ابعاد بدن طول عمر زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

  • 1397-11-10
  • ۱۹۱۳ بازدید
  • 0
فیتنس

اخیرأ مطالعاتی در زمینه طول عمر بیشتر انجام گرفته است که نشان می‌دهد زنان لاغر و بلند قد، زنان خوشحال‌تری هستند.یک مطالعه‌ جدید نشان می‌دهد زنان لاغر و بلند قد، زنان خوشحال‌تری هستند و همچنین سایز بدن و جنسیت افراد، فاکتور تأثیرگذاری برای رسیدن به سن 90 سالگی محسوب شده و مردان و زنان که کوتاه قد و سنگین وزن هستند شانس کمتری دارند.

دانشمندان هلندی گزارش دادند:

اگر زنان یک ساعت در طول روز ورزش کنند، طول عمری بیشتری خواهند داشت، ورزش برای مردان هم همین مزیت را دارد، اما سایز بدن به طول عمرشان کمکی نمی‌کند در صورتی که طول عمر با سایز بدن زنان کاملأ مرتبط است.

لوید براندس پژروهشگر مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت هلند می‌گوید:

افزایش امید به زندگی در بعضی از کشور‌های توسعه یافته شروع به سقوط کرده است.

وی خاطر نشان کرد نظریه قدیمی که تاکید داشت تعداد افراد چاق خوشحال به افزایش بوده، با تحقیقات جدید با تضاد مواجه شد. یافته‌های جدید نشان دادندکه هر دو مورد (سایز بدن و فعالیت های جسمانی) در طول عمر انسان تاثیر دارند اما در بین زنان و مردان متفاوت است.

براندس خاطر نشان کرد که این مطالعات نمی‌تواند اثبات کند که سایز و فعالیت بدنی تا چه میزان باعث افزایش طول عمر افراد می‌شود؛ اما یکی از نکات مورد تایید مطالعات جدید این است که در زنان احتمال رسیدن به سن 90 سالگی با 60 دقیقه ورزش در روز امکان پذیر است، اما برای طول عمر بیشتر، ورزش دیگر جوابگو نیست. در مردان چون فعالیت جسمی روزانه بیشتری دارند شانس رسیدن به سنین بالاتر هم بیشتر است.

براندس و همکارانش در سال 1986 در تحقیقاتی بیش از 7800 زن و مرد بین سنین 55 تا 69 سال را مورد مطالعه قرار دادند. شرکت کنندگان اطلاعاتی درباره قد و وزن خود به محققین دادند، آنها همچنین فعالیت‌های بدنی که در اوقات فراغت انجام می‌دادند را نیز با جزئیات توصیف کردند. فعالیت‌هایی شامل: باغبانی، پیاده روی با سگ، کار کردن در اطراف خانه، پیاده روی و یا دوچرخه سواری و غیره.

محققان، شرکت کنندگان را تا زمانی که درگذشتند یا به سن 90 سالگی رسیدند تحت نظر قرار دادند و تمامی عواملی را که در طول عمر بیشتر موثر بودند از جمله سایقه بیماری و رفتارهای خاص و عیره در نظر گرفتند. آنها در نهایت به این نتیجه رسیده اند که زنان قد بلندی که از ابتدای مطالعه تا انتهای آن لاغر مانده بودند بیشترین احتمال را برای رسیدن به سن 90 سالگی نسبت به زنان کوتاه‌تر و چاق‌تر دارند.

محققان متذکر می‌شوند در میان مردان تفاوت قد و بلندی افراد مزیتی در زمینه طول عمر بیشتر فراهم نمی‌کند، اما از نظر جسمانی مردانی که دارای جنب و جوش بیشتری به طور میانگین 90 دقیقه در طول روز هستند، 39% شانس بیشتری برای رسیدن به سن 90 سالگی را نسبت به مردانی که تحرکشان کمتر از 30 دقیقه در روز بوده، دارند.

دکتر دیوید کاتز، از دانشگاه یل:

از انجایی که هم زنان و مردان در طول روز با کم تحرکی مواجه هستند، فعالیت بدنی برای هر دو گروه توصیه می‌شود نه فقط زنان!

کاتز باور دارد قد و وزن در ارتباط با طول عمر در زنان بحثی نظری است و لاغر بودن برای هر دو جنسیت مفید است است، البته در زنان اهمیت بیشتری دارد چرا که باعث دوری از افسردگی هم می‌شود. زنان به طور مداوم بیشار از مردان از افسردگی ناشی از چاقی رنج می‌برند. پس لاغر بودن نه تنها به طول عمر بیشتر بلکه به سلامت روانی فرد نیز کمک شایانی خواهد کرد.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ابعاد بدن طول عمر زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر