اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!

 • 1397-11-08
 • ۵۴۴۷۳ بازدید
 • 482

ما در طول روز به وسیله حس بینایی، شنوایی و لامسه با جهان اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنیم. اما افرادی که به دلایلی مانند عفونت یا آلرژی شدید دچار انسداد بینی شده‌اند، کاملا این را درک می‌کنند که دنیای اطرافمان بدون داشتن یکی از اولیه‌ترین احساس‌هایمان چگونه خواهد بود. اختلال‌ بویایی یکی از مشکلات بزرگ برای افراد مختلف است.

حس بویایی برای حیوانات کاربردهای بسیاری دارد که از میانشان می‌توان به اهمیت‌ برای زنده ماندن، تولیدمثل و تربیت فرزندان اشاره کرد. با این‌که انسان‌ها قادرند بدون حس بویایی به حیات خود ادامه دهند؛ اما تحقیقات نشان داده که از دست دادن این حس و ایجاد اختلال بویایی، اثری منفی بر کیفیت زندگی داشته و حتی برخی را به کلینیک‌های درمان افسردگی می‌کشاند. ما نیز مانند حیوانات از این حس برای آگاهی از خطرات و تشخیص دود ناشی از آتش‌سوزی، نشتی گاز طبیعی در خانه و بوی غذاهای فاسد شده استفاده می‌کنیم.

اختلالات بویایی چیست؟

در یک روز عادی حس بویایی بسیاری از تجربیات ما را شکل می‌دهد و بخشی جدایی‌ناپذیر از رویدادها و خاطرات سال‌های گذشته عمر ما را در ذهنمان ثبت می‌کند. خاطرات به جا مانده از عطر استفاده شده توسط همسرتان و یا بوی نان خانگی پخته شده توسط مادربزرگ هنگامی که کودک بودید، برای دهه‌ها در حافظه‌تان باقی می‌مانند و معمولا احساسات دیگر را هم برمی‌انگیزند.

طعم یک غذا تا حد زیادی به توانایی بویایی وابسته است و بدون این حس خوردن غذا تنها به وسیله‌ای برای رفع گرسنگی تبدیل می‌شود. با نگاهی گذرا به فعالیت‌های اجتماعی خود که اکثرا در رستوران‌ها و کافه‌ها انجام می‌شوند، می‌توان تا حدودی به این موضوع پی برد که چرا از دست دادن حس بویایی منجر به افسردگی می‌شود.

تاثیر اختلالات بویایی

آمارها نشان می دهد که 19% از جمعیت بالای 20 سال و 25% از جمعیت بالای 53 سال در معرض اختلالات بویایی قرار دارند. اگر ما تنها از دست دادن قدرت بویایی به دلیل افزایش سن را درنظر بگیریم، یک نفر از هشت نفر بین 53 تا 91 سال در دوره‌ای بیش از پنج ساله با این مشکل درگیر هستند. اثر مخربی که از دست دادن بویایی بر طعم غذا می‌گذارد می‌تواند شدیدا جمعیت سالخورده را که به رژیم غذایی و تغذیه سالم و حساب‌شده نیازمندند، متضرر کند.

حس بویایی به میلیون‌ها سلول عصبی خاص که در نقاط عمیق و حفاظت‌شده حفره‌های تنفسی بینی قرار دارند، وابسته است. این سلول‌ها به طور کلی در طول عمرمان می‌میرند و مجددا جایگزین می‌شوند. از این‌رو سیستم بدن امکان جبران آسیب وارد به خود را دارد‌؛ اما این روند همیشه امکان‌پذیر و کامل نیست.

از جمله شایع‌ترین دلایل از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی که یکی از حادترین اختلال‌های بویایی به حساب می‌آید، می‌توان به عفونت‌های تنفسی داخلی، آسیب‌های وارده به سر، بیماری‌های سینوسی مزمن و پیری اشاره کرد. علاوه بر این موارد، بیماری‌های دیگری مانند آلزایمر، پارکینسون و تومورهای مغزی هم می‌توانند با از دست دادن حس بویایی در ارتباط باشند.

در برخی موارد از دست دادن حس بویایی به طور کامل روی می‌دهد که به آن آنوزمیا می‌گویند. بروز اختلال بویایی به شکل مقطعی و جزئی، با نام هایپوزمیا مطرح می‌شود. در اکثر مواردی که حس بویایی از دست می‌رود، بوهای باقی مانده نیز دچار اختلال می‌شوند. این تغییرات روی داده در بوهای گوناگون، با آنچه به عنوان بیماری پاروزمیا یا فانتوزمیا که حس کردن بوهای غیر واقعی است، تفاوت چشم‌گیری دارد.

شاید اگر بوهای حس شده دلپذیر بودند، آنقدرها هم این اختلال‌ها بد به نظر نمی‌رسیدند. اما در اکثر موارد بیماران تجربه بوهای نامطبوعی مانند بوی دود، باتلاق، زباله، کپک و یا مواد شیمیایی را احساس می‌کنند. از آنجایی که بوی حس شده شبیه هیچ‌کدام از بوهای تجربه شده در گذشته نیست، معمولا افراد به سختی قادر به توصیف آن‌ها هستند.

درمان اختلالات بویایی

در مواردی که اختلالات سینوسی منجر به از دست دادن حس بویایی و ایجاد اختلال بویایی می‌شود؛ تا حدودی در درمان آن راهکارهای متعدد و موفقی پیش روی ما است. معمولا استروئیدهای موضعی و دهانی تا حدودی به رفع مشکل کمک می‌کنند. گاهی برای از میان برداشتن موانع منتهی به سلول‌های عصبی بویایی، نیاز به عمل جراحی است. بیماری سینوسی معمولا به توجه طولانی‌مدت احتیاج دارد و بروز اختلال‌های کوتاه‌مدت در حس بویایی افراد مبتلا به این بیماری اجتناب‌ناپذیر است.

بر خلاف التهاب مزمن سینوسی، شانس درمان موفقیت‌آمیز افرادی که به دلیل آسیب سر، عفونت تنفسی داخلی و یا کهولت سن به اختلال بویایی دچار شده‌اند کم است. توانایی طبیعی سیستم بویایی در ترمیم خودش، این امکان را فراهم می‌کند تا برخی از بیماران پس از کاهش عفونت و یا بهبود آسیب وارد شده به سر، حس بویایی خود را بازیابند.

این دوره بهبود ممکن است بیش از یک سال به طول انجامد و گاهی روند بازیابی به قدری تدریجی رخ می‌دهد که فرد بیمار متوجه تغییرات و درمان خود نمی‌شود. نمی‌توان به طور قطع تشخیص داد که آیا در این موارد بهبودی حاصل خواهد شد یا خیر؛ اما اگر در بازه زمانی کمتر از یک سال شاهد پیشرفت درمان باشیم، شانس بهبود کامل فرد افزایش می‌یابد.

باید هرگاه که تغییر ماندگاری در حس بویایی خود احساس کردید، سریعا به منظور ارزیابی آن به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از اختلال‌های نادر در بویایی به دلیل وجود تومورهای مغزی، بیماری‌های عصبی و یا عفونت ایجاد می‌شوند. این موارد باید به طور دقیق تشخیص داده شوند تا روند مراقبت و درمان آن‌ها به شکل صحیح انجام شود. به علاوه پزشک شما باید درباره خطراتی مانند افسردگی و نگرانی‌های تغذیه‌ای که ممکن است به دلیل از دست دادن حس بویایی ایجاد شوند، با شما صحبت کند.

درمان-اختلالات-بویایی

با وجود اینکه در حال حاضر روش‌های درمانی کمی وجود دارد، اما این امید وجود دارد که در آینده شاهد پیشرفت‌هایی باشیم. در حال حاضر پژوهش‌های علمی برای بررسی چگونگی جایگزین شدن سلول‌های عصبی بویایی جدید به جای سلول‌های عصبی رو به نابودی در بینی، در حال انجام است. در آینده قادر خواهیم بود با انجام عملیاتی این سلول‌ها را به ساخت نورون‌های بیشتر ترغیب کنیم و یا سلول‌های اصلی از بین رفته را جایگزین کنیم تا به ترمیم نورون‌ها بپردازند.

روش‌هایی نیز در حال بررسی هستند تا با استفاده از یک ابزار مصنوعی قرار داده شده در بدن و به کمک الکتریسیته، حس بویایی را به وجود آوریم. با ادامه پیشرفت در این حوزه‌ها، ما در آینده قادر خواهیم بود این حس حیاتی را در بیماران بدشانسی که به اختلال بویایی دچار شده‌اند؛ بازگردانیم و توانایی بوییدن محیط و تجربه دوباره جهان اطرافشان را بار دیگر برایشان امکان‌پذیر سازیم.

منبع: Harvard Health Publishing

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

482 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من هفته پیش سرما خوردم و خوب شدم و ۵ روز که بویاییم خیلی ضعیف شده هیچ علامت دیگه ندارم
  جز کرونا علت دیگه میتونه باشه؟تست خون واقعا به درد نخوره؟

  • سلام
   کرونا مطرح است
   منفی بودن تست خون رد کننده کرونا نیست و اگر کسی علایم داشت ولی آزمایش منفی بود نمیتوان گفت کرونا ندارد
   اما مثبت بودنش ارزشمند است

 2. سلام. رفتم داروخانه برای اسپری نازونکس ولی بهم گفتن ندارن و بهم اسپری ویوانلا پیشنهاد دادن بگیرم و گفتن همون برند نازونکس هست خاستم راهنمایم کنید میتونم بگیرم اشکالی نداره.؟

 3. سلام ببخشید من چند روزی میشه هر چیزی رو که بو می کنم یه بوی خیلی گندی میده همه چیز بنظرم یه بوی گند می دن ودهانمم تلخه هر چیزی که می خورم مزه تلخ میده
  خودم و خانوادم هم کرونا نداشتیم.

  • سلام ممكنه كرونا باشه بايد اين آزمايش را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 4. سلام. من خیلی حس بو بدی دارم بهم گفتن سرم شستشو و ویتامین سی ۱۰۰۰ استفاده کنم با اسپری نازونکس . ولی این اسپری رو هر جا تو شهرمون داروخانه رفتن نداشتن باید چیکار کنم ؟ میشه راهنمایم کنید خیلی این بو اذیتم میکنه هیچ غذایی نمیتونم بخورم دچار استرس هستم

 5. سلام خسته نباشید ببخشید من دو ماه پیش کرونای خفیف گرفتم که حس بویایی و چشاییم رو کاملا به مدت یک ماه و نیم از دست دادم بعد کم کم برگشتن و یکی دو هفته بعد یه بوی خیلی بدی از بعضی مواد غذایی می کنم و همچنین طعم بدی هم دارن میشه بگید مشکلم چیه ?

  • سلام
   بخاطر ابتلا به کرونا این عارضه رخ داده
   مایعات زیاد مصرف کنین.قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ روزی یکی
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
   اصولا ظرف ۴ تا ۶ هفته بهبود میابد

 6. اگه تست کرونام منفی بود ،این مشکل بویایی بخاطر چیه ؟اصلا همچین بیماری هست؟ ،راه درمانش چیه ؟
  یه جا نوشته بود تومور مغزی !ممکنه واقعا همچین چیزی باشه؟

  • نه تومور كه نيست
   بدليل التهاب مخاط هستش
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با اسپري سديم كلرايد هر ٨ ساعت دو پاف
   پماد ويتامين A هم موضعي استفاده كنيد

 7. سلام خسته نباشید
  من چند روزه بوی بدی و حس میکنم حتی دیشب در طول خواب با بوی بدی یه بوی مثل گوشت گندیده یا نمیدونم چی از خواب بیدارشدم به بوی تخم مرغ و پیاز خیلی حساس شدم بوی گندیده ای میدن بعد اینکه یکم سرما خوردم ممکنه بخاطر اون باشه؟؟؟ عطسه دارم و بینیم یکم کیپه
  توروخدا جواب بدین خیلی مهمه

  • سلام بابد از نظر كرونا بررسي شيد
   لطفا اين آزمايشات را بديد
   Cbc.difesr crp ldh
   Covid igm and igg

 8. سلام ،من ۱۵ سالمه ،خانوادم ۱ ماه پیش همشون مبتلا به کرونا شدن ولی من هیچ علائمی بجز نداشتن حس بویایی در حد ۱,هفته بود ،الان یه بوی خیلی بد ،یه بویی که وجود نداره پیچیده تو بینیم و اشتها رو ازم گرفته و اصلا نمیتونم غذا بخورم ،یه مدت صبحا با این بوی بد تو بینیم از خواب میپریدم ولی صبحانه که می‌خوردم درست میشد الان 5 ساعت خوب نمیشم ،کلافه شدم .بنظرتون کروناست؟برم دکتر گوش و حلق و بینی یا تست کرونا بدم؟پدر و مادرم و خواهرم الان حالشون خوبه خوبه و ناقل نیستن
  این بو خیلی داره آزارم میده لطفا راهنماییم کنین

 9. سلام وقت بخیر من پنج روز پیش بصورت یهویی حس بویاییم تغیر کرد ولی حس چشاییم تغییر یعنی مزه غذا را تشخیص میدم اما الان همین هوای صاف رو که بخوام تنفس کنم احساس خفگی میکنم انگار دارم گاز یا بویی شبیه فلفل نفس میکشم خیلی اذیتم اگر بشه راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  • سلام پماد ويتامين A داخل بيني استفاده كنيد
   قرص سيتريزين هر شب يكي بخوريد
   و از نظر كرونا هم بررسي شيد و اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp ldh
   Covid igm and igg

 10. سلام من سه ماه و نیم پیش کرونا گرفتم. ۲ ماه کامل حس بویاییم صفر بود و تقریباً یک ماه هستش که بویاییم برگشته اوایل ضعیف بود ولی همه چی رو خوب حس میکردم تا اینکه ۲ هفته پیش درد معده شدید داشتم به همراه تهوع و چندین بار بالا آوردم. آزمایش دادم و بدنم عفونت داشت. بعد این ماجرا هر چیزی برام بوی گندیدگی و تعفن مثل بوی فاضلاب داره حتی هر غذایی که میخورم این طعم و بو رو دوباره حس میکنم! ممکنه دوباره کرونا گرفته باشم؟ چی کار کنم که این بو از بین بره؟

  • سلام
   عزیزم احتمالا به خاطر همون کرونا قبلی این عارضه رخ داده
   مایعات زیاد مصرف کنین
   .قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ روزی یکی بخورین
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته

 11. سلام
  من حدودا سه ماه پیش به سختی مریض شدم،علائمم شامل تب و لرز،بی حالی،سردرد های شدید و اسهال بود
  بعدشم حس بویایی چشاییمو از دست دادم
  به طوری ک هیچی حس نمیکردم
  بعد از چهار هفته حس بویایی و چشاییم برگشت
  اما الان دو روزه همه چی بوی مواد گندیده میده
  شامپو،ماست،کرم مرطوب کننده،ادکلن همه چی
  علتش چیه؟درست میشه ؟

  • سلام
   از عوارض کروناس
   و اصولا طی ۴ تا ۶ هفته بهبود پیدا میکنه
   شما باید مایعات زیاد مصرف کنین.قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ روزی یکی
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته

 12. سلام
  من ۵روز پیش تب و سردرد و کمردرد خیلی شدید داشتم. رفتم دکتر یه سرُم زد و گفت اگه تب تا ۴۸ساعت قطع نشد ازمایش کرونا بدم
  همون شب تب قطع شد کمر دردم هم خوب شد و سر درد تا ۲روز ادامه داشت بویایی هم کامل داشتم
  اما از امروز صبح بوی سرکه رو نمی تونم تحمل کنم . بوی خیلی بدی داره . چیزهای دیگه رو امتحان نکردم اما حتی سرکه ی تو سس ها رو هم نمی تونم تحمل کنم .
  و تو این چند روز خون دماغ های طولانی داشتم تقریبا نیم ساعت و شدت خون ریزی زیاد بود . (البته من سابقه ی خون دماغ دارم )
  بویی که میشنوم به شدت مخاط بینی مو اذیت میکنه
  ممکنه کرونا باشه؟

  • سلام بده خيلي احتمالش هست
   بهتره تست كرونا بديد يا اول cbc.diff esr crp ldh covid ign and igg بديد مثبت بود تست pcr كرونا بديد

 13. سلام من از سال جدید دچار تب و لرز. حالت تهوع. سردرد های خیلی شدید. بدن درد . سرگیجه. سرفه های خشک . نفس تنگی . درد قفسه سینه . شدم حتی حس بویایی و چشایی نداشتم تا چند ماه هر چیزی میخوردم برام طعم نداشت حتی چایی برام تلخ بود از وقتی حس بویایی و چشایی ام برگشت دیگه نمیتونم چیزی بخورم هر غذایی برام طعم بد و بوی بد دارن از خیلی چیزا با بو بهم حالت تهوع دست میده مثل پیاز. سیر. سرکه. تخم مرغ حتی تن ماهی برام بو بد میده مثل بوی اسید یا بوی گندیدگی یا فاضلاب طوری که میره دهنم حسش میکنم بو بد رو و تهوع میکنم با خوردنشون علتش میتونه چی باشه ممنونم راهنمایی ام کنید؟

  • سلام عزیزم
   شما ابه کرونا مبتلا شده بودین که حس بویایی مختل شده و حالا سبب بوی بد شده
   شستشوی بینی با آب نمک یا سرم شستشو هر ۱۲ ساعت انجام بشه
   مایعات زیاد بخورین ، روزانه یک ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی بخورین
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
   ظرف ۴ تا ۶ هفته اگه بهبود نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 14. سلام وقتتون بخیر
  من اواسط تیرماه کرونا گرفتمو حس بویایی و چشاییمو کامل از دست دادم.. بعداز تقریبا سه چهار هفته بویایی چشاییم کامل برگشت یک ماه کاملا همه بوها رو حس میکردمو مشکلی نداشتم ولی سه روزه ک بوی بد حس میکنم.. بعضی غذاها،شامپو و ادکلن و… حس میکنم خیلی بوی بدی میدن و خیلی غذاهارو نمیتونم بخورم.. یعنی بعد از تقریبا یک ماهو نیم بهبودی کامل هنوزم از عوارض کروناست؟ لازم نیست به متخصص مراجعه کنم؟

  • سلام
   بله بخاطر کروناس
   مایعات زیاد مصرف کنین.قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ روزی یکی
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
   اصولا طی ۴ تا ۶ هفته خودبخود خوب میشه اگه بهبود نیافت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 15. سلام خسته نباشید.
  ببخشیدمن الان ۵روزه که هیچ بویی رو حس نمیکنم مزه ی خوراکی وغذا هارو هم فقط درحد اینکه مثلا شور یا شیرین باشن.مبتلابه ویروس کروناشدم؟

  • سلام خيلي احتمالش هست لطفا تست pcr يا اين آزمايشات را بديد
   Cbc.doff esr crp ldh
   Covid igm and igg

 16. سلام
  من باردارم
  دو روز تعرق زیاد بدن و کسالت داشتم که بهبود پیدا کردم و متوجه شدم حس بویایی را از دست دادم. امشب در خواب با یک بوی عجیب که ازش متنفر بودم از خواب بیدار شدم بویی که تا حالا حس نکرده بودم
  همون سه نصف شب رفتم حمام و با آب بسیار داغ دوش گرفتم.اما گرمی آب برام اصلا گرم نبود
  من چه دارویی مصرف کنم که برای جنینم بد نباشه
  در ضمن من مدت شش ماهه که سینوزیت بارداری دارم
  و الان ماه هشتم هستم 38سالمه
  ممنون

 17. سلام خسته نباشین من ۲۴ سالمه چن روزیه احساس میکنم بوی سوختگی توی بینیم هست و چون سیگار میکشم کلا احساس میکنم ی چیزی سوخته اطرافم چیکار باید بکنم؟

  • سلام
   دوست گرامی شما احتمالا به کرونا مبتلا شده بودین که حس بویایی مختل شده
   فعلا شستشوی بینی با آب نمک یا سرم شستشو هر ۱۲ ساعت انجام بشه
   مایعات زیاد بخورین ، روزانه یک ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی بخورین
   ظرف ۴ تا ۶ هفته اگه بهبود نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 18. سلام دکتر خسته نباشید من حدود دو ماه پیش به مدت دو هفته بویایی چشاییمو از دست دادم ولی هیچ تستی ندادم چون خونوادم هیچ علائمی نداشتن و فقط من اینطوری شده بودم بعد از دوهفته بویایی چشاییم به مرور برگشت ولی بعضی بوهارو باز نمیتونستم تشخیص بدم تا حدود ۱ هفته پیش که همه چی برام بوی بدی میده مخصوصا گوشت و مرغ و پیاز و برام غیر قابل تحمل شده برنج هم تا حدی ولی نه به اون شدت یا مثلا وقتی پفک میخورم بو و مزه ی خیلی بدی میده و خیلی اذیت میشم به نظرتون چیکار باید بکنم ؟

  • سلام اين حالت بعد از برگشت حس بويايي و چشايي طبيعيه
   بايد مرتب بينيتونو با سرم شستشو پاك كنيد
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر شب بكي بخوريد
   از ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد

 19. سلام من از تیر ماه حس بویایی و چشاییمو از دست دادم تا اواسط مرداد کمی از بوهارو میفهمیدم اما الان دیگه بوی بدی تو بینی و دهانم احساس میکنم دلیلش چیه درضمن اصلا سرفه یا گلو درد و.‌.. ندارم

  • سلام بعد از از بين رفت حس بويايي اين حالت نرماله
   قطره سديم كلرايد هر ٨ ساعت دو پاف استفاده منيد
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يمي بخوريد و پماد موضعي ويتامين A داخل بينيتون بزنيد

 20. سلام من حدود یک ماهه ک کرونا گرفته بودم و حس بویاییمو از دست دادم الان ک بویاییم برگشته هر چیزیو ک بو داره برام فوق العاده بوی بدی هستش جوری ک نمیتونم غذا بخورم تورو خدا راهنماییم کنین خیلی عذاب میکشم

  • سلام اين حالت بعد از بين رفتن حس بويايي كاملا طبيعيه اصلا نگران نباشيد
   بايد صبوري كنيد تا برطرف شه
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   همراه با شستشو مرتب بيني با سرم شستشو و پماد ويتامين A موضعي داخل بيني

 21. سلام ببخشید من سه ماهه پیش حس بویایی ازدست دادم الان هیچی چیزی بوی اصلی خودشو حس نمیکنم همش بوی بدمیده بوی فاضلاب میده

  • سلام عزیزم
   شما احتمالا به کرونا مبتلا شده بودین که حس بویایی مختل شده
   شستشوی بینی با آب نمک یا سرم شستشو هر ۱۲ ساعت انجام بشه
   مایعات زیاد بخورین ، روزانه یک ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی بخورین
   ظرف ۴ تا ۶ هفته اگه بهبود نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 22. سلام ، من ۲۱سالم هست یک تیر به کرونا مبتلا شدم و به مدت ۲۰روز حس بویاییمو از دست دادم ، بعد از اون حس بویاییم تقریبا خوب شد و الان یک هفته هست که هر بویی اعم از بوی غذا ادکلن یا هر چی رو به صورت یک بوی خیلی بدی حس میکنم ، ایا کرونا دارم و باید خودمو قرنطینه کنم؟

  • سلام
   اگه علایم دیگه ندارید خیر
   از عوارض کرونا تیرماه میتونه باشه.
   اسپری فلوتیکازون هر ۱۲ ساعت یک‌پاف داخل بینی
   مایعات زیاد بخورین ، روزانه یک ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی بخورین
   ظرف ۴ تا ۶ هفته اگه بهبود نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 23. سلام من تیر ماه حس بویاییمو از دست دادم خیلی بهتر شده بود ولی امروز بوی همه چی برام عوض شده بوی ادکلن یا هرچی که بهم میخوره حس میکنم بوش خیلی بده

  • سلام تا كاملا بهبود يابيد طول نيمشه
   هر شب قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم مصرف كنيد
   هر ٨ ساعت بينيتونو با سرم شستشو پاك كنيد
   ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد

 24. با سلام من چند روز که بوی بدی به تو مشامم هست و بینی که اشتها غذا ازم گرفته و حالت سر درد دارم البته همیشه آورق میزنم و بینم هم شکسته و هم انحراف داره دلیلش چی هس

  • سلام ٣ روز قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر شب بخوريد
   بينيتونو با سرم شستشو مرتب بشوريد
   اگه بهتر نشديد از نظر كرونا بيد بررسي شيدو اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 25. سلام
  من چند وقتیه حس میکنم بینیم بو گند میده جوریکه هر چیزی که بو میکنم حالم بهم میخوره حتی کرم نرم کننده به بوی همه غدا ها حساس شدم انگار علاوه بر بوش خوردنشم اذیتم میکنه مثل پیاز گوجه و خیلی چیزا…یه مدت بویایی و چشایی کلا نداشتم خود به خود برگشت به حالت عادی اما الان نزدیک یک الی دو هفته میشه این بو پیچیده تو بینیم بوش غیرقابل تحمله حتی به هوای آزاد واکنش نشون میدم

  • سلام
   علایمتون مطرح کننده ابتلا به کروناست دوست گرامی
   اسپری فلوتیکازون هر ۱۲ ساعت یک‌پاف داخل بینی
   مایعات زیاد بخورین ، روزانه یک ویتامین سی ۱۰۰۰ میلی بخورین
   ظرف ۴ تا ۶ هفته اگه بهبود نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 26. سلام من مزه دهنم خیلی بده انگار مزه گندیدگی حس میکنم بوی خیلی بدی هم استشمام میکنم دلیلش چی میتونه باشه

  • سلام يا عفونت دندان داريد
   يا بدليل رفلاكس معده هستش

 27. سلام من۳۲ساله م اولش بدن درد ولرز گرفتم بعد یک روز بدن درد سردرد شدید گرفتم وبینی گیپ شده بود اما خشک آبریزش بینی نداشتم قرص کلداکس وشربت دیفن هیدرامین دکتر برام نوشت دیگه سردردم خوب شده اما بینی هنوز خشک است نفس میکشم ولی بینیم اذیتم می کنه الان ۴روزاست هیچ بویی وچشایی حس نمی کنم خیلی نگرانم تورو خدا راهنمایی کنی؟ آیا مشکوک به کرونااست هیچ بویی حس نمیکنم الان اگر نفس با بینی میکشم همچین خشک است اذیت میشم راهنمایی کنی؟

  • سلام
   بله کروناست عزیزم
   اگه تنگی نفس و سرفه مکرر یا سابقه بیماری زمینه ای دارین و حال عمومیتون خوب نیست جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. من بوی خیلی بدی حس میکنم ۱۴ سالمه نمیدونم چیکار کنم هر چیزیو بوی بد حس میکنم هر بویی رو لطفا راهنماییم کنید خواهش میکنم من باید چی کار کنم

  • سلام
   چند وقت ایجاد شده عزیزم؟
   سابقه سرماخوردگی،بدن درد و سردرد و ابتلا به کرونا در شما و خانوادتون نبوده چند ماه اخیر

 29. سلام خسته نباشید من حدود ۳ ماه پیش مبتلا شدم ب کرونا و بویایی و چشایمو از دست دادم ولی بعدش برگشت الان حدود یک هفتس ک هم بوی گندیدگی حس میکنم هم مزشو
  و اینک ایا من الان مبتلا ب کرونا شدم؟؟؟ یا این از عوارض بعد کروناست

  • سلام چون آنتي باديش دوماه در بدن هست احتمالش ميره
   لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg

 30. سلام
  من ۲۰ سالمه
  تقریبا ۳ماه پیش حالم بد شد و تب و لرز و سردرد و گلو درد داشتم و حس بویایی و چشایی مو کاملاااا از دست دادم و خیلی طول کشید که یکم برگرده!
  حدودا ۲ ماه پیش بدلیل ریزش موی خیلی خیلی شدید به دکتر مراجعه کردم و آزمایش خون و سونو رحم دادم که ب دلیل پرولاکتین یکم بالا تر از حد طبیعی تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده شد و الان سیپروترون کامپاند و متفورمین مصرف میکنم که فقد اوایل مصرف یکم مشکلات گوارشی بهمراه داشت…
  حدودا ۱۰ روز پیش همون حس بویایی کمی ام ک داشتم کاملا مختل شد و ی بوهای عجیب و بدی احساس میکنم…
  مثلا بوی پیاز داغ اول پخت غذا ، بوی تخم مرغ ، بوی مرغ ، بوی برنج دم کشیده رو خیلییییی بد و حال بهم زن حس میکنم !!!
  جوریه ک ب زور غذا میخورم!
  دلیلش چی میتونه باشه؟ درمانش چطور؟

  • سلام دوست عزیز
   بخاطر ابتلا به کرونا این عارضه رخ داده که به شکل ابتدا کاهش بویایی و سپس استشمام بوهای بد هست
   مایعات زیاد مصرف کنین.قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ روزی یکی
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
   اصولا ظرف ۴ تا ۶ هفته بهبود میابد اگر خوب نشد به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه