تغییرات در گوش داخلی ما صدا را می شنویم.
اما گاهی این پرده گوش یا همان غشای نازک اسیب می بیند یا پاره می شود و یا سوراخ می شود و انتقال امواج صوتی با مشکل مواجه می شود همچنین در موارد نادر فرد دچار کم شنوایی دائم می شود.

دلایل پارگی و آسیب پرده گوش (پرده صماخ)

عفونت

عفونت های گوش سبب پارگی پرده گوش می شوند. به ویژه در کودکان، در طی یک عفونت گوش، مایعات در پشت پرده قرار می گیرند. فشار ناشی از رسوب مواد سیال می تواند باعث پارگی یا اسیب غشای نازک شوند.

تغییرات فشار

فعالیت های دیگر می تواند تغییرات فشار در گوش را ایجاد کند و منجر به یک پارگی یا سوراخ پرده گوش شوند. این به عنوان barotrauma شناخته شده است، و عمدتا زمانی رخ می دهد که اختلاف فشار خارج از گوش به طور قابل توجهی از فشار داخل گوش زیادباشد . از جمله فعالیت هایی که می تواند باعث بروز barotrauma شود عبارتند از:

غواصی
پرواز در هواپیما
رانندگی در ارتفاع زیاد
امواج حاصل از شوک الکتریسیته

آسیب یا تروما

ضایعات نیز می توانند باعث پارگی پرده گوش شوند. هر آسیب به گوش یا ضربه و آسیبی که به سمت سر باشد می تواند باعث پارگی پرده گوش شود. عوامل زیر، جز مواردی هستند که باعث پارگی پرده گوش می شوند و به دنبال آن باعث اختلال گوش میانی می شوند:

قرار دادن هر گونه شی، مانند یک پنبه، ناخن یا قلم، هر چیز دیگری به خصوص که ان شی نوک تیز هم باشد به پرده گوش می تواند آسیب برساند.

آسیب آکوستیک

یا آسیب به گوش شامل صداهای بسیار بلند است، که می تواند پرده گوش را اسیب بزند. با این حال، این موارد خیلی شایع نیستند.

علائم پارگی پرده گوش

درد از علائم اصلی پارگی پرده گوش می باشد. در برخی موارداین درد ممکن است شدید باشد. همچنین می تواند در طول روز همچنان ادامه داشته باشد و یا می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد.

معمولا هنگامی که درد از بین می رود، گوش شروع به تخلیه می کند. در نقطه ای که پرده گوش پاره شده است. آب مروارید، خونریزی و یا مایع پر شده ممکن است از گوش آسیب دیده تخلیه شود. پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا باعث خونریزی می شود. این عفونت های گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا یا در مناطقی که کیفیت پایین هوا را دارند، رخ می دهد.

تشخیص پارگی پرده گوش

دکتر شما می تواند از چندین روش برای تعیین اینکه آیا پرده گوش شما پاره شده است یانه؟ استفاده کند، یک نمونه از مایع، را مورد ازمایش قرار می دهد، این در حالی است که پارگی پرده گوش در اثر عفونت به وجو امده باشد. (همان طور که گفته شد،عفونت ممکن است سبب پاره شدن پرده گوش شود)
امتحان اتوسکوپ، که در آن دکتر از یک دستگاه تخصصی با نور استفاده می کند تا به کانال گوش شما نگاه کند. و در صورت وجود تغییرات ازمایشات خود را انجام دهد.
امتحان شنوایی، که در آن دکتر محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می کند
تمپانومتری، که در آن دکتر یک سنجاقک سنج را در گوش شما قرار می دهد تا واکنش گوش شما را به تغییرات فشار تست کند.

در اخرین مرحله پزشک ممکن است شما را به متخصص گوش، بینی یا گلو راهنمایی کند.

درمان پارگی پرده گوش

درمان های مربوطه به پارگی پرده گوش به طور عمده برای از بین بردن درد و یا جلوگیری از عفونت طراحی شده اند.

پچ کردن

اگر گوش شما به تنهایی در حال بهبود نیست، پزشک شما ممکن است از پچ تست استفاده می کند. پچ کردن شامل قرار دادن پچ پزشکی بر روی غشاء نازک است. پچ تشعشع غشا را به هم می ریزد که در روند بهبودی پرده ی گوش بی تاثیر یست.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت هایی را که ممکن است به پارگی پرده گوش شما منجر شود، پاک کنند. آنها همچنین شما را از ایجاد عفونت های جدید و یا سوراخ کردن پرده گوش محافظت کنند. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا داروهای خوراکی را تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

عمل جراحي

در موارد نادر، ممکن است جراحی برای سوراخ کردن پرده گوش و خارج کردن مواد عفونی که در پشت ان واقع شده، نیاز باشد و بعد از ان برای ترمیم پرده گوش جراحی به نام تیمپانوپلاستی صورت می گیردکه در طی تمپانوپلاستی، جراح بافتی از ناحیه دیگری از بدن فرد می گیرد و آن را به سوراخ گوش پیوند می زند.

در خانه، می توانید درد پرده پاره گوش را با تسکین دهنده هایی مثل گرما کاهش داد.برای این منظور قرار دادن یک حوله تمیز گرم و خشک بر روی گوش شما چندین بار در روز می تواند کمک موثری باشد.
از داروهای ضدافسردگی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما اسیب دیده باشد، مایعات حاصل از این این قطره ها می تواند به گوش شما کشیده شودو این می تواند مسئله را حاد تر کند.

بازیافت پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان تهاجمی بهبود می یابد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه، فقط افت شنوائی موقت دارند. حتی بدون درمان، پرده گوش خود را در چند هفته می توان بهبود بخشید.

یا در صورت انجام جراحی، شما معمولا می توانید در عرض یک تا دو روز بیمارستان را ترک کنید. بازیابی کامل، به ویژه پس از درمان یا روشهای جراحی، به طور معمول طی هشت هفته اتفاق می افتد.

اما توصیه اکید می شود در صورت مواجه با این عامل حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید تا وخیم بودن و نبودن ان را، پزشک تشخیص دهد.

 

برگرفته از سایت:

بیماری های گوش

mayoclinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «در مواجهه با پارگی پرده گوش چه باید کرد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

8 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دخترم گوش پاک کن رو با فشار کرد تو گوشم درد بدی احساس کردم .بعد از چند دقیقه خانمم نگاه کرد گفت خون دیده میشه .به نظرتون پرده گوشم پاره شده یا ضرب دیده

 2. سلام من یک هفته پیش خوابیدم بیدار که شدم دیدم گوشم کیپ شده و همین اتفاق دوباره افتاد ولی کیپش همش درست شد دیشب خوابیدم باز دوباره گوشم کیپ شده بود ( فقط گوش سمت چب) ۸ ساعت گوشم کیپ بود رفتم دکتر گفته پرده گوشم آسیب دیده من ۱۶ سالمه آیا ترمیم میشه تقریبا ۶۰٪ شنوایی داره البته چرکی هم هست باید بعد عید برم دکتر گوش و حلق و بینی آیا با شستشو و چرک خشک کن و زمان ترمیم میشه

 3. سلام.من گوشم وزوز داشت به توصیه دوستم توش عسل ریختم.بعد چند روزدرد شدید داشتم و شنواییم رفت.با گوش پاک دستکاریش کردم.احساس می کنم پرده گوشم پاره شده چون وقتی با دهان بسته بادش می کنم فس فس صدا میده.حالا هم وقتی گوشی روی لپم یا موی سرم میزارم بهتر میشنم.اگه پاره شده باشه مراقبتش چطوریه؟ ممنون میشم پاسخم و بدین.

  • سلام
   با توجه به دستکاری گوش و استفاده از عسل لازم است حتما ویزیت شوید

 4. سلام و عرض ادب ببخشید من گوش سمت راستم با بر خورد دست دوستم اسیب دیده ولی قدرت خیلی زیادی نداشت اما من گوش راست م ک شنوا یا گا وقت ها اصلا نمی شنوم ایا پرده گوشم پاره شده است و درمانش چیست ممنون

  • سلام
   لارم است معاینه شود
   در موارد آسیب خفیف ممکن است خودبخود بهبود یابد در موارد شدید جراحی لارم است

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر