زخم معده و علایم هشدار دهنده: آیا مبتلا به زخم معده هستید؟

  • 1396-11-21
  • 0

زخم معده بعنوان یکی از بیماری های گوارشی شناخته شده در بین مردم به شمار می آید. مجوعه ای از علایم گوارشی می توانند زنگ هشدار بیماری زخم معده را به صدا درآورند.

بهتر است بدانید که مهم ترین عوامل ایجاد کننده زخم در معده، بالا بودن سطح اسید ترشح شده و همچنین حضور باکتری “هلیکوباکترپیلوری” است که در سطح داخلی معده، التهاب و زخم ایجاد می کنند.

علایم بیماری زخم معده

وقتی زخم در معده ایجاد می گردد، یکسری نشانه ها بروز پیدا می کند که امکان تشخیص دادن این بیماری را برای پزشک فراهم می کند. این علایم و نشانه ها عبارتند از:

آیا درد و سوزش سر دل دارید؟

درد ناشی از زخم معده، یک درد تیز و سوزشی است. شما ممکن است از یکساعت بعد از غذا خوردن تا ساعت ها بعد، احساس کنید که در ناحیه ی بین شکم و قفسه سینه درد دارید که به سمت جناغ سینه یا به سمت ناف سوزش دارد.

درد ناشی از زخم در معده، هم در طول روز و هم در شب ممکن است باعث ناراحتی شما گردد و حتی گاهی شدت درد به اندازه ای بالا است که می تواند شما را از خواب بیدار کند.

لازم بذکر است که این درد نه تنها در زمان احساس سیری بعد از غذا خوردن ممکن است بوجود بیاید، بلکه خالی بودن شکم برای مدت طولانی و گرسنگی نیز شدت درد را بیشتر می کند.

توجه داشته باشید که اصولا درد های ناشی از زخم معده، مداوم نیستند بلکه بدین صورت است که شروع شده و سپس کاهش می یابد و نهایتا کاملا قطع می شود و مجددا چند ساعت بعد همین روند تکرار می گردد.

آیا آروغ و سکسکه بعد از غذا خوردن دارید؟

به این نکته توجه داشته باشید که اگر بعد از غذا خوردن، مکررا آروغ می زنید و یا به سکسکه می افتید، این علامتی از سوهاضمه در شماست و از جمله نشانه های بیماری زخم شدگی سطح داخلی معده است.

آیا حالت تهوع ناشتا دارید؟

اگر صبح که از خواب بیدار می شوید، قبل از خوردن صبحانه و با شکم خالی حالت تهوع و یا حالت اوق زدن دارید و این علایم چندین و چند بار در طول هفته تکرار شوند، شما احتمالا در خطر مبتلا شدن به زخم معده هستید.

آیا احساس سنگینی شکم و سیری دارید؟

ممکن است که شما احساس کنید شکم تان سنگین شده درست مثل حالتی که یک پارچ آب را یک نفس نوشیده باشید. احساس سنگینی و سیری همزمان با وجود اینکه غذا یا آب زیادی مصرف نکرده باشید از جمله نشانه های زخم معده است.

آیا علایم شبیه به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی پیدا کرده اید؟

شاید شما وقتی مبتلا به بیماری زخم معده هستید، احساس خستگی و کوفتگی کنید هر چند اگر کار سنگین و طاقت فرسایی هم انجام نداده باشید یا اینکه گاهی بی دلیل تب می کنید و حالت تهوع و اوق زدن دارید و همچنین گاهی صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب سرفه بهمراه حالت تهوع دارید.

آیا اشتهای شما برای غذا خوردن کم شده است؟

درد تیز و سوزشی که بعد از خوردن غذا ایجاد می شود، باعث می شود که شما به مرور زمان، ترس از غذا خوردن پیدا کنید فلذا شما آرام آرام کم خوراک می شوید و علی رغم اینکه زود به زود احساس گرسنگی می کنید ولی میلی به غذا خوردن ندارید.

آیا کاهش وزن پیدا کرده اید؟

طبیعی است وقتی که شما کاهش اشتها پیدا کرده اید و از سوی دیگر تهوع و استفراغ بعد از غذا خوردن دارید، به مرور زمان وزن شما افت می کند.

زنگ هشدار ابتلا به زخم معده

دوست عزیز، اگر شما همه یا بخش بیشتری از علایم فوق الذکر را داشته باشید، زنگ خطر برای بروز بیماری زخم معده در شما به صدا در آمده است. لطفا نگران نباشید چون همه چیز می تواند قابل کنترل و درمان باشد فقط و فقط به این شرط که در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید تا درمان مناسب برای شما آغاز گشته و از پیشرفت وخامت زخم معده جلوگیری به عمل آید.

زنگ هشدار اورژانسی در مبتلایان به زخم معده

اگر شما مدت ها از بیماری زخم معده رنج برده اید و تحت اقدامات توصیه ای، درمان های دارویی و یا جراحی بوده باشید، اگر ناگهان یکی از سه علامت اورژانسی از قبیل استفراغ خونی، مدفوع خونی و یا مدفوع مشکی در شما بروز پیدا کرد، بدون کوچکترین تعلل برای اقدامات تشخیصی یا درمانی به پزشک مراجعه کنید.

توصیه کاربردی

اگر علایم زخم معده دارید، به جای اینکه خودسرانه قرص های ضد اسید برای خود تجویز کنید، بهتر است به پزشک مراجعه نموده و در مناسب ترین زمان درمان شوید.

این بیماری می تواند یک بیماری ساده باشد اگر از همان ابتدا تحت نظر پزشک قرار داشته باشید و یا اینکه یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی شود اگر بخواهید به علایم اولیه این بیماری بی توجهی کرده و یا خودسرانه به درمان خود بپردازید.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «زخم معده و علایم هشدار دهنده: آیا مبتلا به زخم معده هستید؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر