اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!

 • 1397-11-08
 • ۵۷۲۶۵ بازدید
 • 909

آیا تا به حال حس بویایی خود را برای مدتی از دست داده‌اید؟ دلیل حس بوی بد در بینی چیست؟ در ادامه این مطلب به بررسی کامل سیستم بویایی و اختلالات حس بویایی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ما در طول روز به وسیله حواس بینایی، شنوایی و لامسه با جهان اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنیم. اما افرادی که به دلایلی مانند عفونت یا آلرژی شدید دچار انسداد بینی شده‌اند، کاملا این را درک می‌کنند که دنیای اطرافمان بدون داشتن یکی از اولیه‌ترین احساس‌هایمان چگونه خواهد بود. اختلال‌ بویایی یکی از مشکلات بزرگ برای افراد مختلف است.

نگاهی کلی بر حس بویایی

حس بویایی برای حیوانات کاربردهای بسیاری دارد که از میانشان می‌توان به اهمیت‌ برای زنده ماندن، تولید مثل و تربیت فرزندان اشاره کرد. با این‌که انسان‌ها قادرند بدون حس بویایی به حیات خود ادامه دهند؛ اما تحقیقات نشان داده که از دست دادن این حس و ایجاد اختلال بویایی، اثری منفی بر کیفیت زندگی دارد و حتی برخی را به کلینیک‌های درمان افسردگی می‌کشاند. ما نیز مانند حیوانات از این حس برای آگاهی از خطرات و تشخیص دود ناشی از آتش‌سوزی، نشتی گاز طبیعی در خانه و بوی غذاهای فاسد شده استفاده می‌کنیم.

در یک روز عادی حس بویایی بسیاری از تجربیات ما را شکل می‌دهد و بخشی جدایی‌ناپذیر از رویدادها و خاطرات سال‌های گذشته عمر ما را در ذهنمان ثبت می‌کند. خاطرات به جا مانده از عطر استفاده شده توسط همسرتان و یا بوی نان خانگی پخته شده توسط مادربزرگ هنگامی که کودک بودید، برای دهه‌ها در حافظه‌تان باقی می‌مانند و معمولا احساسات دیگر را هم برمی‌انگیزند.

طعم یک غذا تا حد زیادی به توانایی بویایی وابسته است و بدون این حس خوردن غذا تنها به وسیله‌ای برای رفع گرسنگی تبدیل می‌شود. با نگاهی گذرا به فعالیت‌های اجتماعی خود که اکثرا در رستوران‌ها و کافه‌ها انجام می‌شوند، می‌توان تا حدودی به این موضوع پی برد که چرا از دست دادن حس بویایی منجر به افسردگی می‌شود.

علت تغییر حس بویایی

از جمله شایع‌ترین دلایل از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی که یکی از حادترین اختلال‌های بویایی به حساب می‌آید، می‌توان به عفونت‌های تنفسی داخلی، آسیب‌های وارده به سر، بیماری‌های سینوسی مزمن و پیری اشاره کرد. علاوه بر این موارد، بیماری‌های دیگری مانند آلزایمر، پارکینسون و تومورهای مغزی هم می‌توانند با از دست دادن حس بویایی در ارتباط باشند.

در برخی موارد از دست دادن حس بویایی به طور کامل روی می‌دهد که به آن آنوزمیا می‌گویند. بروز اختلال بویایی به شکل مقطعی و جزئی، با نام هایپوزمیا مطرح می‌شود.

علت احساس بوی بد در بینی چیست

در اکثر مواردی که حس بویایی از دست می‌رود، بوهای باقی مانده نیز دچار اختلال می‌شوند. این تغییرات روی داده در بوهای گوناگون، با آنچه به عنوان بیماری پاروزمیا یا فانتوزمیا که حس کردن بوهای غیر واقعی است، تفاوت چشم‌گیری دارد.

شاید اگر بوهای حس شده دلپذیر بودند، آنقدرها هم این اختلال‌ها بد به نظر نمی‌رسیدند. اما در اکثر موارد بیماران تجربه بوهای نامطبوعی مانند بوی دود، باتلاق، زباله، کپک و یا مواد شیمیایی را احساس می‌کنند. از آنجایی که بوی حس شده شبیه هیچ‌کدام از بوهای تجربه شده در گذشته نیست، معمولا افراد به سختی قادر به توصیف آن‌ها هستند.

تشخیص اختلالات بویایی

هرگاه که تغییر ماندگاری در حس بویایی خود احساس کردید، به منظور ارزیابی آن به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از اختلال‌های نادر در بویایی به دلیل وجود تومورهای مغزی، بیماری‌های عصبی و یا عفونت ایجاد می‌شوند. این موارد باید به طور دقیق تشخیص داده شوند تا روند مراقبت و درمان آن‌ها به شکل صحیح انجام شود. به علاوه پزشک شما باید درباره خطراتی مانند افسردگی و نگرانی‌های تغذیه‌ای که ممکن است به دلیل از دست دادن حس بویایی ایجاد شوند، با شما صحبت کند.

درمان اختلالات بویایی

در مواردی که اختلالات سینوسی منجر به از دست دادن حس بویایی و ایجاد اختلال بویایی می‌شود؛ تا حدودی در درمان آن راهکارهای متعدد و موفقی پیش روی ما است. معمولا استروئیدهای موضعی و دهانی تا حدودی به رفع مشکل کمک می‌کنند.

گاهی برای از میان برداشتن موانع منتهی به سلول‌های عصبی بویایی، نیاز به عمل جراحی است. بیماری سینوسی معمولا به توجه طولانی‌مدت احتیاج دارد و بروز اختلال‌های کوتاه‌مدت در حس بویایی افراد مبتلا به این بیماری اجتناب‌ناپذیر است.

بر خلاف التهاب مزمن سینوسی، شانس درمان موفقیت‌آمیز افرادی که به دلیل آسیب سر، عفونت تنفسی داخلی و یا کهولت سن به اختلال بویایی دچار شده‌اند کم است. توانایی طبیعی سیستم بویایی در ترمیم خودش، این امکان را فراهم می‌کند تا برخی از بیماران پس از کاهش عفونت و یا بهبود آسیب وارد شده به سر، حس بویایی خود را بازیابند.

این دوره بهبود ممکن است بیش از یک سال به طول انجامد و گاهی روند بازیابی به قدری تدریجی رخ می‌دهد که فرد بیمار متوجه تغییرات و درمان خود نمی‌شود. نمی‌توان به طور قطع تشخیص داد که آیا در این موارد بهبودی حاصل خواهد شد یا خیر؛ اما اگر در بازه زمانی کمتر از یک سال شاهد پیشرفت درمان باشیم، شانس بهبود کامل فرد افزایش می‌یابد.

میزان شیوع اختلالات بویایی

آمارها نشان می‌دهد که 19% از جمعیت بالای 20 سال و 25% از جمعیت بالای 53 سال در معرض اختلالات بویایی قرار دارند. اگر ما تنها از دست دادن قدرت بویایی به دلیل افزایش سن را در نظر بگیریم، یک نفر از هشت نفر بین 53 تا 91 سال در دوره‌ای بیش از پنج ساله با این مشکل درگیر هستند.

اثر مخربی که از دست دادن بویایی بر طعم غذا می‌گذارد می‌تواند جمعیت سالخورده را که به رژیم غذایی و تغذیه سالم و حساب‌شده نیازمندند، متضرر کند.

سخن آخر

حس بویایی به میلیون‌ها سلول عصبی خاص که در نقاط عمیق و حفاظت‌شده حفره‌های تنفسی بینی قرار دارند، وابسته است. این سلول‌ها به طور کلی در طول عمرمان می‌میرند و دوباره جایگزین می‌شوند. از این‌رو سیستم بدن امکان جبران آسیب وارد به خود را دارد‌؛ اما این روند همیشه امکان‌پذیر و کامل نیست.

با وجود اینکه در حال حاضر روش‌های درمانی کمی برای اختلال بویایی وجود دارد، اما این امید وجود دارد که در آینده شاهد پیشرفت‌هایی باشیم. پژوهش‌های علمی بسیاری برای بررسی چگونگی جایگزین شدن سلول‌های عصبی بویایی جدید به جای سلول‌های عصبی رو به نابودی در بینی، در حال انجام است. در آینده قادر خواهیم بود با انجام عملیاتی این سلول‌ها را به ساخت نورون‌های بیشتر ترغیب کنیم و یا سلول‌های اصلی از بین رفته را جایگزین کنیم تا به ترمیم نورون‌ها بپردازند.

روش‌هایی نیز در حال بررسی هستند تا با استفاده از یک ابزار مصنوعی قرار داده شده در بدن و به کمک الکتریسیته، حس بویایی را به وجود آوریم. با ادامه پیشرفت در این حوزه‌ها، ما در آینده قادر خواهیم بود این حس حیاتی را در بیماران بدشانسی که به اختلال بویایی دچار شده‌اند؛ بازگردانیم و توانایی بوییدن محیط و تجربه دوباره جهان اطرافشان را بار دیگر برایشان امکان‌پذیر سازیم.

منبع:

Harvard Health Publishing

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

909 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانم دکتر
  مادر من 10پیش پس از عمل تومور مغزی ، حس بویایی از دست دادن، الان به مدت دو هفته هست دایما بوی سوختگی حس میکنن، ممنون میشم بگید چیکار باید کنیم؟

  • سلام
   بستگی به محل جراحی تومور دارد
   اما اگر بوی سوختگی اخیرا ایجاد شده تست کرونا(تست pcr بینی) بدهند
   میتواند کرونا باشد

 2. سلام خسته نباشید خانم دکتر من حدودا یک تا دو هفته هست که پلکم میپره خیلی گلفام کرده الانم یه بوی خیلی بدی در مشامم میاد مثل بوی سوختنی خیلی آزار دهندش چ باید بکنم

  • سلام براي بوي بد كه در بينيتون هست بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   براي پلكتون قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با مكمل كلسيم منيزيم ويتامين دي روزي يكي

 3. سلام تقریبا 10 روزه همش بوی خاک احساس میکنم چند روز گوشم عفونت داشت خوب شد یکمی هم احساس سرماخوردگی میکردم و دلپیچه داشتم سرما خوردگیم خوب شد ولی دل پیچم هنوز خوب نشده سابقه دل پیچه هم دارم ولی مامانمم دل پیچه گرفته که سابقشو نداره الان بنظرتون چیکار کنیم مشکل چیه می ترسیم بریم بیمارستان تست بدیم

  • سلابا توجه به علایمتون کرونا مطرحه
   بررسی از نظر کرونا شویر

 4. من البته الان هر روز ویتامین سی جوشان و قرص مولتی ویتامین دیلی میخورم لازمه زینک پلاس هم بخورم ؟؟

  • سلام
   اگه تو ترکیبات مولتی دیلی زینک (zinc) نیست قرص زینک سولفات هم بخورید (نه پلاس)

 5. سلام من دائم تو بینی ام بوی سوختگی میاد انگار یکی سیگار میکشه یا اسپند دود کردند حس بویایی چشایی هم دارم به چیزای دیگه چیکار کنم

  • سلام
   از عوارض کرونا هست
   احتمالا ناقل شدین و علایمتون انقد خفیف بوده متوجه نشدین
   درمان قطعی نداره و فقط شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

   • البته من برج 3 به مدت 12 روز حس بویایی چشایی هم از دست داده بودم یعنی کرونا داشتم ؟ الان هنوز عوارض همون موقع هست ؟؟؟ که بوی دود و سیگار تو مشامم هست؟؟

 6. سلام خانم دکترمن خردادکرونا گرفتم که حس بویایی وچشاییم از دست دادم بعدازدوماه تقریبا خوب شدم الان حدودیکماهی میشه که بوی خیلی بدی حس میکنم بیشتر وقتی موادخام مصرف میکنم بیشترخیاروکاهو وسبزیجات واقعا کلافه شدم مزه دهنم همونجوریه صبح خوبه همین که صبحانه بخورم وکارهام شروع شه اون بوی بدم میاد

  • سلام
   از عوارض کرونا هست عزیزم و درمان قطعی نداره
   فقط شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

   • ممنون از پاسخگوییتون،به نظرم این نشونه ای از بزرگواری شما دکترها ی دیگه هست.خیلی ها که کرونا گرفتن بعد از بازگشت بویایی اینطور شدن ،حتی انگار یه صفحه فیس بوک هم تو انگلیس برای این مشکل باز شده.فقط امیدوارم همه خوب بشن چون خودم مبتلا به این مشکل هستم و واقعا آزار دهنده و دیوانه کننده است.فکر میکنم پاروسیما اسم علمی بیماریش باشه.

    • خواهش میکنم
     ان شاالله بهبودی حاصل شود
     نام علمی کاهش حس بویایی و از بین رفتن کامل بویایی ( آنوسمیا ) ، پاروسمیا( تغییر در حس واقعی بو ) و فانتوسمیا ( احساس بوی بدیکه وجود ندارد )

 7. سلام من تست کرونام ی هفته اس مثبت بوده یک هفته قبله تست هم لرز تب داشتم. دوهفته اس خونه ام لرز ندارم ولی الان سرفه و دارم وخلط دارم ضعف بدنی همچنان هست. وقتی عمیق نفس میکشم مجاری بینیم میسوزه میزنه پشته سرم

  • سلام
   از شروع علایمتون چند روز گذشته؟چه داروهایی مصرف کردین؟
   سرفه ها شدید؟تنگی نفس دارین یا خیر؟سابقه بیماری زمینه ای چطور؟

 8. سلام، من من شش ماه پیش کرونا گرفتم الان دوهفته هست بوی نفت حس میکنم چه کنم

  • سلام بايد از نظر ابتلاي مجددتون بررسي شويد
   دوباره تست كرونا بديد ترجيحا pcr

 9. سلام خوبین.؟خسته نباشید،من ازماه اردیبهشت بو رو نمی‌فهمم قبلش مفهمیدم اما کم .امااالان ی هفته هست گاهی اوقات بوی بدی مثل بوی تعفن توی بینی میپیچه ک خیلی آزاردهنده هست.گاهی باز اون بو خوب میشه.سابقه آلرژی دارم هرساله عطسه خیلی میکردم.پارسال توی شهریور چندسرفه میکردم ک منجر ب نفس تنگی میشد‌ ک نفسم بالا نمی‌آمد .چندتا دکتر رفتم گفتن حساسیته.اماامسال اینجوری شدم و بخاطر شرایط کرونا ترسیدم دکتربرم.اماالان ۶ماه ک بورو نمی‌فهمم.چندروزم هست ک بو بد حس میکنم گاهی.
  ممنون میشم راهنمایی کنین منو.

  • سلام
   از عوارض کرونا هست
   احتمالا ناقل شدین و علایمتون انقد خفیف بوده متوجه نشدین
   درمان قطعی نداره و در مواردی گفتن ممکن تا یک سال و گاهی دایمی این مشکل طول بکشه
   قرص فکسوفنادین شبی یکی
   شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

 10. سلام خسته نباشید من چهار ماه پیش تب و لرز و سر درد داشتم بعدش حس بویای و چشایم رو از دست دادم الان ۱۰ روزه بعد چهار ماه ی بویی شبیه بوی سیر پخته شده احساس می کنم حتی بدنمم بو می کنم همین بورو احساس می کنم علتش چی می تونه باشه

  • سلام
   از عوارض کرونا هست دوست عزیز و فعلا درمان قطعی نداره و ممکن تا چند هفته یا ماه طول بکشه ، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   ادکلن و رایحه های همچون قهوه و دارچین بو کنید

 11. سلام
  من دو ماه پیش سرما خوردم و از آن موقع تا الان هیچ بویی حس نمی کنم،الان هم یک هفته هست
  که بوی ما خوشایندی حس می کنم.
  آیا حس بویاییم بر می گرده ؟

  • سلام بله اما طول ميكشه
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با پماد ويتاميم A موضعي داخل بيني و اسپري كرومولين سديم هر ٨ ساعت دو پاف

 12. سلام و درود .
  من حدودا اواخر اسفند ماه سال قبل بویاییم رو از دست دادم و حدودا یکماه بعد حس بویاییم برگشت ، حدودا سه هفته هم خوب بودم اما بعدش یهو مرغ و تخم مرغ و عطر و شامپو و پیاز و سیر و برنج و تقریبا همه چیز برام بوی خیلی خیلی بد و گند میدن و خیلی از بوها مثل بوی اتیش و بوی سیگار برای یه بوی دیگه میدن اصلا …الان تقریبا ۴ ماهه که خیلی زندگی برام سخت شده ، هیچی نمیخورم تقریبا ۱۰ کیلو وزن کم کردم ،لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم …خیلی زندگی برام سخت شده…

  • سلام عزیزم
   بخاطر ناقل بودن کرونا این اتفاق افتاده و این حالت متاسفانه درمان قطعی نداره و ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه
   قهوه و دارچین و هل بو کنید، مایعات زیاد بخورین شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

 13. سلام ممنون از پاسخگوییتون،من ۴ ماه پیش به علت کرونا بوییاییم رو از دست دادم و بعد از ۳ هفته خوب شدم اما یک ماه بعدش یه بوی بد رو گاهی تو بینیم دارم و موقع خوردن بعضی غذاها مزه مثل لبنیات و انگور مزه بدی تو دهنم حس میکنم دکتر گفت یا مجدد کرونارفتی یا عوارض بع مرور خوب میشه یه دکتر هم اسپری گرفت اما هیچ تاثیری نکرد واقعا آزار دهنده است آیا خوب میشه؟

  • سلام قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   پماد ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد
   در مورد ابتلا به كرونا بهتره بررسي شيد

 14. سلام ممنون از پاسخگوییتون،من ۴ ماه پیش به للت کرونا حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم و بعد از ۳ هفته خوب شدم اما تقریبا از یک ماه و نیم پیش یه بوی از بینیم حس میکنم و با خوردن بعضی چیزها مثل انگور یا لبنیات مزه بدی هم تو دهنم میپیچه!!دکتر رفتم یه اسپری داد اما هیچ تاثیری نکرد یه دکتر دیگه هم گفت به مرور خوب آیا تاثیر همون کروناست؟آیا خوب میشه؟؟!

  • سلام بله دوست گرامی بخاطر کرونا هست و درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه
   قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 15. سلام
  من حدودا سه ماه قبل کرونا گرفتم و حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم،یک ماه بعدش حس بویایی و چشاییم برگشت ولی الان یک ماه میشه که اکثر چیزا بوی بدی میدن و‌نمیتونم تحمل کنم مثل بوی پیاز،سیر،برنج،عطر…هیچی نمیتونم بخورم
  دو هفته میشه که اسپری بینی دی بی سالین رو استفاده میکنم با ویتامین آ ولی خوب نشدم
  چیکار کنم:(((

  • سلام دوست گرامی بخاطر کرونا هست و متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 16. سلام خانم دکتر شربتی نیست که برای حس بو بدی که داخل بینی ام دارم برطرف بشه هیچ جوره نمیتونم غذا بخورم از بو پیاز و خیلی چیزای دیگه بیزار شدم برام غیر قابل تحمله لطفا راهنمایی کنید

  • سلام اسپري موضعي كرومولين سديم بزنيد همراه با پماد موضعي ويتامين A
   قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

 17. سلام دختر من ۱۶ سال دارد که یک ماه است بوی بدی در دماغش میپیچد در حدی که با مزه غذاها به مکل خوردا و روی بد در دهانش میپیچد فقط پیش طول گیر بردیم و خوب نشده نمیدونم تو این اوضاع دکتر ببرم یا نه

  • سلام گاهي بوي بد بدليل دستگاه تنفسي هست مثلا الرژي، كه قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت توصيه ميشود همراه با اسپري كرومولين سديم هر ٨ ساعت دو پاف داخل بيني
   گاهي هم منشا مغزي دارد كه بايد توسط
   متخصص مغز و اعصاب چك شود و نوار مغز گرفته شود از نظر تشنج لوب تمپورال بايد بررسي شود

 18. سلام
  من اسفند ماه با علایم کرونا مواجه شدم(البته تست ندادم و فکر میکردم سرماخوردم)و حس بویاییم رو کاملا از دست دادم بعد یه مدت خوب شدم و حس بویاییم برگشت ولی 3 ماهی میشه که دچار اختلال بویایی شدم مخصوصا نسبت به بو و طعم غذا
  بوی پیاز خام خیلی برام اذیت کننده شده
  و همینطور طعم خمیر دندون خیلی تند و زننده شده
  بوی عطر هم برام کاملا تلخه جوری که اذیت کنندست و دمغم رو میسوزونه
  ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام دوست گرامی بخاطر کرونا هست و متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 19. با سلام ، من حدود دو ماه و نیم پیش کرونا گرفتم و بویاییم رو از دست دادم و حدود سه چهار روز بعدش به مرور بویاییم برگشت اما از حدود یکی دو هفته بعد از برگشت بویاییم تا حالا بوی بدی شبیه بوی سوختگی رو داخل بینی و ته گلوم احساس میکنم که تاحدودی هم رو گوارشم اثر گذاشته و رفلاکس و حالت تهوع پیدا کردم ، سوالم اینه که درمانی واسش هست یا نه و اینکه چقد زمان میبره که این مشکل حل شه؟؟

  • سلام ، فعلا درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه ، موارد زیر میتونه تا حدودی کمک کننده باشن البته قطعی نیست اما سبب بهبودی هم شدن
   قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 20. سلام من نزدیک سه ماه پیش حس بویاییم رو از دست دادم بعد یه مدت خوب شدم یک ماه بعدش یعنی از دوماه پیش مدام بوی بد و مزه بد حس میکنم و الان دو ماه هست من غذا نمیخوام وضعیتم بهم ریخته لطفا بگید کی خوب میشه الان دو ماه شد هر دکتری هم که رفتم گفت خودش خوب میشه و یه سری اسپری بینی دادن ولی هیچ تغییری نکردم

  • سلام بله بايد صبر كنيد
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ساعت يكي بخوريد
   از پماد ويتامين A موضعي هم استفاده كنيد

 21. سلام وقتون بخیر.خسته نباشید.من الان مدت 4 ماه حس بویای و چشای از دست دادم.یک ماه پیش چند روز بدست اوردم رفت تفریع کوه توراه حام بد شد تهوع کردم بعد از اون روز یه طمعه و بوی بدی حس میکنم از غذا خوردن افتادم میشه کمکم کنید.حین غذا خوردن احساس تهوع دارم..

  • سلام عزیزم
   از عوارض کرونا هست ،شما ناقل شدین و علایمتون انقد خفیف بوده متوجه نشدین که کرونا گرفتین
   این حالت متاسفانه درمان قطعی نداره و ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه
   قهوه و دارچین بو کنید
   شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

 22. سلام خسته نباشید، ببخشید من ۳ماه ونیم پیش کرونا گرفتم حالم خیلی بد بود و بویایی چشاییمو کامل از دست دادم، از دو هفته ی پیش بعضی بوها و بعضی غذاها ناخوشایند بود ونمیتونستم اون غذا رو بخورم اما الان ۲روزه که تمام بوها و تمام غذاها فقط یک بوی نامطبوع و بدی رو میده که اصلا از دیروز فقط تونستم آب بخورم همه چیز حتی نون و برنج بد بو هست باید چیکار کنم؟

  • سلام
   این‌حالت که به دنبال کرونا خیلی شایع شده درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه ولی با اقدامات زیر میتونین روند بهبودی رو سرعت ببخشین
   قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 23. باسلام پسرم ۲۲ ساله مدتیه بو و مزه غذاهارو نمیتونه تشخیص بده قبلا هر چاشنی به غذا میزدم بهتر از بقیه بچه ام تشخیص میداد اما متاسفانه از زمانی که به خدمت سربازی رفته همش میگه مزه بدی احساس میکنم بوی اسپری واودکلن رو شیرین حس میکنه علت چیه تو پادگان کرونا گرفتن در حد از دست دادن حس بو ومزه دو ماه پیش

  • سلام دوست گرامی بخاطر ابتلا به کرونا هست و اخیرا خیلی شایع شده
   و متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنه، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب
   پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخوره. مایعات و مرکبات زیاد بخوره تا روند بهبودی سریعتر بشه

 24. سلام من سه ماهه كه هر چندوقت يكبار بوي خيلي بدي رو داخل بينيم حس ميكنم كه مدام ميره و مياد وخيلي ازاردهندست.هيچكدوم از علائم كرونا رو ندارم.ميشه راهنمايي كنيد علت چيه.ممنونم

  • سلام دوست گرامی احتمالا ناقل بی علامت کرونا بودین و متوجه نشدین و این حالتتون بخاطر کرونا هست
   متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

 25. سلام خسته نباشيد من تست دادم و كرونام منفي شد و هيچ نشونه اي ندارم ولي الان سه روزه بوي شيرين و بدي تو مشمامم هست و هروز بدتر ميشه هرچي هم بو ميكنم اون بورو ميده

  • سلام
   تست کشت بینی دادین؟
   فقط تست بینی ارزش داره و ازمایش خون و اکسیژن خون ارزش تشخیصی ندارد
   با توجه به اختلال بویایی که دارین حتی اگه تست ها منفی باشه نمیتونه کرونا رو رد کنه

 26. حدود ده روز است که احساس بوی بدی در غذاها بخصوص برنج دارم که نمیتونم غذا بخورم دلیلش چیه

  • سلام لطفا از نظر كرونا بررسي شويد چون اختلال بويايي يكي از نشانه هاي كرونا هست
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

 27. سلام ببخشید من حدودا یک هفته بیشتر حس بوی بد دارم هرچیزی بو میکنم همون بوی بد میده یا وقتی غذا میخورم یا مسواک میزنم این بوی بد و حس میکنم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم😞

  • سلام
   میتونه بخاطر این باشه که ناقل بی علامت کرونا شدین و متوجه نشدین
   قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین

 28. سلام
  من سرماخوردگی داشتم دوهفته پیش العان خوب شدم ولی حس بویایی و چشاییمو العان دهفتس که ازدست دادم و یک بوی عجیب وغریب تو دماغم هست که نمیزاره غذابخورم و حالم روبد میکنه دکتر رفتم یه سرم سه تا سوزن و یک قرص بنام فستوور30برام نوشته ایا مناسب هست؟

  • سلام
   بخاطر کروناس در واقع اون سرماخوردگی نبوده و کرونا بوده
   این حالت متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی

 29. سلام
  تقریبا دو هفته میشه تمام بو هاییکه برایم لذت بخش بود مثل بوی عطر بوی غذا و … تبدیل شده به بوی ناخوشایندی که هر لحظه اذیتم میکنه و حتی نمیتانم درست غذا بخورم

  • سلام يكي از علائم ابتلا به كرونا اختلال بويايي هست
   لطفا از نظر كرونا بررسي شويد و تست pcr كرونا بديد
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 30. سلام من چند ماه پیش یه مدت طولانی حس میکردم نفس میکشم از دهنم بوی خاک میاد بعد یه مدت خوب شدم و الان دوباره چند وقته همون جوری شدم شک داشتم از ریه هام باشه چند ماه پیش سی تی اسکن گرفتم دکتر گفت مشکلی نداری حس میکنم شاید از معدم باشه ولی نمی‌دونم مشکل از چیه

  • سلام ميتونه از معدتون باشه
   يكماه قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر