آیا روزه گرفتن برای قلب مفید است؟

 • 1397-03-05
 • 0
بیماران گوارشی قادر به روزه گرفتن

با فرا رسیدن ماه مقدس رمضان برای بیماران سوال پیش می آید که روزه گرفتن برای آنها ضرر دارد یا نه؟ اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید و قصد دارید در ماه رمضان روزه بگیرید و از تاثیرات روزه بر قلب خبر ندارید، حتما مقاله ما را بخوانید.

تاثیرات روزه بر قلب

محققان به طور کامل  از تاثیرات روزه بر قلب مطمئن نیستند . اما به نظر می رسد که روزه گرفتن در یک بازه زمانی مشخص که در آن مصرف مواد غذایی و نوشیدنی شدیدا کنترل می شود، به طور بالقوه می تواند به بهبود عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند و باعث سلامت قلب شود.

 نام بردن تاثیرات  روزه بر  قلب بسیار دشوار است. روزه بطور مستقیم بر قلب تاثیر نمی گذارد. بلکه از طریق کنترل فاکتورهای خطر قلبی باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی در یک فرد سالم می شود.

روزه گرفتن به طور منظم  باعث کاهش کلسترول، فشار خون و قند خون می گردد. همچنین روزه باعث کاهش میزان چربی در بدن می شود. با کاهش قند خون خطر ابتلا به دیابت و اضافه وزن که جز عوامل خطر برای بیماری های قلبی است کاهش می یابد.

نمی‌توان برای همه بیماران حاد یا  مزمن قلبی، یک توصیه پزشکی برای روزه گرفتن یا نگرفتن داد. هر بیمار، شرایط خاص خود را دارد و فقط پزشک معالج و تا حدی خود بیمار می‌تواند درباره این که او می‌تواند روزه بگیرد یا نه  نظر قطعی بدهد. با این حال با توجه به عوامل ایجاد و  نکات  در مورد هر بیماری قلبی وجود دارد که می‌تواند به تصمیم‌گیری درست بیمار کمک کند.

روزه‌ گرفتن و رعایت یک برنامه غذایی صحیح با کم‌کردن عوامل خطر مانند کاهش وزن، کاهش سطح چربی‌های خون و نکشیدن سیگار موجب پیشگیری از بیماری‌های قلبی در افراد سالم  می‌شود. اثرات مثبت  روزه ماه رمضان بر روی سیستم قلبی عروقی افراد سالم بطور مستقیم و نیز با تاثیر بر سایر عوامل  خطر بیماری های قلبی عروقی، نشان داده شده است. در حقیقت روزه برای قلب مفید است. روزه گرفتن اثرات کاهنده  روی چند  عامل خطر مهم بیماری عروق کرونر قلب  دارد. از تاثیرات روزه بر قلب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش چاقی
 • کاهش قند خون‌
 • کاهش فشار خون
 • کاهش کلسترول خون 
 • کاهش استعمال دخانیات 

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، حتما باید در مورد بیماری خود تحقیق کرده و در مورد امکان روزه گرفتن با پزشک معالج خود مشورت کنند.

توجه مهم

بیمارانی که مصرف منظم دارو دارند، نباید روزه بگیرند. همچنین در برخی بیماران قلبی تشنگی طولانی مدت و کم آبی بدن موجب تشدید بیماری می شود و لازم است بدلیل امکان تشدید بیماری و افزایش آسیب ها، این افراد نباید روزه بگیرند. تمام بیماران قلبی  باید با مراجعه به پزشک و مشورت با او، در خصوص روزه داری تصمیم گیری کنند.

برگرفته از:

تاثیر روه بر سلامت قلب

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آیا روزه گرفتن برای قلب مفید است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر