خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • 1397-02-18
 • ۱۴۶۰۱۰ بازدید
 • 217
آندوسکوپی

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد. میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک های تشخیصی و درمان های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود. خونریزی هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می دهد، به عنوان خونریزی های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می شوند.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع ترین خونریزی های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند. دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

 

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می شود؟

شایع ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا  زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا  تحتانی طبقه بندی می شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش  ناشی از مواد خوراکی.

شایع ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

 • بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
 • سرطان های دستگاه گوارش.
 • بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
 • اسهال عفونی.
 • پولیپ ها.
 • بواسیر.
 • شقاق مقعد.

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی را تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

 درمان خونریزی گوارشی

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

 

خونریزی گوارشی چگونه درمان می شود؟

 

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد؟

می توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین ببرد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می کند.

برگرفته از:

دلایل خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

217 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام مادر من ضایعه نخاعی داره از روز اول عید ۹۹بدجور درد شدید کمر داشت تا حدی که نمیتونست دیگه روی ویلچر بشینه فقط دراز کش روی تخت بود روز۱۹فروردین یک امپول ب۱۲و یک هفته بعدش دوباره یک امپول نوروبیون تزریق کردیم الان هم سرفه زیاد با کمی خون و همچنین از مدفوع هم کمی خون و گاهاقیری رنگ ایا مشکل در گوارش هست یا عوارض امپول؟

  • سلام
   دوست عزیز
   مادر شما باید ویزیت و معاینه کامل توسط متخصص داخلی بشوند
   وجود خون در دهان و سرفه و همچنین در مدفوع و مدفوع قیری نشانه خونریزی گوارشی است و باید بررسی شوند

 2. سلام خسته نباشید چند وقته خیلی معده درد دارم حالت تهوع و معده درد شدید قبل و بعد از غذا دارم تنگی نفس و دهنم مزه ب خون میده سابقه زخم معده و عفونت معده هم داشتم دارو مصرف کردم یکم بهتر شد ولی الان بازم شروع شده

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهرو شب یک قاشق پس از غذا
   قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   میل کنید

 3. سلام مادرم 60سال سن دارن خونریزی شدید مقعد دارن چند ساله هر دفعه خونریزی قطع ميشه دوباره شروع ميشه ماهی 1بار یا هفته ای 1بار الان 2هفته اس هر روز خونریزی دارن رنگ خون قرمز شفاف، سر درد دارن معده درد، بعضی وقتا. کولونوسکوپی انجام دادن گفتن نیاز به عمل نداری 2واحد خون تزریق کردن مرخص شدن الان خونریزی داره دوباره علتش چيه
  به طور ارثی تو خانواده فامیل این مشکل داشتن با عمل برطرف شده.

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به سن بالا بیمار شما باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کرده و تحت اندوسکوپی و در صورت نیاز کلونوسکوپی مجدد قرار بگیرند

 4. سلام خسته نباشید
  مادر من ۴۷ سالشونه و چند روزی بود که گاها معدش درد میکرد و یه بار هم استفراغ کرده بود که بعد استفراغ درد معده کم میشد دیشب سوزش شدیدی تو معده و مری داشتن که صبح دوباره استفراغ کردن و دانه های خون تو استفراغ دیده میشد مراجعه کردیم به متخصص داخلی و ایشون پنتوپرازول تزریقی و امپرازول تجویز کردن ولی باز طعم خون تو دهنش احساس میکنه به نظر شما تو این شرایط این داروها کفایت میکنه؟؟

  • سلام
   اگر خون در دهان و استفراغ یا مدفوع و همچنین مدفوع چسبنده و قیری و بدبو و درد شکم ندارند فعلا کافی است

 5. سلام
  من ۳۲ سالم هست چندین سال هست که همورویید دارم تا دو سال پیش اصلا خونریزی نداشتم از دو سال پیش هر از گاهی چند قطر خونریزی داشتم ولی یک ماه اخیر چند بار خونریزی داشتم دو روز هست که یبوست دارم الان میترسم سرطان روده گرفته باشم چیکار کنم ؟

  • سلام
   شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   تا یک هفته میل کنید
   ملین ها مثل برگه زرد الو مصرف کنید
   اب و مایعات فراوان بنوشید
   سبزیجات و میوه فراوان میل کنید

 6. سلام و خسته نباشید مدتی هست معده من درد می کند قبلا هلیو باکتری داشتم حل شد قبلا دو بار در مدفوعم خون دیدم که موقع درد معده ام که به دکتر مراجعه کردم ازمایش مدفوع دادم در ازمایشم هلیو دیده شد ولی خون نهفته نبود این ازمایش مدفوع را دو بار دادم ولی باز معده درد شدید دارم از وسط معده ام تا ناف و کل قسمت شکم وکل پشتم این درد را دارم باز در مدفوعم خون دیدم با توجه به شرایط دکترم کل وقتهارو کنسل کرده به نظرتون مشکل چیه

  البته یادم رفت بگم من سنگ کیسه صفرا دارم که در عرض این دوماه سونوگرافی هم شدم دکتر گفت هیچ خطری تهدید نمی کنه.ممنون می شم راهنمایی کنید

  • سلام
   وجود خون علل زیادی از جمله شقاق مقعد،بواسیر،زخم گوارشی،دیورتیکول و…دارد
   درصورتی که حجم کم و در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر یبوست دارید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید
   جهت رفع درد معده
   قرص امپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف سود

 7. با سلام ، قرص لانزو مصرف می کنم برای رفلکس معده . حدود ۲ روز هست مدفوع من همراه با درد و رگ های خون دفع می شود . ورزشکار هستم . هیچ نوع مشروب یا سیگاری هم تا امروز استفاده نکردم همیشه هم سالم زندگی کردم . پزشک هستم . لطفا راهنمایی بفرمائید .‌ سپاسگزارم

  • سلام
   با توجه به اینکه در حد چند قطره و همراه درد است میتواند ناشی از شقاق مقعد باشد فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   در یبوست قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

   • سلام خسته نباشید
    مادرم ۶۸ سال سن دارن و فشار خون و قند و چربی هم دارن و قرصهاشون رو مصرف میکنند اما حدود ۱۰ روزی هس با مشکل پهلو درد درد از ناحیه کتف و دست و پاهاشون مواجه میشن و حالت تهوع بهشون دست میده و کلا بی حال و ضعیف و اصلا اشتهای غذایی ندارن و جدیدادمدفوعشون سیاه شده پیش یه متخصص بردیم بعد معاینه گفتن احتمالا مربوط به خونریزی معده باشه و دستور اندوسکوپی دادن ولی مادرم قبول نکردن و دکتر به دادن چند قرص بسنده کرد
    آیا علایم مربوطه به خونریزی معده ارتباط داره؟

    • سلام
     دوست عزیز
     اگر مدفوع تیره و قیری رنگ است احتمال خونریزی گوارشی هست و باید آندوسکوپی و….شوند

 8. سلام من یه مدته یکم‌ناراحتی معده دارم ۲۲ سالمه پسر هستم چند روزه نفخ یا همون ترش کردم تنگی نفس و تپش قلب خیلی استرسی شدم میترسم میشه راهنمایم کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و
   شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود

 9. باسلام حدود 10روزمیشه که اسید معده م اذیتم میکنه غذاکم میخورم شبادرحالت نشسته میخوابم واحساس پری وسنگینی دارم موقع دم وبازدم احساس میکنم بوی خون که جایی مونده به مشامم میرسه. بااین شرایط به پزشک دسترسی ندارم. یعنی مشکل چیه

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 10. سلام من چند روزه همراه مدفوع خون دفع میکنم ونسبتا خون زیادی هس در ضمن 20 سال سن بیشتر ندارم ولی وزنم بالاست هیچ دردی هم ندارم مشکل چیه

  • سلام
   اگر حجم خون زیاد است و مکرر رخ میدهد باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی استفاده کنید

 11. سلام ۲۷ سالمه و چند شبه که معده درد شدید همراه با خونریزی زیاد از مقعد دارم . خون در مدفوعم نیست فقط خونریزی شدید

 12. سلام .وقت شما بخیر.امروز صبح که از خواب بیدار شدم احساس کردم دهنم بوی خون میده. سر معده ام هم احساس سوزش و کمی درد دارم.حالت تهوع و سایر موارد ندارم. لطف میکنید راهنمایی کنید.دیشب لازانیا خوردم.حس کردم خیلی سنگین شدم.ممنون بابت وقتی که میگذارین

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 13. سلام ، من مادرم ۵۴ سال سن دارند با سابقه کم خونی که دو سالی از قرص های ferrodin استفاده کردند و خوب شدند و دکتر گفتند که دیگر استفاده نکنند.الان یکسالی هست که یائسه شدند و چند روز پیش همان علائم کم خونی برایشان ایجاد شد مثل بی حالی، سرگیجه ، خستگی ، تپش قلب و..
  به نظرتون مشکل از کجاست و باید چه کار کنیم؟

  • سلام
   اگر علایم شدید است به متخصص داخلی مراجعه کنید
   یا میتوانید با توجه به شیوع کرونا از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پرشک استفاده کنید

 14. سلام وقتتون بخیر.راستش من تقریبا یکهفته ای هست که سوزش معده دارم و رنگ مدفوعم تیره ست ولی قیر مانند نیست به نظرم سبز تیره ست(اما رنگش تیره ست)قرص های آهن فولیک اسید و مولتی ویتامین هم مصرف میکنم.وبه علت افسردگی داروهایی مثل توپیرامات و ولبان هم مصرف دارم.در کل خیلی استرسی و اضطرابی هستم.مخصوصا الان که کرونا هم هست خیلی استرسم بیشتر شده.ممنونم میشم راهنماییم کنید.(یکی ازدوستام دیشب بهم گفت آب زیاد بخور و من امروز چون آب زیاد خوردم آخرین بیرون رَویم دیگه به صورت اسهال بود و رنگش روشن شد.اما هنوز خودم مطمئن نیستم که مشکل دارم یا نه)

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   جای نگرانی نیست

 15. سلا ببخشید من دوروزه شکمم سفت شده اما از یبوست نیست و کمی هم درد راستش چند وقت پیش پشت سرهم و یک روز درمیان از قرص بیزاکودیل استفاده می کردم ممکنه معدم یا رودم سوراخ شده باشه من 15 سالمه و خیلی میترسم☹️

  • سلام
   نگران نباشید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود

 16. سلام وقتتون بخیر
  الان حدودا ده روزی میشه که مدفوع چسبنده، بد بو و قیری رنگ دارم، آیا لازم است به پزشک مراجعه کنم؟ و ممکن است خطرناک باشد اگر مراجعه نکنم
  ؟
  چون به خاطر شرایط الان از خونه بیرون نمیرم.

 17. سلام.من ۲۷ سالمه و ۴ روزه خون ریزی مقعد دارم وقتی به سرویس بهداشتی میرم حتی در صورتی که مدفوع نکنم خونریزی دارم تا زمانی که از سرویس بهداشتی بیام بیرون.آلات دلو بارم هم درد میکنه.تو این وضعیتم متخصص نیست.دکتر عمومی هم برام شیاف همورویید نوشته اما تاثیری نداشته چون مطمنم همورویید نیست.دکتر به راهنماییتون نیاز دارم

  • سلام
   با توجه به اینکه حجم خونریزی زیاد است و در حد قطره قطره نیست به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 18. سلام من چند روز است درد شدیدی در ناحیه شک دارم که البته دائمی نیست گاهی به کلی قطع میشود و گاهی هم تا حد زیادی کاهش می یابد امروز مدفوعم سیاه رنگ بود و شکل مدفوعم به صورت سفت و گلوله مانند است آیا ناشی از خون ریزی است درد ناحیه شکم که به پهلوی راست نیز سرایت می کند چه علتی دارد

  • سلام
   اگر مدفوع چسبنده و بدبو و قیری رنگ است میتواند خونریزی باشد
   اگر حالت یبوست دارید شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت یک قاشق و قرص پنتوپرازول صبح ناشتا و قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

  • باسلام.بنده یک مدت درد قفسه سینه دارم بطوریکه بالای قفسه سینه ام تق تق صدا میده.نوار قلب و اکو گرفتم گفتندسالم هستی..به متخصص داخلی مراجعه کردم از لحاظ معده و آزمایش کامل گرفتم چیزی نداشت وفقط مقداری گلبول سفید بیشتر بود در نمودار سینوسی.دکتر آزمایش هایوباکتری نوشت و ۱۰۰بود و شروع به درمان ۳آنتی بیوتیکی ۱۵روز با مترونیدازول اموکسی و بیسموت و قبل غذا لانزو نمودند.الان بعد از تمام شدن دوره درد زیادی در معده داشتم و مثلا آب میخوردم از بالا تا پایین انگار میسوخت و صبح بیدارشدم یک بوی تیزی احساس کردم که نمیدونم چطور تشبیه کنم هر وقت غذای مقداری چرپ میخورم حالم بد میشه و خودم احسای میکنم ویتامین ب۱۲ یا آهن میخورم حالم بهتر میشه در ضمن فشارم هم پایینه.البته با آزمایش هلیوباکتر تعیین ویتامین هم دادم مشکلی نداشت.الانم حالت سبکی سر دارم که هر وقت فشار میگیرم میبینم بعلت پایینی فشاره روی ۱۰هست.خواستم از لحاظ دارویی و تغذیه اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.به دکتر خودم دسترسی ندارم و واقعا هم میترسم ..ببخشید طولانی شد با کمال امتنان.

   • سلام
    دوست عزیز
    با توجه به علایم احتمال رفلاکس و ترش کردن معده مطرح است
    جهت درمان آن میتوانید کپسول امپرازول صبح ناشتا و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 19. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم خونریزی معده همراه با درد هست‌یا‌فقط از روی مدفوع قابل تشخیص ؟

  • سلام
   وجود خون در مدفوع و استفراغ خونی
   ممکن است همراه با درد باشد یا نباشد

  • سلام حدود چهار ساله که باد شکم دارم یعنی خیلی زیاد بی ادبی میشه دم به سامیه باد تولید میشه نمی دونم چه کار کنم یک مشکل دیگه که دارم زیاد اسهال میشم ترش هم زیاد میشم غذا خوردن خوبه ولی سریع می خورم عصبی هم هستم شکمم ورم داره انگار سن۳۶ وزن۶۶

   • سلام
    جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
    جهت ترش کردن قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
    از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
    حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

  • سلام تشكر بابت مطالبتون، من دو روز پيش به طور اتفاقي نزديك به 20 سي سي يك نوع اسيد ضدعفوني كننده با PH4 كه متشكل از آب اكسيژنه، استيك اسيد و پراستيك اسيد هست رو خوردم و بلافاصله سعي كردم با خوردن حجم زيادي از اب و اسنفراغ كردن مشكل رو خفيفتر كنم (حدودا 3 ليتر اب در همون لحظه خوردم و بالا اوردم). در روز اول كه اصلا نتونستم به جز يه مقدار سوپ و مايعات چيزي بخورم و امروز هم هر چي ميخورم بلافاصله بعدش معده درد شديد ميگيرم و حس بيحالي و بعضا تب و سرما دارم و خيلي پيش مياد كه عارق ميزنم، از ديروز هم فقط يكبار به مقدار بسيار كم مدفوع سياهرنگ داشتم، با چند پزشك عمومي تماس گرفتم بعضيا مشكل رو خيلي شديد نميدونن و عنوان ميكنن كه از امپرازول و الومينيوم ام جي استفاده كنم و بعضيا هم سفارش كردن كه به فوق تخصص مراجعه كنم و عكسبرداري و … انجام بدم. با توجه به شرايط حال حاضر و مشكلي كه دارم يه مقدار برام مقدور نيست و استرس دارم كه تو اين شرايط در مراكز پزشكي به عكسبرداري و بستري شدن بپردازم. خواستم ببينم نظر شما چيه و در حد امكان ميشه مشكل رو در خونه حل كنم؟

   • سلام
    لازم است به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید
    مصرف مواد اسیدی ممکن است سبب سوختگی شیمیایی مری و متعاقب آن التهاب و تنگی مری شوند

    • سلام من 15 سالمه فقط یه بار یه ذره خون بعد مدفوعم دیدم که روی مدفوع نبود مدفوعمم که تیره و سیاه نبود درد و سوزش و خارشم نداشتم و فقط یه بار خیلی کم خون روشن اومد که من خودم ندیدم بعد مدفوع متوجه شدم به نظرتون نگران کنندست من خیلی میترسم

     بعد خون زیادی هم نبود روشن بود مدفوعمم سیاه و قیری نبود متمایل به قهوه ای بود و دیگه بعد چند بار مدفوع متوجه خون نشدم البته نمیدونم خون بود یا نه چون خیلی کم بود رنگشم روشن بود و دیگه هم نیومد

 20. سلام دکتر ببخشید من ۳۸ سالمه و از ۲۸ مهر به واسطه جراحی برداشتن تومور چربی پای چپم dvt شد و بستری شدم و وارفارین برام تجویز کردن تا بهمن که دوباره بستری شدم مشخص شد رو وارفارین دوباره dvt شدم و شدیدتر شده دارومو عوض کردن بهم ریواروکسابان دادن الان چند روزه شکمم باد کرده یوبوست شدید دارم لاکتولوز میخورم امروز مدفوعم سیاه و همراه خون بود میخواستم ببینم تو شرایط حاد اینروزا واجبه دکتر برم یا نه در ضمن کمی نفسم تنگ شده و همچنین معدم گاستریت مضمن هستش و پنتوپرازول و کلیدینیوم مصرف میکنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام
   اگر خون همراه مدفوع است و یا مدفوع چسنده و سیاه رنگ است یا حجم خون زیاد است بله مراجعه کنید

 21. با سلام‌من دیروز ناهار خیلی غذای سنگین خوردم و بعد از چند ساعت با درد شدید شکمی مواجه شدم و بیش از چند بار حالت تهوع و استفراق داشتم صبح که رفتم دستشویی مدفوع سیاه رنگ داشتم الان درد شکم ندارم ولی ممکنه خون ریزی رخ داده باشه ممنون

 22. سلام من ۲ شب پیش تمام غذایی که خورده بودم استفراغ کردم و بعد از تخلیه کامل معده مقدار زیادی خون قرمز روشن بالا اوردم. از بعد از این اتفاق سوزش در معده و شکم احساس مینمایم.ولی بالا آوردن خون مجددا تکرار نشده. میتوانید مرا راهنمایی کنید

  • سلام
   لازم است ویزیت شوید زیرا ممکن است خونریزی بعلت آسیب و زخم دستگاه گوارش باشد
   اگر اصلا امکان ویزیت ندارید قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و رانیتیدین همراه غذا مصرف شود

 23. سلام وقتتون بخیر..
  من یک ماهی میشه که تهوع و درد قفسه سینه دارم و وقتی عوق میزنم فقط‌ خون بالا میارم.،به پزشک مراجعه کردم اسکن ریه و عکس رنگی گرفتن آزمایش هم کردم همش خوب بوده ولی من مرتب خون بالا میارم… گفتن باید آندوسکپی بشه ولی به خاطر کرونا باهم گفتن نرو و قرص پنتونیل بهم دادن… ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   تنها اقدامی که میتوان انجام داد آندوسکوپی برای دیدن محل خونریزی و درمان آن است.فعلا کار دیگری نمیتوان کرد

   • سلام مجدد..
    از وقتی این قرص رو میخورم خون کمتر میاد ولی هنوز تهوع دارم..

    خب به خاطر شرایط فعلی اگر صبر کنم خطر سازه؟چون تو شهرمون اندوسکوپی نمیکنند باید برم شیراز

 24. سلام.ممنون میشم اگه راهنمایم کنید.من صبح ک ازخواب بیدارمیشم خیلییی دهانم تلخ وخلط دارم چندباری بوی خون حس کردم وقتی خلط کردم .خون قهوه ای بود بعد خلط اولی خلط های دوم وسوم کمی روشنتر شد .بعدم ترشح بینی هم خونی بود.من هموروئید دارم امکان داره تمام این اتفاقات بخاطر هموروئید باشه؟

  • سلام
   خیر ارتباطی به همورویید ندارد
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام،خانم ۳۰ساله هستم
  دو سه روزه شکم درد و نفخ شدید و مدفوع سیاه رنگ دارم،با این شرایط کرونا آیا لازمه به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   اگر مدفوع چسبنده و بدبو و قیری رنگ است بله

  • سلام
   اگر مدفوع چسبنده و بدبو و قیری رنگ است بله حتما به پزشک مراجعه کنید

 26. سلام. پدر من خونریزی گوارشی داره یعنی تازه متوجه این موضوع شدیم. دکترش بهش گفته که بره آندوسکوپی تا محل دقیقش تشخیص داده بشه و بقیه ی اقدامات پزشکی مثل تزریق خون و… صورت بگیره ولی این روزا به دلیل شیوع کرونا پدرم نمیخواد بره آندوسکوپی. میخواستم بدونم که اگه آندوسکوپی را برای یه مدت مثل یک ماه عقب بندازه مشکلی پیش نمی آید؟

  • سلام
   با توجه به اهمیت خونریزی گوارشی لازم است اقدامات مربوطه انجام شود

 27. سلام ؛ همسرم آقای37 ساله هستن ؛ چند وقته وقتی سرفه میکنه خون وارد دهانش میشه ؛ یک مقدارم تنگی نفس داره ؛ خیلی نگرانم ؛ وسط حرفش گفت یه مریضی بد دارم ؛ خواهش میکنم اگه از موارد پر خطره بهم بگین باید به چه پزشکی معرفیش کنم

 28. سلام
  پدرم سرطان معده دارند دومرحله آندوسکومی کردن و۶مرحله شیمی درمانی گذراندن درحالیکه رو به رشدو بهبود بود ی هو خونریزی داخلی تحتانی و فوقانی کردند چند روزی دربیمارستان بستری بودن گاهی خونریزی قطع میشد و گاهی هم از نو شروع میشد الانم دکتر ترخیصش کرده میگه ازعهده ماخارجه ببریدیش خونه لطفا جواب بدین ایا واقعا دیگر امیدی نیست؟عمل جراحی و لیزرو اینا نمیتونن نجاتش بدن؟
  حال ظاهریش زیتد بد نیس خودشم کلی امیدواره ۶۰سال سن دارن

  • سلام
   بستگی به این دارد که سرطان در چه مرحله ای بوده و آیا به جای دیگر سرایت کرده؟
   اگر سرایت نکرده باشد درمان آسانتر است

 29. سلام من دیروز یک عدد قرص مولتی ویتامین ویک قرص ویتامین D مصرف کردم وبعد از ۴ ساعت ۲ عدد قرص سیلاکس مصرف کردم برای اینکه معده ام کار کنه ساعت ۱۱ شب احساس تنگی نفس داشتم سعی در بالا اوردن کردم پس از بالا اوردن شکمم شروع به کار کردن کرد ومدفوعم کاملا ابکی و به رنگ قرمز خیلی تیره بود بعد از ان رنگم پرید و به حالت ضعف بر زمین افتادم مجددا صبح هم شکمم به شکل دیشب کار کرد و دوچار ضعف شدم سنم ۴۵ ساله و تا کنون بیماری خاصی نداشتم ایا این حالت خطر ناک است یا اینکه ربطی به این ویروس کرونا ندارد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • از علایم اصلی کرونا نیست اما جهت بررسی عفونت گوارشی ویزیت شوزد

 30. سلام لطفا کمکم کنین خیلی استرس دارم سه روزه از درد زیاد از شیاف استفاده کردم از امروز مدفوعم بلغمی و داخلش خون هست البته خیلی کم تروخدا راهنماییم کنین

  • با سلام
   جای نگرانی نیست میتواند عفونت گوارشی باشد جهت آزمایش به پزشک مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه