خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • 1397-02-18
 • ۱۵۰۴۳۱ بازدید
 • 221
آندوسکوپی

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد. میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک های تشخیصی و درمان های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود. خونریزی هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می دهد، به عنوان خونریزی های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می شوند.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع ترین خونریزی های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند. دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

 

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می شود؟

شایع ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا  زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا  تحتانی طبقه بندی می شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش  ناشی از مواد خوراکی.

شایع ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

 • بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
 • سرطان های دستگاه گوارش.
 • بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
 • اسهال عفونی.
 • پولیپ ها.
 • بواسیر.
 • شقاق مقعد.

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی را تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

 درمان خونریزی گوارشی

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

 

خونریزی گوارشی چگونه درمان می شود؟

 

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد؟

می توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین ببرد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می کند.

برگرفته از:

دلایل خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

221 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام امروز مدفوع من سیاه سیاه بود مثل قیر میشود راهنمایی کنید ؟ چند روزی حالت تهوع وسرگیجه و بی حالی داشتم ، جسارتاً اسهال داشتم که مشکلی نداشت اما حالا رنگش سیاه بود چه باید بکنم

  • سلام
   اگر مدفوع شل ،چسبیده،بد بود سیاه قبری بوده است جهت آزمایش مدفوع و خون مخفی در مدفوع اقدام کنید

 2. سلام امروز در مدفوع خون مشاهده کردم تقریبا قرمز نزدیک دونیم ساعت بعد احساس سوزش کردم و خون نزدیک 10 قطره از مقعد خارج شود میشه راهنمایی کنید نیازی به مرا جع به پزشک هست

  • سلام بله حتما
   احتمالا هموروئيد هستش اما در هر حال بايد معاينه شبد

 3. سلام من امروز در مدفوع خودم خون مشاهده کردم تقریبا قرمز نزدیک دونیم ساعت بعد احساس سوزش کردم و خون نزدیک 10 قطره از مقعد خارج شود میشه راهنمایی کنید نیازی به مرا جع به پزشک هست

  • سلام
   درصورتی که در حد ۱۰ قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر یبوست دارید توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است.در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 4. سلام دخترم دوسال و نیم هستن از دیشب استفراغ داشت دکتر که بردم گفتن معده خونریزی داشته عفونت مشاهده نشده خداروشکر هموگلوبینش اول افت کرده بود ولی الان بالا اومده میخوان آندوسکوپی کنن ممنون میشم سریعتر راهنمایی کنید

  • سلام الان مهم اينه كه علائم حياتيش يعني فشار خون و نبضش نرمال باشه بعد از اندوسكوپي منشا خونريزي مسخص ميشهبايد سونوگرافي كيد هم انجام بديد براش.

 5. باعرض سلام ،بنده مدتی هس رفلاکس معده دارم و گاها بعد از غذا خوردن احساس پری در بالای شکم میکنم ولی درد یا تهوع و اینا ندارم ،امروز پس از اجابت مزاج متوجه چند قطره خون قرمز روشن شفاف رقیق شدم ،کمی هم حالت بیرون زدگی مشخصه ،بواسیره ؟اولین بار هم هست

  • سلام باهراين هموروئيد هست
   اما بهتره بدليل اينكه هم مشمب معده داريد هم روده به متخصص گوارش براي ارزيابي بيشتر مراجعه كنيد
   ضمن اينكه تغذيتونم اصلاح كنيد فيبر و مايعات بيشتري مصرف كنيد

 6. با سلام من دو روز که در مدفوع خون میبینم خونی سیاه رنگ و بعد از دفع به صورت ۱۰قطره مداوم هست میشه راهنمایی کنید؟؟

 7. سلام من خونریزی روده دارم میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   در مورد علایم خود به طور کامل توضیح دهید
   یا از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 8. سلام امروز سر معدم سوزش و درد داشت یکم هم گیجی دارم. مدفوع م هم خونی شده. ممنونم که جواب میدیپ

  • سلام
   تهوع ،استفراغ درد شکم دارید؟؟
   یبوست یا اسهال دارید؟؟
   سابقه قبلی خون در مدفوع دارید؟؟
   سابقه بواسیر دارید؟؟
   خون موجود در مدفوع روشن بود یا تیره؟؟

 9. سلام خسته نباشید.من حدودا دوماهه گاه به گاه تهوع میگیرم رفتم ازمایش مدفوع و هلیکوباکتر نشون داد دارو مصرف کردم ولی تهوع ها همچنان هست.میخواستم بپرسم میتونه از روده هام باشه؟؟گاهی اوقات مخاط چسبنده خارج میشه از مقعد.اندوسکوپیم انجام دادم معده سالم بود.بعد از اندوسکوپی دوبار خون مشاهده کردم تو مدفوع و سری سوم چیزی نبود.مدفوعمم قیری نیس.اما مخلوطی از رنگ خیلی تیره و روشنه.گاهیم صبح ها زیردلم درد میگیره پخش میشه.بنظرتون چی میتونه باشه؟میترسم سرطان روده باشه از بی اشتهاییم و تهوعا😭

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید
   بررسی از نظر همورویید و در صورت لزوم کلونوسکوپی طبق صلاح دید پزشک جراح پیشنهاد می شود

 10. سلام خسته نباشید
  من مدفوع خون سیاه دارم و آبکی دارم
  این مشکل خیلی خطر ناکه یا به مرور زمان درمان میشه
  و باید چه دارو هایی یا چه کار هایی بکنم

  • سلام
   دوست گرامی علت خونریزی از مقعد باید مشخص شود
   لطفا به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

  • باعرض سلام ،بنده مدتی هس رفلاکس معده دارم و گاها بعد از غذا خوردن احساس پری در بالای شکم میکنم ولی درد یا تهوع و اینا ندارم ،امروز پس از اجابت مزاج متوجه چند قطره خون قرمز روشن شفاف رقیق شدم ،کمی هم حالت بیرون زدگی مشخصه ،بواسیره ؟اولین بار هم هست

   • سلام
    درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
    اگر یبوست و درد و سوزش هنگام دفع دارین میتونه بواسیر باشه
    توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
    در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
    اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 11. سلام وقتتون بخیر
  دو هفته هست که فشار خون پایین و سرگیجه دارم
  و هر روز صبح با معده درد حالت تهوع شدید که در اکثر مواقع با استفراغ تموم میشه
  امروز صبح هم به همین مبال بود ولی با این تفاوت که درون استفراغ خون بالا آوردم
  لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست گرامی به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه فرمایید
   نیاز به انجام اندوسکوپی و بررسی از نظر زخم معده ،اثنی عشر و … می باشد

 12. سلام.
  من چند سال پیش ورم اثنی‌عشر داشتم. الان دو روزی هست که خیلی کم حالت تهوع و دلپیچه زیاد دارم. مدفوعمم سیاه شده و همراه خون میاد (بعد از مدفوعی که خشک نیست). قرص زیفمین رو هم تازه شروع کردم به خوردن.
  ممنون میشم بابت این مشکل راهنماییم کنید.

  • سلام
   کپسول زیفمین به دلیل وجود آهن می تواند سبب تیره و سیاه شدن رنگ مدفوع شود
   ولی اگر داخل مدفوع خون می بینید نیاز است به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 13. سلام وقت بخیر
  من معدم چن وقت درمیون دردهای کوتاهی داره
  و الان اسهالی شدم که تیره رنگه و کمی معدم ورم کرده
  حدود ۲یا ۳ ماه پیش این طوری شدم و دکتر گفت که معدم عفونی شده الان ممکنه که مشکلم خطرناک باشه؟؟!

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 14. سلام من اندوسکپی دادم زخم معده ودوازده دارم دارو بهم داد پنتوپرازول چهل و فاموتدین یه مدت خوب بودم الان دوسه ماهه حالم خیلی خراب شده هرچی میخورم شکمم باد میکنه اروغ زیاد میزنم جدیدا سرگیجه هم دارم بادرد پهلو وپشت وخیلی هم غذا میخورم ولی وعده هام فاصله داره حتی یک لیوان اب میخورم باد میکنه و جلو چشام تاریک میشه تازمانی هم معده م باد نکنه واروغ نزنم هیچ جای بدنم درد نداره وسرگیجه هم ندارم ممنون راهنماییم کنین

 15. سلام خسته نباشین من چن سالی هس مشکل معده دارم دیشب هم مست بودم هم چت قرصای اعصابم قبلش مصرف کرده بودم خیلی معدم میسوزه و قفسه سینم تیر میکشه مدفوعمم خیلیی تیرست چ کمکی میتونین بکنین؟

  • سلام احتمالا خونريزي معده داشتيد
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعتيكي بخوريد
   ضمنا بايد توسط متخصص گوارش هم اندوسكوپي شويد

 16. سلام خسته نباشید تقریبا دوهفته میشه ک سوز شدید ک نه فقط یکم احساس توخالی بودن معده ی درد کوچیکی داره معدم زیاد اروق میزنم یعنی تقریبا بعد غذا تا پنج شش ساعت اروق میزنم نفغ هم دارم رنگ مدفوع قهوه ای تقریبا تیره هست به یکمی هم خون ….در قسمت پایین قفسه سینه گرفتگی دارم ولی درد ندارم اصن سوزش داره معدم و اب ترشی میاد تودهنم علت چی میتونه باشه؟ خیلی نگرانم

 17. باسلام من مدفوم جداخون جدامیادهروقت سیگارنمیکشم مدفوم خونی نیست

  • سلام بدليل يبوست است شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 18. سلام
  من ۳ بار است که با عرض معذرت در مدفوع خود خون مشاهده کردم
  علت آن چیست؟

  • سلام اگه همراه با مدفوع خشك بوده بدليل يبوست هست و هموروئيد
   اگه بدون مدفوع خسك و بدون سابقه يبوست بوده بدليل التهاب روده هست كه نيازمند انحام كلونوسكوپي ميباشد

 19. سلام مادرم مدت 3 ماه است بخاطر لخته در پا ، قرص ربوروکسابان مصرف میکنه ، چند روزی هست میگه احساس میکنم مدفوعم سیاه است ، امروز متوجه شده خون کاملا شفاف در مدفوعش وجود دارد ، علت این خون چی میتونه باشه

  • سلام بايد بصورت اورژانسي ويزيت شوند قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت بخورند
   خونريزي معده كردند و نيازمند بررسي فوري هستش در مورد ادامه يا قطع ريواروكسابانشون بايد با متخصص گوارش مشورت كنيد

 20. باسلام وخسته نباشید
  در خونریزی فوقانی، بعد اندسکوپی چه غذا هایی باید مصرف کنیم ؟
  متشکرم

  • سللم اگه خونريزي قطع نشده كه بايد سرم تراپي شويد
   اما اگه خونريزي قطع شده
   غذاي كم چرب و كم نمك و كم حجم

 21. سلام وقتتون بخیر
  من بدون هیچ پس زمینه ای بیماری یه چند روزیه سوزش شدید معده داشتم بخصوص هنگام خوردن کوچکترین چیز شیرین و جوری که به خاطر کرونا نشد برم دکتر و به پیشنهاد بقیه قرص فاموتیدین 20 رو بعد احساس سوزش شدید مصرف کردم ولی امروز شدیدا بدون هیچ درد شکم یا معده با عرض پوزش ،مدفوع پر از خون داشتم و حتی جوری که هر بار رفتن دستشویی حتی برا ادار فقط تخلیه لخته خون تیره از مقعد دارم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست گرامی باید حتما به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه فرمایید
   نیاز به انجام اندوسکوپی و کلونوسکوپی برای تشخیص منشا خونریزی می باشد

  • سلام وقت بخیر
   حدود دو ماه است دل پیچه دارم، مخصوصا زمان اجابت مزاج، در دو سمت راست و چپ و اطراف ناف و زیر شکم، الان نیز چند روزی خون در مدفوع می بینم ، لطفا راهنمایی کنید

 22. سلام همسر بنده مدفوع به رنگ سیاه به صورت اسهال دارن البته با عرض پوزش معده درد هم داره و حالت تهوع داره اما غذا میخوره حالت تهوع باعث کمبود اشتهاش نمیشه.
  دکتر بردم میگن خونریزی گوارشی هست سونوگرافی انجام دادیم هیچ مشکلی نداره

 23. سلام
  من سال گذشته دچار کبد چرب شدم که به توصیه یکی از آشنایان شروع به مصرف سرکه سیب کردم بعد از چند ماه زیاد ترش میکردم به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم دچار رفلاکس شدم و برای بنده دیمیترون و فاموتیدین 40 تجویز کرد حدود 3 ماه بعد دوباره به دکتر متخصص مراجعه کردم و قرص رزاپرازول و فاموتیدین 20 تجویز کرد ولی تا الان که حدودا 1 ماه گذشته بهتر نشدم امروز (با عرض معذرت ) با رفلاکس شدیدی مواجه شدم که خونی بود آیا به نظر شما دوباره به متخصص مراجعه کنم؟؟؟
  الان با مصرف 1 عدد فاموتیدین 40 میگذرونم ولی بعضا دچار سوزش معده میشم که خیلی نگرانم کرده
  اگر کسی تجربه یا تخصصی در این زمینه داره خیلی ممنون میشم راهنماییم کنه .. .

  9358843201

 24. با سلام … ببخشبد من بعد از مصرف قرص آزیترومایسین مدفوع سیاه رنگ شده ولی هیچ گونه درد یا چسبدنگی و بوی بد مدفوع ندارم … فقط بعد از خوردن قرص حدود نیم ساعت معدم درد گرفت ممکنه علتش استفاده از این قرص باشه .. خواهش میکنم جواب بدین

  • سلام
   دارو قطع شود
   اگر ادامه دار شد آزمایش مدفوع بدهید

 25. سلام، پدرم چند روز پیش به خاطر زخم اثنی عشر و استفراغ خونی بستری شد، خون ریزیش اونقدر شدید شده بود که پلاکت خونش به ۵ رسیده بود، دکتر با آندوسکپی که انجام داد اون زخمی که باعث خون ریزی بود رو‌ با لیزر بست، ضمنا روزی که در بیمارستان بستری شد هم اسحال خونی داشت، الان بعد از چند بار مدفوع ‌کردن هموز هم تیکه های خون خشک در مدفوعشون دیده میشه، میخواستم بدونم که اون تیکه های خونی که توی مدفوعش هست به خاطر اسحال خونی هست؟ یعنی روده هاش کم کم داره تمیز میشه؟

 26. سلام من چند ساله درگیر یبوست و بواسیرم قبلنا درد نداشت اما الان خیلی بدتر شده اشتهامو از دست دادم و هر دفعه خون زیادی همراه مدفوعم میبینم با توجه ب وضعیت ‌کرونا میترسم برای عمل اقدام کنم چیکار کنم؟

  • سلام
   پماد لیدوکایین و شیاف آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت تا یک هفته مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است.قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 27. سلام وقت بخير
  من بر اثر استفاده از قرص ازيترو مايسين دچار رفلاكس معده شده ام و تار هاي صوتي هم گرفته و در ناحيه قفسه سينه به سمت چپ هم گاهي اوقات درد و سوزش احساس ميكنم رنگ مدفوع هم سبز تيره هستش
  الان امپرازول و فاموتيدين استفاده ميكنم
  كمي بهتر شدم
  ولي باز احساس ناراحتي دارم
  ضمنا دليل قرمز شدن سفيدي چشمم هم نميدانم به اين بيماري ربط داره يا نه

  • سلام
   چند وقته دارو مصرف میکنید؟
   داروها باید ۳ هفته مصرف شود
   همچنین قرص سیتریزین و مونته لوکاست روزی یک عدد مصرف شود

 28. سلام وقت بخیر, بنده سابقه مشکلات گوارش نداشتم, چن وقت پیش مسموم شدم و دکترقرص فاموتیدین 40تجویزکرد, بلافاصله بعدمصرف مدفوع سیاه مشاهده شد, به پزشک مراجعه کردم گفتن بخشی از گوارشتون خونریزی کرده وآموکسی وپنتوپرازول وکلیدنیوم سی دادن اصلا تاثیری نداشته الان دهنم بوی خون میده, هیچ معده درد ندارم اما طعم دهنم اذیتم میکنه, ممنون میشم ازتون راهنمایی کنید, بی نهایت سپاسگزارم

  • سلام
   دوست عزیز
   شما باید آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام بدین تا محل زخم و خونریزی مشخص شود.به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 29. سلام و خسته نباشیذدید…حدود یکسال هست یبوست دارم گاهی اوقات همراه معده درد و درد در ناحیه پایین قفسه سینه چپ …دوهفته هست بیوستم شدید شده مدفوع ریز ریز و سیاه رنگ اونهم ب مقدار کم همراه با کمی درد معده داره مشکل چی هست

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر خوب نشدین جهت انجام آزمایش باید به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 30. سلام من 15 ساله هستم و حدود 15 قطره خون از مدفوع خارج میشود ایا به دکتر مراجعه کنم

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر یبوست دارید توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید(به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید)

  • پدرم هفت ماه پیش خونریزی معده کرد بااندوسکوپی درمان کردندولی هنوز معده درد شدید دارد علت چیست ایاهنوز معده زخم دارد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه