مجله پزشکی دکتر دکتر

ام اس چیست؟ هرآنچه باید درباره (.M.S) بدانیم

17 شهریور 1397

109

بیماری‌های مغز و اعصاب
ام اس چیست؟ هرآنچه باید درباره (.M.S) بدانیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

بیماری ام اس چیست؟ عواقب بیماری ام اس چگونه است؟ در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل بیماری ام‌ اس می‌پردازیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

ام اس یا (Multiple sclerosis) مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ام. اس. بیشتر در افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله تشخیص داده می‌شود.  این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب  در جوامع بشری است. زنان تقریباً دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به ام. اس هستند.

علت این بیماری ناشناخته است و درمان قطعی برای آن هنوز وجود ندارد؛ ولی تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

بیماری ام اس چیست؟

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ام اس ممکن است سبب از دست دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی‌حسی) شود.

در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند که به این اختلال بیماری خود ایمنی می‌گویند. (بیماری‌های خود ایمنی بیماری‌هایی هستند که در آنها سیستم ایمنی بدن که وظیفه آن حفاظت از بدن و نابود کردن عوامل خارجی همچون باکتری و میکروب‌ها است، به طور اشتباه شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌کند).

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به سلول‌های عصبی حمله می‌کند. در نتیجه ام اس مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند اعصاب را از بین ببرد یا به طور دائمی به آنها آسیب برساند.

شناخت بیشتر ام اس از طریق آشنایی با کارکرد دستگاه عصبی مرکزی

برای درک بهتر بیماری ام اس (M.S)، شناخت وظایف دستگاه عصبی مرکزی کمک‌کننده است. دستگاه عصبی مرکزی از اجزای حیاتی مغز و نخاع تشکیل شده است. علاوه بر این، تعداد زیادی رشته‌های عصبی به طور مستقیم به مغز متصل شده‌اند که به آنها «عصب جمجمه‌ای» گفته می‌شود. این رشته‌های عصبی شامل «اعصاب بینایی» نیز می‌شوند که چشم‌ها را به مغز پیوند می‌دهند. مغز فعالیت‌های بدنی همچون حرکت و اندیشیدن را کنترل می‌کند و طناب نخاعی مسیر اصلی پیام‌رسانی از مغز به اندام‌های بدن است. پیام‌ها از مغز به همه بخش‌های بدن می‌روند و همگی اعمال خود آگاه و ناخود آگاه را تحت تسلط دارند.

سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را بر عهده دارند. این اعصاب پوشیده از الیاف‌های محافظ به نام میلین myelin (نوعی چربی) هستند که ار تداخل اعصاب با هم جلوگیری می‌کند.

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این چربی‌ها می‌کند و با این کار باعث می‌شود انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بر بدن را از دست دهد. میلین از سلول‌های عصبی با عنوان اوليگودندروسيت در مغز و نخاع تشکیل شده است. این سلول‌ها چندین بار خود را در اطراف سلول‌های عصبی (آکسون‌ها) می‌تابند تا یک غلاف محافظتی میلین‌دار در اطراف رشته‌های عصبی تشکیل شود.

میلین باعث افزایش سرعت انتقال سیگنال‌های عصبی در آکسون‌ها می‌شود. میلین در بیماری ام اس توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می‌گیرد. بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در اثر حمله دستگاه ایمنی بدن به میلین‌های رشته‌های عصبی، بافت محافظتی اطراف رشته‌های عصبی از بین می‌رود.

علائم بیماری ام اس

نشانه‌ها و علائم بیماری ام اس (.M.S) به طور گسترده‌ای متفاوت هستند و به میزان آسیب وارده به رشته‌های عصبی و اعصاب بستگی دارند. علائم بیماری ام اس ممکن است از فرد به فرد و در طی دوره بیماری متفاوت باشد. بسته به محل آسیب عصبی علائم بیماری ام اس فرق می‌کند.

از مهم‌ترین و اولین علائم بیماری ام اس (MS) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حافظه

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه‌ پیشرفت بیماری ام اس است. البته بسیاری وقت‌ها می‌تواند از اولین علائم بیماری ام اس باشد.

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی یکی از شایع‌ترین اختلالات در بیماران مبتلا به ام اس در مراحل شدید است. این وضعیت که در بیشتر اوقات عارضه‌ای غیر قابل پیشگیری است، یکی از علائم بیماری ام اس در نظر گرفته می‌شود.

سرگیجه

بیماران مبتلا به ام اس معمولاً در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولاً با پیشرفت بیماری و تخریب سلول‌های عصبی، فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به بیماری ام اس برای راه رفتن نیاز به عصا دارند.

دو بینی

دو بینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله‌ بیماری ام اس به سیستم عصبی و تأثیر بر روی عصب بینایی به وجود می‌آید و یکی از علائم بیماری ام اس محسوب می‌شود.

مور مور شدن انگشتان

بی‌حسی و مور مور شدن مداوم که معمولاً صورت و دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند، از علائم بیماری ام اس است. آسیب و تخریب سلول‌ها عصبی در مغز و نخاع سبب ایجاد این حالت می‌شود. در واقع بی‌حسی و مورمور شدن می‌تواند در ابتدا به صورت حمله‌ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پاها شایع‌ترین بخش بدن برای بروز این عارضه‌اند.

ضعف و گرفتگی عضلات

اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های عضلانی حمله‌ای از علائم بسیار آزاردهنده بیماری ام اس هستند. این اسپاسم‌ها معمولا دردناک هستند و در بخش‌های انتهایی بدن نظیر دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می‌شوند.

اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست. تقریباً ۸۰ درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولاً از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال در کنترل تخلیه روده است.

بی حالی و افسردگی

ابتلا به بیماری آزاردهنده‌ای مانند بیماری ام اس MS علاوه بر آسیب جسمی می‌تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک‌پذیری و تغییرات خلق‌و‌خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می‌کنند.

از  دیگر علائم بیماری ام اس می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

عدم هماهنگی بین کلمات در سخن گفتن، سنگینی سر و بدن، دفع بیش از حد ادرار نسبت به دیگران، دیر هضم شدن غذا، حساس و زودرنج شدن، یبوست، دیدن کابوس در بعضی افراد، عدم تحمل هوای گرم و آب گرم، عدم تحمل آب سرد و هوای سرد، افسردگی و خودخوری، انزواطلبی و گوشه‌گیری، نداشتن تعادل، داشتن لرزش هنگام حرکت، یاری نکردن ماهیچه‌های پا هنگام راه رفتن از دیگر علائم بیماری ام اس هستند.

دوره بیماری MS

اکثر افراد مبتلا به MS دارای دوره بیماری عودکننده و مجدد هستند. آنها نشانه‌های جدید یا عود بیماری را تجربه می‌کنند. نشانه‌ها طی چند روز یا چند هفته به وجود می‌آیند و معمولاً به طور جزئی و یا به طور کامل بهبود می‌یابند. این موارد عواقب ناشی از دوره کمون بیماری است که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

علل بیماری ام اس

علت مولتیپل اسکلروزیس ناشناخته است. این بیماری، یک بیماری اتوایمیون است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند. در مورد MS، این عملکرد سیستم ایمنی بدن، میلین (ماده چربی که پوشش‌دهنده و محافظت‌کننده از فیبرهای عصبی مغز و نخاع است) را از بین می‌برد.

میلین را می‌توان با پوشش عایق بر روی سیم‌های برق مقایسه کرد. هنگامی که میلین محافظ، آسیب ببیند، فیبر عصبی در معرض قرار می‌گیرد، پیام‌هایی که در امتداد این عصب حرکت می‌کنند ممکن است آهسته یا مسدود شوند وهمچنین عصب ممکن است به خود آسیب بزند. روشن نیست که چرا MS در برخی افراد توسعه می‌یابد. ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی مسئول این اتفاق هستند.

افراد در خطر ابتلا به ام اس

عواملی که خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را افزایش می‌دهد:

 • سن. MS ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما اغلب در افراد بین ۱۵ تا ۶۰ ساله رخ می‌دهد.
 • جنسیت. زنان حدود دو برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به MS دارند.
 • سابقه خانوادگی. اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما MS داشته باشد، شما در معرض خطر ابتلا به بیماری هستید.
 • برخی از عفونت‌ها ویروس‌ها، از جمله اپشتاین بار، ویروسی که منونوکلئوز عفونی را ایجاد می‌کند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.
 • آب و هوا. MS در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، از جمله کانادا، شمال ایالات متحده، نیوزیلند، جنوب شرقی استرالیا و اروپا بسیار رایج است.
 • سیگار کشیدن. افراد سیگاری خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند.

درمان بیماری ام اس

هیچ درمان قطعی برای بیماری مولتیپل اسکلروز یا ام اس وجود ندارد با این حال، درمان می‌تواند به بهبود سرعت حملات، تغییر مسیر بیماری و مدیریت علائم بیماری ام اس کمک کند.

طیف گسترده‌ای از داروهای مختلف وجود دارند که می‌توانند شدت و تکرار علائم بیماری ام اس را کاهش دهند. همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. سایر داروها می‌توانند حملات بیماری را کوتاه کنند و علائم بیماری ام اس و مشکلات آن را بهبود بخشند. مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها.

عوارض جانبی بیماری ام اس

افراد مبتلا به بیماری ام اس ممکن است این عوارض را داشته باشند:

 • سفتی ماهیچه یا اسپاسم ماهیچه‌ها
 • فلج، معمولاً در پاها
 • مشکلات مثانه، روده یا عملکرد جنسی
 • تغییرات ذهنی مانند فراموشی یا نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • صرع یا بیهوشی

چه زمانی برای ام اس به پزشک مراجعه کنم

اگر هر یک از علائم بیماری ام اس را در خود می‌بینید و سابقه این بیماری در خانواده شما وجود دارد؛ حتماً به یک متخصص مغز و اعصاب برای بررسی علائم و تشخیص مراجعه کنید.

ویدئوهای آموزشی درباره ام‌اس (MS)

در ادامه به مهم‌ترین موضوعات درباره بیماری ام‌اس که توسط پزشک متخصص در قالب مصاحبه ویدئویی پاسخ داده شده است، می‌پردازیم:

۱- ارتباط بیماری ام‌اس (MS) و ازدواج

ازدواج یکی از دغدغه‌های مهم بین جوانان مبتلا به بیماری ام‌اس است. حفظ سلامت خود، همسر و فرزندان از مواردی است که همواره برای این گروه مهم است. در این ویدئو خانم دکتر نسترن مجدی‌نسب به بسیاری از پرسش‌های بیماران مبتلا به ام‌اس درباره ام‌اس پاسخ داده است.

 1. آیا احتمال ابتلای فرزند به بیماری ام‌اس از پدر و مادر مبتلا به این بیماری وجود دارد؟
 2. آیا منعی برای ازدواج دو نفر که مبتلا به بیماری ام‌اس هستند، وجود دارد؟
 3. آیا تفاوتی بین مرد یا زن مبتلا به ام‌اس برای ازدواج وجود دارد؟

۲- حفظ توانایی در بیماران ام‌اس (MS)

یکی از دغدغه‌های رایج میان بیماران ام‌اس حفظ توانایی آن‌هاست. برای درک بهتر این موضوع لازم است با مفهوم دیس‌ابیلیتی در این بیماری آشنا شوید. در این ویدئو خانم دکتر فرشته اشتری متخصص مغز و اعصاب به سوالات شایع در این زمینه پاسخ داده‌اند.

 1. ناتوانی یا دیس‌ابیلیتی چیست؟
 2. نقش استرس در تشدید بیماری
 3. چگونه ناتوانی در این بیماری را کنترل کنید؟
 4. نقش گرما در تشدید بیماری ام‌اس

۳- اهمیت شروع درمان به موقع بیماری ام‌اس

از موارد بسیار مهم برای بیماران ام‌اس ضرورت شروع درمان به موقع است. در ویدئو زیر دکتر هرمز آیرملو متخصص مغز و اعصاب به اهمیت شروع درمان به‌موقع بیماری‌ ام‌اس پرداخته‌اند

 1. اهمیت شروع به موقع درمان بیماری ام‌اس
 2. انواع داروها برای درمان بیماری ام‌اس
 3. عوارض و اختلالات احتمالی در صورت عدم شروع درمان بیماری

۴- بارداری برای بیماران مبتلا به ام‌اس

همانند هر انسان دیگری تجربه شیرین پدر یا مادر شدن نیز برای بیماران مبتلا برای ام‌اس وجود دارد. اما در قدم اول سلامت مادر و فرزند در این شرایط خاص اهمیت دارد. در این ویدئو خانم دکتر بهناز صدیقی، متخصص مغز و اعصاب به شرح و بررسی شرایط این بیماری و بارداری پرداخته‌اند.

 1. آیا امکان بارداری برای بیماران میتلا به ام‌اس وجود دارد؟
 2. بهترین زمان بارداری برای بیماران ام‌اس چه زمانی است؟
 3. اهمیت مشاوره با پزشک معالج پیش از بارداری

۵- بازتوانی حرکت، تکلم، بلع غذا و… در بیماران مبتلا به ام‌اس

بازتوانی از موارد بسیار مهم برای بیماران ام‌اس است که باید به شکل ویژه‌ای به آن توجه داشته باشند. در این ویدئو دکتر سید محمد باغبانیان متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ ام‌اس به شرح و بررسی اهمیت بازتوانی در این بیماری می‌پردازد.

 1. اهمیت بازتوانی با روش‌های بازتوانی برای بیماران ام‌اس
 2. مرحله پیش رونده ثانویه چیست؟
 3. بازتوانی عدم تعادل بدن، حرکت، تکلم، بلع غذا و… در این بیماری

دسترسی به پزشکان متخصص مغز و اعصاب ایران

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشکان متخصص مغز و اعصاب دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

مجموعه ویدئوهای آموزشی بیماری ام‌اس با همکاری شرکت محترم داروسازی دکتر عبیدی تهیه و در مجله اینترنتی دکتردکتر منتشر شده است.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «ام اس چیست؟ هرآنچه باید درباره (.M.S) بدانیم»

109 پاسخ به “ام اس چیست؟ هرآنچه باید درباره (.M.S) بدانیم”

 1. رویا گفت:

  سلام وقت بخیر زنی ۳۷ ساله پارسال به دلیل یبوست کولونسکوپی کردم و دکتر پیچیدگی روده در بارداری باعث شده .و اینکه ۴ ماهی هست تکرر ادرار دارم بدنم پاییز پارسال کبود میشد دکتر متخصص خون رفتم و اولین بار مثبت بود ولی وبه بعد آزمایش دادم ptوptt نرمال بود که دکتر گفت کمبود آهن دارم .تیروئید کم کارلب مرزه به خاطر تنبلی تخمدان .حافظه ام بعضی وقتا فراموش میکنم یه چیزی و بردارم امکانش هست من بیماری ام اس داشته باشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه عزيزم بدليل كم كاري تيروييد هست
   بهتره anti tpo تونو چك كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 2. A گفت:

  سلام
  من ۱۷ سالمه و بیشتر علائم گفته شده مثل سرگیجه ، مورمور شدن ، تاردیدن ، مشکل در صحبت کردن و تمرکز ، کاهش حافظه و ضعف و گرفتگی عضلات و بی حالی و خستگی و عدم تعادل ودرد در قسمت بازو و مچ دست به صورت خیلی زیاد در دست راست و تاحدودی دست چپ و سردرد و … رو دارم
  درضمن کم خونی و کم کاری تیرویید و کمبود ویتامین دی هم دارم
  لازمه برای ام اس به متخصص مراجعه کنم ؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   فعلا خیر کم کاری تیرویید و کم خونی و…درمان کنید اگه خوب نشدین بعدا ویزیت شین

 3. سارا گفت:

  سلام
  تقریبا ازبیست روز اخیر پای راستم از ناحیه قوزک درد شروع شده و بعد از یک هفته به سمت بالا و تا ناحیه لگن درد دارم مخصوصا عضلات بالای ران و دوقلو احساس سفت شدن عضله دارم و دو روز پیش صبح سه تا از انگشتای دستم گزگز و بی حسی خیلی کمی دارم که با گذشت زمان حس می کنم ناحیه بیشتری از انگشتم این گزگز رو دارم ، لطفا راهنمایی می فرمایید که چکار کنم
  سپاس

 4. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم من دستم انگشت اخرش و یکی مونده به اخرش وقتی پنجه دست رو باز میکنم سوزن سوزن خفیف میشود و پای چپم هم بعضی وقت ها انگشتشت به ندرت خفیف خواب میرود برای چند دقیقه تازگی ها بلم قسمت نصفه راست بالا حالت یه حس داره انگار لیدوکایین زده باشی اما خفیف خوب میشه برمیکرده به نظرتون ممکنه ام اس باشد

 5. امیرم گفت:

  سلام و وقت بخیر:
  پسری ۲۹ ساله هستم
  من اسفند ۹۸ دچار کرونا شدم که بیشتر گوارشی بود که از همون اوایل بشدت روده هام صدا میداد که اکثر دکترا میگفتن سندروم روده تحریک پذیره و دارو میدادن که با دارو رفع نمیشد تا اینکه بعد از یک سال کولونوسکوپی کردم و مشخص شد کولیت اولسروز دارم،که متاسفانه بعد کرونا اینجوری شدم، و اینکه من از همون اوایل درگیریم با کرونا یک طرف بدنم (سمت چپ) میگرفت و حالت گزگز داشت مخصوصا پام از لگن تا پایین متاسفانه الان بازم اون گرفتگی ها اومدن سراغم،و اینبار زیاد شدن یعنی کمرم سمت چپ و دستم سمت چپ و پای سمت چپ یجور حالت درد و گزگز دارن ،بنظرتون چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل كم خوني فقر آهن هست آزمايش ferritin بديد لطفا و مجددا توسط پزشكتون ويزيت شين

 6. زینب گفت:

  سلام مادر من سال ها پیش ام اس داشت فوت کرد دکتر ش گفت دخترش وقتی ۱۸ سالش شد بیاید پیش من امکان ارثی یا ژنتیکی داره منم ۱۸ سال دارم وخیلی می ترسم امکان داره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ms به خيلي فاكتور ها ربط داره
   يعني ممكنه مادرتون داشته باشن اما شما مبتلا نشيد

 7. حامد گفت:

  سلامم خسته نباشید . من هفته پیش به خاطر مصرف مواد مخدر شیشه اوردوز کردم . الان گزگز خفیف دست و پا دارم . و بدن درد . احتمال داره ام اس گرفته باشم ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ام اس نيست بدليل شوكي بوده كه به بدنتون وارد شده
   بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 8. sara گفت:

  سلام، من دو سال پیش بخاطر تاری دید به چشم پزشک مراجعه کردم گفتن چشم مشکلی نداره و باید بری مغز و اعصاب، ام ار ای دادم و گفتن چیزی نیست. از همون موقع استرس و تنش عصبی و اضطراب و ترس از نابینایی و ام اس دارم. چند وقته یک طرف صورتم و گوشم بی حس میشه و چشمم گاهی چیزهای سیاه جلوش میاد و پام سنگینه. خیلی میترسم ام اس گرفته باشم و بدتر اینکه میترسم به پزشک مراجعه کنم. کم کاری تیروئید داشتم و یک سال هست طبق نظر پزشک داروم قطع کردم و تیروئیدم لب مرزه. حالا سوالی که از شما دارم اینکه اعتبار ام ار ای چقدر هست و ممکنه بعد 2 سال مبتلا شده باشم؟ و یا ممکنه از تیروئید باشه. خواهش میکنم جواب بدین سایت بهتری پیدا نکردم و به شدت اضطراب دارم دارم روانی میشم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شما اضطراب دارین عزیزم و این باید درمان شه
   برای اضطرابتون دارو بخورین بقیه حالت هاتون خوب میشه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 9. nazi گفت:

  سلام.وقت بخیر.من ۳۹ سالمه..مجرد هستم.فشار کاری و عصبی زیادی دارم.ازمایش خون دادم، کم خونی شدید دارم که امپول اهن استفاده کردم.یکماهه سرگیجه و ناتعادلی دارم.کف دست و پاهام سرد و گز گز میشه..سمت چپ صورتم و گوش چپم برق گرفتگی دارم.یک چشمم دوبینی داره.ازمایش ام ار ای هم دادم گفتن چیزی نیست..نگران ام اس هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه زیر نظر متخصص مغز و اعصاب بودین و بررسی ها انجام شده و منفی بوده نگران نباشین، اما برای درمان اضطراب و آرامش،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با روانپزشک استفاده کنید.

 10. الی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من خانم ۳۱ ساله هستم یک ماه قبل به طول یک هفته سرگیجه شدید و حالت تهوع داشتم وقتی دستامو با اب سرد میشورم کل بدنم به لرزه میوفته و رنگ ناخنام بنفش میشه دکتر داخلی رفتم دارو داده نسبتا بهتر شدم الان هم پام بیقرار شده و باید تکون بدم یا محکم و سفت نگه دهرم مخصوصا موقع خواب.پاهتم هم همیشه سرده و خواب میره.چند روز پیش هم برادرم به گفته دکتر دچار ام اس شده یعنی ممکنه من هم ام اس داشته باشم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درمانتون رو ادامه یدین، علایمتون به نفع ام اس نیست

 11. Hadis گفت:

  سلام خسته نباشین
  25 سالمه ی سری علائم دارم که میخوام بدونم ام اس یا نه ممنون میشم اگه جوابمو بدین.
  تاری ی چشم و گاها دو چشم که بصورت مه آلود بودن اطراف ، بی حسی پا و دست ها مخصوصا قسمت بازو، احساس سنگینی دست و پا، ضعیف شدن حافظه و فراموشی، درد عضلات و سرگیجه بیشتر در حالت دراز کشیده.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون واضحا ام اس نیست اما نیاز به معاینه کامل و شرح حال است

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 12. زهرا گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه حدود ۴ ماه پیش زیر بغل چپم درد میکرد با درد دست وپا رفتم دکتر سونو بار اول ۱.۵ سانت بود گره لنفم بار دوم ۱ سانت که دکتر گفت جای نگرانی نیس ارمایشم هم مشکوک به روماتیسم بود ک اون هم بار دوم ازمایشم سالم شد گفتن اون قسمت هایی درد میکنه ک رگ اعصاب رد میشه الان هم یک ماه یه بار یا دو ماه یه بار زیر بغلم دوسه روز درد میکنه و خود به خود خوب میشه دست و پام هم درد میکنه هر لحظه یه قسمت. صبح ها ک بیدار میشم دستام سر میشه پیش چه دکتری برم ممکنه ام اس باشه لطفا راهنمایی کنین خیلی استرس دارم

 13. یلدا گفت:

  سلام خانم دوکتور من وقتی درباره ام اس شنیدم این چیزا که نوشته درباره ام اس خواهرم فک کنم بعضی ای علایم ره داره
  بیحالی افسردگی مشکل در حرف زدن فلج پا ها مشکلات تنفسی
  فلج پاها میشه بگین امکان داره ام اس باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ام اس با اختلال بينايي ظهور پيدا ميكنه
   خواهرتون بهتره ان ار اي مغز و نخاع بدن گرچه بعيد ميدونم ام اس باشه

  • زهرا گفت:

   سلام من ۲۱ سالمه حدود ۴ ماه پیش زیر بغل چپم درد میکرد با درد دست وپا رفتم دکتر سونو بار اول ۱.۵ سانت بود گره لنفم بار دوم ۱ سانت که دکتر گفت جای نگرانی نیس ارمایشم هم مشکوک به روماتیسم بود ک اون هم بار دوم ازمایشم سالم شد گفتن اون قسمت هایی درد میکنه ک رگ اعصاب رد میشه الان هم یک ماه یه بار یا دو ماه یه بار زیر بغلم دوسه روز درد میکنه و خود به خود خوب میشه دست و پام هم درد میکنه هر لحظه یه قسمت. صبح ها ک بیدار میشم دستام سر میشه پیش چه دکتری برم ممکنه ام اس باشه لطفا راهنمایی کنین خیلی استرس دارم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام ام اس با تظاهرات چشمي شروع ميشه با حساسيت به نور قرمز
    شما براي دردهاتون بايد به متخصص روماتولوژي مراجعه كنيد
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 14. حمید گفت:

  باسلام کف دست و پا های من قرمز میشه یا بعضی نقاطش انگار اصلا خون نداره پرش زیر پا و پرش بعضی عضلات بدن گاها انگشتان دست سوزن سوزن شدن و گزگز هم مقطع دارم ایا اینا از ام اسه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام علایم گفته شده برای برچسب زدن بیماری ام اس به یک نفر کافی نمی باشد !شما باید ابتدا چکاپ کامل انجام دهید
   از نظر دیابت و چربی خون بررسی شوید و معاینه کامل انجام شود
   داخلی

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 15. ناشناس گفت:

  سلام من پسری ۱۸ ساله ام بعضی شب خود به خود جنب میشم در روز بعضی اوقات سرم گیج میره وسیاهی و من زود زود ادرار میگیرمه این بیماری MS هست باید چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ام اس اينطوري نيست علائم شما بيشتر به اضطراب ميخوره
   لطفا به متخصص اعصاب و روان براي درمان اضطرابتون مراجعه كنيد

 16. فتانه فقیری گفت:

  سلام دختری 23 ساله هستم از سن 10 سالگی دچار تکرر ادرار هستم دکتر چند باری رفتم ولی فایده‌ای نداشت وقتی عصبی میشم شدید تر میشه خیلی کم حوصله ام خیلی زود از کوره در میرم میشه بگید این بیماری ام اس هست یا نه چون واقعا دارم عذاب میکشم ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بديد اگه نرمال باشه بدليل اضطراب هست
   اضطراب باعث تكرر ادرار ميشه و راهشم كنترل اضطرابه حالا يا به تنهايي يا با كمك مشاور و روانشناس

 17. سارینا گفت:

  سلام‌دختری‌۱۸ساله‌ام‌بعضی‌وقتاپای سمت چپم‌سوزسوزمیشه‌سرگیجه‌هم‌دارم‌چشمام‌هم‌یکمی‌تارمیبینه بیشتروقتی‌عصبی‌میشم‌پام‌سوزسوزمیکنه .پای‌چپم‌بعضی‌وقتابی‌حس‌میشه.بایدچه‌آزمایش‌هایی‌بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، از نظر كم كاري تيروييد كم خوني فقر آهن و كمبود ويتامين دي بايد بررسي شويد
   Cbc.diff esr crp
   Ferritin
   Tsh
   Freet4
   Bun cr
   25ohvitD

 18. احمد گفت:

  با سلام پسری هستم ۲۳ ساله ۱.۵ ساله افسردگی دارم و به مدت ۸ ماه سیتالوپرام.ونلافکسین.ملاتونین.بوسپراکس مصرف کردم ولی به صورت ناگهانی قطع کردم.من هیچ سندرم قطعی نداشتم که الان بعد از ۴ ماه ترک دارو
  بدنم شروع به ضعف کرد تو داخل پاهام از ساق یا بعضی موقع ها ازناحیه ران تا خود پا احساس جریان دارم بعضا به صورت منقطع گاها بدنم مختصرا سوزن سوزن میشه دستام مخصوص انگشتام رنگش میپره و یهو مثل خون مردگی میشه و پاهام هم گاهی بعضی وقتا هم دست و پاهام یخ میکنه.اختلال اضطراب هم دارم.پرش ماهیچه مخصوصا ساعد چپ رو دارم به ازمایش خون دادم کم بود ویتامین دی داشتم و غلظت خون ممنون میشم راهنماییم کنید.

 19. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید .پسری ۲۰ ساله هستم که خستگی و خواب آلودگی زیاد دارم بعضی اوقات مفاصلم درد میگیره ولی برای مدت طولانی این وض نمیمونه و برطرف میشه. بعضی اوقات ماهیچه های مختلفی از بدنم دچار پرش و نبض میشن(دائمی نیست).چند وقتیه چشام تار میبینه (به چشم پزشک مراجعه کردم گفت چشمات یه مقداری ضعیفه که عینک داد و به قوز قرنیه هم مشکوک بود)،قدیم در زیر چنه و الان در بخش نرمی هردو گوشم (کیست)نرم دارم که فاقد دردن،حافظم هم اوضا خوبی نداره بیشتر حافظه کوتاه مدتم،سریع چیزا یادم میره .از نظر خودم عرق زیاد میکنم و این اتفاق تو خواب محسوس تر هست.بنظرتون بیماری خاصی دارم؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Freet4
   Tsh
   25ohvitD
   بايد از لحاظ كم خوني و كمبود ويتامين دي و كم كاري تيروييد بررسي شويد.

 20. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من نوددرصد عوارض رادارم دوتا بچه کوچیک هم دارم بیست ونه سالم بایدچیکارگنم تامطمئن بشم میدونمم ارثی نیست میشه بهم بگیدبدترم امکان داره بشم

 21. عزیز نصیری گفت:

  بنده علائمی در بدن پیدا شده مثل : سنگینی سر. برخی مواقع حالت برق گرفتگی دارم. داغی تف پا و مور مور شدن پا. خواب آلودگی. گیجی. زودرنجی یا عصبانی شدن. کم بینایی یادیدن بصورت تاری.قطع تمایلات جنسی و کرختی آلت

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كم خوني فقر آهن و كم خوني ويتامين ب ١٢ بررسي شويد
   اين آزمايشات را انحام بديد و توسط متخصص داخلي ويزيت شويد

 22. محراب گفت:

  سلام خسته نباشید من پسری 23 ساله هستم از بهمن 96یهوو انگار بدنم ضعیف شد کلاتواین سالا خودارضایی زیاد داشتم هنوزم دارم ولی علایم خیلی زیادی ازاین بیماری رو دارم و خیلی میترسم ازاین موضوع علایمی مثل مشکل بلع و سرگیجه و دردو اسپاسم عضلات چندماه هم نست ک دچار سندروم پای بیقرار شدم الانم چندروزه ک پای چپم انگار هی بی حس میشه ک برای اینکه اروم شم هی تکونش میدم مداری هم تنگی نفس گرفتم خواهشا کمک کنید چندسالع زندگی ندارم ازترس این بیماری

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين داستان اصلا عارضه اي نداره
   اما بايد از لحاظ اضطرابي بررسي شيد و همچنين از لحاظ كمبود ويتامين دي
   بهتره به متخصص اعصاب و روان مراجعه كنيد

 23. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من دختری۱۷ ساله هستم که نزدیک به ۲سال هست که هنگام بلند شدن احساس سر گیجه ،عدم تعادل،و سیاهی رفتن چشم ها رو دارم
  اما الان چند ماهی هم هست که وقتی میشینم بعداز چند دقیقه
  دست ها وپاهایم بی حس میشن و خیلی هم احساس خستگی و کمبود انرژی دارم
  به پزشک عمومی مراجعه کردم و چکاپ دادم همه چیز (کم خونی ، غلظت خون ، پر کاری و کم کاری تیروئید ، هپاتیت سی بی ، آهن و …)نرمال بود و فقط کمبود ویتامین دی داشتم الان بعد از مدتی مصرف ویتامین دی هنوز خوب نشدم و همون علائم رو دارم .
  میشه راهنمایی کنید که لازمه که به پزشک مغزو اعصاب مراجعه کنم یا خیر ؟
  باتشکر از شما

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره اول نوار قلب بديد و اكو قلب شيد
   به اين حالتتون افت فشار خون وضعيتي ميگن
   درمانشم خوردن بيشتر نمك هست
   البته دارو هم داره اما بايد تحت نظر متخصص قلب بخوريد.

   • حامد گفت:

    سلام
    من پسری ۱۶ ساله هستم که چند وقتیه احساس مور مور شدن در سر دارم و گاهی در دست وپا تا چند وقتی مور مور سرم قط شد ولی الان حس میکنم اسپاسم و گرفتگی عضلانی دارم و پاهام بنظرم سنگین شده به متخصص داخلی رفتم ازمایش نوشت گفت چیزی نیست بنظرتون علت چیه؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر تداخل ندارد فرقی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام یعنی یمقدار خشونت کبد بررسی لازمه باید براش آنزیم کبدی و بیلی روبی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام فیبروز ممکن نشون داده نشه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این سونو مطرح کننده کبد چرب هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید علل اصلی بررسی شن اگه آفت مکرر هست آزمایش لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی م...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید...