انواع پوست را بشناسید و با هرکدام به زبان خودشان رفتار کنید

 • 1397-03-01
 • ۹۷۲ بازدید
 • 0

پوست عضو مهم بدن انسان می باشد. حفظ یک چهره روشن همیشه کار ساده ای نیست، به ویژه اگر شما دارای آکنه هم باشد.برای مراقبت از پوست باید همه روش ها، شرایط و شیوه زندگی را جهت متعادل سازی عادت های مختلف هماهنگ کنید و اطمینان از اینکه عادت های موجود در زندگی با پوست شما سازگار می باشد یا نه بسیار امر مهمی است.

مراقبت کامل فقط در مورد درمان مناسب آکنه نیست، اگرچه بخش مهمی از حفظ چهره شما جهت تازگی و طراوت به این مقوله تا حدودی مرتبط است، اما دیگر فاکتور های مهم اعم از ورزش، نوع تغذیه و رژیم غذایی ، خواب کافی، آرایش و مواد آزایشی که استفاده می کنید بسیار  بر روند روشنی و لطافت صورت شما تاثیر گذار هستند.

از این مقاله – راهنما می توانید نکات مهم و خوبی را  برای پاکیزگی و لطافت پوست خود مورد استفاده قرار دهید تا چهره شما رنگ و لعاب خود را حفظ کند یا اگر در طول زمان دچار اسیب دیدگی هایی نظیر اکنه یا اسکار حاصل از اکنه و دیگر اسیب دیدگی ها شده است به روند بهبودی ان کمک کند.

نوع پوست شما چیست؟

قبل از اینکه بتوانید یک رژیم مراقبت از پوست  برای خود ایجاد کنید، باید بدانید که چه نوع پوستی دارید. پنج نوع کلی پوست وجود دارد: نرمال، چرب، خشک، ترکیبی، حساس

 • نرمال: افرادی که دارای انواع پوست معمولی هستند، معمولا دارای ضایعات پوستی کمتری می باشند که به سختی قابل مشاهده هستند و به طور کلی بافت پوستی صافی دارند.
 • چرب: افرادی که دارای پوست های چربی هستند، کمی پوست براقی دارند و اغلب در حال مبارزه با اکنه های ریزو درشت هستند. این چربی ها گاهی در منافذ پوست جمع می شوند به همراه ارایش پوست در جایی از صورت شما جوش چرکینی را ایجاد می کنند.
 •  خشک: کسانی که پوست خشک دارند، منافذ کوچک و نامرئی دارند. پوست خشک می تواند منجر به تحریک و انقباض پوست شود، و ممکن است تکه های خشک را در سراسر صورت مشاهده کنید.
 • ترکیبی: پوست ترکیبی حضور دو یا چند نوع پوست را ذکر می کند. بخش های از صورت  اغلب در منطقه های پر نفوذ چربی معمولا اطراف بینی جمع می شوند، در حالی که قسمت های دیگر صورت ممکن است بیش از حد خشک باشند.
 • حساس: کسانی که دارای پوست حساس هستند ممکن است هر کدام از انواع پوست فوق را تجربه کنند. اما با حساسیت بیشتر این موارد را تجربه می کنند. آنها ممکن است آسیب پذیرتر نسبت به محصولات ارایشی، مواد شیمیایی و عطرهای تحریک کننده باشند.

روال آرایش

در حالی که آرایش لزوما باعث آکنه نمی شود، قطعا می تواند در سلامتی و ظاهرچهره شما نقش داشته باشد. بسیاری از افرادی که دارای آکنه هستند،آرایش صورت شان را معمولا تیره انتخاب می کنند تا علائم آکنه و اسکار حاصل از اکنه دیده نشود.  اما آیا این عمل می تواند وضعیت آکنه شما را بدتر کند؟ لزوما نه، اما با احتیاط اطمینان حاصل کنید که روال ارایش زیبایی شما بر سلامت پوست تاثیر نمی گذارد.

با توجه به مطالعات متعدد، آرایش می تواند کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آکنه را بدون تشدید پوست بهبود بخشد، تا زمانی که به درستی اعمال شود.

 انتخاب محصولات مناسب زیبایی

بحث های زیادی در مورد اثر لوازم آرایشی غیرمتعارف  بر روی صورت  و زیبایی ان وجود دارد.اما برخی از متخصصین  به بیماران خود توصیه می کنند که اگر در معرض آکنه متوسط ​​تا شدید هستند باید مراقبت های لازم و ضروری را همیشه انجام دهند.

همچنین انتخاب نوع آرایش شما بر اساس  نوع پوست شما اهمیت زیادی دارد. کسانی که پوست چربی دارند باید از مواد ارایشی با مواد پایه ای  سنگین و پر چربی استفاده نکنند، در حالی که افرادی که از نوع خشک هستند ممکن است نیاز به مواد ارایشی  مرطوب کننده و اب رسان داشته باشند.

لایه های سبک و سنگین آرایش

این مورد در ارتباط با انواع محصولات ارایشی و غیر ارایشی بر روی پوست شما می باشد. این بدان معنا است که باید از ترکیب کردن مقادیر سنگین ارایش  اجتناب کنید. در حالی که شاید ارایش منافذ  را مسدود نکند اما به مرور در منافذ و لایه های پوست می نشیند و سپس پاکسازی ان را در اخر کار مشکل می کند.

 توجه به برس ها و پد ها

اگر آرایش خود را با برس یا پد انجام می دهید یا پاک می کنید.آخرین بار که آنها را شسته اید را در نظر بگیرید. برس های آرایشی به همراه میکروب ها و باکتری های الاینده با سلول های مرده ترکیب می شوند و بر روی  هم باقی می مانند و باعث تخریب سلول های پوستی می شوند و این عمل می تواند باعث پیری زودرس و اکنه ها و تیرگی پوست شود. همچنین وجود باکتری ها می تواند عامل عفونت های پوستی و حساسیت شود. در شرایط حادتر نوع مواد ارایشی که بر روی برس قرار دارد باعث سایندگی و التهاب پوست می شود و بافت نرم پوست را از بین می برد و ان را تحریک پذیر می کند.

حذف آرایش و مواد آرایشی

اگر شما عادت دارید که بیشتر مواقع آرایش کنید باید خود را موظف کنید که در برخی از شرایط ضروری آرایش را به طور جدی کنار بگذارید و آن را پاک کنید  یکی از این شرایط به هنگام خواب است به خصوص خواب شبانه، رفتن به باشگاه و استخر نباید آرایشی روی پوست داشته باشید، که پوست را به شدت اسیب می زند. به هنگام شب پوست نیاز به تنفس دارد و به هنگام ورزش پوست دچار تعریق می شود و عرق بدن با مواد ارایشی واکنش انجام می دهد و نتیجه حاصل آکنه می شود.

تنظیم رژیم غذایی

بر خلاف آنچه که شما تصور می کنید، یک رژیم غذایی ضعیف و ناچیز لزوما باعث بروز آکنه نمی شود. با این حال، شواهد قابل توجهی در مورد این واقعیت وجود دارد که برخی از غذاها می توانند شرایط آکنه را بدتر کنند.غذاهایی وجود دارد که ممکن است شرایط پوستی را تشدید کند.

در حالی که ارتباط بین رژیم غذایی و آکنه شما ثابت نشده است، بسیاری از متخصصین به بیماران خود توصیه می کنند که از غذاهای خاصی که دارای شاخص های گلایسمی(چربی بالا)هستند دوری کنند، زیرا می تواند منجر به افزایش سطح قند خون در بدن شود. پزشکان هنوز هم این موضوع را بررسی می کنند که آیا شکلات و مواد قندی باعث آکنه می شود، شکلات ممکن است باعث تولید انسولین شود که به دنبال ان منجر به تولید چربی شود. همانطور که می دانیم، افزایش چربی به این معنی است که منافذ شما ممکن است به راحتی مسدود شود.

 

برگرفته از سایت:

bioclarity

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «انواع پوست را بشناسید و با هرکدام به زبان خودشان رفتار کنید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر