لیست بهترین پزشکان غدد کشور

غدد درون ریز زمینه‌های بیماری‌های مرتبط با هورمون است. یک متخصص غدد درون ریز می‌تواند مشکلات و اختلالات هورمون را تشخیص داده و درمان کند. هورمون‌ها متابولیسم، تنفس، رشد، تکثیر، ادراک حسی و حرکت را تنظیم می‌کنند. عدم تعادل هورمون دلیل اصلی برای طیف وسیعی از شرایط و بیماری‌های پزشکی است.

غدد درون ریز متمرکز بر هورمون‌ها و غدد و بافت‌های بسیاری است که آنها را تولید می‌کند. انسان بیش از ۵۰ هورمون متفاوت دارد. آنها می‌توانند در مقادیر بسیار کمی‌ وجود داشته و باز هم تاثیر قابل توجهی در عملکرد و توسعه بدن داشته باشند.

متخصص غدد خوب

متخصص غدد فردی است که بیماری‌های هورمونی را به طور کامل مورد مطالعه قرار داده و بهترین درمان‌های ممکن را می‌شناسد. بیشتر پزشکان عمومی‌ دارای تخصص لازم برای تشخیص و درمان بیماری‌های اصلی در این زمینه هستند، اما گاهی اوقات نیاز به کمک یک متخصص است.

شناخت و درمان بیماری‌های غدد، تیروئید، دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون، اختلالات قائدگی و پرمویی، بیماری‌های متابولیک و ارثی، کوتاهی قد و اختلال رشد، کمبود وزن در کودکان، بلوغ زودرس و دیررس، بیماری‌های غدد جنسی و دستگاه تناسلی، بیماری‌های غدد هیپوفیز، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری‌های غدد فوق کلیوی به این گروه از پزشکان مربوط می‌شود.  هدف یک متخصص غدد بازگرداندن تعادل هورمون در سیستم‌های بدن است. غدد درون ریز بدن معمولا در شرایط زیر تحت درمان قرار می‌گیرند:

 • دیابت
 • پوکی استخوان
 • یائسگی
 • اختلالات متابولیک
 • بیماری‌های تیروئید
 • تولید بیش از حد یا ناکافی هورمون‌ها
 • برخی از سرطان‌ها
 • قد کوتاه
 • ناباروری

متخصص غدد

چه زمانی به یک متخصص غدد مراجعه کنم

یک متخصص غدد متخصص در تشخیص و درمان انواع شرایط مرتبط با عدم تعادل هورمون و مشکلات است. در طی اولین بازدید، دکتر از بیمار علاوه بر معاینات فیزیکی سوالاتی را می‌پرسد که برای تعیین سطح درمان مهم بوده که شامل موارد زیر است:

 • داروهای مصرفی
 • سابقه خانوادگی مشکلات هورمونی
 • سایر شرایط پزشکی شامل آلرژی
 • عادات غذایی

به این دلیل که سطح هورمون‌ها روی بسیاری از سیستم‌های مختلف موجود در بدن تأثیر می‌گذارد، تغییرات کوچک در یک غده ممکن است به قسمت‌های مختلف بدن آسیب برساند. متخصصان غدد ضربان قلب و فشار خون بیمار را بررسی می‌کنند و به شرایط پوست، مو، دندان‌ها و دهانشان نگاه می‌کنند. نمونه‌های خون و ادرار ممکن است گرفته شود. پس از تشخیص، اندوکرینولوژیست یک طرح درمان را پیشنهاد می‌کند. این بستگی به شرایطی دارد که باعث ایجاد علائم می‌شود.

شایع‌ترین بیماری‌های غدد

بیماری‌های تیرویید شامل پرکاری، کم کاری، بزرگی یا گواتر ساده، گواتر گرهی و بدخیمی‌های تیرویید است.

بیماری‌های غدد فوق کلیوی شامل کم کاری یا افزایش ترشحات آن است که در نوع اخیر افزایش فشارخون جزو علائم اصلی بیماری است.

بخش درون ریز لوزولمعده مسئول ترشح انسولین در بدن است و در صورت اختلال در تولید یا اثر این ماده، بیماری دیابت یا مرض قند ایجاد می‌گردد.

هیپوفیز غده کوچکی در مغز است شایع ترین بیماری آن رشد توده‌های خوش خیم یا آدنوم در هیپوفیز است.

گناد یا غدد جنسی در زنان تخمدان‌ها و در مردان بیضه‌ها است که فرایند تولید مثل و خصوصیات جنسی هر جنس را کنترل می‌کنند.

غدد

از شایع ترین بیماری‌های غدد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نارسایی غده فوق کلیه: در این نارسائی غده فوق کلیه، هورمون کورتیزول و گاهی اوقات هورمون آلدوسترون را به مقدار بسیار کمی‌آزاد می‌کند. علائم این نارسائی عبارت اند از: خستگی، نارحتی معده، کم آبی و تغییرات پوستی. بیماری آدیسون نوعی نارسائی غده فوق کلیه است.
 • بیماری کوشینگ: تولید بیش از حد هورمون غده هیپوفیز منجر به فعال شدن بیش از حد غده فوق کلیه می‌شود. وضعیت مشابهی که سندرم کوشینگ نامیده می‌شود ممکن است در افراد، به ویژه کودکان مبتلا به کورتیکو استروئید رخ دهد.
 • آکرومگالی و سایر مشکلات هورمون رشد: اگر غده هیپوفیز باعث تولید بیش از حد هورمون رشد شود، استخوان‌ها و قسمت‌های مختلف بدن کودک ممکن است به طور غیر طبیعی سریع رشد کنند. همچنین اگر سطح هورمون رشد بیش از حد کم باشد، رشد قدی یک کودک می‌تواند متوقف شود.
 • هیپرتیروئیدیسم ( پر کاری تیروئید): در این اختلال غده تیروئید باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید می‌شود که منجر به کاهش وزن، ضربان قلب بالا، عرق و عصبانیت می‌شود.
 • هیپوتیروئیدیسم ( کم کاری تیروئید): در این اختلال غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. کم کاری تیروئید منجر به خستگی، یبوست، خشکی پوست و افسردگی می‌شود. این غده کم کار می‌تواند باعث توقف رشد در کودکان شود. برخی از انواع کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم در هنگام تولد وجود دارد.
 • هیپوپیتویتاریسم: در این اختلال غده هیپوفیز مقدار بسیار کمی‌هورمون آزاد می‌کند یا ممکن اصلا هورمونی آزاد نکند. این اختلال دلایل بسیار مختلفی می‌تواند داشته باشد. عادت ماهانه زنان در این شرایط ممکن است متوقف شود.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این اختلال باعث تولید بیش از حد آندروژن‌ها می‌شود که در رشد و خارج شدن تخمک‌ها از تخمدان اختلال ایجاد می‌کنند، PCOS عامل اصلی ناباروری است.
 • بلوغ زودرس: بلوغ زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که غدد دستور آزاد شدن هورمون‌های جنسی را به بدن بدهند.

بهترین متخصص غدد در تهران

هورمون‌ها بر عملکرد بدن در تمام بدن تاثیر می‌گذارد. عدم تعادل می‌تواند طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت را ایجاد کند. یافتن بهترین دکتر غدد اهمیت زیادی دارد اما شاید آشنایی کاملی برای یافتن راه مناسب برای جستجوی متخصصان غدد نداشته باشید. هم چنین به علت گستردگی و زیاد بود بیماری‌های مرتبط به غدد ما را برآن داشت تا لیستی از بهترین و مجرب ترین متخصص‌های غدد را برای حل مشکل و بیماری شما تهیه کنیم. سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست بهترین پزشکان غدد را برای هم استانی‎‌ها و هموطنان عزیزمان فراهم کرده است.

 

بهترین متخصص غدد در شهرستان‌ها

با توجه به اهمیت غدد در بدن و تنوع بیماری‌های آن و شیوع نسبتا رایج آنها در سطح کشور، انتخاب یک متخصص خوب برای درمان این بیماری‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. ما در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر جهت بالا بردن آگاهی شما و شناخت بهتر شما از متخصصان غدد، لیستی از بهترین متخصصان غدد کشور را علاوه بر تهران، در شهرستان‌ها تدارک دیده‌ایم.

نوبت دهی پزشکان غدد

اگر از مشکلات و علائم بیماری‌های غدد رنج می‌برید و دنبال متخصص برای درمان هستید. ما برای شما بهترین متخصص‌های غدد را معرفی می‌کنیم. با مطالعه بیوگرافی و سایر اطلاعات پزشکان می‌توانید بهترین تصمیم را در انتخاب پزشک خود داشته باشید و از سامانه نوبت دهی دکتر دکتر سریعا و به راحتی نوبت بگیرید.

محتوای تخصصی غدد در مجله دکتر دکتر

ما در مجله دکتر دکتر بنا به شایع بودن بیماری‌های غدد در سطح کشور و تعدد بیماری‌های آن سعی بر معرفی و آشنا نمودن شما عزیزان با بیماری و مشکلات غدد را داریم. هدف مجله و سامانه دکتردکتر این است که شما با بیماری‌های غدد آشنا شوید و با شناخت کافی از مشکلتان و روند درمانی آن، به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

[widget id=”hitmag_grid_category_posts-10″]

تمامی‌مطالب ارائه شده در مجله از سرشناس ترین منابع پزشکی دنیا استخراج شده اند. در نظر داشته باشید مجله سلامت دکتردکتر و هیچ مجله سلامت دیگری نمی‌تواند به شما نسخه‌ای تجویز کند، ممکن است علائم، عوارض و روش‌های درمانی متفاوت اما در ظاهر یکسانی را مشاهده کنید که تصمیم نهایی توسط پزشک شما باید انجام شود. در نهایت با مطالعه مطالب حیطه سلامت هیچ تصمیم خودسرانه‌ای نگیرید و همه را طبق هماهنگی با پزشک خود پیگیری کنید.

در صورت نیاز به اطلاعات و راهنمایی بیشتر در قسمت نظرات سوال خود را برای ما بنویسید که تا حد امکان پاسخ‌گوی مناسب شما باشیم. علاوه بر آن، قسمت مشاوره رایگان پزشکی و پرسش و پاسخ نیز آماده‌ دریافت سوالات شما عزیزان و دریافت مشاوره از برترین پزشکان کشور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *