اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان؛ پاسخ تمام پرسش‌ها را بگیرید

اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان باید چقدر باشد؟ چه سایزی طبیعی به حساب می‌آید و مطلوب؟ این موضوع درمیان عوام دغدغه مهمی است و خیلی‌ها براین باور هستند که اندازه و شکل آلت تناسلی‌شان بازگوکننده قوت و قدرت جنسی‌شان است. اما آیا چنین چیزی درست است؟ همین ایده‌ها و تفکرات است که باعث رونق‌گرفتن بازار محصولات بزرگ‌کننده آلت تناسلی مردانه شده و گاهی واقعاً بی‌کاربرد و حتی خطرناک هم هستند.

صحبت‌کردن درباره عدد و رقم در این زمینه کار آنچنان درستی نیست. با این حال، می‌دانیم که حتماً دلتان می‌خواهد با طیفی عددی در این زمینه روبه‌رو شوید و اطلاعاتی از این دست کسب کنید. در این مقاله درباره اندازه آلت مردان بیشتر خواهید خواند. یادتان باشد که هرگونه مشکل در زمینه این بخش از بدن، نیاز به پیگیری نزد پزشک اورولوژی دارد.

آشنایی با دستگاه تناسلی مردان

پیش از آنکه به سراغ اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان برویم، بهتر است کمی هم درباره دستگاه تناسلی آقایان برایتان بگوییم. این بخش از بدن مردان شامل قسمت‌های مختلفی است.

دستگاه تناسلی مردانه از بخش بیرونی معروف به پنیس (penis) و بخش‌های دیگری چون بیضه‌ها و کیسه بیضه‌ها تشکیل می‌شود. بخش‌های داخلی آن هم شامل خروجی بیضه، پروستات و مجرای ادراری است.

این بخش از بدن مردان هم وظیفه امور جنسی را به عهده دارد و هم در تولید مثل و دفع ادرار کاربرد پیدا می‌کند. اسپرم یا همان سلول‌های جنسی لازم برای تولیدمثل و هورمون‌های جنسی هم از راه همین دستگاه تناسلی تولید و ترشح می‌شوند.

اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان

اندازه‌گیری اندازه آلت تناسلی در مردان

اندازه‌ طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد؟ این رقم به طور دقیق مشخص نیست اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بررسی و اندازه‌گیری طول آلت مردانه درمیان مردان و در نقاط مختلف دنیا حاکی از آن است که می‌توان ارقامی را برای این بخش از بدن در دو حالت خوابیده و افراشته اعلام کرد.

حالت خوابیده

در حالت معمولی، اندازه طولی آلت مردان در حدود ۹ سانتی‌متر است. با وجود اعلام اعداد و ارقامی در این زمینه نباید نگران سایز آلت تناسلی خود باشید. اگر فکر می‌کنید که عملکرد این عضو از بدنتان معمولی است و جایی از کار نمی‌لنگد، نیازی به نگرانی نخواهید داشت. شکل و طول پنیس در مردان متفاوت است و نباید خود را درگیر موضوعات ظاهری آن کنید.

حالت افراشته

در حالت افراشته یا همان زمانی که مرد بر اثر تحریک جنسی به حالت نعوظ می‌رسد، اندازه آلتش به ۱۳ تا ۱۴ سانتی‌متر می‌رسد. تحقیقات نشان می‌دهند که این رقم برای بیشتر مردان نزدیک به همان ۱۳ سانتی‌متر است.

اندازه‌گیری آلت تناسلی مردان

اگر مایل به اندازه‌گیری آلت تناسلی خود هستید، باید با روش درست این کار هم آشنا شوید. بالاترین بخش آلت نقطه‌ای است که با استخوان شرمگاهی برخورد دارد و پایین‌ترین نقطه هم همان بخش سر آلت محسوب می‌شود.

برای اینکه بتوانید اندازه دقیق آلت را حساب کنید، باید چربی جلوی استخوان شرمگاهی را فشار بدهید و پوست اضافی ناحیه ختنه‌گاه را هم در نظر نگیرید. فاصله میان سر آلت و بخش پایه آن که از استخوان شرمگاهی شروع می‌شود، اندازه آلت تناسلی‌تان را به شما نشان می‌دهد.

اندازه آلت تناسلی مردان بر اساس سن

با افزایش سن، امکان دارد که افراد دچار اضافه وزن شوند. وجود چربی در ناحیه تناسلی می‌تواند باعث خطای دید و کوتاه‌تر به نظررسیدن آن شود. از سوی دیگر، بروز برخی از مشکلات مانند فشار خون بالا در دوران میانسالی و پیری هم مانع از گردش خون مناسب در این بخش از بدن می‌شود.

کاهش گردش خون در آلت مردانه در همراهی با افت میزان تستوسترون می‌تواند موجب کوتاه‌تر به نظررسیدن اندازه آلت شود. در زمینه اندازه قدی آلت، تغییری رخ نمی‌دهد اما بالارفتن سن با خطر تغییر شکل و انحنای این عضو همراه است.

تاثیر آلت تناسلی در رابطه جنسی

باید بدانید که اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان رقم دقیقی نیست. کوچک یا بزرگ‌بودن یا طول این بخش از بدن روی سلامت و عملکرد جنسی اثرگذاری زیادی ندارد. برای تولید مثل، سکس و ادرارکردن، نیاز به آلتی با اندازه‌ای خاص نیست.

تبلیغات بی‌جای شرکت‌های تولید محصولات تقویتی و تغییر شکل آلت تناسلی و شایعات هستند که روی نظر افراد نسبت به اندازه آلت تناسلی‌شان اثر می‌گذارند.

اندازه و ابعاد آلت آن‌قدرها روی رابطه جنسی اثر ندارد و فکرکردن به آن فقط باعث از دست‌رفتن اعتماد به نفس در برقراری سکس خواهد شد.

بزرگ‌کردن آلت تناسلی مردان

امکان بزرگ‌کردن آلت تناسلی مردان هم وجود دارد. با روش‌هایی می‌توانید به طور موقتی، اقدام به بزرگ‌کردن اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان کنید. یادتان باشد که هیچ‌یک از این روش‌ها اثرگذاری طولانی‌مدت ندارند.

از جمله معروف‌ترین روش‌ها در این زمینه، موارد زیر هستند:

 • ابزارهایی مانند پنیس‌پامپ؛ پمپ آلت تناسلی وسیله‌ای است که از ساکشن یا همان مکش برای کشیدن خون به سمت آلت استفاده می‌کند. با این روش، آلت مردانه به طور موقت سخت‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. حلقه‌ای در این ابزار موجود است که با قراردادن آن دور آلت، خون به مدت طولانی‌تری در پنیس یا همان بخش بیرونی آلت مردانه باقی می‌ماند. این روش‌ها خطرناک نیستند.
 • دستگاه‌های کششی؛ از این ابزارها بیشتر برای رفع مشکلات ظاهری آلت‌هایی استفاده می‌شود که دچار خمیدگی یا بدشکلی هستند. با این حال، امکان بزرگ‌کردن و بلندکردن محدود و موقتی آلت با این ابزارها هم وجود دارد.
 • روش‌های تمرین کششی؛ ماساژ آلت هم می‌تواند به تغییر اندازه و ابعاد آن کمک کند. این روش‌ها از نظر علمی پشتوانه ندارند و می‌توانند حتی باعث بروز مشکلاتی در این بخش از بدن هم شوند.

تاثیر چاقی بر اندازه آلت تناسلی

با چاق‌شدن، چربی‌ها در پایه و بخش قاعده آلت تناسلی جمع می‌شوند و در نتیجه، این عضو از بدن کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. در حالی که چاقی یا لاغری اثرگذاری دقیق و مستقیمی روی اندازه آلت ندارد.

در واقع، هرکس با اندازه‌ای طبیعی به دنیا می‌آید و شاید دستکاری‌هایی برای بزرگ و بلندکردن آلت انجام بدهد یا در طول زندگی‌اش چاق و لاغر شود اما طول آلت تغییری نمی‌کند.

تاثیر چاقی بر اندازه آلت تناسلی

اندازه مهم نیست؛ این را فراموش نکنید

یادتان باشد که بسیاری از موضوعات و معیارهایی که به ظاهر اندام‌ها و صورتمان مربوط هستند، در نتیجه تبلیغاتی اشتباه مطرح می‌شوند. در واقع، تبلیغات یا شایعاتی که از سوی شرکت‌های تولید محصولات مختلف یا رسانه‌ها به ما القا می‌شوند، روی دید و نظرمان نسبت به استانداردهای ظاهری اثرگذار هستند.

در زمینه اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان هم همین موضوع وجود دارد. تا زمانی که این عضو از بدن کارایی و عملکرد سالمی داشته باشد، اندازه و طول آن بی‌اهمیت خواهد بود.

آنچه باید در ذهن داشته باشید، توجه به اهمیت کارکرد درست و سلامت بهداشتی و جنسی این بخش است و نه ظاهرش. هرگونه مشکل هم نیاز به مراجعه به پزشکان متخصص دارد.

یکی از بهترین روش‌ها برای ملاقات با پزشکان خبره، استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر است. با این روش می‌توانید به طیف وسیعی از متخصصان در حوزه‌های مختلف از جمله اورولوژی دسترسی پیدا کنید.

سؤالی درباره اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان دارید؟ اگر ابهامی در این زمینه وجود دارد، به ما بگویید تا به پرسش‌هایتان پاسخ بدهیم.

منابع:

ro.co

healthline.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام من. 17 سالمه قدم 176 وزنم 74 😔 الت تناسلیم راست شده 12 سانت است😔 و غیر از این خیلی کمتر😔💔 یکی کمکم کنه😔 افسردگی دارم نزدیک 8 ماه لطفا راه حلی است بگید دارم نابود میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   نگران نباشید و
   جهت معاینه و ازمایش به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 2. رضا9044302484 می گوید

  سلام دکترجان شرمنده جوان30ساله هستم مجردم طول آلتم19سانت قطرش10 خواستم بدونم طبیعیه یا نیازبه جراح دارم باتشکررضاهستم ازخوزستان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   در حالت نعوظ یا غیر نعوظ؟
   قطر ۱۰ سانتی متر ؟

 3. س می گوید

  سلام من 17سالمه وقدم 180هست طول آلتم 17وقطرش13.5هستش آیا طبیعی و هنوزم رشد می‌کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر