آسیب‌شناسی اعتیاد به رابطه جنسی و سکس از دیدگاه سکس‎‌تراپی

وقتی صحبت از اعتیاد به میان می‌آید، معمولا بسیاری از افراد، خیلی سریع اعتیاد به مواد مخدر و الکل فکر می‌کنند و اعتیاد به رابطه جنسی و سکس چیزی نیست که مردم راحت درباره آن صحبت کنند یا اصلا متوجه آن باشند. درحالی‌که اعتیاد به سکس نیز مانند هر چالش دیگری می‌تواند زندگی شخصی و خانوادگی فرد را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری کند، اضطراب و نگرانی همراه همیشگی او باشد و نتواند یک شبانه‌روز را بدون فکرکردن به افکار جنسی سپری کند.

باتوجه‌به اینکه هنوز اعتیاد به سکس در جامعه ما تابو محسوب می‌شود و کمتر کسی درباره آن صحبت می‌کند، لازم است که مردم آگاهی بیشتری در این زمینه داشته باشند. اعتیاد جنسی معمولا از ۱۸ سالگی شروع می‌شود و حتی تا ۴۰ سالگی افراد به دنبال رفع آن نیستند! پس خیلی مهم است فرد در اولین فرصت به روان درمانگر مراجعه کند و وضعیت روانی و نشانه‌های خود را بررسی کند. هرچه شما درباره اعتیاد به رابطه جنسی و عوارض آن بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید به خود یا نزدیکانتان کمک کنید. به دلیل اهمیت این موضوع، این مقاله از دکتر مجله دکتر دکتر را به صحبت‌کردن درباره اعتیاد به سکس، بیش فعالی جنسی، اختلال رفتار جنسی جبری و درمان آنها از دیدگاه سکس‌تراپیست اختصاص داده‌ایم، با ما همراه باشید.

اعتیاد به سکس چیست؟

اعتیاد به رابطه جنسی و سکس یک نوع اعتیاد رفتاری است که با تمرکز بیش از حد بر فعالیت جنسی و ازدست‌دادن کنترل بر تمایلات جنسی و رفتارهایی در این زمینه همراه است. این نوع اعتیاد باعث می‌شود که فرد تلاش زیادی برای تأمین شرایط محیطی و فرصت‌های لازم برای تجربه رابطه جنسی داشته باشد و در صورت عدم تأمین این شرایط، فرد احساس اضطراب و افسردگی می‌کند و حتی افکار خودکشی به سراغش می‌آید. در برخی افراد نیز باعث تغییرات بسیار زیاد در رفتار و عملکرد طبیعی در زندگی می‌شود و روابط شخصی، خانوادگی و اجتماعی آنها را دچار بحران می‌کند.

فردی که اعتیاد به سکس یا اعتیاد جنسی دارد، مانند یک فرد الکلی یا یک فرد معتاد به مواد مخدر به دنبال رفع نیاز خود می‌گردد. پس واضح است که عدم رفع این نیاز با رفتارهای استرسی و حتی پرخاشگرانه نمایان شود.

اعتیاد به رابطه جنسی

اختلال رفتار جنسی جبری چیست؟

اختلال رفتار جنسی جبری (compulsive sexual behavior disorder) با اعتیاد جنسی (Sexual addiction) و بیش فعالی جنسی (hypersexuality) نیز نامیده شده و تعریف می‌شود. فردی با این اختلال، تخیلات و تمایلات غیر قابل کنترلی بر رفتارهای جنسی دارد که زندگی شخصی و حرفه‌ای او را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم این مشکل با خود ارضایی بیش از حد، شرکای جنسی متعدد، پرداخت هزینه برای داشتن سکس و پورنوگرافی مشخص می‌شود.

فرقی نمی‌کند که اختلال رفتار جنسی جبری به چه نامی شناخته می‌شود. این اختلال می‌تواند کیفیت زندگی فرد و اطرافیان آن را تا حد زیادی پایین آورد و ویران کند. اگر این مشکل به‌موقع درمان نشود، شما به فردی با عزت نفس پایین و روابط کاری ناموفق تبدیل می‌شوید که زندگی پر هرج و مرجی را تجربه می‌کند.

آیا بیش فعالی جنسی با اعتیاد به سکس فرق دارد؟

شباهت علائم بیش فعالی جنسی با اعتیاد به سکس باعث شده که این دو در تعریف فرقی نداشته باشند و برای افرادی به کار برده می‌شوند که رفتارهای جنسی غیرقابل‌کنترل دارند. شاید در نگاه اول بیش فعالی جنسی با اعتیاد به سکس یکسان در نظر گرفته نشود و افراد فکر کنند که یک فرد بیش فعال فقط به تعداد دفعات سکس بیشتری از نظر روحی و فیزیکی نیاز دارد. درحالی‌که اینطور نیست!

فردی که بیش فعال جنسی است با فرد معتاد به روابط جنسی فرقی ندارد و می‌تواند همان عوارض و پیامدهای منفی را وارد زندگی شخصی و کاری خود کند. بااین‌حال، هنوز بحث‌های زیادی در این باره وجود دارد و برخی بر این باورند که اگر بیش فعالی جنسی به کسی آسیب نرساند، نباید آن را اعتیاد در نظر گرفت. هرچند بیش فعالی جنسی به تعدد روابط جنسی ختم نمی‌شود و فرد درگیر شرکای جنسی متعدد و خود ارضایی آسیب زننده می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را خارج از چارچوب اعتیاد به سکس تعریف کرد.علائم اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس یکی از انواع اعتیادهای رفتاری است که به دلیل تأثیرات شدیدی که بر زندگی فرد می‌گذارد، اهمیت ویژه‌ای دارد. سکس یکی از مهمترین نیازهای طبیعی بشر است، اما زمانی که زندگی فرد بر مدار سکس می‌چرخد، دیگر نمی‌شود به چشم رفع نیاز به آن نگاه کرد و بحث اعتیاد به سکس مطرح می‌شود.

علائم اعتیاد به سکس می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

فرد به طرز وسواسی به سکس فکر می‌کند

یکی از مهمترین علائم اعتیاد به رابطه جنسی و سکس، افکار فرد هستند. فردی که به سکس اعتیاد دارد، دائما در مورد رابطه جنسی فکر می‌کند و می‌خواهد موقعیت‌هایی برای داشتن سکس فراهم کند. این افکار و تخیلات جنسی زندگی روزمره فرد را مختل می‌کند و فرد نمی‌تواند به فعالیت‌های معمولی خود مانند افراد دیگر بپردازد.

فرد زمان زیادی را برای داشتن رابطه جنسی صرف می‌کند

اینکه بخواهید شریک جنسی داشته باشید یا سکس را در برنامه زندگی خود قرار دهید، اصلا به معنی اعتیاد به رابطه جنسی و سکس نیست. مشکل زمانی شروع می‌شود که فرد زمان زیادی را صرف پیداکردن شریک جنسی و رابطه جنسی می‌کند. اگر فرد به طور مداوم در تلاش باشد که شرایطی را برای سکس ایجاد کند و تمام وقت به داشتن رابطه جنسی فکر کند، این می‌تواند یک هشدار برای اعتیاد به سکس باشد.

فرد با احساس شرم، پشیمانی یا افسردگی به سکس فکر می‌کند

داشتن زندگی جنسی سالم باعث می‌شود که فرد شادی و نشاط بیشتری را در زندگی تجربه کند و با انرژی مضاعفی به زندگی شخصی و اجتماعی خود برسد. درحالی‌که اعتیاد به سکس با احساس‌های متناقضی مانند شرم و پشیمانی از این افکار متعدد جنسی همراه است و در بیشتر مواقع با افسردگی نمایان می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که علائم افسردگی، اضطراب و اضطراب اجتماعی در افراد معتاد به سکس حداقل دوبرابر افراد دیگر است.

فرد در زندگی شخصی و اجتماعی به مشکل بر می‌خورد

افکار و اعمال فردی که به اعتیاد سکس دچار است، حول محور رابطه جنسی و سکس می‌چرخد. پس چیز عجیبی نیست که نتواند به کارهای روزمره خود را آنطور که باید رسیدگی کند. معمولا این افراد در مسئولیت‌های زندگی شخصی و کاری خود کوتاهی می‌کنند و نمی‌توانند تعادلی بین آنها برقرار کنند. این عملکرد ضعیف در زندگی اجتماعی باعث می‌شود که فرد کم‌کم از نظر اجتماعی نیز منزوی شود و به روابط دوستانه، خانوادگی و کاری خود ضربات زیادی بزند.

فرد به خودارضایی بیش از حد روی می‌آورد

خود ارضایی مزایا و معایبی برای بدن دارد. خود ارضایی در تعداد کم باعث می‌شود که فرد آرامش بیشتری را تجربه کند و خواب راحت‌تری داشته باشد. درحالی‌که خود ارضایی زیاد یکی از علائم مهم اعتیاد به سکس است. فرد معتاد به سکس وقت و بی‌وقت به خود ارضایی اقدام می‌کند و برای این کار زمان و مکان نمی‌شناسد. حتی این کار را در محیط‌های عمومی یا زمان‌های نامناسب به دفعات انجام می‌دهد. خود ارضایی در این افراد به حدی می‌رسد که با درد و آسیب جسمی همراه است و فرد لذت خاصی از این تجربه دریافت نمی‌کند.

فرد رفتارهای پر خطر جنسی انجام می‌دهد

روابط جنسی محافظت نشده و درگیر شدن با انواع بیماری‌های مقاربتی می‌تواند از علائم اعتیاد به رابطه جنسی و سکس باشد. در این شرایط، فرد به عواقب رفتارهای خود فکر نمی‌کند و شرکای جنسی متعددی را امتحان می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که کسانی که دچار اختلال رفتار جنسی جبری هستند، بیشتر در معرض بیماری‌های مقاربتی مانند HIV قرار می‌گیرند. این رفتارهای جنسی پر خطر نه تنها سلامت جنسی و جسمی فرد را تهدید می‌کند، بلکه شریک عاطفی او نیز درگیر این مشکلات می‌شود. پس خیلی مهم است قبل از اینکه اعتیاد به سکس به یک بحران تبدیل شود، جلوی آن را بگیرید.

فرد به دنبال شرکای جنسی متعدد می‌گردد

یکی از راه‌هایی که افراد معتاد به سکس انجام می‌دهند، تجربه کردن شرکای جنسی متعدد است. آنها با خیال پردازی‌های فانتزی و پورن‌هایی که می‌بینند، دیگر نمی‌توانند به یک شریک جنسی قانع باشند و به دنبال تنوع بخشیدن در روابط جنسی خود هستند. فرقی نمی‌کند که فرد ازدواج کرده باشد یا تعهد عاطفی داشته باشد، این فرد به‌راحتی به شریک خود خیانت می‌کند و روابط خارج از ازدواج را تجربه می‌کند. آنها به طور مرتب در حال برنامه‌ریزی برای برنامه‌های این‌چنینی هستند. حتی اگر فقط یک شب را با شریک جنسی جدید خود تجربه کنند!انواع اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس یک مساله پیچیده است و ممکن است به شکل‌های مختلفی بروز پیدا کند. به طور کلی، اعتیاد به سکس ممکن است به شکل‌های زیر دیده شود:

 • اعتیاد به پورنوگرافی
 • اعتیاد به رفتارهای جنسی غیرعادی
 • اعتیاد به خود ارضایی
 • اعتیاد به فانتزی‌های ذهنی و خیال‌پردازی
 • اعتیاد به برقراری روابط جنسی آنلاین
  دلایل اعتیاد به سکس

ریشه یابی و دلایل اعتیاد به سکس از موارد بسیار مهمی است که روان درمانگرها به آن توجه می‌کنند. بیماران معمولا با احساس شرم و خجالت در مورد این مشکل خود صحبت می‌کنند، اما شاید متوجه نباشند که گاهی کمترین تقصیر متوجه بیمار است. شرایط فیزیکی و فرهنگی که فرد در طول دوران زندگی تجربه کرده، مهمترین دلایل اعتیاد به سکس هستند. حتی اختلالات و مشکلات جنسی مردان نیز می‌تواند باعث شود که آنها کم‌کم به سکس اعتیاد پیدا کنند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌شود:

 • عدم تعادل انتقال دهنده‌های عصبی مغز؛ سطوح بالای برخی از این انتقا‌ل‌ دهنده باعث بیش فعالی جنسی می‌شود.
 • آسیب به مغز و انواع اختلالات؛ اختلال نقص توجه، اختلال دو قطبی، اختلال اضطرابی، اختلال وسواس اجباری.
 • سوء مصرف مواد؛ مصرف کوکائین، آمفتامین و الکل می‌تواند عامل آسیب به مغز و شروع اعتیاد به سکس شود.
 • تجربیات دوران کودکی؛ شرایط فرهنگی و اجتماعی که فرد در آن بزرگ می‌شود.

اعتیاد به سکس

عوارض اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس و بیش فعالی جنسی می‌تواند از نظر روحی و جسمی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که زندگی فرد با مشکلات زیادی همراه می‌شود و نمی‌تواند به تنهایی اوضاع را مدیریت کند.

عوارض جسمی اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی و سکس فرد را در معرض شرکای جنسی متعدد قرار می‌دهد. این موضوع ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونی را در فرد بسیار بالا می‌برد و عوارض جسمی زیادی دارد. ابتلا به HIV، هپاتیت، سوزاک و تبخال تناسلی تنها بخشی از این بیماری‌های  جنسی هستند. مشکلات جسمی زنان نیز با حاملگی‌های ناخواسته و سقط جنین دوچندان است و نمی‌توان منکر این شد که چه عوارض جبران ناپذیری برای جسم آنها دارد. علاوه بر این، افزایش خطر وابستگی به مواد مخدر در این افراد بیشتر است و اعتیاد به سکس می‌تواند در نهایت به اعتیاد به مواد مخدر نیز منجر شود.

عوارض روحی اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس ممکن است به طور قابل توجهی کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود که ارتباط شما با خانواده، دوستان و همکارانتان خراب شود. در نتیجه، شما در ارتباط با دیگران اضطراب و استرس بیشتری را تجربه می‌کنید و احساس ترس و نگرانی زیادی درباره عدم کنترل احساس خود در روابط جنسی دارید. همچنین، خطر بروز اختلالات روانی در این افراد بیشتر است و افسردگی، اضطراب، وسواس، پرخاشگری و خشم در آنها بیشتر دیده می‌شود.

تشخیص اعتیاد به سکس

تشخیص اعتیاد به سکس با استفاده از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. بااین‌حال، هیچ یک از این روش‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند برای تشخیص دقیق آن آنآن آن کافی باشد و معمولا از ترکیب چندین روش برای تشخیص اعتیاد به سکس استفاده می‌شود. علائم زیر می‌توانند هشدارهایی برای تشخیص این بیماری باشند:

 • اختلال در فعالیت‌های روزمره: افکار و رفتارهای فرد زندگی روزانه او را مختل کرده است.
 • عدم کنترل در رفتارهای جنسی: فرد نمی‌تواند کنترلی بر تصمیم‌گیری‌های جنسی خود داشته باشد.
 • احساس شدید نیاز جنسی: فرد احساس شدیدی به انجام فعالیت‌های جنسی دارد که نیاز خود را برآورده کند.
 • احساس بی قراری: فردی که احساسات جنسی او برآورده نمی‌شود، بیش از حد عصبی و بی‌قرار می‌شود.
 • لذت نبردن از رابطه جنسی: سکس‌های مکرر و روابط جنسی دیگر به فرد لذت نمی‌دهد، اما کنترلی هم روی آنها ندارد.

درمان اعتیاد به سکس

ترکیبی از روش‌های درمانی بهترین نتیجه را برای درمان اعتیاد به سکس دارد. معمولا برای درمان هر اعتیادی متخصصین نمی‌توانند از درمان قطعی صحبت کنند و همیشه از کنترل به جای درمان کامل صحبت به میان می‌آید. بیماری‌هایی که ذهن را درگیر می‌کنند، مدت زمان زیادی برای درمان نیاز دارند و فرد همیشه باید با کمک یک روانشناس یا روان درمانگر کنترل بیشتری بر افکار و اعمال خود پیدا کند. ترکیبی از راه حل‌های زیر برای درمان اعتیاد به سکس استفاده می‌شوند:

روان درمانی

روان درمانگر از تکنیک‌های مختلفی برای شناخت افکار و وسواس‌های ذهنی بیمار استفاده می‌کند که یکی از آنها درمان شناختی رفتاری (CBT) است. روان درمانگر الگوهایی که باعث تحریک ذهن می‌شوند را پیدا می‌کند و تلاش می‌کند که این الگوهای مخرب را در ذهن بیمار تغییر دهد. روان درمانگر به بیمار کمک می‌کند که افکار و رفتارهای منفی را با روش‌های بهتری برای مقابله با این اعتیاد جایگزین کند.  علاوه بر این، روان درمانگر با رویکرد روان درمانی پویشی به افراد کمک می‌کند که از افکار و رفتارهای ناخودآگاه خود اطلاع پیدا کنند و بهتر بتوانند کنترل اوضاع را به دست بگیرند.

دارو درمانی

تجویز داروهایی که به کاهش وسواس‌های ذهنی و میل جنسی در افراد کمک می‌کنند، باعث می‌شوند که فرد بهتر بتواند مراحل درمان را بگذراند. داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروی ناترکسون و داروهای ثبیت کننده خلق و خو از انواع داروهایی هستند که در مرحله دارو درمانی برای درمان اعتیاد به سکس تجویز می‌شوند.

خانواده درمانی

اعتیاد به رابطه جنسی و سکس باعث ایجاد شکافی بین فرد و روابط خانوادگی او می‌شود. ازآنجایی‌که خانواده بیشترین شناخت را به فرد دارند و در ارتباط نزدیک با او هستند، بهتر می‌توانند در طول مراحل درمان از فرد پشتیبانی کنند. علاوه بر این، روان درمانگر از طریق صحبت کردن با اعضای خانواده به شناخت دقیق‌تری نسبت به فرد می‌رسد و راحت‌تر می‌تواند دلایل این اعتیاد را ریشه‌یابی کند. این جلسات خانواده درمانی برای زوجین بسیار حیاتی است و کمک می‌کند که آنها زندگی مشترک خود را نجات دهند.چه زمانی به متخصص مراجعه کنیم؟

زمانی که شما قادر به کنترل کردن نیازهای جنسی خود نیستید، باید به متخصص مراجعه کنید. اگر به فعالیت‌های جنسی متعددی برای رسیدن به رضایت جنسی نیاز دارید، اما لذتی نمی‌برید و احساس افسردگی می‌کنید، وقت آن است که به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید. این متخصصین می‌توانند به شما در تشخیص و درمان این مشکل کمک کنند و راهکارهای لازم برای مدیریت نیازهای جنسی را به شما یاد بدهند.

متاسفانه مدت زمان زیادی افراد در مرحله انکار هستند و نمی‌توانند علائم اعتیاد به سکس را در خود تشخیص دهند. این همان مدت زمان طلایی است که آنها برای درمان از دست می‌دهند و خودشان را به دردسرهای بیشتری می‌اندازند. هر لحظه حس کردید که افکار جنسی و روابط جنسی از کنترل شما خارج شده و دیگر نمی‌توانید آنها را مدیریت کنید، وقت آن است که به متخصص مراجعه کنید. احساس خجالت را کنار بگذارید و بدانید شما در این مسیر تنها نیستید. افراد زیادی به دلیل مشکلات روانی و تجربیاتی که از دوران کودکی پشت سر می‌گذارند، درگیر این اعتیاد می‌شوند. پس چه بهتر که تا دیر نشده خودتان و زندگی خانوادگیتان را از این وضعیت نجات دهید.

سکس تراپیست

سکس تراپیست، مشاور جنسی یا روان درمانگر جنسی فردی است که به افراد برای بهبود کیفیت زندگی جنسی آنها کمک می‌کند. بااین‌حال، هنوز افراد زیادی نمی‌دانند که چه کسانی به سکس‌تراپی نیاز دارند و چرا سکس‌تراپیست تا این اندازه می‌تواند روابط زوجین را بهبود دهد. سکستراپی با هدف بهبود روابط جنسی، تجربه لذت جنسی، برطرف کردن مشکلات جنسی و افزایش اعتماد به نفس در روابط جنسی ایجاد شده است. پس معتادان جنسی در کنار مراجعه به روانشناس یا روان درمانگر، بهتر است از یک سکستراپیست نیز کمک بگیرند. شما می‌توانید از طریق سایت نوبت دهی، نوبت متخصص مورد نظر خود را در اولین فرصت رزرو کنید.

درمان اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس را جدی بگیرید و حتما به دنبال درمان بروید

اعتیاد مختل کننده روند زندگی است و تنها مختص به موارد مخدر یال الکل نیست؛ انجام بی‌رویه هر فعلی منجر به اعتیاد می‌شود و قطعا اثرات مخربی از خود به‌جا خواهد گذاشت. اعتیاد به سکس و رابطه جنسی نیز به‌همین روال است و باید برای درمان آن اقدام کرد. برای مشاوره با بهترین مشاوران و درمانگران رابطه جنسی، می‌توانید از سایت نوبت دهی دکتردکتر وقت بگیرید.

در انتها اگر در این زمینه سوالی دارید، با ما به اشتراک بگذارید تا مشاور سلامتی دکتردکتر به شما پاسخ دهد.

منابع:

healthline.com

my.clevelandclinic.org

webmd.com

psychcentral.com

mayoclinic.org

verywellmind.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر