معرفی کامل بیماری التهابی ریه حساس

  • 1398-10-02
  • 0
بیماری التهابی ریه حساس

بیماری التهابی ریه حساس یا بیماری التهاب ریه ناشی از ازدیاد حساسیت ((Hypersensitivity pneumonitis (HP) که با نام  آلوئولیت حساسیتی خارجی (extrinsic allergic alveolitis) هم شناخته می‌شود، یک سندروم التهابی در ریه‌ها بوده که به دلیل استنشاق مکرر عوامل آنتی‌ژنیک موجود در محیط به وجود می آید.

این سندروم از نظر شدت، تظاهرات بالینی، نوع عامل تحریک کننده و شدت در معرض عوامل خارجی بودن دارای انواع مختلفی است. در بسیاری از موارد اگر عوامل خارجی ایجاد کننده‌ی بیماری به سرعت تشخیص داده شوند و بیمار در معرض آن‌ها قرار نگیرد،بیماری التهابی ریه حساس بهبود خواهد یافت. علاوه بر این پیش آگهی (prognosis) هم در این مورد بسیار کارساز خواهد بود.

 

راهنمای بیماری التهابی ریه حساس

بیماری التهابی ریه حساس  

در سال 1700 میلادی یک پزشک ایتالیایی به نام برناردینو رامازینی (Bernardino Ramazzini) وقتی که مشاهده کرد کارگران مزارع کشاورزی زمانی که مکرراً در معرض گرد و غبار ناشی از دانه‌ها قرار می‌گیرند، واکنش‌های وخیم تنفسی دارند برای اولین بار تعریفی از بیماری التهابی ریه حساس ارائه کرد.

بعد از آن دیگر پزشکان این پدیده را در کشاورزان متعددی مشاهده کردند. در سال 1874 دکتر چان فاینسن (Jon Finsen) از کشور ایسلند اولین بار در پایان‌نامه‌ی خود به بیماری ریه‌ی کشاورز (Farmer’s lung) یا Heykatarr اشاره کرد. او متوجه شده بود که مردانی که در انبارهای مزارع کشاورزی با یونجه سر و کار دارند و آن‌ها را برای تغذیه‌ی دام از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر جا به جا می‌کنند، بعد از استنشاق گرد و غبار یونجه‌ها شدیداً بیمار می‌شوند. 

آنتی‌ژن‌های مسئول ایجاد بیماری التهابی ریه حساس از منابع مختلفی می آیند. در حالت کلی این آنتی‌ژن‌ها در سه دسته‌ی بزرگ میکروب‌ها، پروتئین‌های حیوانی و مواد شیمیایی مولکولی با وزن پایین طبقه‌بندی می‌شوند. میکروب‌ها باعث ایجاد بیماری ریه کشاورز (Farmer’s lung)، پروتئین‌های حیوانی باعث بروز بیماری bird fancier’s lung و مواد شیمیایی مولکولی با وزن پایین باعث ظاهر شدن بیماری‌های ریوی وابسته به محیط کار یا ریه‌ی شیمیایی کارگر (chemical worker’s lung) خواهند شد. لازم به ذکر است که این بیماری‌ها انواع مختلف بیماری التهابی ریه حساس را تشکیل می‌دهند. 

 

منبع:

emedicine.medscape

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل بیماری التهابی ریه حساس»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر