بیماری آلزایمر و علل و علائم آن

 • 1397-06-10
 • 0
علائم بیماری آلزایمر

 

علائم آلزایمر

از علائم آلزایمر در ابتدا، افزایش فراموشی یا سردرگمی ملایم است، این حالت‌ها تنها علائم بیماری آلزایمر هستند که شما متوجه آن می‌شوید؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت این بیماری شما حافظه خود را بیشتر از پیش از دست می‌دهید. علائم بیماری آلزایمر و شدت آنها از فرد به فرد دیگر متفاوت است. اگر آلزایمر دارید، ممکن است اولین کسی باشید که متوجه علائم آلزایمر شده‌اید، از جمله دشواری‌های غیرمعمول در به یاد آوردن چیزها و سازماندهی افکار خود دارید. در اثر این بیماری، تغییرات در مغز و سلول‌های مغزی رخ می‌دهد که باعث ایجاد دشواری و اختلالاتی در مغز و فرد می‌شود، از مهم ترین علائم بیماری آلزایمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 کاهش حافظه

از علائم این بیماری کاهش تدریجی حافظه است. از دست دادن حافظه مرتبط با بیماری آلزایمر ادامه دار است که بر عملکرد و توانایی‌های شخص تأثیر می‌گذارد.

موارد زیر ممکن است علائم آلزایمر در افراد مبتلا باشد:

 • تکرار اظهارات و سؤالات بیش از حد
 • فراموش کردن مکالمات، قرار ملاقات‌ها یا رویدادها و به یاد نیاوردن آنها
 • قرار گیری در موقعیت‌های غلط
 • فراموشی مکان‌های آشنا
 • فراموشی اسامی اعضای خانواده و اشیای
 • مشکل در پیدا کردن کلمات مناسب برای شناسایی اشیاء، ابراز افکار یا شرکت در گفتگوها

تفکر و استدلال

یکی دیگر از علائم آلزایمر اختلال در تمرکز و تفکر دشوار است، به خصوص در مورد مفاهیم انتزاعی مانند اعداد. با پیشرفت روند بیماری این علائم شدید تر می‌شود و شخص بیش از پیش در انجام امور مربوط به خود ناتوان تر می‌شود

قضاوت و تصمیم گیری

یکی دیگر از علائم بیماری آلزایمر کاهش قدرت تصمیم گیری و قضاوت است، فرد مبتلا در انجام امور روزمره، مانند خوردن غذا یا رانندگی، آشپزی و … به طور فزاینده ای به مشکل بر می‌خورد.

علائم بیماری آلزایمر

برنامه‌ریزی و انجام کارهای شخصی

یکی دیگر از علائم بیماری آلزایمر از بین رفتن قدرت برنامه‌ریزی در انجام امور شخصی است، شخص به‌مرور از انجام امور شخصی عاجز می‌شود.

تغییرات در شخصیت و رفتار

از علائم این بیماری، تغییر در شخصیت و رفتار فرد است. تغییرات مغزی که در آلزایمر اتفاق می‌افتد می‌تواند بر رفتار شخص نیز تأثیر بگذارد و احساس او در مورد خود را تحت تأثیر قرار دهد. افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است این موارد را تجربه کنند:

 • افسردگی
 • بی تفاوتی
 • انزوا
 • نوسانات خلقی
 • عدم اطمینان در دیگران
 • تحریک پذیری و پرخاشگری
 • تغییرات در عادات خواب
 • سرگردانی
 • توهم

بسیاری از مهارت‌های فردی شامل توانایی خواندن، رقصیدن و آواز خواندن، لذت بردن از موسیقی قدیمی، مشارکت در صنایع دستی و سرگرمی، داستان گویی و … با پیشرفت بیماری و ظهور علائم آلزایمر از بین می‌روند. این حالت به علت از دست رفتن مناطق ذخیره این موارد در مغز است.

علل بیماری آلزایمر

دانشمندان بر این باورند که برای اکثر افراد، بیماری آلزایمر با ترکیبی از ژنتیک، سبک زندگی و عوامل محیطی که در طول زمان بر مغز اثر می‌گذارد، ایجاد می‌شود. کمتر از ۵ درصد از موارد، آلزایمر با تغییرات ژنتیکی خاصی ایجاد می‌شود که عملاً تضمین می‌کند، فرد بیماری را توسعه می‌دهد.

اگر چه علل آلزایمر هنوز کاملاً درک نشده است، تأثیر آن روی مغز و علائم آلزایمر به طور کامل روشن شده است. آلزایمر به سلول‌های مغزی آسیب می‌زند و سلول‌های مغز را می‌کشد. یک مغز که تحت تأثیر بیماری قرار دارد سلول‌های کمتری دارد و ارتباطات کمتری میان سلول‌های باقی مانده از مغز سالم وجود دارد. همانطور که بیشتر و بیشتر سلول‌های مغزی می‌میرد، این بیماری منجر به انقباض مغزی قابل توجهی می‌شود.

مراحل آلزایمر

آلزایمر یک بیماری پیشرفته است. به این معنی که علائم بیماری آلزایمر در طول زمان به تدریج بدتر می‌شود. آلزایمر به ۷ مرحله مختلف تقسیم می‌شود:

مرحله اول: در این مرحله علائم وجود ندارد، اما ممکن است تشخیص زودهنگام بر اساس سابقه خانوادگی وجود داشته باشد.

مرحله دوم: اولین علائم آلزایمر ظاهر می‌شود، مانند فراموشی.

مرحله سوم: اختلالات جسمی و روحی خفیف، مانند کاهش حافظه و تمرکز.

مرحله چهارم: آلزایمر اغلب در این مرحله تشخیص داده می‌شود، اما هنوز هم خفیف است؛ که با از دست دادن حافظه و عدم توانایی انجام وظایف روزمره آشکار است.

مرحله 5: علائم بیماری آلزایمر به صورت متوسط ​​تا شدید ظاهر می‌شود که نیاز به کمک و مراقبت از فرد دارد.

مرحله 6: در این مرحله، فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است با وظایف اساسی مانند خوردن و لباس پوشیدن به کمک نیاز داشته باشد.

مرحله 7: این مرحله شدید ترین و آخرین مرحله از آلزایمر است. ممکن است از دست دادن کامل گفتار صورت بگیرد.علائم بیماری آلزایمر

افراد در خطر بیماری

سن

افزایش سن، بیشترین عامل خطر شناخته شده برای آلزایمر است. آلزایمر بخشی از پیری طبیعی نیست، اما خطر شما پس از رسیدن به سن ۶۵ سالگی به شدت افزایش می‌یابد. میزان ابتلا به زوال عقل در هر دهه پس از ۶۰ سال دو برابر می‌شود.

تاریخچه خانوادگی و ژنتیک

در افرادی که سابقه خانوادگی آلزایمر را دارند، خطر ابتلا به آلزایمر به نظر می‌رسد تا حدودی بالاتر باشد. دانشمندان تغییرات نادر (جهش) را در ۳ ژن شناسایی کرده‌اند که عملاً باعث ایجاد آلزایمر در فرد می‌شود؛ اما این جهش‌ها کمتر از ۵ درصد از آلزایمر را تشکیل می‌دهند.

سندرم داون

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم داون مبتلا به آلزایمر هستند. نشانه‌ها و علائم بیماری آلزایمر معمولاً ۱۰ تا ۲۰ سال زودتر در افرادی که مبتلا به سندروم داون هستند ظاهر می‌شوند. ژن موجود در کروموزوم اضافی که سبب ایجاد سندرم داون می‌شود خطر ابتلا به آلزایمر را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

جنسیت

به نظر می‌رسد زنان به احتمال زیاد بیشتر از مردان خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را دارند.

سبک زندگی و سلامت قلب

هیچ فاکتور شیوه زندگی وجود ندارد که به طور قطعی نشان داده نشده است که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. با این حال، برخی از شواهد نشان می‌دهد که عوامل مشابهی که شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می‌دهند ممکن است احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند. مثال‌ها عبارت‌اند از:

این عوامل خطر نیز به آلزایمر عروقی، نوعی زوال عقل ناشی از عروق خونی مغزی مرتبط است.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «بیماری آلزایمر و علل و علائم آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر