مجله پزشکی دکتر دکتر

انحراف بینی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد

21 شهریور 1397

86

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
انحراف بینی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

انحراف تیغه بینی چگونه درمان می‌شود؟ در این مطلب به بررسی انحراف سپتوم بینی پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

انحراف بینی یک عارضه نسبتا شایع است که بسته به درجات آن عوارض متفاوتی دارند. این عارضه عموما به جراحی نیاز دارد. انحراف بینی شیوع بسیار زیادی در بین مردم داشته و زندگی و سلامت افراد را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انحراف تیغه‌ بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره‌ای است که از غضروف و بافت هم بند تشکیل شده و مجاری بینی را تشکیل می‌دهد زمانی که این تیغه به صورت نامتقارن به یکی از طرفین منحرف شود طبیعتا موجب تفاوت اندازه بین دو مجرای بینی شده که این موضوع خود مشکلاتی را برای فرد به همراه دارد.

در مسئله انحراف بینی اولین و مهم‌ترین مشکل مطرح شده، گرفتگی بینی است که این مسئله گاها برای بیمار غیر قابل تحمل و بسیار آزار دهنده می‌شود. مسئله‌ی بعدی، سر درد در اثر انحراف تیغه بینی است که این موضوع اغلب به علت عفونت سینوس‌های ناحیه پیشانی (ناحیه فورونتال) ایجاد می‌گردد. در این مشکل عفونت سایر سینوس‌ها مانند سینوس‌های ماگزیلاری و سینوس‌های اطراف چشم و غیره نیز بسیار محتمل است.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد انحراف تیغه بینی در بسیاری از افراد دیده می‌شود ولی همه این موارد دارای اهمیت کلینیکی نیستند و فقط در بعضی از موارد انحراف تیغه بینی برای فرد مشکل ساز می‌گردد.

وظیفه تیغه بینی چیست؟

وظیفه این تیغه فقط جدا کردن دو نیمه بینی از یکدیگر است. دلیل اصلی این موضوع این است که در صورت به وحود آمدن بیماری‌ها و عفونت‌ها و یا ورود میکروب‌ها به یک قسمت از بینی، عامل بیماری ‌زا در همان سمت باقی مانده و به سمت دیگر منتقل نگردد. همچنین یکی دیگر از محاسن این موضوع این است که اگر فضای داخل بینی از یک حد خاص بزرگتر باشد، ممکن است هوا در هنگام ورود به داخل بینی دچار چرخش شده و عمل تنفس را برای فرد مشکل سازد. وظیفه دیگر تیغه بینی حفظ شکل ظاهری بینی است.

چه عواملی سبب انحراف تیغه بینی می‌شود؟

مهم‌ترین عوامل دخیل در این موضوع مسائل تکاملی و ارثی هستند به این معنی که در هنگام جنینی تیغه بینی به صورت نامتقارن در دو طرف بینی رشد کرده و انحراف بینی را سبب می‌شود. در این حالت ممکن است که انحراف بینی از ابتدا وجود نداشته و به مرور زمان و رشد نوزاد و بالا رفتن سن نوزاد کم کم این مشکل خود را نمایان می‌کند.

عامل مهم دیگری که سبب انحراف تیغه بینی می‌شود، ضربه (تروما) است. گاهی اوقات این ضربه‌ها در دوران کودکی و یا حتی در زمان تولد نوزاد به بینی وارد شده و انحراف تیغه بینی را باعث می‌شوند.

علائم انحراف بینی چیست؟

شایع ترین علامت انحراف بینی این است که فرد به سختی تنفس می‌کند یا دچار سینوزیت‌های مکرر و مداوم است یا دچار عفونت یا التهاب غشا‌ی مخاطی بینی می‌شود علامت مهم دیگر گرفتگی بینی و یا احتقان بینی است که اغلب یک طرفه بوده و موجب آزار بیمار می‌گردد.

یکی از علامت‌های دیگر، عفونت‌های سینوسی مکرر است که این عفونت‌ها اغلب در برابر دارو مقاوم هستند. این افراد ممکن است از خون دماغ‌های مکرر نیز شکایت داشته باشند.

پوسیدگی یا خشکی مکرر مخاط بینی نیز از دیگر علائم است که به دلیل افزایش جریان هوا و در نتیجه خشک شدن غشا‌ی مخاطی معمولا در سوراخ بینی بزرگتر ایجاد می‌گردد.

این افراد در خواب نیز با مشکلاتی مواجه هستند مثلا اینکه تنفس آنها در هنگام خواب صدای بلندی ایجاد می‌کند و یا حتی خرو پف‌های بلند‌ی ایجاد می‌کند و اغلب تمایل به خوابیدن به طرف مخالف با مجرای گرفته‌ی بینی دارند. در موارد شدید ممکن است فرد دچار آپنه خواب شود به این معنی که فرد به دلیل قطع تنفس ناگهان از خواب بیدار می‌شود.

راه‌های تشخیص انحراف بینی

تشخیص این موضوع اغلب با یک معاینه بسیار ساده بینی که توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و با استفاده از اسپکولوم و چراغ قوه انجام می‌شود. البته در بعضی شرایط که تشخیص به راحتی امکان‌پذیر نباشد پزشک از آندوسکوپ برای این منظور استفاده می‌کند. اگر فرد فقط دچار انحراف بینی باشد معمولا برای تشخیص احتیاج به مداخله دیگری نیست ولی در برخی موارد پزشک برای تشخیص مشکلات همراه و عوارضی مانند سینوزیت از روش‌هایی همچون سیتی اسکن بهره می‌گیرد.

راه درمان انحراف بینی چیست؟

در اغلب موارد برای رفع این مشکل راه حلی به جز جراحی نیست. مهم‌ترین خطری که در این جراحی بیمار را تهدید می‌کند اثرات ناشی از بیهوشی است که برای رفع این مورد در بسیاری از جراحی‌ها، جراحان با بی‌حسی‌های موضعی یا بیهوشی‌های ساده، عمل انحراف بینی را به سرانجام رسانده و در نتیجه خطر خاصی متوجه بیمار نمی‌باشد. مسئله مهم دیگر در این عمل سن بیماری است که قرار است مورد جراحی قرار بگیرد اگر مشکل حادی تحریک کننده فرد نباشد یعنی فرد مشکلات شدید تنفسی نداشته باشد و تنها دچار انسداد نسبی باشد؛ اغلب پزشکان تا اتمام سن رشد وی را مورد جراحی قرار نخواهند داد.

اما در صورتی که این مشکلات شدید باشد و تهدید کننده شکل ظاهری صورت و یا فرد را دچار اختلالات ریوی بکند، عمل جراحی بدون در نظر گرفتن سن انجام می‌گردد. بعد از عمل انحراف بینی فرد باید به مدت یک تا دو روز استراحت کند و اگر پدهای پانسمان به منظور جلوگیری از خون‌ریزی در بینی بیمار قرار گرفته باشد؛ پس از تقریبا دو روز خارج شده و بیمار کاملا به زندگی عادی خود برمی‌گردد.

عوارض حاصل از انحراف بینی چیست؟

از این عوارض می‌توان به اختلال کیفیت هوای تنفسی که از راه بینی و دهان وارد می‌گردد اشاره کرد که از نظر میزان تمیزی و درجه حرارت اختلاف بسیار زیادی با هم دارند و همین موضوع ممکن است در طولانی مدت مشکلات عدیده‌ای را برای بیماری که دچار انسداد راه‌های تنفسی شده است، ایجاد کند. مثلا ممکن است خشکی دهان و مشکلات بویایی به صورت آزار دهنده‌ای برای فرد ایجاد شود.

گاهی اوقات انحراف بینی ممکن است بر دهانه سینوس‌های فرد تاثیر گذاشته و مثلا موجب انسداد آن‌ها شده و بیمار را مستعد سرماخودگی و سینوزیت‌های مزمن کند همچنین گاهی اوقات عامل برخی از سر درد‌ها را به انحراف بینی نسبت می‌دهند در این موارد فرد بعد از انجام عمل جراحی و رفع مشکل انحراف بینی دیگر دچار سردرد‌های مکرر نخواهد شد.

منابع:

doctormahboubirad

drugs

academic.oup

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «انحراف بینی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد»

86 پاسخ به “انحراف بینی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد”

 1. مریم گفت:

  سلام.
  من همیشه یکی از سوراخ های بینیم کیپه که بعضی اوقات سمت راست کیپ میشه و بعضی اوقات سمت چپ
  میخواستم بدونم این عادیه یا بینی من مشکل داره و باید جراحی کنم؟
  ۲۱ سالمه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر سینوزیت و آلرژی باید بررسی شین و یه دوره دارو مصرف کنید

   خیر جراحی بنظر لازم نیست

 2. فریبا گفت:

  سلام من هیچکدوم از علاعم انحراف بینی ندارم ینی اصلا هیچ مشکلی ندارم اما بنظرخودم بینیم کمی کجه وخیلی حساس شدم میشه نمیخوام جراحی غضروف مصنوعی کنم ولی دوسدارم کمی روب راه بشه لطفا راهنماییم کنید

 3. داراب گفت:

  سلام من ٣٧ سالمه از بچگى يكم انحراف بينى داشتم زياد اذيت نميكرد ولى از موقعه اي در حين ورزش ضربه سنگين به بينيم خورد جورى كه از بيرون شكستگي كجى بينيم مشخص بود و دكتر در شهرستان عمل كرد كه از ضاهرى خوب شد ولى سوراخ بيني سمت راستم بنظر تنگ تر شده تورى كه شبا موقعه خواب تقريبا٩٠٪ خوابم به پهلو سمت راست ميخابم براى نفس كشيدن با اينكه سوراخ سمت چپم بزرگتر است . و صورت سمت چپم احساس ميكنم پژمرده تر هست ناگفته نماند شايد هم اين پژمردگي سمت چپ بدليل اينه كه دوتا از دندوناى بالاى سمت چپ كشيدم . لطفا راهنماى كنيد. لطفا راهنماى كنيد

 4. Mohseni گفت:

  سلام خسته نباشید همیشه یکی از سوراخ های دماغم کیپه بعضی اوقات سمت چپ بعضی اوقات سمت راست هست و الان ۲ ساله اینطوریم جدیدا هردو هم کیپ میشه ایا این انحراف بینی هست؟ و من ۱۶ سالم هست اشکال نداره عمل کنم نمیتونم دیگه ۱سال دیگه صبر کنم تا اون موقع خفه میشم😢

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري مومتازون داخل بيني هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد
   اسپري سديم كلرايد هر ١٢ ساعت دو پاف داخل بيني بزنيد لطفا

   • Mohseni گفت:

    سلام ممنون بابت راهنمایی اگه از منتول هم استفاده کنم ایرادی نداره و چه مقدار و چه زمانی مصرف کنم؟
    سن:۱۶

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام خواهش ميكنم بهتره در اين مورد متخصص گوش و خلق و بيني نظر بدهند
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 5. فاطمه گفت:

  سلام من عمل انحراف بینی و زیبایی توسط متخصص فک و صورت انجام دادم قبل عمل دکتر اصلا به سی تی اسکن نگاه هم نکرد الان عمل شدم ولی بو وطعم ها رو نمی‌فهمم حدود
  سه هفته از عملم گذشته ممنون میشم پاسخ بدید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام الان طبيعي هست بدليل التهاب مخاط بيني هيتش
   پماد ويتامين A موضعي بزميد
   با سرم شستشو بينيتونو پاك كنيد مرتب
   به مرور بهبود پيدا ميكنيد

 6. مهدی دایی چی گفت:

  درود برجامعه پزشکان ایران زمینم من مهدی ۴۲ سال سن حساسیت به گرد و خاک باعث متورم شدن تیغه بینی ام میگرددو در کودکی بینی من ضربه خورده و کمی گره دارد.پزشک می گوید این مشکل عمل نمی شود چرا که حساسیت دارم و دوباره متورم میشود و فقط قطره نفازولین تا چند ساعت اثر دارد ولی گاها کلافه کننده است و احساس میکنم روی تمام سیستم بدنمتاثیر گذاشته خواهشا مرا راهنمایی و کمک کنید سپاسگذارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول باید سی تی اسکن از بینی جهت بررسی انحراف بینی انجام شود

 7. امیر گفت:

  سلام من پسرم ۱۵ سالمه بینی ام انحراف داره و گاهی وقت ها نفس کشیدن سخت میشه برام با این سن عمل که نمیتونم بکنم چیکار باید بکنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام فعلا از اسپري داخل بيني استفاده كنيد تا بعد از ١٨ سالگي جراحي كنيد
   اسپري كرومولين سديم هر ١٢ ساعت دو پاف داخل بيني
   و اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف باهل بيني بزنيد

 8. رشیدی گفت:

  با عرض سلام، پسر 6ساله ای دارم که موقع خواب بینی سمت راستش میگیره واز موقعی که این گرفتگی شروع شده صدایی هم از گوشش شنیده میشه که این صدارو هم ما می‌شنویم هم خودش، خواهشمند من رو راهنمایی کنید، ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قبل از خواب اسپري كرومولين سديم داخل بينيش بزنيد
   اگه بهتر نشد از نظر بزرگ بودن لوزه سوم بايد بررسي شه و عكس لترال گردن بگيريد ازش

 9. فاطمه گفت:

  سلام من بینیم خیلی شکلش خوبه ولی یکم انحراف داره کم من فقط میتونم انحراف برطرف کنم بعد یه سوال دیگه جای جراحی باقی نمیمونه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله میتونین
   خیر جراحی از داخل هست و بخیه از بیرون نمیخوره

 10. نازنین گفت:

  در بررسی پی ان اس ضخامت مخاطی فرونتال تموئیدال خلفی دیده شده .اُ ام اس در دو طرف بازمی دیده شده. انحراف قدام سینتوم به راست و خلف ان به چپ همراه با اسپور است .استئوم کوچک در سلول های تموئیدال راست است . خواهش مسکنم تفسیرش رو بگید خیلی نگرانم ممنونم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   انحراف بینی و احتمالا سینوزیت

   • مهدی دایی چی گفت:

    سلام من مهدی هستم ۴۲سال چند سال پیش برای عمل جراحی به پزشک مراجعه کردم که ایشان بعداز عکس از بینیو ریختن قطره نفازولین داخلبینی تشخیصدادند که من به گرد و خاک حساسیت دارم و تیغهبینی ام متورم میشود و عمل جراحی برای تنفس بهتر بی نتیجه و امکان اود مشکل وجود دارد ایا هیچ راهی غیر از این نیست واقعادیگه داره کلافم میکنه ؟

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     اگر سی تی اسکن بینی خوب بوده راه دیگری نیست

 11. پیمان گفت:

  سلام من تو بچگی تا الان دچار انحراف بینی شده ام و همیشه مخاط بینیم گرفته میشه سخت میتونم فین کنم ایا بعد عمل جراحی خوب میشم :ممنون ازتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بعد از جراحي انحراف بيني تنفستون بهبود پيدا ميكنه.

 12. امیر نظری گفت:

  سلام من هنگام خوابیدن بینیم کیپ میشه به طوری که دیگه نمیتونم از طرق بینی نفس بکشم بعد دهانم خشک میشه بعد از اینکه که ازخواب بلند میشم خیلی عطسه میکنم الرژی هم ندارم کل سال اینجوریم آب ریزش بینیم خیلی بیش از حده لطفا راهنماییم کنیین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول که باید بررسی از نظر پولیپ و انحراف بینی و سینوزیت بشین که سی تی اسکن هم نیاز برای بررسی سینوزیت مزمن و انحراف

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   اگه مشکلات فوق نبود، آلرژی مطرحه و باید درمان مناسب (اسپری بینی و داروی خوراکی و پرهیز )انجام شه

   • میلاد گفت:

    سلام من تصادف کردم و الان خوب نمیتونم نفس بکشم راهنمایی میکنیدچکاکنم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     باید معاینه شین و در صورت نیاز سی تی اسکن ازبینی و سینوس ها انجام شه

     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله احتمالش هست لطفا تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ح...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اين آزمايشات را بديد Cbc.diff esr crp و برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام چون تحربك كننده پوست هست بهتره نخورند...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد و در صورت عدم بهبود برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شامپو پريمترين بزنين هفته بعد هم تكرارش كنيد...