اگر واریس دارید، این نوشته را از دست ندهید!

 • 1397-02-25
 • ۹۲۱۹ بازدید
 • 3
درمان واریس

واریس می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد اما قابل درمان است. عدم درمان واریس می تواند به عوارض مانند خونریزی و گردش خون ضعیف منجر شود. اگر شما مبتلا به واریس هستید، به هیچ وجه نگران نباشید، راه های درمان واریس را در اینجا برایتان آوردیم.

وریدهای متورم، پیچ خورده و بزرگ که زیر پوست دیده می شوند، به عنوان  وریدهای واریسی شناخته می شوند.  که گاه می توانند موجب درد و نازیبایی در پا و ساق پا شوند. وریدهای واریسی به علت تضعیف دریچه های رگ و دیواره رگها ایجاد می شود. ضعیف شدن دریچه رگ باعث می شود خون شروع به جمع شدن در رگ ها کند. سپس باعث کشش رگ و خونریزی ازآن می گردد.

برای اکثر مردم ورید های واریسی یک مشکل بهداشتی عمده نیست.  اما ممکن است در طول زمان باعث زخم، التهاب وریدی و خونریزی ناشی از واریس ورید ها عوارض بهداشتی ایجاد کنند. خوشبختانه راه حل های درمانی برای واریس وجود دارد. درمان واریس به شدت آن بستگی دارد.

درمان واریس

خوشبختانه درمان واریس معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. با توجه به روش های کمتر تهاجمی، وریدهای واریسی به طور کلی می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. با در نظر گرفتن نتایج آزمایشات از جمله اولتراسوند با پزشک خود می توانید دریابید که شدت واریس شما چقدر است. روش های پزشکی در حال حاضر برای درمان وریدهای واریسی در دسترس است. روش های درمانی واریس عبارتند از:

بهرتین راه های درمان واریس

اسکلروتراپی

یک روش پزشکی برای درمان ورید های واریسی و رگ‌های عنکبوتی است. در این روش یک محلول به طور مستقیم در رگ تزریق می شود. محلول تزریق شده به رگ باعث بسته آن می‌شود و خون مسیر خود را از طریق یک رگ سالم دیگر می رود. رگ تخریب‌ شده جذب بافت بدن شده و در نهایت از بین می‌رود. این بهترین روش برای درمان رگ‌های واریسی پرپیچ‌ و تاب و با عود مکرر است.

در اسکلروتراپی یک محلول (ماده اسکلروزانت) به طور مستقیم در رگ تزریق می شود. محلول تزریقی باعث متورم شدن دیواره رگ می‌شود. پس از چند هفته تا چند ماه این رگ از بین می‌رود. رگ تخریب‌شده جذب بافت بدن شده و در نهایت از بین می‌رود. این بهترین روش برای درمان رگ‌های واریسی پرپیچ‌وتاب و با عود مکرر است.

مزیت اسکلروتراپی این است که می تواند ورید های واریسی را بدون درد و یا خرابی از بین ببرد. این تکنیک ممکن است برای ورید های بزرگ و گسترده واریسی کار نکند. شما همچنین ممکن است مجبور به بازگشت برای پیگیری درمان در جهت ناپدیدی کامل ورید های واریس باقی مانده باشید.

Phlebectomy یا برداشتن سرپایی سیاهرگ

یکی از روش های درمان واریس فلبکتومی است. فلبکتومی یک عمل جراحی که در طی آن جراح برش کوچک در نزدیکی رگ آسیب دیده برای حذف تمام رگ انجام می دهد. مزیت اصلی فلبکتومی، درمان دائمی واریس است. زیرا ورید متورم کاملا برداشته می شود؛ اما مانند هر روش جراحی، با برخی از خطرات همراه است.

جراحی لیزری

لیزر درمانی و تابنیدن نور شدید با گرما یکی از روش های درمان واریس است. در این روش در اثر گرما، دیواره ورید واریسی، آسیب می بیند و باعث از بین رفتن آن می شود.

 علاوه بر روش های دارویی و تکنیک های پزشکی جهت درمان واریس، می توان برای از بین بردن عوارض جانبی داروها و تکنیک های پزشکی از روش های زیر برای کاهش و درمان واریس سود برد:

خود مراقبتی

مراقبت از خود مانند :

کاهش وزن

نپوشیدن لباس های تنگ

بالا بردن پاها

اجتناب از دوره های طولانی از ایستاده و یا نشسته   می توانید درد را تسکین و از بدتر شدن واریس جلوگیری کند.

جوراب مخصوص واریس

رایج ترین درمان واریس استفاده از جوراب واریس است.  جوراب به طور پیوسته پاها را فشار می دهند، کمک می کند تا رگ ها و عضلات پا به صورت موثرتری حرکت کنند.  در اثر فشار مداوم جوراب به پا و ساق پا، خون کم تری در رگ های پا جمع می گردد.

فعالیت بدنی

فعالیت فیزیکی اولین گام در درمان خانگی برای وریدهای واریسی است.  هرچه بیشتر حرکت می کنید، خون شما بهتر جریان می یابد.  ورزش کردن برای بازگرداندن خونی که در ورید های آسیب دیده جمع آوری شده به قلب بسیار مفید است.

ورزش سبک که جریان خون را بهبود می بخشد می تواند به بهبود کیفیت ناسالم رگ های واریسی کمک کند. شنا کردن، پیاده روی، دوچرخه سواری، یوگا و کشش همه مفیدهستند. این فعالیت ها باعث گردش خون در پا و ساق پا می شوند. ورزش متوسط نیز می تواند به فشار خون بالا، یکی از عوامل خطر برای تشکیل ورید واریسی کمک کننده باشد.

تغییر رژیم غذایی

برخی از غذاها می توانند به بهبود سلامت ورید کمک کنند. در زیر به آنها اشاره می کنیم:

غذا های با فیبر بالا

فیبر غذایی به عملکرد روده سالم کمک می کند. اگر یبوست دارید، مهم است که غذاهای فیبر دار بخورید.  تلاش فیزیکی مورد استفاده برای دفع مدفوع می تواند یک فشار داخل شکمی داخلی ایجاد کند که می تواند دریچه های آسیب دیده ورید ها را تشدید کند.

غذاها با پتاسیم

کمبود پتاسیم می تواند باعث حفظ آب شود.  کمبود پتاسیم عاملی برای افزایش حجم خون در بدن است.  افزایش حجم خون باعث ایجاد فشار زیاد بر دریچه رگ ها و ورید ها می گردد.

خوردن غذا های که آنها می توانند به بهبود گردش خون کمک کنند.  فشار خون شریانی را کاهش دهند و از شدت واریس کم کنند، توصیه می گردد.

برگرفته از:

درمان خانگی واریس

راه حل درمانی واریس

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اگر واریس دارید، این نوشته را از دست ندهید!»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

3 دیدگاه در حال حاضر

 1. من پهلو هایم وپشت پایم رگه های واریسی است پماد برای درمان این مریضی وجود دارد

 2. سلام.پاهای من بدجور واریسش شدیده. میخوام عمل بکنم میگن دوباره بازم بر میگرده.جوارب واریس می پوشم بعد در آوردن جوراب اینقدر پاهام خارش میگیره و میخارم پاهامو زخم میکنم بعد از خارش اینقدر پاهام میسوزه ک میخام گریه کنم.خواهش میکنم ی راهنمایی بکنین ک با خیال راحت انجامش بدم .با تشکر فراوان.

  • سلام بايد بريد پيش فرق اينترونش براتون تو مطب با تزريق ماده اسكلروزان واريستونو درمان ميكنه اصلا نگران نباشيد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر