با شوره سر برای همیشه خداحافظی کنید

 • 1397-04-26
 • ۳۴۱۵ بازدید
 • 2

شوره سر یکی از انواع  بیماری های  پوستی مربوط به مو می باشد که بر اثر عوامل مختلف به وجود می اید و کنترل آن کار سختی نیست اما این مسئله بسیاری از دردسر ها و نگرانی های افراد جوامع  می باشد که با رعایت نظافت همیشگی باز هم دچار این معضل می شوند. در این مقاله به برخی از عوامل پیشگیری و درمان  جهت جلوگیری از شوره سر می پردازیم.

علائم و علل شوره سر

پوسته پوسته شدن، خارش پوست، علائم اصلی شوره سر می باشد. این قبیل مو ها معمولا ایجاد کننده پوسته های سفید و چرب  در مو و شانه  شما هستند  و اغلب در ماه های پاییز و زمستان، زمانی که هوا خیلی خشک می شود، شوره سر بیشتر می شود.

دقت کنید که  تشخیص علت دقیق علایم خارش سر، پوسته پوسته شدن مو  ممکن است دشوار باشد، اما در اینجا چند  عامل اصلی و  معمول وجود دارد، که بدان اشاره خواهیم کرد:

 • پوست متورم و روغنی، به عنوان یک بیماری درماتیت سبورئیک شناخته می شود (فرم  شدیدتر از شوره سر می باشد، از سن بلوغ معمولا شروع می شود و در مردان بیش از زنان اتفاق می افتد)
 • شامپو زدن و شستشو مو بیش از اندازه ،یکی از عوامل حتمی شوره سر می باشد، که باعث می شود سلول های پوست تجمع پیدا کنند و دانه ها سفید روغنی را شکل دهند و به دنبال ان هم خارش ایجاد  شود.
 • مخمری به نام مالاسزیا، که پوست سر شما را تحریک می کند و سبب رشد بیش از حد سلول های پوست می شود
 • سایر محصولات مراقبتی و بهداشتی که برای نرم کردن و تقویت  مو استفاده می کنیم ممکن است باعث قزمزی و خارش شود.
 • مردان بیشتر از زنان با شوره سر  مواجه می شوند.
 • کسانی که دارای بیماری های خاص مثل پارکینسون یا ایدز هستند بیشتر از سایرین در معرض شوره سر هستند.
 • شوره سر در هر سن و جنسی اتفاق می افتد اما معمولا بعد از دوران بلوغ شکل می گیرد.

خارش پوست سر؛ یک اعلام خبر

 

شامپوها یکسان نیستند

اگر پوست سر شما خارش داشته باشد، ممکن است بتوانید با استفاده از شامپوهایی که به منظور جلوگیری از شوره سر تهیه شده اند، برخی از امراض را از بین ببرید. استفاده از یک شامپو ممکن است در دفعات اول و دوم  مناسب پوست و موی سر شما نباشد اما تکرار دفعات به طور متناوب می تواند به جلوگیری از شوره سر کمک کند. در غیر اینصورت می توانید شامپوی شستشو خود را تعویض کنید. (برای این منظور به بخش انواع شامپو های مختص هر مو در همین مجله اینترنتی مراجعه کنید)

مرطوب کردن

وقتی پوست سر خشک باشد و یا تمایل یه خشکی داشته باشید بیش از مواقع دیگر سعی به پوسته پوسته شدن دارد، که به دنبال ان خارش سر و شوه سر بیشتر اتفاق می افتد برای این منظور استفاده از نرم کننده ها می تواند توصیه خوبی باشد تا مو را از خشکی نجات دهد اما برای برطرف کردن  خارش پوست و موی سر و جلوگیری از شوره سر می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید که خاصیت مرطوب کننده و ضد باکتری  دارد و محصولی طبیعی و گیاهی برای مبارزه با خشکی پوست سر می باشد.

بهداشت منظم و جلوگیری از خراشیدگی

اغلب شامپو ها دارنده مواد شمیاییی هستند که این پتانسیل را دارند چربی مو را از بین ببرند و مو را به حالت خشک در اورند. وقتی که مو ها بیش از اندازه خشک شوند همان طور که گفته شد شوره سر را به دنبال خواهد داشت. همچنین به دنبال این تغییرات شما معمولا تمایل دارید که پوست سر خود را بخارانید و خراش ایجاد شده ناشی از این عمل باعث حساسیت و شوره سر  می شود که باید در برابر ان ابتدا مقاومت کنید. چرا که خراش باعث تحریک می شود و منجر به چرخه شوره سر نیز می شود.

نکته: محصولات مراقبتی و ارایشی دارنده مواده تحریک کننده هستند و باعث خارش بیشتر می شوند، آن هم به دلیل مواد افزودنی که اشاره شد. برای این کار باید هوشمندانه عمل کنید و به عقب بازگردید و انواع شامپو ها، ژل ها و نرم کننده هایی که استفاده کرده اید را بررسی کنید و ببینید کدام یک عامل اصلی خارش و شوره سر شما هستند.

 آرام و خونسرد باشید

استرس ممکن است برای برخی از افراد شوره سر را تشدید کند یا حتی بدتر کند. در حالی که مالاسزیا به علت استرس بیشتر می تواند در ایجاد شوره سر موثر باشد، اگر سیستم ایمنی بدن هم  به خطر افتاده باشد، این دقیقا همان چیزی است که بدن شما را از هر طرف تحت تاثیر قرار داده و باید به دنبال راه حلی جهت جلوگیری از شوره سر باشید.

پس باید متوجه این منظور باشید که پوست خود را  جهت جلوگیری از شوره سر و پوسته پوسته شدن مراقبت کنید. برای این کار اولین عامل جلوگیری از استرس است اما چونکه نمی توان کاملا از استرس به دور باشید بهتر است در طول هفته خود را به ورزش های چون یوگا و مراقبت های ویژه چون مدیتیشن سرگرم کنید تا نحوه برخورد با استرس را یاد بگیرید.

 زمان مناسب جهت ملاقات با پزشک

خبر خوب این است که موارد بسیاری از شوره سر به طور موثر با شامپوهای بدون چربی و دیگر شیوه های  صحیح  زندگی درمان می شوند. اگر شوره سر شما به خصوص خارش و خارش پوست سر شما بدین روش ها درمان نشد، ممکن است پسوریازیس، اگزما یا یک عفونت قارچی  داشته باشید. که پزشک به شما کمک کند و آنرا درمان کنید. (نکته: تمامی این بیماری ها در یکی دیگر از مقالات پزشکی از همین مجله اینترنتی  بازگو شده اند)

اگر خارش  سر شما ادامه دار است  آنقدر که پوست سر شما را خراش بر داشته و قرمز کرده است یا حتی متورم کرده باید حتما به پزشک مراجعه کنید. این در حالی نیز می باشد که از شامپو های بهداستی و مصرفی خود به نتیجه ای درست نرسیده اید. همچینین با جوش ها چرکین مواجه می شوید که به دنبال شانه کردن آن ها از بین میروند و ایجاد زخم و خراش می شود. این همه موارد نیاز به مراقبت ویژه و مراجعه به پزشک  جهت جلوگیری از شوره سر دارد.

برگرفته از سایت:

healthline

بهترین شامپو

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «با شوره سر برای همیشه خداحافظی کنید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام پسرم ۱۰ ساله است و شوره سر و کمی جوش روی صورت دارد

  • سلام براي جوش هاش محلول كليندامايسين موضعي استفاده كنيد
   براي شوره سرش شامپو كتوكونازول يا سلنيوم استفاده كنيد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر