صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • 43
علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای افراد ترسناک است. علت وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌های مرتبط گوارشی باشد. خون در مدفوع، نشان دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود).

با استفاده از جزئیات، معاینه فیزیکی، آزمایش‌های تشخیصی و غیره، پزشکان می‌توانند علت وجود خون در مدفوع را تشخیص دهند. در این مقاله به بررسی علت وجود خون در مدفوع می‌پردازیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند به پزشک متخصص گوارش مراجعه کند تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند. با استفاده از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر، پزشک متخصص گوارش در سطح کشور را انتخاب کنید. شما می‌توانید از اینجا به لیست متخصصان گوارش و کبد در سطح کشور دسترسی داشته باشید.علت وجود خون در مدفوع

علت وجود خون در مدفوع

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت جود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقدامات نرم کننده مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.علت وجود خون در مدفوع

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا همورئيد گويند. واريس اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولاني مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری von WIllebrand و نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری روده‌ای التهابی (IBD)

بیماری روده التهابی (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD، مصرف داروهایی است که شامل استروئید ها و عوامل ایمن سازی هستند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.علت وجود خون در مدفوع

سرطان

وجود مدفوع خونی نشان دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌توانند دردناک و علت وجود خون در مدفوع باشند. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ را ديورتيکوليت می‌گویند.

وجود اين ديورتيکول ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است، ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند Kool-Aid، Hawaiian Punch، ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

علت وجود خون در مدفوع

آزمایش‌های تشخیصی

آزمایشات لازم برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع، توسط پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد انجام می‌گیرد. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

آزمایش خون غربالگری مدفوع: این یک آزمایش است که خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.

معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.

(Esophagogastroduodenoscopy EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف پذیر با دوربین کوچک در انتها از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.

سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، یک سیگموئیدوسکوپی ممکن است پیشنهاد شود.

آندوسکوپی یا پروکتوسکوپیعلت وجود خون در مدفوع

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در دفتر دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. این خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

(مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید)

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد. درمان دیگر ممکن است شامل موارد ساده‌ای باشد که می‌توانید به تنهایی انجام دهید مانند اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، نشستن در حمام گرم یا اجتناب از غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

43 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۱۷سالمه امروز متوجه شدن خون داخل مدفوع من هس ۵یا ۶قطره خون اومد مشکل چیه به پزشک مراجعه کنم یا نه

  • با سلام
   اگر وجود خون همراه با یبوست و درد بوده میتواند ناشی از یبوست باشد.اگر همراه اسهال و دلپیچه باشد علل عفونی مطرح میشود.جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 2. سلام من دختری 27 ساله هستم. یه چند وقتی به دلیل نداشتن حرکت و فعالیت بدنی یا همون ورزش، درد در سمت راستم زیر دنده ها احساس کردم و طوری بود که این درد به پشتمم میزد که من اوایل فکر میکردم به خاطر کمر درد هست. اما الان دردش افتاده و یه یکی دوروزی هست که یه قطره کوچیک خون در مدفوعم دیدم و خیلی ترسیدم. قبلا حدود 2 سال پیش کیسه صفرا عمل کرده بودم و دکتر بهم گفته بود که ورزش کنم تا یبوست نگیرم اما حدود دو ماهی هست که ورزش رو ترک کردم. یعنی ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه؟

  • با سلام
   اگر وجود خون همراه با یبوست و درد بوده میتواند ناشی از یبوست باشد.جای نگرانی نیست اما جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 3. سلام. 30 سال سن دارم. 3 روز هست که دچار اسهال شدم و با گذشت 3 روز رنگ مدفوع تیره تر شده و از 6 روز قبل سرفه های شدیدی دارم که بدون علایم سرما خوردگی است. البته از یک ماه قبل در کنار مقعد توده ای متورم داشتم که با گذشت زمان از تورم کم شده و بسیارک کوچک شده. تب ندارم و دل پیچ های خیلی خفیف دارم که میتونم احساسشون کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه ریه میباشد.اسهال نیز اگر بیش از ۴ بار در روز و باحجم زیاد است و یا تغییر رنگ داده نیاز به درمان دارویی دارد.جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

   • سلام 40 سال سن دارم دو سال پیش عمل هموروئید انجام دادم امروز در مدفوع خون زیادی مشاهده کردم و نمیدانم علتش چی هست؟

    • با سلام
     با توجه به حجم زیاد خون که ذکر کرده اید نیاز به بررسی و معاینه توسط پزشک دارد

 4. سلام دکتر ، بنده چند ماهی هست که رگه های خونی تو مدفوع میبینم ، ولی الان خون ریزی شدیدتر شده و قطره قطره میریزه (حدودا 10 قطره) و رگه هایی هم تو مدفوع هست ، بنظر شما خطرناکه؟
  یه بار هم دکتر داخلی رفتم که چکاب کامل نوشت گفت سالمی چیزی نیست ، دارو داد ولی باز هم خون ریزی دارم و شدیدتر شده!

 5. سلام
  ۳۲ سال سن دارم. از کودکی دچار یبوست بودم. که به مرور زمان بدتر میشد. تا اینکه حدود دوسال پیش به قدری شدید شد که بین دو نوبت مدفوع کردنم بیش از ده روز فاصله می‌افتاد. و هر بار با خونریزی همراه بود (ظاهراً به دلیل شقاق) البته اون زمان پرکاری شدید پاراتیروئید داشتم و کلسیم خونم بالا (۱۲) و ویتامین دی خونم پایین (زیر ۱۰) بود. بعداز جراحی پاراتیروئید و همینطور مصرف قرص ویتامین دی مشکل یبوستم تا حدود زیادی برطرف شده بود. یکی دو ماه بعداز عمل مجدداً چند باری خون در مدفوع دیدم اما زود رفع شد (حتی در آزمایش مدفوع خون دیده نشد) الان بعداز حدود یازده ماه از عملم دوباره دفع خون همراه با مدفوع دارم (البته این‌بار یه مقدار متفاوت هست و بعد از مدفوع دفع خون به صورت قطره‌ای یا سوزش مقعد ندارم) حجم خون هم در حد سه چهار قطره روی مدفوع هست. به نظرتون نیاز به پیگیری داره؟

  • با سلام
   در صورتی که همچنان یبوست دارید میتواند ناشی از یبوست باشد در غیر اینصورت بهتر است مجددا بررسی شود

 6. من ۱۶سالمه و دو روزه مدفوعم خیلی تیره شده و خون جدا از مدفوع و به صورت قطره قطره هست و خیلی زیاده. هیچ دردی هم ندارم
  بلید چی کار کنم؟

 7. سلام من ۱۵سالمه و دو سه روزه مدفوعم تیره شده و خون خیلی زیادی میبینم و هیچ دردی هم ندارم ب نظرتون باید چی کار کنم؟

 8. با سلام.ببخشید من چند سالی هست ک بخاطر مصرف دارو یبوست شدید دارم و گاهی اوقات ک یبوستم با مصرف فیبرها رفع میشه رگه های خونی مخلوط با مدفوعم میبینم. و مدتی هست ک یک نقطه از شکمم گاهی وقتا درد میکنه. بنظرتون مشکل جدی هست؟

 9. سلام جواتی ۱۵ ساله هستم اولین باره خون در مدفوعم دیدم و میوه و سبزی و چیزای فیبر دار استفاده نمیکنم آیا ممکنه دلیلش این باشه؟

  • با سلام
   وجود خون در مدفوع اگر به صورت جدا از مدفوع و رنگ روشن و حالت قطره قطره باشد بیشتر ناشی از زخم مقعد یا بواسیر است که بیشتر هنگام یبوست رخ میدهد.جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 10. با سلام خدمت شما دکتر عزیز جوانی هستم سی و چهار ساله
  الان نزدیک به بیست روزه سه بار شکمم کار کرده و مدفوم روشن و الویی رنگ هستش در حد ده پونزده قطره خون هر سه دفعه همراه با مدفوع هستش درد و سوزشی هم درناحیه شکمی یا مقعدی هم حس نمیکنم فقط عصبی میشم البته دوسال پیش هم فقط یکبار اینجور شدم بنظرتون دلیلش چیه لطفا راهنماییم کنین

  • با سلام
   دوست گرامی در صورتی که خون جدا از مدفوع و به صورت قطره قطره باشد میتواند ناشی از زخم و….مقعد باشد.جهت بررسی و درمان یبوست و معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سلام
  من ۱۶ سالمه و یک سال پیش به مدت دوماه خونریزی داشتم و خونریزی قبل دفع بود بعد گذشت اون دو ماه دیگه خونریزیم قطع شد و بعد دوباره شروع شد و دوباره قطع شد و باز شروع شده و خونریزیم زیاده بیشتر از ۱۰ قطره،چن دیقه بعد خونریزی شکمم و پهلوهام درد میگیره و دردش ب پاهام میزنه و حس سستی میکنم،موقع دفع سوزش و درد ندارم.اخرین باری ک خونریزی داشتم یعنی دیروز خون ب همراه لخته بود.بعد خونریزی تپش قلب میگیرم و سرم گیج میره و نفسم تنگ میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به تکرار خونریزی به صورت دوره های متناوب لازم است بررسی بیشتر و معاینه صورت گیرد.میتواندالتهاب روده ها و یا بواسیر و‌..باشد.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سلام من دو سالی هست که سالی حداقل ۲یا سه بار هر بار به مدت ۳الی ۵ روز دچارخونریزی همراه مدفوع یا خونریزی خالی میشوم‌بدون سوزش لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   نیاز به معاینه و بررسی های تکمیلی میباشد.با توجه به تکرار آن حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 13. سلام خسته نباشید 28ساله هستم الان چند سالی میشه که همراه مدفوع و بعد مدفوع از مقعدم خون میچیکه طوری خودم متوجه گرمی و تازگی خون میشم ، گاهی اوقات هم همراه با خونریزی درد شدید شکم دارم به حدی که دچار ضعف میشم
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به بررسی بیشتر و آزمایش مدفوع و در مواردی حتی کولونوسکوپی است.علل ممکن است از بواسیر یا شقاق مقعد باشد و یا پولیپ روده و کولیت روده و…حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 14. با سلام بنده یع ۳ روز هست که مدفوع تیره و خونی دارم و هنگام بلند شدن هم سر گیجه میگیرم و دل درد شدیدی دارم و یه جوان ۱۵ ساله هستم به نظر شما چی میتونی باشه و خجالت میکشم به والدینم صحبت کنم ممنون میشم کمک کنید

  • با سلام
   حتما جهت ویزیت به اورژانس بیمارستان و یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.میتواند ناشی از زخم دستگاه گوارش و خونریزی آن و یا پولیپ روده و…باشد.نیاز به ویزیت جهت تشخیص علت است

 15. باسلام من ۲ هفته پیش در مدفوعم رگه های خونی دیدم چندین ماه پیش هم یکبار دیگر این طور شده بودم بعضی اوقات هم دل درد دارم چه دلیلی میتونه داشته باشه ؟

  • با سلام
   دوست گرامی باید آزمایش مدفوع انجام دهید.با توجه به دل درد و خونریزی جهت بررسی های بیشتر به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.علت میتواند از عفونت روده تا کولیت و التهاب جدار روده یا پولیپ و….متغییر باشد

 16. سایت خوبی ‌تاثیر گذرای داریدمن دوهفته دچارخون ریزی معقدشده م ازناحیه معده وروده کوچکی درد دارم مدفوبدبوع وتیره هست راهنمای کنیدممنون میشم ازتون

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز است معاینه شوید و آزمایش خون و مدفوع بدهید و بررسی های دیگر مانند کولونوسکوپی درصورت اشکال درآزمایشات. احتمال خونریزی از زخم های معده و روده ،پولیپ و…مطرح است. حتما نیاز به بررسی دارد.به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام.من در مدفوعم خون دیدم.خون شفاف و روشن.اما هیچ دردی ندارم.نه دل درد و نه درد مقعدی.به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟؟بار اول هم است که چنین چیزی میبینم

    • با سلام
     در صورتی که همراه مدفوع و مخلوط با آن باشد میتواند ناشی از عفونت یا التهاب روده باشد .و اگر جدا از مدفوع و در انتهای آن بروز کند بیشتر ناشی از زخم مقعد و بواسیر و…است.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 17. سلام من دوهفته پیش درقسمت مقعدم دچارخونریزی شدم البته ازصبح تا غروب شکم دردداشتم سمت راست شکمم دردداشت شب دچارخونریزی شدم ودوباره دیروزسمت چپ شکمم درد داشت ودوباره خونریزی داشتم دلیل اصلی چه چیزی متونه باشه سرگیجه وحالت تهوع مداوم نیز دارم

  • با سلام
   دوست گرامی لازم است فشار خون و علایم حیاتی چک شود.ممکن است افت فشار خون بدنبال خونریزی پیدا کرده باشید که نیاز به درمان فوری دارد.اگر هیچکونه از سابقه همچین حالاتی ندارید میتواند ناشی از خونریزی از زخم دستگاه گوارش و یا التهاب روده ها باشد.به اورژانس بیمارستان یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 18. سلام خسته نباشید مدتی است دو طرف پهلوم سوزش دار وامروز خون درمدفوع دیده شد بصورت روشن

  • با سلام و احترام

   دوست گرامی نیاز به معاینه و بررسی آزمایشگاهی است. جهت ویزیت به متخصص جراحی مراجعه نمایید.

   با آرزوی سلامتی برای شما

  • سلام دقیقا من هم همینطور هستم دوست عزیز اگه تونستید بفهمید مشکل چیه بنده رو هم در جریان بزارید من هم سوزش در ناحیه پایین دنده ها و خونریزی دارم

 19. سلام یه سوال داشتم من دوهفته پیش در مدفوع خودم خون دیدم و یکمی هم سوزش داشتم ولی دیگه تکرار نشد تا امروز ایا مشکل جدی هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر