گرفتگی رگ قلب: عوامل، علایم و عوارض این بیماری را بهتر بشناسید

اگر سرخرگ کرونر که رگ اصلی قلب به حساب می آید، به دنیال تجمع لایه های چربی ، دچار انسداد شود بطوری که رساندن خون، اکسیژن و مواد تغذیه کننده به عضله قلب با مشکل روبرو شود، گرفتگی رگ قلب به شمار می آید.

این نکته در تحقیقات پزشکی غیر قابل انکار است که آمار بروز گرفتگی رگ قلب همواره در حال افزایش است و از سوی دیگر سن درگیر شدن افراد به این بیماری در حال پایین آمدن است.

عوامل گرفتگی رگ قلب

شناختن اینکه چه عواملی، زمینه بروز گرفتگی رگ قلب را مستعد می کنند، از این جهت که به شما در تصمیم گرفتن و جزم کردن اراده برای پیشگیری از بیماری های قلب برای شما مفید و کاربردی است.

عوامل غیر قابل پیشگیری، عواملی هستند که شما قادر به تغییر دادن و مدیریت کردن آنها نیستید و اثرات آن را چه بخواهید چه نخواهید باید بپذیرید.

جنسیت مرد، افزایش سن و سال، سابقه خانودگی و ارثی مثبت  از جمله مهم ترین عوامل غیر قابل پیشگیری محسوب می شوند.  

عوامل قابل پیشگیری را می توان با اصلاح سبک زندگی, تشخیص به موقع, روش های پیشگیرانه و مدیریت کردن به شیوه ای با کفایت در کنترل در آورد و از بیماری زایی این عوامل جلوگیری کرد.

استعمال دخانیات، فشار خون و چربی خون بالا، دیابت کنترل نشده، چاقی، کم تحرکی و رژیم غذایی ناسالم از جمله مهم ترین عوامل قابل پیشگیری به شمار می آیند.  

علایم و نشانه های گرفتگی رگ قلب

توجه کردن به علایمی که زنگ خطر بروز بیماری گرفتگی رگ قلب را به صدا در می آورد، باعث می شود که شما بتوانید با مراجعه به موقع به پزشک، مناسب ترین درمان را دریافت کنید. شایع ترین علایم گرفتگی رگ قلب عبارتند از:

درد و سوزش قفسه سینه: مهم ترین نشانه بیماری گرفتگی رگ

درد و سوزش در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود و ممکن است به گردن, دست ها, پشت ویا شکم هم انتشار پیدا کند.

ممکن است درد در هنگام فعالیت های بدنی و یا فشار های روحی و روانی ایجاد شود. شما چند دقیقه استراحت می کنید و احتمالا قرص زیر زبانی مصرف می کنید و درد تسکین می یابد.

تنگی نفس

تنگی نفس هنگامی که به همراه درد قفسه سینه در هنگام فعالیت نه چندان شدید بدنی به وجود بیاید بیشتر به عنوان تنگی نفس ناشی از بیماری گرفتگی رگ قلب به حساب می آید.

تپش قلب

اگر شما مبتلا به گرفتگی رگ قلب باشید، در هنگام فعالیت های بدنی مختصر یا حتی در هنگام استراحت ممکن است به طور ناراحت کننده ای ضربان و تپش قلب خود را احساس کنید.

سنگینی روی قفسه سینه

گاهی ممکن است احساس کنید که جسم سنگینی روی قفسه سینه شما گذاشته اند که قلب و ریه های شما را تحت فشار قرار داده است.

عوارض بیماری گرفتگی رگ قلب

اگر شما توسط متخصص قلب، معاینه و بررسی شوید و دستورات درمانی مناسب را در اسرع وقت دریافت کنید، بیماری گرفتگی رگ عارضه دار نمی شود.

 • سکته و نارسایی قلب از جمله مهم ترین عوارض بیماری گرفتگی رگ به حساب می آیند.  

توجه داشته باشید که عوارض این بیماری در افرادی ایجاد می شود که نسبت به بیماری خود بی توجه اند و اصولا طبق قانون ” هر چه پیش آید خوش آید” با بیماری قلبی خود برخورد می کنند.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Cleveland Clinic

3 Comments on “گرفتگی رگ قلب: عوامل، علایم و عوارض این بیماری را بهتر بشناسید”

 1. تورو خدا به دادم برسید : من چندسال پیش توی تصادف قسمت انتهایی پشت قفسه ی سینه ام از سمت چپ ضربه خورد ولی صدمه خاصی ندید الان هرسال یکی دو بار وقتی کار بدنی که به کمر یا شونه هام فشاربیاره انجام میدم از اون قسمت ذکرشده بالا چنان دردی شروع میشه که نظر دکترا متفاوته یکی میگه رگ گرفتگی هستش که داروی متاکاربامول و آمپول ب کمپلکس و.. تجویز میکنه که فوقش ۱۰٪ اونم از دردم کم میکنه. دکتری دومی متخصص قلبه باز اونم میگه فکرنکنم مشکل از قلبت باشه که تجویز ایشون هم جواب نمیده .البته بنده قبلا مسکن قوی استفاده میکردم که هربار بعداز قطع مصرف مسکن اگه کاربدنی سخت انجام بدم این رگ لعنتی پیداش میشه که واسه تسکین دردم آخر سر بعد از دو هفته که داروهای تجویزی دکترا جواب نمیده ناچارا میرم سراغ مسکن های اعتیاد آور گذشته .تمنا میکنم کمکم کنید چون اینبار نمیخام اعتیادم برگرده

  1. سلام
   با تشکر از شما، دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر آگاهی و بالا بردن سطح دانش مردم در مورد بیماری ها و علائم و نحوه درمان آن است، به این ترتیب ما اجازه تشخیص و تجویز درمان را نداریم، شما می توانید با استفاده از سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست کامل متخصص های قلب را ببینید و پزشک معالج خود را انتخاب کنید و تحت نظر ایشان روند درمانی خود را آغاز کنید.
   موفق باشید

  2. سلام و تشکر از ارسال نظر
   دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر آگاهی و بالا بردن سطح دانش مردم در مورد بیماری ها و علائم و نحوه درمان آن است، به این ترتیب ما اجازه تشخیص و تجویز درمان را نداریم، شما می توانید با استفاده از سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست کامل متخصص های قلب را ببینید و پزشک معالج خود را انتخاب کنید و تحت نظر ایشان روند درمانی خود را آغاز کنید.
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *