معرفی کامل بیماری پسوریازیس + راه تشخیص و درمان آن

  • ۲۰ مهر ۱۳۹۸
  • ۰

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول های پوست از حالت طبیعی خارج می شود و به سرعت شروع به تقسیم سلولی می کنند. این مسئله باعث می شود که سلول ها به سرعت در سطح پوست تولید شوند همچنین سلول های پوستی اضافی، در اندازه ها و تکه های قرمز هستند که خارش دارند و گاهی هم دردناک هستند.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن است که در حال رفت و آمد است یعنی گاهی هست و گاهی نیست. هدف اصلی درمان این است که سرعت رشد سلول های پوست را کاهش دهد.

راهنمای بیماری پسوریازیس

تکه ها پسوریازیس می توانند در چندین نقطه از پوست مثل سر رشد کنند و حالتی مثل شوره سر را به وجود آورند و یا می توانند شامل نقاطی وسیع تر بر روی دیگر قسمت های پوست باشند.

انواع پسوریازیس اغلب به مدت چند هفته یا چند ماه فرسوده می شوند و در نهایت از بین می روند و بعد از یک یا دو روز پوست به حالت اولیه باز می گردد. اما همان طور که گفته شد تحت شرایط گوناگون، پسوریازیس در حالت رفت و آمد است.

علت بروز بیماری پسوریازیس

علت پسوریازیس به طور کامل مشخص نشده است، اما به نظر می رسد که در ارتباط با سیستم ایمنی بدن به همراه سلول های T و دیگر گلبول های سفید خون، به نام نوتروفیل ها، در بدن شما مرتبط است.

سلول های T به طور معمول از بدن عبور می کنند تا از سیستم ایمنی بدن در برابر مواد خارجی مانند ویروس ها یا باکتری ها دفاع کنند.  سلول های T به اشتباه به سلول های پوست سالم حمله می کنند، و ان ها را الوده می کنند.

سلول های بیش از حد فعالT، باعث افزایش تولید سلول های پوست، سلول های T بیشتر و سایر سلول های سفید خون، به خصوص نوتروفیل ها می شوند. این  عوامل باعث قرمزی پوست و ضایعات پوستی می شوند. رگ های خونی هم در مناطق آسیب دیده پسوریازیس باعث ایجاد قرمزی در این ضایعات پوستی می شوند.

این فرآیند تبدیل به یک چرخه مداوم می شود که در آن سلول های پوستی جدید به سرعت در حال حرکت به سمت لایه ی خارجی پوست هستند، این اتفاق ممکن است در طی روز ها یا هفته ها به طول انجامد.

این چرخه تا جایی ادامه می یابد که این چرخه متوقف شود.درست است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد سلول های T در افراد مبتلا به پسوریازیس نمی شود. محققان بر این باورند که هر دو عامل، یعنی ژنتیک و عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در این بیماری دارند.

منابع:

mayoclinic

healthline

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقشه‌راه بیماری‌ها

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

برچسب‌های داغ

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر