تست پاپ اسمیر و هر آن‌چه در مورد ضرورت و دوره انجام آن باید بدانید

 • 1397-08-30
 • ۱۸۴۳۵ بازدید
 • 8
تست پاپ اسمیر

انجام دادن تست پاپ اسمیر یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم در زنان است که شامل جمع آوری سلول‌ها از گردن رحم می‌شود.

تشخیص اولیه سرطان دهانه رحم با تست پاپ اسمیر امکان اقدامات بیشتر برای درمان سرطان دهانه رحم را فراهم می‌کند. با استفاده از پاپ اسمیر همچنین می‌توان، تغییرات در سلول‌های رحم را که ممکن است در آینده سرطانی شوند، تشخیص داد. تشخیص اولیه سلول‌های غیر طبیعی با پاپ اسمیر اولین گام در توقف رشد سرطان گردن رحم است.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر، یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. این آزمایش برای حضور سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم انجام می‌شود. در این روش معمولاً، سلول‌ها را از دهانه رحم به آرامی نمونه برداری می‌کنند و سپس برای رشد غیر طبیعی آنها را بررسی می‌کنند. این روش کمی ایجاد ناراحتی و درد می‌کند.تست پاپ اسمیر

چه کسی نیاز به تست پاپ اسمیر دارد

اکثر زنان باید، از سن 21 سالگی به طور منظم این آزمایش را انجام دهند. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان یا عفونت باشند، لذا ممکن است به آزمایش‌های مکرر نیاز داشته باشند.به‌علاوه افرادی که اچ آی وی مثبت هستند، یا در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو، سیستم ایمنی ضعیف دارند باید حتما این تست را انجام دهند.

پاپ اسمیر معمولاً همراه با امتحان و معاینه لگن انجام می‌شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ اسمیر با یک آزمایش برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه است که یک عفونت معمولی منتقل شونده از راه جنسی محسوب می‌شود. این عفونت می‌تواند سرطان سرویکس و دهانه رحم را ایجاد کند. در برخی موارد، آزمایش HPV می‌تواند به جای پاپ اسمیر انجام شود.
برای اینکه بدانید، شرایط انجام تست پاپ اسمیر را دارید یا نه، می توانید با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند

به طور کلی، پزشکان توصیه می‌کنند که تست پاپ اسمیر، بعد از سن 21 سالگی انجام شود. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که هر سه سال یکبار، تست پاپ اسمیر تکرار شود. در زنان 30 سال به بالا، این تست می‌توانند با آزمون HPV ادغام شود یا آزمایش HPV را به جای آزمون پاپ در نظر بگیرند. اگر فاکتورهای خطر دارید، پزشک پاپ اسمیر را بدون در نظر گرفتن سن شما توصیه می‌کند. این عوامل خطر عبارت‌اند از:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا نتایج تست پاپ اسمیر که نشان‌دهنده سلول‌های پیش سرطانی است.
 • قرار گرفتن در معرض دئودیلتیزل بسترول (DES) قبل از تولد
 • عفونت HIV
 • سیستم ایمنی ضعیف به علت پیوند عضو، شیمی درمانی و یا کورتیکواستروئید مزمن
 • سابقه مصرف سیگار

تست پاپ اسمیر

در شرایط خاص فرد و پزشک معالج ممکن است تصمیم به پایان دادن به تست پاپ اسمیر دهند، مانند:

 • پس از یک هیسترکتومی کامل و حذف دهانه رحم
 •  پس از سن یائسگی معمولاً تست‌های غربالگری، برای سرطان دهانه رحم منفی هستند.

خطرات

پاپ اسمیر یک راه امن برای غربالگری سرطان گردن رحم است. با این حال، پاپ اسمیر، کاملاً درست نیست. ممکن است نتایج منفی کاذب دریافت شود. به این معنی که اگر شما سلول‌های غیر طبیعی داشته باشید، شاید تست نشان دهد بدون اختلال هستید. یک نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که یک اشتباه انجام شده است. عواملي كه منجر به نتيجه منفی می‌شوند عبارت‌اند از:

 • مجموعه‌ای ناکافی از سلول‌ها
 • تعداد کمی از سلول‌های غیر طبیعی
 • سلول‌های خونی یا التهاب

سرطان دهانه رحم چندین سال طول می‌کشد تا پیشرفت کند؛ و اگر یک آزمایش سلول‌های غیر طبیعی را تشخیص دهد، آزمایش بعدی را باید انجام دهید.

تست پاپ اسمیر

روند آماده شدن برای تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از اینکه پاپ اسمیر مؤثرتر است، این نکات را برای تست خود انجام دهید:

 • اجتناب از مقاربت، دوش واژینال یا استفاده از داروهای واژینال یا اسپرم کش، کرم‌ها یا ژله به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر.
 • سعی کنید تست پاپ اسمیر را در بعد از دوره قاعدگی برنامه‌ریزی کنید.
 • آرام باشید. نفس عمیق بکشید.
 • اکثر بیمه‌ها تست پاپ اسمیر را تحت پوشش قرار می‌دهند، برای اطمینان قبل از مراجعه، نحوه پوشش دهی بیمه خود را بررسی کنید.

در طول پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد

تست پاپ اسمیر کمی ناراحت کننده بوده اما آزمایش بسیار سریع است. در طی این مراحل، شما قادر خواهید بود پاهای خود را حرکت دهید. در آزمایش پاپ اسمیر پزشک توسط برس سرویکس نمونه‌ها را برمی‌دارد یا توسط اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی را باز کرده و با اسپاچولا نمونه‌ها را از رحم و گردن رحم برمی‌دارد.

نمونه‌ها برای تشخیص سلول‌های ناهنجار به آزمایشگاه منتقل شده و زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شوند. روش سنتی و قدیمی‌تر انجام تست پاپ اسمیر، انتقال سلول‌های برداشته شده از مجاری واژن و دهانه رحم توسط وسایل نمونه‌برداری به یک اسلاید شیشه‌ای است. عیب این روش آن است که حدود ۸۰ درصد سلول‌ها روی وسایل نمونه‌برداری باقی‌مانده و دور ریخته می‌شوند.

مزیت این روش کم‌هزینه‌تر بودن آن است. اکثر زنان در طول آزمایش، احساس فشار و سوزش کمی دارند. نمونه سلول‌های دهانه رحم برای وجود سلول‌های غیر طبیعی بررسی می‌شوند. پس از آزمایش، ممکن است احساس ناراحتی خفیف ناشی از خراشیدگی یا کمی سوزش داشته باشید. احتمال تجربه خونریزی واژینال نیز وجود دارد. اگر بعد از روز آزمون، ناراحتی یا خونریزی ادامه یافت، به پزشک خود اطلاع دهید.تست پاپ اسمیر

نتایج تست پاپ اسمیر

دو نتیجه ممکن از پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی. اگر نتایج شما طبیعی باشد، بدان معنی است که هیچ سلول غیرطبیعی در نمونه برداری از دهانه رحم، مشخص نشده است. اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی باشد، این به این معنی نیست که شما سرطان دارید. ممکن است که شما سلول‌های غیر طبیعی روی دهانه رحم داشته باشید که بعضی از آنها می‌تواند پیش آگهی از سرطان باشد. هدف اصلی آزمون پاپ اسمیر، شناسایی تغییرات سلولی در گردن رحم است که می‌تواند توسط HPV ایجاد شود. با تشخیص سلول‌های سرطانی سرویکس در ابتدا با پاپ اسمیر، درمان می‌تواند قبل از گسترش آن شروع شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تست پاپ اسمیر و هر آن‌چه در مورد ضرورت و دوره انجام آن باید بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

8 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام، من ۴ ماه پیش که ۸ هفته از زایمانم میکذشت تست پپسمیر دادم و جوابم غیر طبیعی بود و باید ۲ ماه دیگر تست بدم. نگرانم از اینکه سرطان باشد، اگه سرطانی باشد قابل درمان هست؟؟؟

  • سلام
   نگران نباشین ، پاپ اسمیر جهت زود فهمیدن تغییرات است و اگه چیزی هم باشه قابل درمان

 2. سلام من تست پاپ اسمیرانجام دادم الان دوروزه اطراف شکمم باکمرم دردشدیددارم علتش چیه؟

 3. سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز من دخترم را برای عفونت واژن بردم دکتر و دکتر تست پاپ ایمیر نوشته از آنجای که دختر من سن کمی دارد و ۱۶سالش است نمی خواهم این تست را بدهد شما روش دیگری که مثل پاپ ایمیر انجام نشود سراغ دارید؟؟؟

  • سلام اگه دخترتون متاهل هستن انجام بدن اما اگه مجردن خير و اينكه واكسن گارداسيل براش بزنيد

 4. سلام وقتتون بخیر بعداز آزمایش پاپ اسمیرحدود 10 روز نزدیکی نداشتیم ولی اللن حدود سه هفته است بعد هر نزدیکی سوزش دهانه رحم مخصوصا طرف سمت چپم که حس کردم از همونجا نمونه گیری شده سوزش دارم

 5. سلام
  بعد از زایمان چه مدت بعد احتیاج به تست پاپ اسمیر هست؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر