آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم

 • 1397-07-01
 • ۳۲۱۸ بازدید
 • 2

آلرژی حالتی است که در برخی افراد بروز پیدا می‌کند و علايم آزاردهنده‌ای را برای فرد ایجاد می‌کند موجب نگرانی می‌شود.

آلرژی(Allergies)، در اثر واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف روی می‌دهد؛ که این عوامل در افراد، متفاوتند. ألرژی یک مشکل بسیار شایع بوده و تقریبا از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن رنج می‌برند.

کسانی که با مشکل آلرژی درگیر هستند، سیستم ایمنی فوق حساس دارند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیشان، که دیگر افراد نسبت به آنها واکنش خاصی نشان نمی‌دهند؛ واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. این مواد عبارت‌اند از گرده گیاهان، ادویه‌ها، گرد و خاک و غیره. این مواد ممکن است سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که واکنش شدید آن را به وجود آورد که گویی فرد با یک خطر جدی روبرو شده است. خیلی اوقات افراد از وجود آلرژی در خود خبردار نیستند و متعجب می‌شوند که به‌عنوان مثال چرا در برخورد با موهای بدن گربه یا در زمان گردگیری منزل یا در فصل بهار ناخودآگاه عطسه‌شان گرفته و حساسیت نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا ؛ علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و توصیه‌های مهم

علت وقوع آلرژی چیست؟

در توضیح علت وقوع آلرژی در بدن برخی افراد باید گفت زمانی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت‌زا قرار می‌گیرد، چند اتفاق به ترتیب در بدن فرد رخ می‌دهد: اول بدن برای مقابله با ماده‌ای که آن را عامل بیگانه قلمداد کرده نوع خاصی آنتی بادی یا به اصطلاح عامیانه‌تر نوعی پادتن ساخته و ترشح می‌کند. در بدن همه‌ی ما نوع خاصی سلول به نام ماست سل در مخاطات دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی یعنی دقیقا در محل‌هایی که در معرض ورود عوامل بیگانه هستند، وجود دارد.

آنتی‌بادی‌های تولید شده در مرحله بعد در سطح این سلول‌ها قرار می‌گیرند. اگر مجددا عامل حساسیت‌زا وارد بدن شود به این آنتی‌بادی‌هایی که بر سطح ماست سل‌ها قرار گرفته‌اند می‌چسبند و حجم بسیار زیادی از هیستامین که درون ماست سل‌ها فراوان است به داخل خون آزاد می‌شود و علایم آلرژی وقوع پیدا می‌کند. اگر ماده‌ی آلرژیک از هوا وارد دستگاه تنفسی شود؛ اغلب نشانه‌های آن نیز متوجه دستگاه تنفسی است: مثلا آبریزش بینی، عطسه، قرمزی چشم، تولید بیش از حد خلط و… .

اگر ماده‌ی حساسیت زا از طریق مواد غذایی وارد دستگاه گوارشی شود واکنش‌های گوارشی همچون اسهال و استفراغ و … را به دنبال خواد داشت. اگر واکنش حساسیتی در فرد خیلی شدید باشد؛ شاهد وقایعی همچون کهیر، افت ناگهانی و شدید فشارخون، شوک آنافیلاکسی، بیهوشی و حتی در موارد شدید مرگ فرد خواهیم بود.‌

 علائم آلرژی

نشانه‌های آلرژی را می‌توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم کرد.

عکس العمل‌های خفیف، شامل نشانه‌هایی است که آلرژی فقط یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. بنابراین علایم خفیف به بخش‌های دیگر بدن منتقل نشده و فقط یک ناحیه را درگیر می‌کند.
عکس العمل متوسط، در بخش‌های مختلف بدن منتشر می‌شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.

عکس العمل حاد که شدیدترین نوع آلرژی است؛ شوک آنافیلاکسیس نام داشته، و وقوع آن بسیار نادر ولی بسیار خطرناک است. شوک آنافیلاکسیس از جمله مواردی است که در میان فوریت‌های پزشکی قرار دارند چرا که می‌تواند به راحتی منجر به مرگ در افراد شود. در چنین مواردی، که موارد شدید آلرژی هستند؛ نشانه‌ها در تمام بدن منتشر می‌شوند.

این حالت ممکن است در ابتدا با مجموعه‌ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شده و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدی‌تری همچون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال و درد شکم را برای فرد به دنبال داشته باشد و حتی ممکن است درجاتی از التهاب مجاری تنفسی و گوارشی در فرد ایجاد شود و حتی به حدی برسد که تنفس و بلع را مشکل سازد.

بروز برخی مشکلات ذهنی و سرگیجه شدید نیز در این موارد ممکن است بروز پیدا کند که دلیل آن افت شدید و ناگهانی فشارخون است.

آلرژی

آیا آلرژی یک امر ژنتیکی است؟

اکثر حساسیت‌ها، ارثی بوده و از والدین به فرزندان انتقال پیدا می‌کنن البته افراد ممکن است به صورت ژنتیکی آلرژی را از والدین خود ارث ببرند ولی هرگز به ماده‌ی خاصی حساس نباشند و فقط آن را به نسل بعدی خود انتقال دهند. این احتمال تقریبا از یک قانون پیروی می‌کند به این معنی که هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هر دو والد آلژیک باشند، این احتمال تا 75% افزایش می‌یابد.

تست تشخیص آلرژی

پزشک متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند به سادگی با انجام برخی تست‌های آلرژی پوستی که بر روی فرد انجام می‌دهد؛ تشخیص دهد که آیا فرد دچار آلرژی هست یا خیر ولی این تست به طور ۱۰۰ درصد قطعی نبوده و همواره درصدی از خطا را به همراه دارد.

برای انجام تست پزشک با خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن، مقدار بسیار کمی از ماده آلرژن (حساسیت‌زا) را درون آن تزریق می‌کنند و منتظر بروز پاسخ ایمنی می‌شوند. در برخی موارد خاص از آزمایشات خون هم برای تشخیص آلرژری استفاده می‌گردد که این روش بیشتر برای شناسایی آلرژیهای پرخطر و کشنده‌تر استفاده می‌شود.

معرفی تخصص و بهترین دکتر گوش و حلق و بینی

افراد اغلب به چه موادی حساسیت نشان می‌دهند

افراد مختلف نسبت به مواد مختلفی حساسیت نشان می‌دهند مثلا گرد و خاک، مایعات، گرد گیاهان، برخی مواد غذایی مثل ادویه‌جات، بادام زمینی یا تماس با حیوانات مثلا موی بدن گربه، پر پرنده‌ها و … ممکن است در افراد، حساسیت ایجاد کنند.

چگونه از بروز علائم آلرژی جلوگیری کنیم

متاسفانه آلرژی درمان قطعی ندارد و فقط افراد می‌توانند تا حدی علایم ونشانه‌های آن را کنترل کنند به همین منظور بهتر است افراد از نگهداری فرش‌های قدیمی و دستباف و نیز موکت‌های قدیمی در خانه اجتناب کرده و کف خانه بهتر است سرامیک یا پارکت باشد. به تدریج افراد خودشان متوجه می‌شوند که نسبت به چه موادی حساسیت دارند بنابراین بهتر است از قرار گرفتن در معرض این مواد شدیدا پرهیز کنند. و از نگهداری حیوانات خانگی شدیدا اجتناب کنند.

تب یونجه چیست

تب یونجه یا ورم مخاط بینی آلرژیک، یک نوع آلرژی فصلی محسوب می‌شود که علت آن وجود گرده‌های زیاد در هواست که از درختان، چمن، گیاهان و دانه‌ها در فصل گرده‌افشانی ناشی می‌شود. این نوع آلرژی یکی از متداول‌ترین انواع آلرژیها به حساب می‌آید که علایم آن آبریزش و خارش چشمها، عطسه، خارش گلو و دهان و در برخی موارد آسم است.

فصل‌های بهار و تابستان حساس‌ترین فصل‌ها برای این افراد هستند که شرایط آزاردهنده‌ای را برای فرد ایجاد می‌کنند. در صورتی که به این نوع آلرژی مبتلا هستید؛ بهتر است در فصل‌های گرده‌افشانی در محل‌های پر از درخت قرار نگیرید  یا به منظور پیشگیری، با مشوت پزشکتان از داروهایی چون رآکتین یا کلاریتین استفاده کنید.

مواد آلرژن را از خود دور نگهدارید!

همان طور که در بالا گفته شد آلرژی درمان قطعی نداشته و فقط افرادی که از آن رنج می‌برند می‌توانند شرایط آلرژی‌زا و مواد آلرژن را از خود دور نگهدارند. که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهد شد.

 • حیوانات خانگی را از خانه و مخصوصا اتاق خوابتان دور نگهدارید.
 • از یک دستگاه تصفیه‌کننده‌ی هوای مرغوب برای تصفیه‌ی گرد و غبار موجود در منزلتان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عطسه‌ها هر روز خانه‌ و وسایل آن را گردگیری کرده و خانه را جارو بزنید!

منابع:

en.wikipedia.org

acaai.org

onlinelibrary

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من الرژي گوش دارم خارش گوش كيپي گوش و ترشح مايع از گوش و سر گيجه
  دكتر پارسال دارو دادن
  بتاهيستين قطره سيپرو قطره بتامتازون قطره الكل بروكه و شربت ديفن هيدرامين
  اما بعد از حمام احساس ميكنم داخل گوشم اب رفته خيلي مراقبت از وازلين و پنبه استفاده ميكنم ولي بي فايدس
  راهنمايي بفرمايي

  • سلام
   دوست گرامی بهترین کار استفاده از همان پنبه و وازلین نی باشد
   که قبل از استحمام داخل گوش قرار دهید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر