تماشای مسابقات ورزشی؛ خوب یا بد؟

  • 1397-12-08
  • ۳۲۷۶ بازدید
  • 0
تماشای-مسابقات-ورزشی

تماشای مسابقات ورزشی یکی از جذاب‌ترین تفریحات برای گروه‌های سنی مختلف است. اما آیا تماشای مسابقات ورزشی برای سلامتی مضر است؟

با شروع مسابقات ورزشی، هر ورزش‌دوستی به وجد خواهد آمد. این هیجان ممکن است مربوط به مسابقات ورزشی دانشگاه، مدرسه و یا مسابقات جهانی باشد. هر ساله شاهد مسابقات فراوان بسکتبال، والیبال، فوتبال و دیگر ورزش‌ها هستیم. حتی ممکن است ورزش‌های دیگری هم ما را به وجد بیاورد.

تحقیقات جدید نشان داده‌ که ممکن است خطرات سلامتی جدی در پی تماشای مسابقات ورزشی از تلویزیون یا استادیوم وجود داشته ‌باشد. اگرچه قصد نداریم شما را وحشت زده کنیم. مشاهدات حاکی از آن است که در زمان پخش مسابقات مهم تلوزیونی افراد زیادی برای بخیه زدن (معمولا برای حوادت اتفاق افتاده در استادیوم) گچ گرفتن شکستگی، کم آبی و مشکلات جزئی دیگر به کلینیک‌های مختلف مراجعه می‌کنند.

هیجان-تماشای-مسابقات-ورزشی

مشکلات می‌تواند جدی‌تر نیز باشد. در واقع مطالعات نشان داده تماشای مسابقات ورزشی به صورت زنده در استادیوم یا تلویزیون می‌تواند مشکلات سلامتی زیادی به بار بیاورد.

مشکلات تماشای مسابقات ورزشی

دکترها و پرستاران همیشه از خلوتی بخش اورژانس در طول یک مسابقه ورزشی بسیار خرسند هستند؛ اما وقتی بازی تمام می‌شود اوضاع شلوغ‌تر می‌شود. بسیاری از افراد با درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی یا علائم جدی دیگر برای مراقبت‌های ویژه به بیمارستان خواهند آمد.

احتمال دیگری نیز در این میان وجود دارد. خود مسابقه اگر حساس و هیجان انگیز باشد به اندازه کافی بر روی بدن استرس ایجاد خواهد کرد. این حساسیت می‌تواند موجب حملات قلبی و سکته مغزی شود.

مطالعات زیادی از این ایده حمایت می‌کند. تماشای مسابقات ورزشی می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری برای سلامتی شود. به عنوان مثال مطالعاتی در سال 2017 نشان داده است که تماشاچیان بازی‌های هاکی مونترال کانادینس ضربان قلبشان در طول بازی دو برابر شده است. این اثر در بازی های زنده بیشتر از بازی‌های تلویزیونی برجسته بود؛ اما تماشای بازی در خانه نیز موجب بالا رفتن ضربان قلب شد.

اضطراب-تماشای-مشابقات-ورزشی

مطالعاتی در سال 1990 در مسابقات فوتبال اسکاتلند نشان داد که فشار خون و ضربان قلب تماشاچیان در طول بازی به طرز چشم‌گیری افزایش یافت. البته این میزان در زمان تماشای بازی در استادیوم بیشتر بود. این مطالعات شاید نشان دهد که چرا بخش اورژانس بیمارستان بعد از یک بازی مهم بسیار شلوغ است. در این میان تفاوت‌های مبتنی بر جنسیت هنوز شناخته شده نیست.

مثبت‌اندیش باشید

مسلما تمام افرادی که به ورزشگاه می‌روند دچار این مشکلات نخواهند شد. بسیاری افراد از مشاهده یک بازی در استادیوم لذت خواهند برد و هیچ مشکلی را تجربه نخواهند کرد. این مسئله اگرچه قابل پیش‌بینی نیست اما مسلما برای افرادی با سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی بیشتر است. در نتیجه تماشای مسابقات ورزشی همیشه هم نمی‌تواند بد و خطرناک باشد؛ اما برای افراد خاص باید با احتیاط انجام شود.

چه کاری باید انجام داد؟

توصیه مهم این است که فراموش نکنید این تنها یک بازی است. اما مسلما برای طرفداران دو آتشه، یک بازی چیزی بیشتر از تنها یک بازی خواهد بود!

از مصرف نوشیدنی‌های الکی پرهیز کنید و یا مقدار آن را کاهش دهید. باید از محیط اطراف خود آگاهی داشته باشید. از تکیه دادن به میله‌ها یا ایستادن در جاهای پرخطر پرهیز کنید. از رویارویی با طرفداران تیم حریف دوری کنید. مصرف آب را فراموش نکنید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.

افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی دارند نباید فراموش کنند داروهای خود را مصرف کنند. قبل از رفتن به ورزشگاه با پزشک خود مشورت کنید. از او بپرسید می‌توانید این کار را انجام دهید یا خیر. می‌توانید با ورزش‌های سبک قلب خود را برای تماشای یک ورزش هیجان‌انگیز آماده کنید. بدین ترتیب از بازی‌هایی که دوست دارید لذت ببرید.

منبع:

Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تماشای مسابقات ورزشی؛ خوب یا بد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر