خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • 1397-02-18
 • ۱۵۸۸۲۷ بازدید
 • 263
آندوسکوپی

خونریزی گوارشی چیست؟ خونریزی گوارشی چه خطراتی دارد؟ در ادامه به بررسی کامل خونریزی گوارشی و عوارض آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می‌شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع‌ترین خونریزی‌های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند.

دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک‌های تشخیصی و درمان‌های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می‌شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی‌های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود. خونریزی‌هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می‌دهد، به عنوان خونریزی‌های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می‌شوند.

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می‌شود

شایع‌ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش ناشی از مواد خوراکی.

شایع‌ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
سرطان های دستگاه گوارش.
بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
اسهال عفونی.
پولیپ ها.
بواسیر.
شقاق مقعد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

خونریزی گوارشی چگونه درمان می‌شود

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می‌توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد

می‌توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین برد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می‌دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

263 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من یه دختر ۱۶ ساله ام ک یه هفته ای میشه مدفوعم سیاه رنگ شده و تکه تکه اس البته هیچ علائم دیگه ای ندارم خواستم بدونم خطرناکه؟؟؟
  به خاطر کرونا هم میترسم برم دکتر

  • سلام
   بعید است چیز مهمی باشد
   مدفوع در صورتی که سیاه قیری،چسبنده،بد بو باشد مهم می باشد

 2. سلام من یه دختر ۱۶ ساله ام ک یه هفته ای میشه مدفوعم گرد و تکه تکه شده و سیاه رنگ اما نه دل درد دارم ن حالت استفراغ و نه علائم دیگه ای خطرناکه؟؟؟
  به خاطر کرونا هم میترسم برم دکتر لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام هر چند وقت هنگام دفع خون روشنی هم ازم خارج میشود سالها پیش بعد از زایمان بواسیر و هموروئید داشتم که با دارو رفع شد الان علت این خونریزی چیست

 4. سلام من سابقه یبوست داشتم اما نه همیشه .بعد یک بار که یک مدفوع بزرگ را دفع کردم بعد از آن یه مقداری خون رو دیدم و هنگام دفع احساس سوزش دارم .لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام من امروز داخل مدفوعم خون دیدم که خیلی غلیظ بود میخواستم ببینم باید چی کار کنم ???
  باتوجه به اینکه نه الکلی ام و نه اهل دخانیات

 6. سلام و وقت بخیر من‌دختری ۲۱ ساله و کنکوری هستم بخاطر افزایش تمرکز و رفع خواب الودگی چند ماهه قرص کافیین
  مصرف میکنم الان دیگه قرص کافیین زیاد تاثیری روم نداره ولی اگه نخورم بیقرارم درد شدید معده و سوزش معده دارم و احساس تپش قلب قرص پنتو‌پرازول میخورم صبحا ناشتا.چه راهکاری میشنهاد میکنید قطع کافیین خیلی مشکله برام راهکارتون واسه قطع تدریحیش چیه

 7. سلام دکتر محترم .شوهر من چن روز تب و سر درد و ضعف داشت عکس ریه داد سلام بود.دیروز تو مدفوع خون روشن حجم زیاد داشت و تا شب ادامه داشت .رفت دکتر آزمایش مدفوع داد غذای هضم نشده و خون داشت.بهش قرص پنترازول و دیسیکلومین داد و کلونوسکوپی نوشت. آیا خطرناکه؟فوری باید بره؟

 8. سلام.بیست سالمه .حدود دو هفته ست که روزی دوبار نیاز به دفع پیدا میکنم که با باد و اسهال به شکل آب همراهه و بعدش مدفوع قهوه ای رنگ.سه چهار روزه که با مدفوع خون دیدم امروز هم شدت خون زیاد بود(خون غلیظ).
  حدود یک ماه یا بیشتر هم استرس و حالت روحی بدی هم سراغم اومده بود گفتم شاید بخاطر اون باشه.
  درد و سوزش هم ندارم.مشکل چیه؟

 9. سلام خانم من دوماه یک بارخون تومدفوعم میبینم دلیلش چیه

 10. چرا جواب نمیدید اخه؟خدا رو خوش نمیاد والا،مامانم بعد اندوسکوپی مری که مبتلا به کانسر مری هست از طریق ادرار خون دفع کرده اونم زیاد،میشه بپرسم دلیلش چیه؟؟؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی همین یک سوال حدود ۴۵ دقیقه پیش از شما ثبت شده
   تعداد سوالات بسیار زیاد است و بر اساس زمان ارسال پاسخ داده میشود و پاسخ دادن زمانبر است و اتفاقی سوال شما توجهم را جلب کرد
   این امکان برای کاربران فراهم شده که بتوانند مشکلات غیر اورژانسی خود را درمیان بگذراند .برای مشکلات اورژانسی باید مراجعه حضوری به پزشک انجام شود
   وجود خون در ادرار میتواند ناشی از علل مختلفی از جمله عفونت ادراری و سنگ کلیه یا مشکلات خون و کلیوی باشد
   با توجه به اینکه مادرتان کنسر دارند آزمایش و کشت ادرار و خون از نظر cbc ,diff ,bun, cr, Ast ,Alt ,bill T , bill D ,lDH ,pt, ptt بدهند

 11. سلام من ۲۶سالمه و۲ماه هستش که کمرم یعنی پشتم بالاتر خستگی ودرداحساس میکنم وفکر میکنم از معده ام باشه چون یبوست دارم وبه سختی میتونم برم همراه مدفوع خون هم میاد وزن هم کم کردم اشتها به غذا هم ندارم چی میتونه باشه.ممنون از راهنمایی

 12. سلام وقتتون به خیر من ۲۱ سالم از ۴ ۵ سالگی تا الان یبوست شدید داشتم الان حدود ۸ ماه برای کاهش وزن به دکتر تغذیه میرم که همراه رژیم دارو گیاهی میده که خودم در کپسول پر میکنم و از وقتی استفاده میکنم یبوستم رفع شده اما یکی دو ماه اشتهام به شدت کم شده اصلا غذا نمیخورم و چند لقمه غذا میخوذم حس میکنم دارم میترکم و مدفوع من از زمان یبوست سیاه بود الان هم که شکمم شل هست اکثر وقتا سیاه همرا با مخاط یا ژله ای هستش و معدم به شدت حساس شده و ۱ ماه بعضی وقتا که به زور میگن غذا بخور دچار اسهال شدید به حدی کنترلش رو ندارم روزی شاید ۸ بار ایجاد میشه و عاروق های بد بو تا دوروز که معدم خوب شه اما بعدش همچنان اکثرا مدفوع سیاه هستش مشکل جدی دارم؟؟؟؟ چند دکتر رفتم خوب نبودن بعد به دکتر بابائی رفتم برام آندوسکپی و کنولوسکپی نوشت اما به خاطر هزینه زیادش نتونستم برم میخاستم ببینم من مشکل جدی دارم؟؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی اگر مدفوع سیاه قیری،بد بو و چسبنده است باید ازمایش خون مخفی مدفوع بدهید
   علاوه بر ان اندوسکوپی جهت تشخیص زخم معده و دوازده و نمونه برداری جهت بررسی هلیکوباکتر پیلوری باید انجام شود

 13. سلام من چندروز معده درد دارم و۲بار در مدفوع خون دیدم علتش چیست

 14. سلام.من دندونم عفونت کرده بود و ۲۰تا قرص اموکسی مصرف کردم ک بتونم جراحیش کنم. همین قرص ها که از عوراضش اسهال و مشکلات گوارشی هست هیچ کدوم رو نداشتم.اما بعد از یک هفته هنگام خارج شدن مدفوع خون هم بود و ب شدت مقعدم از داخل درد داشت درحین خارج شدن مدفوع البته یبوست هم داشتم اما بعد چندروز خوب شد تا اینکه الان باز اینجوری شدم اما این بار خون خیلی روشن بود هنگام مدفوع و زیادتر بود نسبت ب قبل.شیاف انتی هموروئید استفاده کردم اما هنوز اثر نکرده و به شدت نگران شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید

 15. با سلام وخسته نباشید من شکمم نفخ میکنه ازمایشات هم نشون میده داخل ادرارم خون دیده میشه اندوسکوپی انجام ولی چیزی نشون نداده ضعف بی حالی هم دارم به همراه سرد شدن پاهام و وقطی میخوام راه برم پا درد میگیرم و گز گز میکنه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   کشت ادرار از نظر عفونت ادراری بدهید
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار جهت وجود سنگ کلیه انجام دهید

 16. سلام همسرم معده دردخونریزی ازعقب واسهال واستفراغ داره وهرچی میخوره معده دردشدیده داره دلیل شا میخواستم بدونم ممنون میشم

  • سلام
   عفونت هایی مثل شیگلا می توانند سبب چنین علایمی شوند
   جهت ازمایش مدفوع اقدام شود

 17. سلام من حدودا ۳ روز هست که مدفوع ۲ بار سیاه شد و دفعه بعدی اینجور نبود ؟ این که خونریزی نیست؟

  • سلام
   اگر مدفوع سیاه و قیری و چسبنده و بدبو است باید بررسی شود

 18. باسلام‌و عرض ادب خسته نباشد حدود سه ماه هست که حالم بعد از خوردن غذا بد میشود ومدفوع سیاه مثل قیر رفتم دکتر متخصص معده دارو داده بهتر نشدم وقتی غذا میخورم سر گیجه حالت تهوع و بی حالی دارم و عرق زیاد میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   نیاز به انجام ازمایش خون و بررسی خون مخفی در مدفوع می باشد
   اگر از مدت زمان مصرف دارو سه ماه گذشته و بهبودی حاصل نشده است باید جهت اندوسکوپی به پزشک خود مراجعه کنید

 19. سلام خسته نباشید. سه چهار روز پیش اسهال بودم بعد از دو روز اسهالم به همراه خون زیاد قرمز روشن دیدم که به اورژانس مراجع کردم برای اسهالم دارو نوشت مصرف کردم اسهالم رفع شد ولی به همراه مدفوع همچنان خون ریزی زیاد دارم و مشکل خونریزی رفع نشد وقتی فشار میدم از مقعدم خون میچکه و امروز یکم بی حال و حالت تهوع دارم. همسرم میگه تو زیادی جون دوستی مشکلی نداری به خاطر اسهالت فشار اومده و خونریزی داری چیزیت نیست. به نظر شما باید مراجعه کنم دوباره به پزشک یا نه مشکلی نیست؟

 20. با سلام و خسته نباشید ..من ۳۲ سالمه و سالهاست با معده درگیرم .. دکترها رفتم و سال ۹۲ اندوسکوپی دادم که سالم بودم بعدها بعد از یک ام ار ای مشخص شد که ربطی به معده نداشته و هورمونی بوده حتی خون هم میدیدم در مدفوع که زخم شقاق بود و خوب شد ..بخاطر وزن بالامن ۴ ماهه رژیم هستم و سبزیجات فراوون میخورم سه شب پیش من مقدار زیادی سالاد با روغن زیتون خوردم الان دوروزه دلپیچه دارم و هروقت میرم دستشویی شکمم کار میکنه روزی ۴ ۵ بار امروز وقتی دقت کردم مدفوعم سبز روشن کمی چسبناک بود که با تیکه های لخته خون بود بخاطر وسواس زیاد نتونستم دقت کنم اما چیزی که دیدم عین یه تیکه میوه قرمز بود تا خون با توجه به دردی که دارم و کمی تهوع نگران شدم لطفا کمکم کنید

 21. باسلام، 33 سال سن دارم و مشکل بنده به اصطلاح عام ترش کردن و سوزش در مری و گلو هست، هر روز صبح هم ته حلقم خون میبینم که با مکش ته حلقم اون رو خارج میکنم، با مصرف حبوبات و نوشیدنی های گازدار شتدید میشه، لطفا راهنماییم کنید، بدلیل اشتغال در پروژه استفاده از برخی رژیم های غذایی واسم امکان پذیر نیست.

  • سلام من هم همین علائم رو دارم
   علتش چیه؟
   خونریزی از کجاس و اگر طولانی مدت درمان نشه ممکنه چه اتفاقی بیوفته؟

   • سلام
    دوست گرامی شرح حال شما کامل نیست
    از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 22. سلام خدمت دکتر عزیز..چند سالی میشه گلوم خلط چسب ناک داره باعث گرفتی صدام در روز میشه یک هفته پیش هم اول صبح همراه با خون بود…سیگار ۱۴سال میشه میکشم دکتر زیاد رفتم خوب نشدم ممنون میشم راهنماییم کنید

 23. سلام و درود . حدود سه ماه پیش به علت مشاهده خون در مدفوع دکتر رفتم . برام آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت انجام دادم ولی وقتی جوابو گرفتم خودم ترجمه کردم که فقط نوشته بود یه زخم داخل روده وجود داره و هیچ عامل بدخیمی مشاهده نشد . دیگه نرفتم پیش دکتر ولی چند وقته دوباره همون علایم برگشته . البته خود دکترم به پدرم گفته بود فقط یه زخم کوچیکه جای نگرانی نیست . آیا ممکنه این زخم چند وقت دیگه سرطانی بشه یا نه ؟

  • سلام
   دوست عزیز پاسخ کولونوسکوپی شما باید توسط فوق تخصص گوارش بررسی شود و اگر زخم وجود دارد درمان مناسب صورت گیرد زیرا عدم درمان میتواند منجر به خونریزی شدید شود

 24. سلام خسته نباشید ۲،۳ ماهیه هر از گاهی بعد از مدفوع آخرش یکم خون روشن میبینم همراهش نیس بعدشه بعد دفع میسوزه مقعدم یه دیقه مدفوعمم قهوه ای هست هر ازگاهی سیاه و تیره ام میشه قبلا یبوست خیلی میشدم تازگیا نمیشم هر از گاهی اسهال میشم که رودم قروپ قروپ میکنه رفلاکس دارم ترشم میکنم نفخم دارم درد شکم و معده هم ندارم. چه پزشکی مراجعه کنم؟

 25. سلام من کلونوسکوپی انجام دادم و زخم روده داشتم یساعت بعد استفراغ خونی و دل درد شدید داشتم ک دکتر گف عادیه و بخاطر نمونه برداری هست و فرداش ک امروز میسه حالت تهوع و سوزش دل دارم اما خودم هنوز نگرانم

  • سلام
   بهتر است به پزشک خود اعتماد کنید
   در صورت عدم بهبود علایم تا سه روز مجددا به ایشان مراجعه کنید

 26. از مدفوع خونریزی دیده شده و زیاد نیس
  مقعد هم هیچ دردی نداره مدفوع هم هیچ دردی ندارم

  • درود
   من شش ماه پیش چند روز تو مدفوعم خون مشاهده شد بعدخود به خود قطع شدتااااااااا یه هفته پیش گهگاهی بعد مدفوعم کمی خون مشاهده میشه

   • سلام شما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شىيذ
    يا بخاطر هموروئيد هست يا كوليت و ساير علل
    به هر حال بايد معاينه شويد

 27. سلام خانم۳۲ ساله هستم.به مدت دوسال مصرف ترامادول داشتم.الان هشت روزه ترک کردم.گاها قرص استامیتنوفن کدئین واسه تسکین دردم میخورم.امروز معده درد شدید گرفتم بعد بالا آوردم.هیچی تو معدم نبود فقط خون رقیق بالا آوردم.قبلا هم زمانی که ترامادول میخوردم یکی دوبار حس کردم که بزاق دهنم خونیه.خیلی نگرانم ممکنه زخم معده باشه؟؟خواهشا کمکم کنید.

 28. سلام من ۴۹ سال دارم کپسول لانزو ۳۰ هر دو روز یک بار برای سوزش معده مصرف می کنم قلبم بالن زدم پلاویکس و آسپرین و متورال ۵۰ مصرف می کنم الان دور وز پیش تب و لرز شدید داشتم به دکتر مراجعه کردم با امپول خشک کننده و مسکن خوب شد و دو روزی هست بیرون روی نداشتم تا امروز که خون در مدفوع مشاهده کردم می خواستم ببینم طبیعی هست یا مشکل خاصی می باشد

 29. سلام وقت بخیر
  من 36 سالمه 2روز پیش اندوسکوپی (بدون نمونه برداری ) انجام دادم و الان مدفوع خیلی تیره شده مطمئن نیستم خون باشه یا خیر آیا این طبیعیه یا مشکلی وجود داره؟

  • سلام
   دوست عزیز اگر مدفوع قیری رنگ و چسبنده است میتواند نشانه خونریزی باسد

 30. با سلام من 28 سالمه و مجرد مدت یک هفته است برای سوختگی پوستم زینک سلفات و ویتامین سی میخورم در طول روز هیچ مشکلی نداشتم دیروز این دارو ها رو ناشتا خوردم یک ساعت بعد معده درد شدید ظوری که نمیتونستم سره پا وایسم انگار معدم منقبض وه خشک میشه 10 دقیقه اینجور درد میکنه بعد ول میکنه دوباره نیم ساعت بعد شوروع میشه درد خیلی شدیده قرص فاموتیدین مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشت مدفوعم شل و قرمز بد بو شده به نظرتون علایم خون ریزیه؟

  • سلام وقت بخیر
   خونریزی فوقانی معده،هیچ درمانه قطعی نداره؟من خونریزی معده دارم و اعتیاد ب مصرف الکل داشتم،اماالان دیگ ترک کردم.

   • سلام
    بستگی بعلت خون ریزی دارد ممکن است زخم باشد یا واریس مری و….
    در همه موارد میتوان درمان با دارو یا آندوسکوپی و…انجام داد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر