تفاوت کهیر مزمن و حاد

درباره کهیر حاد

در ابتدا باید ببینیم هرکدام از موارد ذکر شده چه ماهیتی دارند، از کهیر حاد شروع می‌کنیم، مدت‌زمان ماندگاری این نوع کهیرها کمتر از ۶ هفته است.

 شایع‌ترین علل آن غذاها، داروها و عفونت‌ها هستند. نیش حشرات نیز ممکن است از عوامل بروز این نوع کهیرها باشد. شایع‌ترین غذاهایی که باعث کهیر می‌شوند آجیل، شکلات، ماهی، گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ، انواع توت‌های تازه و شیر است.

 غذاهای تازه و خام بیشتر از غذاهای پخته باعث کهیر می‌شوند. برخی مواد افزودنی و نگهدارنده‌های غذایی نیز ممکن است مقصر به‌وجودآمدن این مشکل باشند. داروهایی که می‌توانند کهیر ایجاد کنند عبارت‌اند از آسپرین و سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، داروهای فشارخون بالا (به‌ویژه مهارکننده‌های ACE)و یا مسکن‌هایی مانند کدئین.

کهیر حاد چه ویژگی‌های بالینی دارد؟

خارش‌های کهیری می‌تواند چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر قطر داشته باشد، رنگ آن نیز سفید یا قرمزرنگ است، هر پوسیدگی و التهاب پوستی ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد و ممکن است تغییر شکل دهد.

التهاب پوستی ممکن است گرد باشد، یا به شکل حلقه‌های نامنظمی به وجود بیایند و یا الگویی شبیه نقشه‌های نامنظم باشد. کهیر حاد می‌تواند بر هر قسمتی از بدن تأثیر بگذارد و تمایل دارد به طور گسترده‌ای روی پوست توزیع شود.

 آنژیوادم اغلب موضعی است. این بیماری معمولاً روی صورت (به‌ویژه پلک‌ها و محل‌های اطراف دهان) ، دست‌ها، پاها و دستگاه تناسلی تأثیر می‌گذارد. ممکن است زبان، یوولا، کام نرم، حنجره را درگیر کند. بیماری سرمی ناشی از انتقال خون و واکنش‌های شبه بیماری سرم ناشی از مصرف برخی داروها باعث کهیر حاد کبودی، تب، تورم غدد لنفاوی، درد و تورم مفاصل می‌شود.

کهیر حاد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کهیر حاد در افرادی باسابقه کوتاه سرماخوردگی که کمتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد، همراه با یا بدون آنژیوادم تشخیص داده می‌شود.

 باید یک معاینه فیزیکی کامل بر روی بیمار انجام شود تا علل زمینه‌ای این مشکل مورد بررسی قرار گیرند. در صورت مشکوک بودن به حساسیت به دارو یا حساسیت در کهیر حاد، ممکن است آزمایش‌های سوزش پوست و آزمایش‌های رادیکالی جاذب (RAST) یا سنجش فلوروایمونواسی CAP از سوی پزشک معالج درخواست شود.

 بیوپسی کهیر می‌تواند غیراختصاصی باشد و تفسیر آن دشوار است. این آسیب‌شناسی ادم در درم و رگ‌های خونی گشاد شده را نشان می‌دهد، با یک نفوذ التهابی مخلوط متغیر. آسیب دیواره رگ نشان‌دهنده واسکولیت کهیر است.

درمان کهیر حاد چیست؟

درمان اصلی کهیر حاد در بزرگسالان و کودکان استفاده از داروی نئوتادین و آنتی‌هیستامین خوراکی نسل دوم است که از لیست زیر انتخاب شده است. اگر دوز استاندارد (به‌عنوان‌مثال ۱۰ میلی‌گرم برای ستیریزین) مؤثر نباشد، می‌توان دوز را چهار برابر افزایش داد (به‌عنوان‌مثال ۴۰ میلی‌گرم استیریزین در روز).

این داروها بهتر است به طور مداوم و نه بر اساس تقاضا مصرف شوند. هنگامی که کهیر حاد برطرف شد، استفاده این داروها متوقف شود به نظر نمی‌آید که از افزودن آنتی‌هیستامین دوم هیچ فایده‌ای برای حل این مشکل وجود داشته باشد.

لیست آنتی‌هیستامین‌های مفید

 • استیریزین
 • لوراتادین
 • فکسوفنادین
 • دسلوراتادین
 • لووستیریزین
 • روپاتادین
 • بلستین
 • ترفنادین و آستمیزول نباید استفاده شوند زیرا در ترکیب با کتوکونازول یا اریترومایسین کاردیوتوکسیک هستند.

اگرچه بهتر است از درمان سیستمیک در دوران بارداری و شیردهی اجتناب شود، اما هیچ گزارشی مبنی بر اینکه آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم باعث نقایص مادرزادی می‌شوند، گزارش نشده است.

 در صورت نیاز به درمان، لوراتادین و ستیریزین در حال حاضر ترجیح داده می‌شوند آنتی‌هیستامین‌های معمولی نسل اول مانند پرومتازین یا کلرفنیرامین دیگر نیز برای کهیر توصیه نمی‌شوند. گزارش شده است که روان‌درمانی برای برخی از بیماران مبتلا به کهیر حاد مفید بوده است.

اجتناب از عوامل محرک در کهیر

اجتناب از عوامل محرک

در صورت مشخص‌شدن علت کهیر حاد (مانند حساسیت به دارو یا حساسیت غذایی) علاوه بر آنتی‌هیستامین‌ها، باید از عوامل محرک آگاهی پیدا کرد و به جلوگیری از گسترش آن اقدام کنید. علاوه بر آنتی‌هیستامین‌ها، در صورت امکان باید از عوامل ایجادکننده کهیر اجتناب شود. به‌عنوان‌مثال:

 • از استفاده آسپرین، مواد افیونی و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خودداری کنید (پاراستامول به‌طورکلی بی‌خطر است.)
 • در صورت وجود ارتباط بالینی با کهیر، از حساسیت‌های شناخته شده که با آزمایش مثبت خارش پوست تأیید شده‌اند خودداری کنید.
 • ناحیه آسیب‌دیده را با فن، فلانل سرد، کیسه یخ یا لوسیون مرطوب‌کننده آرام کنید.

درباره کهیر مزمن

کهیرهای مزمن تورم‌های صورتی که روی هر قسمتی از پوست ظاهر می‌شوند. این کهیرها همواره مشکل خارش را برای بیمار به دنبال دارد و هر کندوی جداگانه این کهیر چند ساعت قبل از محو شدن هاله‌ای از خود به‌جای می‌گذارد اما بعد از بین رفت هیچ اثری بر جای نمی‌گذارد.

 با محو شدن مناطق قدیمی کهیرها، کندوهای کهیر جدید ظاهر می‌شوند. آنها می‌توانند به‌اندازه نخود کوچک و یا به‌قدری بزرگ باشد و به هم متصل شوند و نواحی وسیعی از بدن را پوشش دهند. درحالی‌که خارش این کهیرها می‌تواند شدید باشد، پوست معمولاً دچار شکستگی یا ترک نمی‌شود. در برخی افراد جای کهیر می‌تواند باعث سوزش شدید شود.

شایع بودن کهیر مزمن

کهیر در میان مردم بسیار شایع است و ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم حداقل یک قسمت در طول زندگی خود دارند که دچار این مشکل شده باشند.

 گاهی اوقات کهیر می‌تواند در بافت‌های عمیق‌تر چشم، دهان، دست‌ها یا دستگاه تناسلی رخ دهد. این نواحی ممکن است تورمی ایجاد کنند که در ظاهر ترسناک است، اما معمولاً در کمتر از ۲۴ ساعت برطرف می‌شود. به این تورم‌ها آنژیوادم گفته می‌شود.

در بسیاری از موارد، حمله کهیر به دلیل عفونت یا ویروس است و طی چند روز تا چند هفته از بین می‌رود. برخی افراد حملات مکرر این عفونت را تجربه می‌کنند که به‌عنوان واکنش آلرژیک به انواع مختلف (غذاها، بیشتر آجیل، شکلات، ماهی، گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ، انواع توت‌ها و شیر تازه، نیش حشرات و داروها) رخ می‌دهد. در این حالت، آنها معمولاً در عرض چند ساعت پس از قرارگرفتن در معرض این نوع موارد و استفاده آن ها قرار می‌گیرند.

 معمولاً بیماران علت این مشکل را خودشان تشخیص می‌دهند و هرگز زحمت مراجعه به پزشک را به خود نمی‌دهند.

دلایل عامیانه کهیر مزمن و تفاوت کهیر مزمن و حاد

دلایل عامیانه کهیر مزمن

برخی افراد می‌توانند در اثر تابش نور خورشید، سرما، فشار، ارتعاش یا ورزش دچار کهیر مکرر مزمن شوند که به این نوع کهیرها، کهیرهای فیزیکی نامیده می‌شوند. اگر کهیر در اثر خاراندن یا مالش محکم پوست ایجاد شود، درماتوگرافی نامیده می‌شود.

این نوع کهیر رایج‌ترین نوع کهیرهای فیزیکی است که حدود ۵ درصد از افراد را مبتلا می‌کند. همیشه این نوع کهیرها خارش ندارد. این بیماری گاهی اوقات همراه با سایر انواع کهیر نیز رخ می‌دهد.

برخی از افراد به هر چیزی که باعث داغ یا عرق کردن با کهیر می‌شود واکنش نشان می‌دهند. این می‌تواند نور خورشید، ورزش، حمام گرم، سرخ شدن یا عصبانیت باشد. این کهیرهای کوچک با خارش شدید با لکه قرمز بزرگ در اطراف آنها هستند و کهیر کولینرژیک نامیده می‌شوند.

طولانی بودن مدت‌زمان کهیر

کهیر تحت‌فشار به صورت یک جوش عمیق در ناحیه‌ای از پوست خود را نشان می‌دهد. افراد گاه‌به‌گاه به سرما واکنش نشان می‌دهند. این موضوع حتی نادرتر از واکنش در برابر نور خورشید است.

گاهی اوقات، فرد برای سال‌های زیادی به زدن کهیر ادامه می‌دهد. این کهیرها، کهیر مزمن نامیده می‌شوند، می‌توانند یکی از ناامیدکننده‌ترین مشکلاتی باشند که متخصصان پوست در بیماران خود مشاهده می‌کنند. این حالت به معنی کهیرهایی است که بیش از ۶ هفته طول می‌کشد. بیمارانی که با این دست مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و نگران این مشکل هستند، اغلب به چندین متخصص مراجعه می‌کنند.

 نه بیمار و نه پزشک نمی‌توانند علت کهیر را مشخص کنند. بیماران اغلب می‌گویند: این چیزی است که باعث این کهیر می‌شود. پذیرش حقیقت برای برخی بیماران سخت است.

منابع:
webmd
dermnetnz
aocd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه در “تفاوت کهیر مزمن و حاد

 • سلام
  این حساسیت هیچ دارمان دارد یا خیر ؟
  من به مدت چهار سال میشه که به این حساسیت گرفتار شدم کا خیلی سخته ام کرده واقیعا ناراحتم کرده است لطفا یک راهی را نشانم بدهید که درمان بشم .

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز اول باید چکاپ و بررسی مشکلات کلیوی و کبدی بدین اگه بررسی ها خوب بود ، آلرژی مطرحه و باید از آلرژن هایی که سبب کهیر درشما میشن مثل برخی غذاها و ادویه ها که خودتون به مرور باید دقت کنید به نوع آلرژن

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...