کیست تخمدان و عوارض و علایم آن

 • 1397-09-14
 • 72

کیست تخمدان یک سندروم بسیار شایع در میان خانم‌ها بوده که با افزایش روزافزون میزان دیابت و چاقی بروز آن در حال افزایش است.

به طور کلی در علم پزشکی تعریف مشخصی برای کیست وجود دارد. کیست به کیسه‌هایی اطلاق می‌شود که درونشان از مایع پر شده است. گاهی اوقات این مایع خونی یا چرکی است که شرایط بیمار را اندکی خطرناک‌تر و وخیم‌تر می‌کند. کیست‌های تخمدان نیز به همین شکل هستند. کیست‌های تخمدان اغلب در زمان تخمک‌گذاری (infertility ) ایجاد می‌شوند.

کیست تخمدان در بعضی موارد هیچ آسیبی وارد نکرده وحتی درد خاصی برای فرد ایجاد نمی‌کنند و خود به خود ازبین می‌روند. با این وجود، اگر کیست تخمدان خیلی بزرگ باشد، می‌تواند بر تخمدان تاثیر بگذارد و دردهای شدید و غیرقابل تحملی را برای فرد ایجاد کند.

کیست تخمدان و بروز آن در زنان همیشه به صورت یکسان نیست و انواع مختلفی دارد. بعضی از آنها دارای علائم و دردهای شدید هستند و برخی دیگر هیچ گونه علائمی برای فرد، ایجاد نمی‌کنند. کیست‌های تخمدان به ۳ نوع اصلی تقسیم می‌شوند. این سه دسته شامل کیست‌های فولیکولی،کیست لوپوس و کیست‌های غیر فعال است. در ادامه به توضیح مختصری از هر یک از این موارد می‌پردازیم.

کیست‌های فولیکولی

به طور معمول، هنگامی که یک تخمک “رسیده” است و مایل به خارج شدن از فولیکول است، فولیکول باز شده و تخمک را آزاد می کند. اگر به هر دلیلی فولیکول باز نشود، کیست فولیکول برای فرد ایجاد می‌شود. این نوع کیست تخمدان، معمولا ظرف 3 ماه (اغلب به صورت خود به خودی) از بین می‌رود.

کیست‌های لوپوس

این نوع کیست تخمدان زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول کاملا بسته شود و در آن مایعاتی وجود داشته باشد. این نوع از کیست‌ها نیز می‌توانند در حدود 3 ماه خود به خود از بین بروند. در اغلب موارد این کیست‌های لوپوسی برای فرد علائمی همچون خونریزی یا درد را به وجود می‌آورند.

کیست‌های غیرفعال

افرادی که مبتلا به این نوع از کیست‌های تخمدان هستند، تعداد زیادی کیست‌های کوچک، در یک یا هر دو تخمدان خود دارند. این وضعیت در اصطلاح پزشکی به نام “سندرم تخمدان پلی کیستیک” نامگذاری شده است که با توجه به شیوع زیاد آن در میان زنان در ادامه بیشتر به این مورد خواهیم پرداخت.

چه عواملی باعث ایجاد کیست تخمدان در زنان می‌شود؟

دلیل این که کیست تخمدان در برخی زنان به وجود می‌آید کاملا مشخص نیست. ولی عوامل متعددی وجود دارد، که باعث افزایش خطر کیست‌های تخمدان می‌شود. برای مثال استعمال برخی از داروها مثل کلومیفن (داروی بارداری) یا شرایط خاصی مثل دوران بارداری احتمال بروز کیست را در تخمدان ها افزایش می‌دهد. شاید بتوان گفت که عامل مهمتر، عدم تعادل هورمونی در بعضی خانم هاست. مثلا داشتن سابقه کیست تخمدان قبلی، احتمال ایجاد کیست‌های بعدی را در فرد افزایش می‌دهد. اختلالات چرخه قاعدگی، سیگار کشیدن و هیپوتیروئیدی از دیگر شرایطی هستند که تخمدان‌ها را مستعد کیستیک شدن می‌کنند.

کیست‌های تخمدان چه علائمی را در فرد ایجاد می‌کنند؟

زنانی که دارای کیست غیرفعال، هستند یعنی بیماری تخمدان پلی کیستیک دارند (PCOD) با مشکلاتی در بارداری مواجه می‌شوند و زمانی که به متخصص زنان مراجعه می‌کنند متوجه این مشکل خود می‌شوند. با درمان این مشکل، به راحتی فرد قادر به باروری خواهد شد. ولی به طور کلی، علائم زمانی خود را نشان می‌دهند که کیست تخمدان بزرگ باشد. برخی از نشانه های مشترک کیست تخمدان بزرگ ،شامل موارد زیر است:

 • این افراد دائما احساس شکم نفخ می‌کنند.
 • دوره‌های قاعدگی در آنها نامنظم است.
 • این افراد احساس درد در استخوان لگن دارند.
 • درد‌های غیرمعمول و شدید در هنگام رابطه جنسی وجود دارد.
 • احساس تهوع دارند و گاها منجر به استفراغ کردن نیز می‌شود.

سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی (polcystic ovary syndrome PCOS) تقریبا شایع‌ترین اختلال غدد درون ریز (آندوکرینوپاتی) در زنان محسوب می‌شود که در بیشتر مواقع علت نازایی افراد است.

این بیماری از نظر شیوع، تقریباً در ۶ تا ۱۰ درصد زنانی که در سنین باروری هستند، دیده می‌شود. علت نامگذاری این سندرم به این نام، وجود تخمدان‌های بزرگ در فرد مبتلا است که تعداد زیادی کیست کوچک درون آن‌ها قرار دارند و این کیست‌ها اغلب در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته‌اند.

علائم کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان علائم بسیار مشخصی دارد که تقریبا در همه افراد مبتلا یکسان است. برای مثال این علائم شامل اختلالات قاعدگی می‌شود که خود را به صورت کم شدن تعداد دفعات یا حجم خونریزی قاعدگی نشان می‌دهد. پزشکان این حالت را  الیگومنوره می‌نامند، علایم شایع دیگری شامل پرمویی با الگویی مردانه (هیرسوتیسم) بوده که علت آن وجود هایپر اندروژنیسم (بالا بودن هورمون‌های مردانه) در این افراد است. آکنه، ریزش مو و نازایی نیز از دیگر تظاهرات شایع کیست تخمدان در زنان هستند.

علت بروز کیست تخمدان

علت دقیق چرایی ابتلا به کیست تخمدان هنوز مشخص نشده است اما محققان بر این باورند که داشتن زمینه ارثی و خانوادگی، درجه‌های پایین التهاب، رشد غیرنرمال در دوران جنینی و دیابت، احتمال ابتلا به کیست تخمدان را افزایش می‌دهد.

حتی برخی از مطالعات نشان داده‌اند میان ابتلا به این سندروم و مقاومت به انسولین ارتباط معنی‌داری وجود دارد؛ به این معنی که این افراد، مبتلا به مقاومت به انسولین هستند. به همین دلیل هم در درمان این افراد از قرص‌های متفورمین استفاده می‌شود. در حالی که می‌دانیم کاربرد اصلی این قرص‌ها در کاهش مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است.

ممکن است خیلی از افراد مبتلا به این بیماری بوده ولی اطلاعی از آن نداشته باشند در واقع این بیماری بیشترین تظاهرات خود را در دوران نوجوانی نشان می‌دهد. تظاهرات بیماری در این دوران به صورت اختلالاتی است که در قاعدگی فرد به وجود می‌آورد. یکی دیگر از برهه‌های حساس زندگی جنسی خانم‌ها که امکان تظاهر این سندروم درآن افزایش پیدا می‌کند، دوران باروری است.

عوارض کیست تخمدان

این بیماران در معرض عوارض جدی همچون خطر ابتلا به انواع سرطان‌های دستگاه ژنیتال همچون سرطان آندومتر یا سرطان‌های پستان قرار دارند. همچنین محققان و پزشکان دریافته‌اند که اختلالات چربی خون، اختلالات قلبی عروقی و دیابت در این افراد دیده می‌شود. به‌طوری‌که PCOD خود یکی از ریسک فاکتورهای بسیار مهم و اصلی در ابتلا به دیابت محسوب می‌شود. همچنین چاقی مفرط در بین مبتلایان به این بیماری خیلی زیاد دیده می‌شود. (برخی منابع ذکر کرده‌اند که ۴۰ درصد مبتلایان به این بیماری از چاقی مفرط رنج می‌برند.)
متخصص زنان و زایمان

PCOD چگونه تشخیص داده می‌شود

در ابتلا به کیست تخمدان، سطح سرمی هورمون‌های تستوسترون، انسولین، پرولاکتین، LH افزایش پیدا می‌کند.

وجود برخی شواهد در سونوگرافی تخمدان، تایید کننده‌ پلی‌کیستیک بودن تخمدان است (افزایش حجم تخمدان به بیش از ۹ میلی‌لیتر، وجود  کیست‌های ۲–۸ میلی‌متری به تعداد ۱۰ یا بیشتر در هر تخمدان و  تغییرات بافت رحمی از جمله این موارد هستند.)

البته لازم به ذکر است که علایم بیمار (علائم بالینی) مهم‌ترین روش در تشخیص بیماری است!

در بخش‌های قبل به شایع‌ترین علایم کیست تخمدان اشاره شد. ولی از آنجا که این علایم نقش بسیار مهمی در هدایت پزشکت برای تشخیص قطعی کیست تخمدان در شما دارد، در ادامه نوشته به تفصیل به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

قاعدگی‌های نا منظم

این مشکل یکی از شایع‌ترین مشخصات کیست تخمدان است که اغلب افراد با این شکایت به متخصص غدد مراجعه می‌کنند. منظور ما از قاعدگی‌های غیر معمول و نامنظم، فاصله بیش از ۳۵ روز بین دو قاعدگی، کمتر از ۸ دوره قاعدگی در یک سال، عدم قاعدگی برای ۴ ماه یا بیشتر و وقوع قاعدگی با تأخیر یا همراه با خون‌ریزی خیلی کم یا خیلی شدید است. درواقع به چند روز جابجایی در برنامه قاعدگی برای یک دوره کوتاه یا یک یا دو ماه عدم قاعدگی، مخصوصا در اولین سال‌های شروع قاعدگی (که این مشکل را به صورت طبیعی نیز دارند) اطلاق نمی‌شود.

افزایش آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه

سطوح بالای هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) نیز یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این بیماری است که خود را با بروز علایم مردانه نشان می‌دهد. ایجاد علائم ظاهری مردانه مثل رشد موهای زاید در صورت و بدن (هیرسوتیسم)، ایجاد آکنه در بزرگسالی یا آکنه‌های شدید در نوجوانی و طاسی با الگوی مردانه، برخی از آنها هستند. البته لازم به ذکر است که علائم ناشی از آندروژن بالا می‌تواند در نژادهای متفاوت با علایم متفاوتی خود را نشان دهد.

تخمدان‌های پلی کیستیک

این موضوع تنها با روش سونوگرافی مشخص می‌شود. در این حالت ممکن است تخمدان‌های بزرگ حاوی تعداد زیادی کیست کوچک را در گزارش سونوگرافی ببینیم. هرچند تنها با مشاهده وجود تخمدان‌های پلی کیستیک نمی‌توان تشخیص قطعی داد.

از دیگر نشانه‌های کیست تخمدان می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد به دلیل ضعف یا اختلال در تخمک‌گذاری مشکلاتی برای باردار شدن دارد و پس از گرفتن درمان‌های لازم برای این سندرم به راحتی قادر به بارداری خواهد شد.
 • چاقی  مفرط به معنی BMI بالای ۳۵، که هم از نظر این بیماری و هم سایر بیماری‌ها همچون بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت یک ریسک فاکتور اصلی و مهم محسوب می‌شود.
 • آکنه‌های شدید در این افراد دیده می‌شود که اغلب برای رفع مشکل خود به متخصصین پوست و مو مراجعه یا حتی از محلول‌ها یا شوینده‌های گران قیمت استفاده می‌کنند. ولی نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کنند و جوش‌ها به قوت خود باقی می‌مانند. زیرا علت به وجود آمدن این جوش‌ها، بالا رفتن سطح آندروژن‌های خون است که با درمان PCOD این جوش‌ها نیز خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.
 • آکانتوزیس نیگریکانس به پوست تیره و ضخیم در ناحیه زیر بغل یا کشاله ران اطلاق می‌شود که گاهی ظاهری مخملی پیدا می‌کند. این مورد خود به تنهایی یکی از نشانه‌های مهم مقاومت به انسولین است و از ریسک فاکتورهای اصلی در ابتلا به دیابت و سندروم تخمدان پلی کیستیک محسوب می‌شود.
 • افزایش فشار خون، افزایش قند خون یا مشکلاتی در کلسترول از دیگر نشانه ها هستند که کمتر کسی تصور می‌کند علت آنها PCOD باشد.

معرفی تخصص و بهترین دکتر زنان و زایمان

برای کاهش علایم بیماری، سبک زندگیتان را تغییر دهید!

سعی کنید در رژیم غذایی‌تان، کربوهیدرات‌های پیچیده را انتخاب کنید. منظور ما از کربوهیدرات‌های پیچیده، کربوهیدرات‌هایی هستند که فیبر بالایی دارند. هر چه فیبر موجود در غذا بیشتر باشد، سرعت هضم آن در دستگاه گوارشی کندتر شده و قند خون هم به آهستگی وارد خون می‌شود. کربوهیدرات‌های با فیبر بالا در غذاهایی همچون نان‌ها و غلات و ماکارونی سبوس دار، جو، برنج قهوه‌ای و حبوبات یافت می‌شوند. این افراد باید از مصرف موادغذایی که حاوی کربوهیدرات‌های ساده هستند، به شدت اجتناب کنند مثلا استفاده از نوشابه، آبمیوه‌های صنعتی، کیک، آبنبات، بستنی، کلوچه و شیرینی را محدود سازند.

ورزش کنید!

ورزش به کاهش سطح قند خون و نیز مقاومت به انسولین در این افراد تا حد بسیار زیادی کمک می‌کند. در زنان مبتلا به PCOS افزایش فعالیت روزانه و مهم‌تر و موثرتر از آن، شرکت در یک برنامه ورزشی منظم برای درمان و پیشگیری از مقاومت انسولین و نیز به منظور کاهش وزن، بسیار ضروری است. به لحاظ نوع و میزان فعالیت بدنی، ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی در این افراد توصیه می‌شود.

شکل مناسبی از ورزش که پزشکان تاکید زیادی بر آن دارند، به شکل پیاده‌روی تند است که ۵ روز در هفته و روزی نیم ساعت انجام شود.

درمان کیست تخمدان

درمان این بیماری طیف بسیار وسیعی را در بر می‌گیرد و ممکن است از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت باشد. بنابراین افرادی که این بیماری را دارند نباید خود را از نظر درمانی با یکدیگر مقایسه کنند.

درمان‌های رایج برای کیست تخمدان قرص‌های ضدبارداری، متفورمین و هورمون‌تراپی است. نکته‌‌ مهم این است که اگر افراد مبتلا به این بیماری هستند باید به این موضوع توجه داشته باشند که هدف اصلی پزشک در درمان آنها، برقراری نظم در جریان قاعدگی است. بنابراین این افراد باید با پزشک خود همکاری مناسب را داشته باشند و درمان‌ها و قرص‌های تجویزی را طبق دستور پزشک مصرف کنند.

منابع:

اصول طب داخلی هاریسون 2015 ویرایش نوزدهم

.emedicinehealth

acfs2000

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌وپاسخ، منتشر شده است. شما هم اگر نیاز به مقاله‌ای در موضوعات پزشکی دارید، سوال خود را از بخش پرسش و پاسخ برای ما ارسال کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

72 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من ۱۷-۱۸ سالمه و ۵ سال پیش اولین عادت ماهانم بود
  یعنی طبیعیه که قاعدگیم هنوز منظم نیست یا دیگه الان باید منظم میشد ؟!
  در ضمن من قاعدگی به شدت دردناک و سختی دارم
  و اکثر مواقع احساس نفخ دارم
  به نظر شما چقد احتمال داره که علت کیست باشه
  موهای صورت و بدنم زیاد نیست ولی کل بدنم پر جوشه

  • با سلام
   نیاز به بررسی دارد.سونوگرافی رحم و تخمدان ها و آزمایش هورمونی انجام دهید

 2. سلام.من 1 سال و نیم که ازدواج کردم و قصد بارداری دارم.الان سه ماه هست که یک روز در میان رابطه دارم ولی باردار نشدم.ممکنه علتش داشتن کیست باشه. در ضمن صورتمم جوش زیاد داره

  • با سلام
   در صورتی که تنها ۳ ماه است اقدام ب بارداری کرده اید میتوانید صبر کنید اما اگر مدت زمان بیشتری است جهت بررسی علت و انجام سونو و آزمایش به متخصص زنان مراجعه کنید

 3. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر؛
  ۲۳ سالمه دوساله ازدواج کردم یه بار سقط داشتم بعد ۶ ماه از سقط پرویود نشدم تا دوماه ازمایش حاملگی انجام دادم منفی بود سونوگرافی انجام دادم پلی کیستک در تخمدان چپ به اندازی ۵ میلی بود بامصرف قرص جلوگیری ال دی دوباره پریود شدم الان تخمدانم ضعیفه هست وقصد بارداری دارم تحت نظر دکتر هستم ولی هیچ نتیجه نگرفتم میشه راهنماییم بکنید ممنون میشم؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی در صورتی که تخمدان ضعیف است میتوانید زیر نظر متخصص زنان از قرص متفورمین و یا کلومیفن استفاده کنید

 4. سلام من ۲۱دی پریود شدم تا ۲۵م
  باز دیروز پریود شدم خونریزی و درد عجیبی دارم
  متاهلم
  مقع قائدگی یا بعدش دقیق یادم نیست اما ld مصرف کردم
  چه مشکلی ممکنه برام پیش اومده باشه..؟!

  • با سلام
   تشدید خونریزی میتواند به دنبال شروع مصرف ld باشد.در صورت تداوم خونریزی و بی نظمی قرص ld را به طور مرتب از روز اول قاعدگی تا ۲۱ روز مصرف کنید و یک هفته قطع شود و مجددا از روز اول قاعدگی بعدی شروع شود

 5. سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه همیشه پریودی هام منظم بوده و سر وقت ، اما این ماه حدود ۶ روز تاخیر داشت و بعدش خیلی کمتر از همیشه و زودتر هم تموم شد . همیشه در روز تخمک گذاریم چند ساعت تخمدان سمت چپ درد می‌گرفت یا تیر میکشید اما این دفعه ۵ روزه تخمدان سمت چپ من درد می‌کنه خیلی شدید نیس اما فشار میدم درد می‌کنه ممکنه من کیست خطرناک داشته باشم ؟؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی جای نگرانی نیست
   در صورت تداوم بی نظمی و درد ها یک سونوگرافی از رحم و تخمدان انجام دهید

 6. سلام خانم دکتر من ماه آذر دو بار پریود شدم با فاصله سه روز و دی ماه سر موعد پریود شدم ولی تا الان پریودم ادامه داره البته شدید نیست و دردم ندارم دکتر رفتم سونی نوشت تو سونوگرافی سالم بودم فقط تخمدان چپ کیست 43*46 مشاهده شده بود و قصد بارداری دارم دکترم گفت باید سه ماه LD مصرف کنم به نظرتون یک ورق از بین نمیبره؟
  و این که 24 سالم و هر پریود دو سه روز قبل لکه هایی قهوه ای رنگ مشاهده میکنم آیا طبیعیه؟

  • با سلام
   لکه بینی قبل از شروع خونریزی طبیعی است و درواقع جزیی از پریود است.مصرف ld باید طبق دستور ادامه یابد

 7. سلام.خانمی ۳۰ ساله هستم که ۴۰ روزه پرزود نشدم ..مجردم و رابطه جنسی نداشتم …خیلی نگرانم کیست باشه لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام
   دوست گرامی جای نگرانی نیست.اگر سابقه استرس اخیر یا مصرف داروی خاصی داشته اید ممکن است این حالت رخ دهد.بهتر است سونوگرافی دهید و درصورت نبود مشکل آمپول یا قرص پروژسترون
   زیر نظر متخصص زنان مصرف کنیدتا خونریزی قاعدگی رخ دهد و درصورت تکرار بی نظمی قرص ال دی زیر نظر متخصص مصرف کنید

 8. سلام خانوم دکتر من ۲۳سالمه ومجردم همیشه پریودیم نامنظم بوده ماه قبل دهم شدم این ماه پونزدهم و چندماهه قاعدگیم کمترشده قبلا هفت روز بوده الان سه روزه گاهی سمت راست زیرشکمم دردمیگیره و پای راستمم تیرمیکشه آیا مشکل جدی وجودداره؟؟

  • با سلام
   با توجه به سابقه نامنظمی لازم است سونوگرافی از رحم و تخمدان و آزمایش هورمونی انجام دهید و درصورت نبودن مشکل قرص ld زیر نظر پزشک مصرف کنید.عوامل مختلفی سبب نامنظمی قاعدگی میشوند از جمله کیست و استرس و فیبروم و…حتما پیگیری انجام شود

 9. سلام وقت بخیر
  من 23 سالمه و مجردم، چند ماهه که پریودیم نامنظم شده… آخرین بار 20 آذر پریود شدم ( اونم فقط سه روز خونریزی داشتم و یهو قطع شد) و تا الان که 4 بهمن هست هنوز پریود نشدم… مشکلی دارم؟؟😖😖

  • با سلام
   با توجه به نامنظمی چندماهه بهتر است سونوگرافی از رحم و تخمدان و آزمایش هورمونی انجام دهید و درصورت نبودن مشکل قرص ld زیر نظر پزشک مصرف کنید.عوامل مختلفی سبب نامنظمس قاعدگی میشوند از جمله کیست و استرس و‌…

 10. سلام خانم دکتر من نوزدهم اذر ماه پریود شدم و الان که یکمه بهمنه تا الان پریود نشدم یعنی یک ماهه(ماه دی)پریود نشدم نزدیکی هم نداشتم توروخدا بگین چیکار کنم

  • با سلام
   در صورتی ک حتی یکبار رابطه داشتید آزمایش بارداری چک شود.در غیر این صورت عقب افتادن پریود فعلا اقدامی نیاز ندارد در صورت طولانی تر شدن زیر نظر پزشک سونوگرافی رحم و تخمدان بدهید و در صورت نرمال بودن با تجویز پزشک قرص یا آمپول پروژسترون مصرف کنید

 11. سلام وقتتون بخیر
  من قاعدگیم منظمه و فقط چن تار موی زائد رو چونه م داشتم و چندین ساله ریزش موی خیلی شدیدی دارم
  و آزمایشی که قبلا داده بودم یه مقداری نامتعادلی هورمونی دارم
  غیر اینا هیچ علائم دیگه ای ندارم
  بنظرتون ممکنه کیست داشته باشم و ندونم؟
  و این باعث ریزش موهام باشه؟
  اگه درمان بشم ربزش موهام درست میشه؟

  • با سلام
   با توجه سابقه اختلال هورمونی چک مجدد هورمون ها و سونوگرافی رحم و تخمدان توصیه میشود‌.جهت بررسی سایر علل ریزش مو چک آزمایش تیرویید،کم خونی،زینک و ویتامین د لازم است

 12. سلام خسته نباشیدمن ۱۶سالمه وتازه دوساله پریودشده ام اولاش یکمی دیربه دیربودویع مدتی منظم شده بودولی الان دوماه شده فاصله هاش زیادشده ودرطولشم خیلی کم وتیره میاد دکترم نمی تونم برم لطفااگه میدونیدکمک کنید.

  • با سلام
   دوست گرامی لازم‌ است از اضطراب و استرس دوری کنید و درصورت تکرار باید سونوگرافی لگن و بررسی رحم و تخمدان انجام دهید در صورتی که مشکلی نبود جهت تنظیم پریودها قرص ld مصرف کنید

 13. سلام من سونو دادم تو سونوام نوشنه بود دو کیست داری احتمالا به منشا تخمدان راست که اندازه یکیش۳*5 اندازه دیگری کل لگن را پر کرده و مایع آزاد دیده نشد و تخمدان چپ سالمه
  می خواستم ببینم در صورت عمل آیا تخمدانم بر می دارند یانه؟ و دیگر اینکه آیا در صورت برداشتن تخمدان احتمال حاملگی برای من وجود دارد یا خیر
  ممنون میشم زود جواب دهید

  • با سلام
   درصدرتی که تخمدان چپ و رحم طی عمل برداشته نشود بله احتمال بارداری وجود دارد.

 14. وقتتون بخیر
  ران سمت راستم بی حسی داشت پیش دکتررفتم با انجام سونو متوجه شدم کیست 7 سانتی ساده در تخمدان سمت راستم دارم دوماه hdخوردم تغییری نکرد و پیشنهاد لاپراسکوپی داد.31سالمه بارداری نداشتم اما قصد دارم پیش دکتر دیگه ای رفتم 3ورق ld تجویز کرد
  آیا روشی جز جراحی وجود داره..ممنونم از پاسخ و راهنماییتون

  • با سلام
   ادامه درمان با دارویی با ld توصیه میشود.جهت بارداری زیر نظر متخصص زنان اقدام کنید.اما بی حسی پا اگر برطرف نشده جهت بررسی علت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 15. با سلام خانم دکتر
  من ماه پیش عفونت زنانگی داشتم که بهم شیاف لاکتواژ داد و استفاده کردم و یک هفته زودتر پریود شدم و روزاول پریودی هم رنگ خون سیاه بود و به مدت 7 روز خونریزی داشتم
  بعد الان یک هفتس پاک شدم و دوباره امروز خونریزی و لکه بینی دارم. به چه دلیل میتونه باشه؟؟
  دکتر معاینه کرده گفته عفونت نداری

  • با سلام
   دوست گرامی بی نظمی های قاعدگی در یک الی دوسیکل میتواند بعلت استرس و…باشد.درصورت تکرار سونوگرافی و آزمایش هورمونی بدهید.در حال حاضر درصورتی ک لکه بینی ادامه دار شد به متخصص زنان مراجعه کنید و قرص ld یا مشابه آن مصرف کنید

 16. سلام خسته نباشین
  من سه ماه پیش از قرص اورژانسی 1/5 استفاده کردم
  که چرخه قائدگی من 35 تا 38روزه شده ماه قبلی بیست و سوم پریود شدم این ماه تا امروز فعلا پریود نشدم مشکل چیه بخاطر عوارض قرصه چند روزه زیر شکمم درد میکنه و پاهام هم درد میکنن

  • با سلام
   بله میتواند از عوارض دارو باشد و تا ۳-۴سیکل را بهم میریزد.در صورت تداوم‌درد ها جهت معاینه به پزشک عمومی مراجعه کنید

 17. سلام.من ۳۳ سالمه.و الان هشت ماهه که بچمو از شیر گرفتم.ترشح از سینه هم ندارم.در تخمدان راستم‌ کیست ۷ سانتی دارم.در ازمایش نشان داد که نوع ان آندومتریو است و هورمونها هم بالاست.آیا با خوردن قرص hd کیستم برطرف میشود؟؟

  • با سلام
   با توجه به بالا بودن هورمون ها به متخصص زنان مراجعه کنید

 18. سلام خسته نباشيد من چند روزه سوزش سمت راست نافم دارم شديد دكتر سونو نوشته اما خيلي نگرانم كني هم تهوع دارم بارداري هم منفي بوده علت چي ميتونه باشه(؟؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به انجام معاینه شکم و انجام سونوگرافی میباشد تا تشخیص داده شود

 19. سلام من ماه قبل پریود نشدم باردار هم نبودم آمپول پروژسترون زدم بعد از یکهفته شدم.این ماه مجددا ده روز عقب انداختم.کل این دوماهم درد شدید رحم دارم.باید چیکار کنم

  • با سلام
   دوست گرامی لازم است سونوگرافی و آزمایش خون انجام دهید

 20. سلام من ۲۰ سالمه نامزدم. یبار پریود شدم بعدش دیگ خونریریم قطع نشد. رفتم دکتر نوشت سونوگرافی گف کیست فولیکولی داری. الان دارو بهم دادن نمیدونم گفته از روز پریود تا ۱۴ روز بخور یا از ۱۴روز قاعدگی ب بعد بخور؟؟؟ خودشم بعد اینک اولین بار مصرف کردم دارو رو تا چهار روز الان خونریزیم بشدت زیاده وگاهی بصورت خون لخته یا تیکه های گوشت هس شیکمم درد داره سه روزه . خیلی میترسم نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین..

  • با سلام دوست گرامی
   نام دارو را ذکر نکرده اید؟؟اگر قرص ld مد نظر باشد باید از روز اول قاعدگی تا ۲۱ روز مصرف شود.در غیر این صورت نام دارو را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

 21. سلام خانم دکتر من دوماه یا سه ماه منظم پریود میشم ولی بعد نامنظم میشم معمولا تقریبا تو 7 الی 8 سال دقیق درست منظم پریود نشدم دردی هم احساس نمیکنم رابطه جنسی هم تا بحال نداشتم احتمال داره کیست داشته باشم؟

  • با سلام
   با توجه به بی نظمی ها لازم است آزمایش هورمونی و سونوگرافی انجام دهید

 22. سلام دکتر امروز سونو دادم تو سونوم نوشته تخمدان راستم بزرگتر است و یه کیسته ساده نیم میل توش هست .هیچ کدوم از علائمش من جمله پریودی نامنطم و … رو هم ندارم .
  نیم میل زیاده؟چیکارباید کنم ؟

  • با سلام
   دوست گرامی احتمالا در نوشتن ابعاد کیست اشتباه کرده اید، گست نیم میلی متر گزارش نمیشود‌.دقیقا از روی متن سونوگرافی تایپ کنید.جهت معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید

 23. سلام من ۵ ساله فهمیدم کیست تخمدان دارم کلی پلی کیستیک نیست وساده است وسایزش ۷ سانت همه جوردارویی هم که بگید خوردم ال دی اچ دی یاسمین و…اما هیچتاثیری نداشته وگفتن باید عمل بشه اما بااین حال جز پریودی نامنظم تقریبا همه ی علائم پلی کیستیک رو دارم وازجوش های صورت وموهای زائد وریزش موهام فهمیدم که کیست دارم اگر کیستم رو جراحی کنم مشکلات پوست و موم که چندساله باهاش درگیرم حل میشه؟؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی اگر آزمایش هورمونی شما نرمال باشد علامت های دیگر مثل ریزش مو و …به کیست ارتباطی ندارد.بهتر است ابتدا آزمایش کامل از نظر کم خونی و تیرویید و هورمون ها و…بدهید

   • سلام ۲۰سالمه وتا الان ۶ جلسه لیزر بیکینی انجام دادم تا الان تمام پریودیم منظم بوده ولی الان دو هفته از موعد پریودم رد شد خیلی نگرانم.ایا لیزر باعث کیست میشه؟

    • با سلام
     خیر ،لیزر در لایه های سطحی پوست است و مشکلی جهت تخمدان و ….ایجاد نمیکند

 24. سلام دکتر
  ببخشید من آذر ماه پریود نشدم اما دی ماه دوبار پریود شدم از یکم دی و فاصله بین پریودیم فکر کنم چهار پنج روز بود بعد پریود دومم هنوز هم ادامه داره البته پریود دومم بلافاصله بعد از نزدیکی بود میخوام بدونم دلیلش زخم هست یا عفونت یا کیست؟پارسال هم همینطور شدم اما از استرس شدید اینجوری شدم که بهم قرص دوفاستون و ازیترومایسین.مفنامیک اسید و هماتنیک دادند خوردم خوب شدم الانم قرص ازیترومایسین میخورم هنوز همینطور
  نگران شدم.یکم درد در ناحیه زیر شکم هم دارم

  • با سلام
   دوست گرامی به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی و معاینه صورت گیرد.نگران نباشین اغلب مشکل حادی وجود ندارد و با درمان ساده حل میشود.اما مراجعه به متخصص توصیه میشود

 25. سلام وقت بخیر من سه ماهه پریود نمیشم ۳۷ سالمه تازه ازدواج کردم همون ماه اول با آزمایش خون متوجه باردار نیستم مقدار بتا زیر ۱۰ بود
  الان رفتم سونو نشون میده کیست تخمدان سمت راست ۲۸ میلی …. من فکر میکردم کیست باعث لکه بینی میشه
  و من دفعه اول که تاخیر در دوره عادت ماهیانه داشتم
  ممکنه جنین با کیست اشتباه بشه؟؟ نیاز هست دوباره آزمایش خون بدم؟ بی بی چک دائم منفی

  • با سلام
   دوست گرامی احتمال اشتباه گرفتن کیست و جنین وجود ندارد.لازم است آزمایش بارداری مجدد و هورمونی و درمان کیست صورت گیرد

 26. سلام وقتتون بخير، با سونوگرافي تشخيص داده شد كه من تخمدان پلي كيستيك دارم اما پريودم منظمه و جز موهاي زائد و ريزش مو علامت ديگه اي ندارم، به متخصص مراجعه كردم گفتن نيازي به خوردن متفورمين نيست و اين فقط يه نوع از تخمدانه و طبيعيه/ مجرد هستم اما با مطالبي كه توي اينترنت شنيدم خيلي نگران اينم كه مشكل بارداري داشته باشم، بنظرتون ممكنه با اينكه پريودم منظمه نابارور باشم؟

  • با سلام
   دوست گرامی در صورتی که قاعدگی منظم است و بررسی هورمونی مشکل خاصی ندارد جای نگرانی نیست.البته میتوان یک دوره درمان با متفورمین انجام دهید.

 27. سلام من هم نفخ دارم هم ورزش میکنم اما شکمم جمع نمیشه و حتی حالت تهوع هم دارم. ولی جدیدا هم صورت و بدنم خیلی جوش میزنه میخواستم ببینم جوش زدن هم از علائم کیست تخمدان هست یا خیر ممنونم

  • با سلام
   دوست گرامی آکنه و جوش صورت علل متفاوتی دارد که یکی از آن ها اختلالات هورمونی و کیست تخمدان است

 28. سلام من نفخ دارم شکمم و دور ناف زیر شکمم خیلی کم احساس درد دارم جوش ریز توی گردنم میزنه ولی خیلی کم میترسم باردار باشم یا علتش میش مال کیست باشه؟

  • با سلام
   دوست گرامی اگر احتمال بارداری و رابطه منجر به آن دارید ابتدا باید جهت رد بارداری آزمایش انجام شود.

 29. سلام من هیچوقت قاعدگی منظمی نداشتم ۲۳ سالمه مجردم همیشه یک هفته یا دو هفته دیرتر پریود شدم این بار هم خونریزی خیلی زیادی دارم که خیلی رقیق و پررنگه از روز اول تا روز چهارم به شدت رقیقه تا حالا سابقه نداشته باید چیکارکنم

  • با سلام
   دوست گرامی جهت بررسی علت بهتر است یک آزمایش هورمونی و سونوگرافی رحم و تخمدان بدهید تا وجود کیست و….بررسی شود.اما اگر در این قاعدگی خونریزی زیاد است و کاهش فشار خون دارید جهت دریافت سرم به پزشک مراجعه کنید.مصرف قرص آهن نیز توصیه میشود

 30. سلام لطفاً اگه کسی میدونه جواب بده من تقریبا دوره پریودم گاهن ۲۸ روز تا ۳۵ روز می‌کشه اینبار بعد ۲۸ روز یک روز پریود شدم اونم نه زیاد خیلی کم و بعدش قطع شد و الان ۴۰ روزه پریود نشدم و شدیدن لگنم درد می‌کنه احساس درد و سفت شدن زیره شکمم دارم, متاهل هستم اول فکر کردم شاید حامله هستم از تست استفاده کردم اما منفی بود. تاحالا دکتر زنان نرفتم و خیلی خجالت میکشم برم😔

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به مراجعه فوری به متخصص زنان و زایمان و انجام آزمایش خون و سونوگرافی رحم و تخمدان جهت بررسی بارداری و یا سقط و یا بارداری خارج رحمی میباشد

 31. من شکمم گنده شده همش نفخ شکم دارم. و درد در قاعدگی و حالت تهوع ایا کیس دارم؟

  • با سلام و احترام

   دوست گرامی اصولا به همراه کیست علایمی همچون دل دردهای شدید ،خونریزی نامنظم و… بروز می‌کند. جهت بررسی وجود کیست باید سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دهید.

   با آروی سلامتی برای شما

 32. سلام من تو قسمت گردن و قفسه سینم خیلی جوش دارم…آکنه هم روی صورتم هست…تو قسمت چانه هم چند تار موی ضخیم وتیره رشد کرده ..عادت ماهانمم منظم نیست… تو قسمت هردوتا بازوهامم لکه های تیره افتاده ممکنه کیست داشته باشم؟

 33. سلام من ی کیست روی تخمدان چپم دارم دکترم به من سه قرصه (Ld….ویتامین e….و مفنامیک اسید داده)بنظرتون با این داروها موهای زائد صورت من کم میشه؟؟؟؟؟؟

  • دوست عزیز سلام.
   ما در بخش پرسش و پاسخ به سوالات پزشکی شما رسیدگی می‌کنیم. سوال شما از طریق لینک زیر منتشر شده و به توسط پزشکان و کارشناسان ما پاسخ‌دهی خواهد شد. روی لینک زیر کلیک کنید.

   لینک سوال شما
   ممنون

   • سلام وقتتون بخير، من ٢١ سالمه و مجردم، با سونوگرافي تشخيص داده شد كه من تخمدان پلي كيستيك دارم اما پريودم منظمه و جز موهاي زائد و ريزش مو علامت مو ديگه اي ندارم، به متخصص مراجعه كردم گفتن نيازي به خوردن دارو نيست و اين فقط يه نوع از تخمدانه و طبيعيه / با مطالبي كه خوندم و صحبت كسايي كه تخمدان پلي كيستيك دارن خيلي نگران اينم كه مشكل بارداري داشته باشم ، به نظرتون ممكنه با اينكه پريودم منظمه نابارور باشم و باردار نشم؟

    • با سلام
     دوست گرامی در صورتی که قاعدگی منظم است و بررسی هورمونی مشکل خاصی ندارد جای نگرانی نیست.البته میتوان یک دوره درمان با متفورمین انجام دهید.

  • برعکس. ال دی موهای منو زیاد کرد موهای صورتم بدنم هم ضخیم شدن هم زیاد :/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر