بیماری های پوست در زمستان

  • 1396-11-03
  • ۱۰۷۸ بازدید
  • 0

در فصل زمستان که آب و هوا سرد و خشک می شود, پوست به عنوان سطحی ترین لایه حفاظتی بدن مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرد. خشکی پوست و متعاقبا خارش و ایجاد ترک های سطحی و گاها با درجه بیشتر در محل خشکی پوست از جمله مهم ترین بیماری های پوست در زمستان به حساب می آیند.

ایجاد خشکی پوست و خارش در فصل زمستان یکی از شایع ترین عوامل مراجعه بیماران به خصوص کودکان و سالمندان به متخصصین پوست می باشد.

از سوی دیگر ممکن است با تغییرات آب و هوایی و میزان رطوبت در فصل زمستان و ایحاد شدن خشکی پوست, عواملی از قبیل تماس مکرر با آب و مواد شوینده و همچنین آلاینده های هوا وضع را وخیم تر کند و در داخل شیارها و ترک های پوست نفوذ کند.

 دلایل مهم بروز بیماری های پوست در زمستان چه هستند؟

غده هایی در زیر پوست حضور دارند که وظیفه ی آنها تولید کردن عرق و چربی است. این غده ها وقتی در معرض سرما قرار می گیرند کاهش قابل توجهی در تعریق و چرب شدن پوست و رطوبت طبیعی پوست می گردد و زمینه را برای خشکی پوست فراهم می کند.

بیمارانی که سابقه درماتیت یا اگزما که همان بیماری التهاب و آماس پوست را بصورت ژنتیکی یا اکتسابی دارند, بیماران با زخم های سطحی پوست, بیمارانی که زخم های دیابتی در پوست و بافت های زیر پوست دارند, در اثر سرما و کم شدن رطوبت هوا در فصل زمستان, وخامت خشکی و خارش پوستشان بیشتر می شود  و احتمال ابتلا به زخم و ترک های عمیق در همان نواحی بیشتر می شود که درمان را به مراتب سخت تر می کند.

پس غیر قابل انکار است که رعایت اصول مراقبتی مناسب از قبیل پرهیز از حضور در مکان و ساعات بسیار سرد روزهای زمستان است. در صورت ضرورت پوشش کامل بدن به منظور حفظ دمای بدن با لباس، دستکش و جوراب کاملا نخی ضروری است.

در فصل زمستان از شستشوی مکرر دست، صورت و بدن با صابون خودداری کنید. مصرف نرم کننده ها و مرطوب کننده ها در حالی که سطح پوست مختصر مرطوب است، بسیار مفید خواهد بود.

دیتابیس اطلاعات پزشکی WebMD

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «بیماری های پوست در زمستان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر