اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار را باید کنترل کرد

  • 1397-02-22
  • ۴۱۸۴ بازدید
  • 0

اگزما یکی از انواع مشکلات پوستی شایع می باشد که این مشکل شایع بیشتر در فصل بهار اتفاق می افتد. اگزما یا درماتیت انواع و اقسام گوناگونی دارد که باید یک آشنایی کلی داشته باشیم تا در صورت مواجه با هر کدام از این موارد راهکار درست برای برخورد با ان را بدانیم.

اگزمای فصلی چیست؟

همان طور که فصل ها در حال تغییر هستند پوست شما هم نیز در حال تغییر است . این تغییر فصل خشکی و ترک های پوستی را به همراه دارد که باعث نفوذ مواد الرژی زا، باکتری ها و سایر مواد خارجی به بدن می شود و در این مرحله  سیستم ایمنی وارد مبارزه می شود. که منجر به یک واکنش الرژیک است و به صورت اگزما خود را نشان می دهد. گوناگونی دارد که شایع ترین نوع ان همان اگزمای پوستی است.

محافظت از پوست خود در فصل بهار

فصل بهار می تواند برای کسی که بیماری اگزما را دارد یک چالش خطرناک  باشد. دقت کنید که گرما، خشکی،، رطوبت و کلر موجود در استخر به هنگام شنا می تواند عوامل موثر و شناخته شده یک اگزمای پوستی باشند. پزشکان متخصص پوست معتقدند که بیماران مبتلا به  اگزما، پوست بسیار حساسی دارند و باید مراقبت های جدی را به عمل اورند. فصل بهار در کنار زیبایی و لطافتی که دارد برای این قبیل بیماران می تواند بدترین فصل باشد ان هم بیشتر به خاطر الرژی وحساسیت های پوستی که به همراه دارد.

آلرژی یکی از بالاترین مشکلات و حساسیت های پوستی در جهان است که این عامل به ژنتیک و محیط زیست و بهداشت فرد مبتلا مربوط می شود.

چگونه می توان در  فصل بهار از اگزما در امان بود؟

هیدراته کردن(آبرسانی پوست)

توصیه پزشکان و متخصصان برای اینکه پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید این است که در طول روز به اندازه کافی اب بنوشید. به خصوص در زمانی که پوست دچار اگزما شده که هیدراته کردن می تواند کمک بزرگی به این شرایط پوستی کند.

متخصصان  پوست توصیه هایی بسیار خوب و مفیدی را  برای داشتن پوست مرطوب دارند:

اجتناب از قرار گرفتن در معرض هوای خشک

از تماس طولانی مدت با آب گرم یا کلر جلوگیری کنید

به جای صابون از پاک کننده ملایم استفاده کنید

اجتناب  از محصولات مراقبت از پوست حاوی الکل

بلافاصله پس از حمام یا دوش همچنین به طور مرتب در طول روز پوست را مرطوب نگه دارید.

از یک مرطوب کننده استفاده کنید که در ادامه به مرطوب کننده ها و نحوه استفاده آن ها برای پوستی که مبتلا به اگزما می باشد، می پردازیم.

کنترل اگزما توسط مرطوب کننده

نگه داشتن رطوبت پوست خود یکی از مهم ترین کار هایی است که می توانید برای کمک به کنترل اگزما خود انجام دهید.

مرطوب کننده ها کمک می کنند تا لایه های زبرین(لایه های شاخی)  پوست شما از عوامل اسیب زا در امان باشند. افرادی که با اگزما زندگی می کنند دارای لایه های  پوستی آسیب دیده هستند که باعث می شود پوست آنها حساسیت بیشتری نسبت به عوامل تحریک کننده، مثل آلرژن ها، باکتری ها و دیگر مهاجمان داشته باشد.

یک پوست آسیب دیده و فاقد لایه محافظتی نیز باعث می شود که پوست برای حفظ آب، به پوست مزمن و خشک تبدیل شود که همین عوامل می تواند سبب بروز اگزما شود یا حالت ها و شرایط بدتر از ان را به همراه داشته باشد.

همه مرطوب کننده ها مثل هم نیستند

باد، رطوبت پایین، درجه حرارت بالا،سرما، صابون های سخت و مواجه بودن طولانی مدت با آب، منجر به خشک شدن پوست می شود. بنابراین، مهم است که بدانیم چگونه و چه زمانی  برای مرطوب نگه داشتن پوست باید اقدام کنیم و بهترین محصولات در هنگام اگزما چه چیز هایی هستند.که همانطور که گفته شد مرطوب کننده ها شبیه به هم هم نیستند و هر کدام کارایی خاصی دارند و باید بدانیم که هر کدام مختص به کدام شرایط و اب و هوایی هستند.

برخی از مواردی که در هنگام مرطوب کردن باید توجه داشته باشیم:

اگر از یک داروی موضعی استفاده می کنید، قبل از مرطوب کردن، آن را ابتدا استفاده کرده و سپس سراغ مرطوب کننده مورد نظر بروید.

سعی کنید بعد از حمام یا استخر لایه ای تقریبا ضخیم از مرطوب کننده را در مدت سه دقیقه بعد از حمام استفاده کنید. به خاطر اینکه اگر بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید روی پوست شما تبخیر می شود و یک حالت بازگشتی اتفاق می افتد و ممکن است شرایط را بدتر کند.

نکته:بعد از حمام بسیار تاکید می شود که از مرطوب کننده استفاده شود چرا که بخشی از رطوبت پوست  از بین می رود پس نیاز به دقت و محافظت بیشتری دارد.

چه نوع مرطوب کننده هایی برای اگزما پوست مؤثر هستند؟

همان طور که ذکر شد همه مرطوب کننده ها مثل هم نیستند. در واقع، انواع مختلفی از مرطوب کننده های معمولی وجود دارد که در کنترل اگزمای شما کمک رسان خوبی نیستند و حتی ممکن است باعث بدتر شدن آن شود. مهم این است که تفاوت بین سه نوع مرطوب کننده های اصلی – پماد ها، کرم ها و لوسیون ها را درک کنید – به طوری که شما می توانید به طور مناسب پوست خود را با ان ها هیدراته کنید.

اگزما

پمادها

پماد ها معمولا اولین انتخاب برای درمان اگزما هستند. آنها دارای بیشترین میزان روغن در تمام محصولات هستند(و سپس کرم ها و پس از آن لوسیون ها).هنگامی که از آنها استفاده می کنید و اگر شما مبتلا به اگزماهم هستید، مرطوب کننده خوبی برای پوست حساس شما هستند و در آب رسانی و رطوبت نگه داشتن پوست شما بسیار خوب عمل می کنند.

کرم ها

کرم ها در برابر پماد ها و  میزان روغن موجود در ان ها، در درجه دوم قرار دارند و همچنین در رطوبت رسانی نیز بسیار خوب نیز عمل می کنند. از آنجا که آنها روغن کمتری دارند، آنها نیز کمتر لمس میشوند. پس حتما برچسب ها را به دقت بخوانید چرا که  گاهی اوقات حاوی تثبیت کننده ها یا نگهدارنده هایی هستند که می توانند پوست شما را تحریک کنند.

لوسیون ها

این گروه از مرطوب کننده ها دارای کمترین مقدار روغن هستند. از آنجا که آنها عمدتا از آب ساخته شده اند، لوسیون ها به سرعت تبخیر می شوند و ممکن است حاوی مواد نگهدارنده هایی باشند که پوست را تحریک کنند پس برچسب ها را به دقت بخوانید.

اگر پوست شما بعد از استفاده از یک مرطوب کننده احساس خارش  یا سوزش داشت، لوسیون را به پماد تغییر دهید. داشتن پوست حساس و مبتلا به اگزما شرایط ویژه و حساسی دارد و به طبع نگهداری و مراقبت بیشتری را می طلبد. چه بسا که برخی از بیماری های مزمن از طریق پوست آسیب دیده منتقل می شوند پس عاقلانه و اگاهانه مسیر درست درمان را انتخاب کنید.سعی کنید قبل از شروع هر کار و هر درمانی ابتدا با پزشک متخصص صحبت و مشورت کنید.

برگرفته از سایت:nationaleczema

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار را باید کنترل کرد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر