آکنه های پوستی و درمان های اولیه ضروری

  • 1397-02-24
  • 0

آکنه های پوستی انواع و اقسام گوناگونی دارند و هر کدام به دلایل گوناگون روی چهره و پوست ما پدیدار می شوند. گاهی حتی نحوه پدیدار شدن آن ها را بر روی پوست خود نمی دانیم و این مسئله گاهی از خود اکنه عذاب اور تر است. اگر با انواع اکنه های پوستی اشنایی داشته باشید و بدانید چگونه باید با ان ها رفتار کنید مطمئن باشید که نتیجه دلخواه درمان را می گیرید.

آکنه های پوستی

آکنه اصطلاح گسترده تری از جوش است. آکنه بیماری های پوستی را شامل می شود که  به چربی پوست، کراتینیزاسیون (ریختن سلول های پوست مرده) و باکتری ها اشاره دارد. انواع آکنه های پوستی می تواند محدوده وسیعی را تشکیل دهد یعنی از درجه بسیار ملایم که متشکل از اغلب جوش های سیاه و سفید است تا آکنه شدیدکه  کیستیک نامیده می شوند.

پیدایش آکنه های پوستی

آکنه زمانی به وجود می اید که منافذ پوست شما با روغن، چربی یا باکتری ها مسدود شده باشد. هر منفذ روی پوست شما باز کننده یک فولیکول است که فولیکول حاوی یک مو و مقداری چربی است. آکنه می تواند باعث یک مشکل یا مشکلاتی در ترکیب و شدت چربی ترشح شده باشد. همه این مسائل می توانند انواع آکنه را روی چهره و پوست شما ایجاد کنند.

نقشه یابی چهره و کمک به آکنه های پوستی

جالب است بدانید یک تئوری پزشکی موجود است به نام نقشه یابی چهره، که این تئوری به شما می گوید، وجود هر  کدام از جوش های شما دارنده یک مشکل درونی بدن است که باید به جست و جوی آن بپردازید و درصدد رفع ان بر اییداین نظریه در طب چینی جایگاه ویژه ای دارد که معتقد است وجود اکنه در صورت، ضعف و یا اختلال در یکی از اندام ها یا غدد انسانی را خبر می دهد. در زیر بخشی تز نقشه یابی را تشریح می کنیم:

آکنه های پوستی

آکنه های پوستی پیشانی

جوش های این ناحیه خبر از ضعف در سیستم گوارشی می دهند. یعنی اینکه برخی از غذا ها برای شما دیر هضم هستند یا مناسب نیستند. همچنین وجود مشکل کبدی، وجود استرس، خواب تنظیم نشده و ناکافی همگی در بروز جوش بی تاثیر نیستند و همگی راه حل دارند. مثلا برای هضم غذا معمولا گیاهان تلخ مثل پاپایا و یا پونه قبل از هر وعده غذایی می تواند موثر باشد.اگر مشکلات گوارشی و کبدی دارید از دارو های گیاهی می توانید استفاده کنید توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کنید.البته آب ولرم به همراه یک لیموی تازه در ابتدای صبح و ناشتا می تواند موثر باشد.

آکنه های پوستی بین دو ابرو

جوش در این  ناحیه هم گواهی بر  عملکرد ناقص کبد است که با خوردن فست فود ها و مشروبات الکلی این حالت تشدید می شود.

اکنه های پوستی روی گونه ها

جوش در این ناحیه بیشتر به تمیزی و نظافت خود و اهمیت دادن به پوست مربوط است. وقتی مجبور هستید ساعت ها بیرون از منزل باشید و الودگی هوا را تحمل کنید، وقتی حتی در خانه هستید و با گوشی الوده تلفن و یا تلفن همراه خود صحبت می کنید با پوست شماتماس پیدا می کنند و ایجاد اکنه می کنند. هوای خانه می تواند تا حدی به خاطر پخت و پز و الودگی های دیگر بی تاثیر نباشد می توانید از گیاهان خانگی در منزل استفاده کنید تا ایجاد هوای پاک کند.صورت خود را با شست و شو دهند های ملایم بشویید و حتما یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

آکنه های پوستی چانه

دلیل جوش های این ناحیه مشکلات هورمونی می باشد که باید رسیدگی شود گاهی برای خانم ها که ماهیانه سیکل قاعدگی دارند، به طبع تغییرات هورمونی را در بر دارند و آکنه طبیعی می باشد اما اگر به کرات این اتفاق وجود دارد چه در خانم ها و چه در آقایان احتمال نوعی اختلال در هورمون های بدنی می باشد. که برخی غذا ها می تواند این روند را بر هم بزنند یا وجود خود آلودگی در این ناحیه هم مثل قرار دادن دست در این ناحیه ایجاد آلودپی و آکنه می کند.

دسته بندی آکنه های پوستی

اینکه شما دارای چه پوستی هستید، چرب، خشک یا مختلط که بتوانبد نقشه یابی صورت تان را به خوبی تشخیص دهید، دسته بندی زیر را با دقت بخوانید:

منافذ مسدود شده سیاه و سفید

روی پوست شما منافذ کوچک و سیاهی وجود دارد که به مانند یک مداد قصد نقطه گذاری و دکوراسیون چهره شما را دارد. این حالت بیشتر به خاطر کبد چرب و سمی شده توسط غذا ها می باشد. حتی گاهی پرخوری باعث کم کاری کبد و ایجاد عوملی مثل این چنی منافذ بر روی پوست می شود. ازمایش کبد می تواند این مسئله را به خوبی روشن کند تل به همراه یک رژیم غذایی صحیح و  نوشیدن اب کافی این مشکل برطرف شود.

آکنه های پوستی-کیستی

این جوش ها در زیر سطح پوست، خود را به صورت بمبی به بیرون انتشار می دهند و متورم می شوند. که این حالت برای همه پوست ها(خشک، چرب و مختلط) پیش می اید و هفته ها طول می کشد که خوب شوند.زمینه این جوش ها می تواند هورمونی از جمله PMS، یائسگی، پیش از یائسگی، زایمان باشد. همچنین ممکن است مربوط به مسائل گوارشی هم باشد. در نظر گرفتن پروبیوتیک های بیشتر در رژیم غذایی خود (چیزهایی مانند ماست و کفیر) جز مواردی می باشد که نباید فراموش کنید.

آکنه های پوستی همیشگی

منظور از اکنه همیشگی یعنی اینکه در بیشتر مواقع این نوع اکنه ها را داریم یعنی مدتی نیستند دوباره بعد از بهبودی ظاهر میشوند.این نوع موارد خیلی زیاد یا حساس نیستند وبیشتر باید عامل ان ها را در بین مواد بهداشتی- ارایشی که برای صورت استفاده می کنید جست و جو کنید.شاید پوست شما با ان ها سازگاری ندارد.

آکنه های پوستی دوره ای

شما در بیشتر مواقع پوست خوب وفاقد اکنه  دارید اما یکدفعه متوجه یک سری جوش بر روی صورت خود می شوید که گاه از دلیل ان بی خبرید و موجب تعجب و شگفتی شما می شود. این گونه اکنه ها بیشتر به خاطر عوامل استرس زایی است که با ان ها در ارتباط هستید و خود گاهی بی خبرید.

تذکر: همان طور که دیدید بخشی از پوست  ناصاف و کدر به دلیل وجودآکنه است. از بین بردن آکنه ممکن است به بهبود بافت پوستتان کمک کند و این امر اغلب با استفاده از تکنیک های پاک کننده خوب و درمان های خاص مانند بنزوئیل پراکسید و آلفا هیدروکسی اسید امکان پذیر است. و همان طور که ملاحظه کردید انواع اکنه های پوستی بسیار زیادند و امکان دارد با دارو های کذکور در این مقاله وروش های ان از بین نروند. به خاطر همین، اگر پوست شما بعد از چند هفته به این درمان ها پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به یک متخصص پوست داشته باشید. یک متخصص پوست می تواند درمان های پزشکی برای آکنه و زخم های آکنه را پیشنهاد دهد تا به پوست شما لطمه ای وارد نشود.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آکنه های پوستی و درمان های اولیه ضروری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر