رابطه آلودگی هوا و احتمال بروز نشانگان آسپرگر یا ASD

  • 1397-09-25
  • 0
نشانگان آسپرگر یا ASD

وجود رابطه معنی‌داری میان ASD و آلودگی هوا در دو مطالعه اثبات شده است، با این وجود نیاز به مطالعات بیشتری است.

ما هر کاری که بتوانیم برای سلامتی فرزندانمان انجام می‌دهیم. اما در مقابل هوایی که آن‌ها هر روز نفس می‌کشند، چه کاری می‌توان انجام داد؟

برای درک بهتر نشانگان آسپرگر پیشنهاد می‌شود مطلب دیگر مجله مرتبط با آن را مطالعه فرمایید.

سندرم آسپرگر چیست و چه علائمی دارد

دو مطالعه جدید رابطه‌ای مستقیم میان آلودگی هوا و احتمال بروز ASD یا نشانگان آسپرگر در کودکان را نشان می‌دهد. یکی از این مطالعات که در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است حاصل مطالعه روی 132 هزار نوزاد تازه متولد در بازه سال‌های 2004 تا 2009 بوده است. نتایج مطالعه صورت گرفته نشان داد که قرار گرفتن در معرض اکسید نیتریک متصاعد شده از اگزوز ماشین‌ها در دوران بارداری، احتمال بروز ASD را در زمان رشد کودکان افزایش می‌دهد.

مطالعه بعدی که در مجله Environmental Epidemiology منتشر شده است، بیش از 15 هزار نوزاد که در سال‌های 1989 تا 2013 در دانمارک متولد شده بودند را مورد بررسی قرار داد. این مطالعات نشان داد که آلودگی هوا در ماه‌های اول تولد و بعد از آن می‌تواند بر روی بروز نشانگان آسپرگر تأثیرگذار باشد.

بر اساس گفته‌های محققان دست‌اندرکار در این دو مطالعه، افزایش اندکی در احتمال بروز ASD در کودکانی که قبل از تولد در معرض یک آلاینده مشخص یعنی اکسید نیتریک قرار گرفته بودند، مشاهده شده است. در حالی که این افزایش به نظر ناچیز است اما اگر جمعیت بررسی تعدادی همانند کودکان روی کره زمین باشد، همین تأثیر ناچیز می‌تواند بسیار خطرناک و هشدار دهنده شود. این مطالعات در راستای مطالعات قبلی و تائید کننده آن‌ها است و نشان می‌دهد که برای درک صحیح از رابطه نشانگان آسپرگر و آلودگی هوا باید مطالعات بیشتری انجام شود.

با این وجود هنوز نمی‌توان به طور قطع و یقین اعلام کرد که آلودگی هوا عامل اصلی بروز ASD است. دانشمندان فقط به این نتیجه رسیدند کودکانی که در معرض آلودگی هوا هستند، احتمال بیشتری برای ابتلا به نشانگان آسپرگر دارند.

نشانگان آسپرگر یا ASD

هنوز هیچ مدرک علمی برای دلیل نشانگان آسپرگر وجود ندارد

با وجود پیشرفت‌های انجام شده در زمینه‌های علمی و پزشکی، هنوز رابطه مستقیم بین یک عامل و بروز حتمی ASD در کودکان به هنگام رشد شناسایی نشده است. بیشترین احتمال مربوط به مصرف استامینوفن با نام تجاری Tylenol است. بر اساس مطالعات منتشر شده در مجله American Journal of Epidemiology شواهدی دال بر این وجود دارد که مصرف استامینوفن به مدت 28 روز در دوران بارداری و بیشتر می‌تواند احتمال بروز نشانگان آسپرگر را در کودک متولد شده، 20 درصد بالا ببرد.

تکان دهنده است. اما آیا واقعاً این خطر می‌تواند عموم مردم را تحت تأثیر قرار دهد؟ خیر. زمانی این خبر واقعاً تکان دهنده بود که عده زیادی از مردم جامعه را ناخواسته درگیر خود کند. این خطر تقریباً می‌توان گفت که بر اثر تصمیمات فردی بروز می‌کند. در بروز ASD تقریباً خطاهای فردی تأثیر انچنانی ندارند. همانند مطالعاتی که روی رابطه آلودگی هوا و ASD انجام شد، این مطالعه هم مشاهداتی و آماری بوده است.

مطالعات انجام شده کنونی در مورد ASD همگی برای بیان همبستگی بوده‌اند. اگر دلیل ASD مشخص باشد نیاز به آزمایش‌های تصادفی بالینی وجود دارد.

نشانگان آسپرگر یا ASD

برخی از تحقیقات نامعتبر هستند

همه مطالعات انجام شده اعتبار کافی نداشته‌اند. مطالعات انجام شده که در مجله Journal of Inorganic Biochemistry منتشر شده است، نشان می‌دهد وجود آلومینیوم در واکس خاص که برای افزایش پاسخ ایمنی بدن استفاده می‌شود، می‌تواند دلیل بروز نشانگان آسپرگر باشد. سپس مطالعات در این مورد افزایش پیدا کرد و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نتایج به دست آمده در این مقاله چاپ شده انچنان هم معتبر نیستند و حتی برخی از آن‌ها ساختگی و دروغین بوده است. در نتیجه مطالعه اولیه رد شد.

مطالعه دیگری در سال 1998 روی 12 کودک انجام شد. این مطالعه نشان داد که علائم ASD بعد از دریافت واکسن MMR یا واکسن حصبه، اوریون و سرخک به وجود آمده است. دلیل اصلی بروز علائم را به تیمروسال (نوعی جیوه پزشکی) مرتبط دانستند. با این حال، نتایج مطالعات گسترده در ایالات متحده، اروپا و ژاپن نشان داد که با وجود کاهش و حتی قطع واکسن MMR، میزان ابتلا به نشانگان آسپرگر در کودکان افزایش یافته است. از جمله کشورهایی که واکسن دارای تیمروسال را قطع کردند، دانمارک بود. اما آمار نشان می‌دهد که در این کشور نیز مبتلایان به ASD رو به افزایش بوده است. این نظریه در سال‌های اخیر کاملاً رد شد.

نشانگان آسپرگر یا ASD

دستورالعمل‌ها در حال تغییرند

بر اساس گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (Centers for Disease Control and Prevention) تشخیص دادن نشانگان آسپرگر بنا به دلایلی سخت و دشوار است. از جمله این دلایل عدم تشخیص بیماری توسط آزمایش‌های بالینی مختلف همانند آزمایش خون است. دکترها اغلب با زیر نظر قرار دادن کودکان و همچنین رشد آن‌ها می‌توانند ASD را تشخیص دهند. بنابراین، پزشکان به دستورالعمل‌های پزشکی برای تشخیص ASD متکی هستند. خوشبختانه نسخه‌های جدید از دستورالعمل‌های منتشر شده از انجمن روان‌پزشکی و طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی، معیارهای جدید و کاربردی‌تری برای تشخیص نشانگان آسپرگر اعلام کردند.

در سال‌های اخیر ASD از اختلال شدید، به بیماری با طیف‌های خفیف، تغییر یافته است. به همین دلیل، تشخیص این نشانگان در بزرگ‌سالان نیز مانند کودکان بهبود پیدا کرد. اما هنوز این روش هم نمی‌تواند اصلی‌ترین عامل بروز ASD را مشخص کند.

نشانگان آسپرگر یا ASD

آزمون‌های پزشکی می‌تواند پیشگیرانه باشد

دانشمندان در حال تلاش برای رسیدن به یک آزمایش و تست دقیق هستند که بتواند شانگان آسپرگر را تشخیص دهد. از جمله این آزمون‌ها، تشخیص سطح پایین هورمون وازوپرسین (vasopressin) در مایع نخاعی کودکان است. کاهش این هورمون در مایع نخاعی، می‌تواند نشانه‌ای از رشد ASD در سنین بالاتر باشد. این مطالعه در دانشگاه استنفورد انجام شده بود.

مطالعات انجام شده در دانشگاه وارویک انگلستان که با استفاده از نوعی آزمایش هم‌زمان خون و ادرار بود به میزان زیادی و نزدیک به 92 درصد می‌توانست بروز نشانگان آسپرگر را به درستی تشخیص دهد. اکثر کودکانی که دارای مشکلات رشد و معلولیت هستند، عامل ناشناخته‌ای دارند. به جز مواردی که اکنون شناسایی شده‌اند؛ همانند سندرم داون.

نشانگان آسپرگر یا ASD

سخن پایانی

مطالعات انجام شده در مورد رابطه آلودگی هوا و ASD حاکی از رابطه مستقیم میان این دو است. اما نمی‌توان به صورت قطع و یقین اعلام کرد که آلودگی هوا عامل اصلی نشانگان آسپرگر است. عوامل زیادی همانند آلودگی هوا برای بروز ASD تشخیص داده شدند اما هیچ کدام از آن‌ها عامل اصلی بروز این بیماری نیست.

افزایش مبتلایان به ASD باعث شده است که پزشکان روش‌های تشخیص و همچنین پیش‌بینی بیماری بهتری به کار بگیرند. هنوز هیچ تست مشخصی هم برای تشخیص ASD گزارش نشده است و دانشمندان به دنبال پیدا کردن راه درمان و تست قطعی بروز نشانگان آسپرگر هستند.

منبع:

Healthline

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «رابطه آلودگی هوا و احتمال بروز نشانگان آسپرگر یا ASD»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر