از آب های آلوده استفاده نکنید؛ وبا در کمین است

 • 1397-04-19
 • ۱۱۵۶ بازدید
 • 0
راه های انتقال وبا

وبا یک بیماری جدی باکتریایی است که معمولا باعث اسهال شدید و کم آبی می شود. یکی از راه های انتقال وبا از طریق آب آلوده است. در موارد شدید، درمان فوری ضروری است، زیرا مرگ در عرض چند ساعت ممکن است رخ دهد.

بیماری وبا چیست؟

وبا یک بیماری عفونی حاد همه گیر است. وبا با اسهال آبدار، از دست دادن شدید مایع و الکترولیتها و کم آبی شدید بدن مشخص می شود. بیماری وبا بیماری باکتریایی است که معمولا یکی از راه های انتقال وبا از طریق آب آلوده به باکتری است. وبا باعث اسهال شدید و کم آبی می شود. در صورت عدم درمان، حتی در افراد سالم نیز وبا می تواند در عرض چند ساعت منجر به مرگ شود.

با سیستم های فاضلاب مدرن و تصفیه آب عملا وبا در کشورهای صنعتی حذف شده است. آخرین شیوع بزرگ در ایالات متحده در سال 1911 اتفاق افتاد؛ اما وبا هنوز در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و نقاط پرجمعیت جهان شیوع دارد. خطر شیوع وبا در کشورهای فقیر، درگیر جنگ و  آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی به شدت بالا می رود. وبا به راحتی درمان می شود. مرگ  نتیجه از دست دادن شدید آب است که می تواند از آن با یک راه حل  ساده و ارزان جبران کم آبی جلوگیری کرد.

علت بیماری وبا

وبا توسط باکتری به نام ویبریا کلرا Vibrio cholerae ایجاد می شود. اثرات مرگبار این بیماری نتیجه یک سم قوی به نام CTX است که توسط این باکتری ها در روده کوچک تولید می شود. CTX با جریان طبیعی سدیم و کلرید در هنگام اتصال به دیواره روده تداخل می کند. هنگامی که باکتری به دیواره روده کوچک متصل می شود، بدن شما شروع به ترشح مقدار زیادی آب می کند که منجر به اسهال و از دست رفتن سریع مایعات و نمک می شود. از راه های انتقال وبا منابع آب آلوده است. از سایر راه های انتقال وبا می توان به میوه ها و سبزیجات نشسته و غذا های خام، ماهی خام و صدف را نام برد که حاوی باکتری هایی باعث وبا هستند. ویا معمولا مسری است.

را ه های انتقال وبا

 

علائم بیماری وبا

اکثر مردم در معرض باکتری وبا (Vibrio cholerae) بیمار می شوند و هرگز نمی دانند که آلوده شده اند. آنها هفت تا چهارده روز باکتری های وبا را در مدفوع خود دفع می کنند، هنوز هم می توانند از طریق آب آلوده دیگران را آلوده کنند. اکثر موارد علامت دار از وبا باعث اسهال خفیف یا متوسط ​​می شوند. علائم وبا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال اسهال مربوط به وبا، به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است به سرعت باعث از دست دادن مایعات شود اسهال آبکی وبا اغلب دارای ظاهر رنگی و شیری است (مدفوع برنجی).
 • تهوع و استفراغ. بخصوص در مراحل اولیه ی وبا، استفراغ ممکن است به مدت چندین ساعت ادامه یابد.
 • کم آبی پس از شروع علائم وبا، از دست دادن آب ممکن است در عرض چند ساعت ایجاد شود. از دست دادن 10 درصد و یا بیشتر از وزن کلی بدن باعث دهیدراسیون شدید بدن می شود. علائم و نشانه های از دست دادن آب عبارتند از تحریک پذیری، بی حسی، چشم های غرق شده، خشکی دهان، تشنگی شدید، پوست خشک، ادرار کم، فشار خون پایین و ضربان قلب نامنظم (آریتمی).
 • عدم تعادل الکترولیتی می تواند منجر به نشانه های جدی مانند گرفتگی عضلات شود که در نتیجه از دست دادن سریع نمک ها مانند سدیم، کلرید و پتاسیم است.
 •  شوک . این یکی از عوارض جدی کمبود آب بدن است. زمانی که حجم خون به علت از دست دادن آب پایین می آید این اتفاق باعث کاهش فشار خون و کاهش مقدار اکسیژن در بدن شما می شود. اگر درمان نشود شوک شدید می تواند در عرض چند دقیقه باعث مرگ شود.

علائم و نشانه های وبا در کودکان

به طور کلی، کودکان مبتلا به وبا از همان علائم و نشانه های بالایی برخوردارند، اما به علت از دست رفتن مایع، به خصوص در معرض کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) هستند.

 

افراد در خطر وبا و راه های انتقال وبا

هر کس مستعد ابتلا به بیماری وبا است، به استثنای نوزادانی که ایمنی را از مادرانی که قبلا بیماری وبا داشته اند، دریافت می کنند. با این حال، عوامل خاصی می توانند شما را به این بیماری آسیب پذیرتر کنند یا احتمال بیشتری برای علائم و نشانه های شدید داشته باشید. عوامل خطر برای وبا عبارتند از:

از راه های انتقال وبا منابع آب آلوده است که منبع اصلی عفونتهای وبا هستند، هرچند پوسته های خام، میوه ها و سبزیجات غیر بهداشتی نیز می توانند V. cholerae داشته باشند. از دیگر راه های انتقال وبا سبزیجاتی هستند که با فاضلاب انسانی پرورش می یابند.شایعترین راه های انتقال وبا و منابع آلودگی وبا، آب راکد و نوع خاصی از غذاها، از جمله غذاهای دریایی، میوه ها و سبزیجات خام و دانه ها است. در صورتی که به آب سالم دسترسی ندارید به هیچ وجه از آب های راکد و موجود در طبیعت استفاده نکنید، چون یکی از راه های انتقال وبا از طریق آب آلوده است.

از راه های انتقال وبا می توان به شرایط زندگی غیر بهداشتی را نیز نام برد. در محل هایی که یک محیط بهداشتی – از جمله تأمین آب آشامیدنی – برای حفظ سلامتی دشوار باشد، احتمال ابتلا به وبا وجود دارد. چنین شرایطی در اردوگاه های پناهندگان، کشورهای فقیرنشین و مناطق قحطی زده، جنگ و یا آسیب دیده توسط بلایای طبیعی رایج است. از دیگر راه های انتقال وبا قرار گرفتن در معرض افرادی است که با فردی که بیماری است ارتباط دارد. در این صورت خطر ابتلا به وبا را به میزان قابل توجهی در شما افزایش می یابد.

تشخیص

با تشخیص راه های انتقال وبا که مشخص ترین آنها منبع آب آلوده است، تقریبا تشخیص وبا آسان است اما تنها راه تایید تشخیص وبا، کشت مدفوع بیمار و دیده شدن باکتری در مدفوع است. در حال حاضر آزمایش های سریع سنج وبا در دسترس هستند که امکان ارائه خدمات بهداشتی در مناطق دور افتاده را برای تأیید تشخیص بیماری وبا فراهم می سازد. تأیید سریع تر کمک می کند تا میزان مرگ و میر را در شروع شیوع بیماری کاهش داد.

درمان بیماری وبا

بیماری وبا نیاز به درمان فوری دارد زیرا این بیماری می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ شود.

تزریق سرم و نوشیدن زیاد مایعات هدف از این کار جایگزین مایعات و الکترولیت های از دست رفته با اسهال است. افرادی که به شدت دچار کم آبی بدن شده اند، ممکن است نیاز به مایعات وریدی داشته باشند.

آنتی بیوتیک ها. در حالی که آنتی بیوتیک ها بخشی ضروری از درمان وبا نیست، بعضی از این داروها می توانند میزان و مدت زمان اسهال مربوط به وبا را برای افرادی که به شدت بیمار هستند کاهش دهد. در مواردی می توان از واکسن وبا نیاز برای درمان و پیشگیری استفاده کرد.

مکمل روی تحقیقات نشان داده است که روی باعث کاهش زمان اسهال در کودکان مبتلا به وبا می شود.

درمان وبا

عوارض جانبی

وبا می تواند به سرعت به مرگ منجر شود. وبا همچنین منجر به شوک و نارسایی کلیه و کم آبی بدن می گردد… اگر چه شوک و کمبود آب شدید، عواقب وخیم تر وبا هستند، اما مشکلات دیگر نیز ممکن است رخ دهد:

 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
 • سطح قند خون (گلوکز) پایین
 • سطح انرژی پایین بدن
 • سطح پتاسیم پایین (هیپوکالمی). افراد مبتلا به وبا از مقدار زیادی مواد معدنی، از جمله پتاسیم، در مدفوعشان  را از دست می دهند. سطوح پتاسیم بسیار کم عملکردهای قلب و عصب را مختل می کنند و خطر مرگ را افزایش می دهد.
 • نارسایی کلیه (کلیوی). هنگامی که کلیه ها توانایی فیلتر شدن خود را از دست می دهند، مقدار بیش از حد مایعات، برخی از الکترولیت ها و پروتیئن ها را از بدن دفع می کنند که یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی است. در افراد مبتلا به وبا، نارسایی کلیه اغلب با شوک همراه است.

پیشگیری از بیماری وبا

اگر شما در حال سفر به مناطق مستعد و آلوده هستید، خطر ابتلا به این بیماری بسیار خطرناک در شما بالا است. برای از بین بردن راه های انتقال وبا به شما این اقدامات احتیاطی را دنبال کنید:

 • دست های خود را با آب و صابون بشویید، بخصوص پس از استفاده از توالت و قبل از غذا خوردن. اگر صابون و آب در دسترس نیست، از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.
 • از آب های سالم استفاده کنید. حتی برای مسواک زدن از آب بطری استفاده کنید. نوشیدنی های گرم به طور کلی امن هستند. از اضافه کردن یخ به نوشیدنی های خود اجتناب کنید مگر اینکه خودتان آن را از آب بی خطر استفاده کنید.
 • غذا های پخته شده بخورید. از غذای آماده استفاده نکنید.
 • اجتناب از سوشی و همچنین ماهی و غذاهای دریای خوراکی خام.
 • سالاد مصرف نکنید و میوه هایی که می توانید پوست انها را بکنید را مصرف کنید مانند موز، پرتقال
 • اجتناب از مصرف لبنبات، از جمله بستنی که اغلب آلوده هستند.
 • برای اطمینان بیشتر قبل از سفر واکسن وبا را مصرف کنید.

 

بر گرفته از:

بیماری وبا را بهتر بشناسیم

وبا قاتل خاموش مناطق آلوده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «از آب های آلوده استفاده نکنید؛ وبا در کمین است»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر