ایسکمی روده را چگونه تشخیص داده و درمان کنیم

 • 1397-07-16
 • ۵۰۲۶ بازدید
 • 0
تشخیص ایسکمی روده

ایسکمی روده زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به روده به دلیل انسداد (معمولاً در یک شریان) کاهش یابد،

ایسکمی روده یک بیماری جدی است که می‌تواند باعث درد و اختلال در حرکات روده‌ای شود. در موارد شدیدتر این بیماری، از دست دادن جریان خون به روده می‌تواند به بافت روده آسیب برساند و منجر به مرگ شود. درمان ایسکمی روده هم اکنون در دسترس بوده و شامل بازگرداندن جریان خون کافی به سیستم گوارشی برای بهبود بیماری است.

ایسکمی یک بیماری التهابی است که روده بزرگ و روده کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که جریان کافی خون (در اثر انسداد روده) به روده نرسد این بیماری اتفاق می‌افتد. ایسکمی روده می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در میان افراد بالای 60 سال شایع‌تر است.تشخیص ایسکمی روده

ایجاد پلاک داخل شریان‌ها (آترواسکلروز) می‌تواند منجر به بیماری مزمن یا بلند مدت ایسکمی شود. ایسکمی به عنوان ایسکمی شريان مزانتريک، بيماري عروق مزانتريک يا ايسكمی كولون شناخته شده است. لخته شدن خون معمولاً علت ایسکمی ناگهانی و کوتاه مدت است. ایسکمی روده حاد یک اورژانس پزشکی است و به سرعت نیاز به درمان دارد. اگر قانقاریا یا مرگ بافت در روده رخ دهد، میزان مرگ و میر بالاتر می‌رود. در این مقاله به بررسی راه‌های درمان و تشخیص ایسکمی روده می‌پردازیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر درد ناگهانی و شدید شکم دارید و علائم ایسکمی روده دارید برای بررسی علائم و تشخیص ایسکمی روده حتماً به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید با استفاده از لیست متخصص‌های گوارش و کبد موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر نسبت به انتخاب متخصص گوارش برای درمان و تشخیص ایسکمی استفاده کنید.
متخصص گوارش و کبد و صفرا

تشخیص ایسکمی

در اولین ویزیت پزشک برای تشخیص ایسکمی، تاریخچه‌ی بیماری‌های قبلی بیمار، علائم فعلی و نتایج معاینه‌های فیزیکی بررسی می‌شود. اگر پزشک بعد از معاینه فیزیکی، تشخیص ایسکمی بدهد، ممکن است برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص بهتر چندین آزمایش تشخیصی بر اساس علائم و نشانه‌های شما تجویز کند، از جمله:

آزمایش خون اگرچه هیچ نشانگر خون مشخصی برای نشان دادن و تشخیص ایسکمی روده وجود ندارد، برخی نتایج کلی آزمایش خون ممکن است نشان دهنده  آن باشد. یک مثال از این نتیجه افزایش تعداد سلول‌های سفید است.

آزمایشات تصویربرداری آزمایشات تصویربرداری ممکن است به پزشک کمک کند تا اندام‌های داخلی را ببیند و علائم بیماری‌های دیگر را رد کند. آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است شامل اشعه ایکس، اولتراسوند، سی تی اسکن و MRI باشد.تشخیص ایسکمی روده

آنژیوگرافی: آنژیوگرافی یک مطالعه رادیولوژیک مخصوص عروق خونی است. مواد کنتراست از طریق یک کاتتر کوچک قرار داده شده در یک شریان شکمی یا وریدی تزریق می‌شود و پس از آن تصاویر رادیولوژیکی عروق تولید می‌شود.

آندوسکوپی و کولونوسکوپی

سونوگرافی داپلر شکم

جراحی اکتشافی. گاهی اوقات اگر آزمایشات نتواند کمکی برای تشخیص ایسکمی روده بکند، تنها راه و مطمئن‌ترین راه برای تشخیص این بیماری، کمک گرفتن از روش‌های تهاجمی و جراحی است.

درمان ایسکمی

درمان ایسکمی شامل بازگرداندن خون به دستگاه گوارش شما است. گزینه‌ها بسته به علت و شدت شرایط متفاوت است.

 ایسکمی بزرگ

در ایسکمی بزرگ، پزشک برای درمان یا پیشگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. پزشک همچنین می‌تواند بیماری‌های زمینه‌ای دیگر مانند نارسایی احتقانی قلب و یا بی‌نظمی ضربان قلب را درمان کند. در برخی موارد لازم است برای درمان ایسکمی روده مصرف داروهایی که عروق خونی شما را تنگ می‌کنند مانند داروهای میگرن، داروهای هورمونی و برخی از داروهای قلب را متوقف کنید.

ایسکمی روده بزرگ ممکن است به خودی خود درمان شود. اگر روده بزرگ در اثر ایسکمی آسیب دیده باشد، به کمک جراحی می‌توانید بافت مرده را بردارید یا انسداد موجود در یکی از سرخرگ‌های روده‌ای را برطرف کنید.

ایسکمی سرخرگ مزانتریک حاد

در این نوع از ایسکمی روده، جراحی برای برداشتن لخته خونی، رفع انسداد سرخرگ یا ترمیم یا برداشتن بخش آسیب دیده روده انجام می‌شود. تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته، حل کردن لخته‌ها یا گشاد کردن عروق نیز برای درمان ایسکمی مزانتریک حاد به کار می‌روند.تشخیص ایسکمی روده

زمانی که آنژیوگرافی برای تشخیص مشکل به کار گرفته می‌شود، به طور هم زمان لخته خونی برداشته شده یا سرخرگ مسدود شده به کمک آنژیوپلاستی باز می‌شود. آنژیوپلاستی بدین ترتیب انجام می‌شود که از بالن باد شده متصل به انتهای یک کاتتر استفاده می‌شود تا رسوبات چربی را فشرده کرده سرخرگ را بکشد و راه وسیع‌تری را برای عبور خون باز کند. یک لوله فنر مانند به نام استنت نیز ممکن است برای کمک به باز نگه داشتن رگ در مجرای آن قرار داده شود.

ایسکمی روده مزانتریک مزمن

در این نوع از ایسکمی نیز هدف از درمان بازگرداندن جریان خون به روده است. پزشک ممکن است سرخرگ مسدود را دور بزند و یا با استفاده از آنژیوپلاستی یا قرار دادن استنت سرخرگ را گشاد کند.

ایسکمی ناشی از ترومبوز ورید مزانتریک

اگر روده‌های شما دچار آسیب نشده باشند، برای درمان ایسکمی می‌توانید به مدت سه تا شش ماه داروهای ضد انعقاد خون مصرف کنید. اگر تست‌ها نشان دهنده وجود یک اختلال انعقاد خون باشند، باید داروها را برای تمام عمر ادامه دهید. داروهای ضد انعقاد خون از تشکیل لخته جلوگیری می‌کنند. اگر بخش‌هایی از روده شما در اثر ایسکمی روده دچار آسیب شده باشد، برای برداشتن بخش آسیب دیده به جراحی نیاز دارید.

افراد در خطر

عواملي كه ممكن است خطر ابتلا به ايسكمي روده را افزايش دهند عبارت‌اند از:

 • ایجاد ذخایر چربی در شریان‌ها (آترواسکلروز). اگر بیماری‌های دیگر ناشی از آترواسکلروز، مانند کاهش جریان خون به قلب (بیماری عروق کرونر)، پاها (بیماری عروق محیطی) یا شریان‌های مغزی (بیماری شریان کاروتید) داشته باشید، احتمال ابتلا به ایسکمی روده در شما افزایش می‌یابد.
 • مشکلات فشار خون. داشتن فشار خون بیش از حد بالا و یا خیلی کم که علت ایسکمی روده هستند، خطر ابتلا به ایسکمی را افزایش می‌دهد.
 • مصرف بعضی از داروها ممکن است خطر ابتلا به ایسکمی را افزایش دهند، از جمله قرص‌های کنترل قاعدگی و داروهای میگرنی.
 • مشکلات لخته شدن خون. بیماری‌ها و شرایطی که خطر ابتلا به لخته‌های خون را افزایش می‌دهد ممکن است خطر ابتلا به ایسکمی را افزایش دهد. از جمله آنمی کم خونی سلول‌های خونی
 • مصرف مواد مخدر. استفاده از کوکائین و متامفتامین با ایسکمی روده ارتباط دارد.

تشخیص ایسکمی روده

عوارض جانبی ایسکمی روده

عوارض ایسکمی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مرگ بافت روده. اگر جریان خون به روده شما به طور کامل و ناگهانی مسدود شود، بافت روده احتمالا می‌میرد (قانقاریا).
 • سوراخ شدن روده در نتیجه این حالت محتویات روده در داخل حفره شکمی می‌ریزد که باعث عفونت شدید (پریتونیت) می‌شود.
 • التهاب یا تورم بافت زخم
 • مرگ

منابع:

healthline

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ایسکمی روده را چگونه تشخیص داده و درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر