خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی

 • 1397-02-18
 • ۱۵۳۹۶۱ بازدید
 • 258
آندوسکوپی

زمانی که خونریزی در هر بخش از دستگاه گوارش اتفاق می افتد، به آن خونریزی گوارشی گفته می شود. خونریزی گوارشی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از بیماری است. خونریزی گوارشی یک مشکل بالینی مشترک است که اغلب نیاز به بستری دارد. میزان مرگ و میر کلی برای خونریزی شدید دستگاه گوارش حدود 8 درصد است، اما این عدد با ورود تکنیک های تشخیصی و درمان های پزشکی جدیدتر کاهش یافته است. بسیاری از موارد خونریزی به خودی خود حل می شوند، اما لازم است که محل خونریزی مشخص شود. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود. خونریزی هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ می دهد، به عنوان خونریزی های فوقانی دستگاه گوارش شناخته می شوند.

خونریزی گوارشی چیست؟

هر فردی در طول زندگی خود احتمال دارد، دچار خونریزی دستگاه گوارشی شود. خونریزی از مجاری گوارشی یکی از شایعترین اختلالات دستگاه گوارش است. استفراغ خونی، وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از شایع ترین خونریزی های  دستگاه گوارش هستند.

تشخیص دقیق علت خونریزی ممکن است از عود آن جلوگیری کند. همچنین، تشخیص دقیق می تواند بیمار را به درستی تحت درمان قرار دهد که باعث ایجاد خونریزی می شود. خونریزی در دستگاه گوارش نشانه ای از یک مشکل به جای یک بیماری است.علت خونریزی ممکن است جدی نباشد، اما برای پزشک شما مهم است که منبع این علامت را پیدا کند. دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از هر یک از اعضای دستگاه گوارش باشد، مانند زخم بر روی پوشش معده یا از یک مشکل وسیع مانند التهاب روده بزرگ یا التهاب مری باشد. خونریزی های گوارشی به دو دسته با منشاء فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

 

چه عواملی باعث خونریزی گوارشی می شود؟

شایع ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا  زخم در دوازدهه است. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه مکان آنها در دستگاه گوارش، به فوقانی یا  تحتانی طبقه بندی می شوند.

علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

 • زخم معده.
 • گاستریت (خونریزی در معده).
 • التهاب مری.
 • سرطان.
 • التهاب پوشش دستگاه گوارش  ناشی از مواد خوراکی.

شایع ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

 • بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
 • سرطان های دستگاه گوارش.
 • بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
 • اسهال عفونی.
 • پولیپ ها.
 • بواسیر.
 • شقاق مقعد.

علائم خونریزی اغلب با حضور خون در استفراغ یا مدفوع و یا سیاه شدن مدفوع ظاهر می شود. مقدار خونریزی که تجربه می کنید می تواند از مقدار بسیار کم خون تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد. در بعضی موارد ممکن است خونریزی زیاد وجود داشته باشد.

علائم خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی به شدت و منبع خونریزی بستگی دارد. خونریزی خفیف و مزمن گوارشی ممکن است خونریزی فعال را نشان ندهد. بسیاری از بیماران هرگز خونریزی را متوجه نمی شوند، اما در مقادیر اندکی در مدفوع دیده می شود، به طوری که قابل توجه نیست. خون در مدفوع اغلب می تواند با تست hemoccult (تست خون در مدفوع ) تشخیص داده شود.

در موارد شدیدتر از خونریزی مزمن یا حاد، علائم ممکن است مشابه علائم کم خونی، مانند ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، تنگی نفس باشد.در موارد شدیدتر ممکن است با استفراغ خونی یا اسهال خونی  نیز مشاهده شود. خون در مدفوع ممکن است به رنگ قرمز روشن یا سیاه وقیر مانند باشد. به نظر می رسد بسته به محل منبع خونریزی، رنگ مدفوع تغییر می کند. 

مدفوع سیاه و قیر مانند اغلب منبع خونریزی فوقانی گوارشی را نشان می دهد، گرچه ممکن است از روده کوچک یا راست روده باشد. سایر علل مدفوع سیاه ممکن است مصرف آهن یا مصرف بیسموت (پپتو بیسمول) باشد. هماتوشیا یا خون قرمز روشن میتواند با مدفوع یا بعد از حرکت روده مخلوط شود و معمولا یک منبع خونریزی نزدیک به باز شدن رکتوم را نشان می دهد. این اغلب به دلیل هموروئیدها( بواسیر) است؛ با این حال، هرگز نباید خونریزی مقعدی را به علت هموروئید دانست. شرایطی مانند سرطان رکتوم، پولیپ، زخم، پروتکت یا عفونت نیز می تواند این نوع خون قرمز روشن را ایجاد کند.

چگونه خونریزی گوارشی را تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت اصلی خونریزی گوارشی معمولا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما مطلع می شود. پزشک شما همچنین می تواند یک نمونه مدفوعی را برای بررسی وجود خون و سایر آزمایشات برای بررسی علائم کم خونی درخواست کند. برخی از آزمایشات معمول عبارتند از:

آندوسکوپی

روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک که در بالای یک لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر قرار دارد، پزشک آنرا در گلو قرار می دهد. سپس  از طریق دهان به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می شود. دوربین اجازه می دهد تا پزشک شما در داخل دستگاه گوارش خود را ببینید و به طور بالقوه منبع خونریزی را پیدا کند.

 درمان خونریزی گوارشی

انتوسکوپی

از آنجایی که آندوسکوپی به دستگاه گوارش فوقانی محدود می شود، پزشک شما ممکن است Enteroscopy را انجام دهد. اگر علت خونریزی شما در طی آندوسکوپی یافت نشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. انتوسکوپی شبیه آندوسکوپی است، معمولا یک بالون متصل به لوله به عقب دوربین دارد. وقتی که باد می شود، این بالون به پزشک اجازه می دهد تا روده را باز کند و داخل شود.

کولونوسکوپی

برای تعیین علت خونریزی تحتانی گوارشی، ممکن است دکتر شما کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به راست روده وارد می کند. یک دوربین به لوله متصل می شود تا پزشک بتواند تمام طول روده خود را مشاهده کند. هوا از طریق لوله حرکت می کند تا دید بهتری فراهم کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش بیوپسی را انجام دهد. شما همچنین می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی خود را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق خواهد شد. ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند ببینید که در آن خونریزی می کنید.

 

خونریزی گوارشی چگونه درمان می شود؟

 

اکثر موارد خونریزی را می توان درمان کرد. برنامه  درمان شما، بستگی به عامل  خونریزی دارد. شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، ممکن است پزشک بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل کند. یک پزشک همچنین می تواند از گرما  لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از طریق آندوسکوپ انجام می دهد استفاده کند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.

اگر خونریزی گوارشی بسیار فعال یا شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.  اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم تمام تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، ممکن است جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل متعددی از جمله:

 • علت و محل خونریزی.
 • میزان خونریزی هنگامی که فرد به پزشک مراجعه می کند.
 • مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
 • یک رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف کنید.
 • مراجعه به پزشک به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.

آیا می توان از خونریزی گوارشی (GI) جلوگیری کرد؟

می توان برخی از علل خونریزی گوارشی را از بین ببرد. اجتناب از غذا و عوامل مانند الکل و سیگار کشیدن که ترشحات معده را افزایش می دهند.خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای افزایش حجم مدفوع که به جلوگیری از دیورتیکولوز و هموروئید کمک می کند.

برگرفته از:

دلایل خونریزی گوارشی چیست؟

علائم خونریزی گوارشی

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خونریزی گوارشی، هشداری جدی برای سلامتی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

258 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام با خوردن دارو طی پنج روز معده درد شدید گرفتم دکتر گفت التهاب معده است الان پایین کمرم درد میکنه در ضمن مد فوع من رنگ تیره دارد

  • سلام
   اگر مدفوع تیره و قیری رنگ و بدبو است باید آندوسکوپی جهت بررسی خونریزی گوارشی انجام شود

 2. سلام دیشب شوهر من استفراع خونی کرد و مدفوعش چند تیکه خون لخته شده سیاه رنگ چسبناک بیرون روی داشت از دیروز سه بار به این شکل بود ام استفراق فقط یه بار بود مشکلش یعنی جدیه پزشک مراجعه کنیم یا با دارو حل میشه اگه با دارو حل میشه میشه راههنمایی کنین چه دارویی باید مصرف کنه

 3. سلام خسته نباشیدچندهفته ای است که خون ریزی ازمقعددارم که بعدازفشاربع وجودمیاید اوهوم روشن قرمزرنگ است چه بایدکنم وخیلی سخت میتوانم بعدازدویاسه روازدست شویی کنم

  • سلام ميتونه بدليل هموروئيدتون باشه اما لازمه كه كلونوسكوپي انجام بديد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هم هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   روزي دو ليتر آب مصرف كنيد
   مايعات و فيبر و ميوه زياد بخوريد

 4. سلام خانمی ۳۷ساله هستم ۴ساله بیماری کولیت زخم روده دارم دارویی مصرف نمیکنم مشکلی ندارم فقط همش ضعف دارم اشتهام خوبه دلیلش چیه ؟ ممنون

 5. سلام.بیمار ۷۰ ساله دچار خونریزی معده هست.آزمایش خون هموگلوبین ۵ رو نشون میده الان بستری هست.آیا با دارو درمان میشه یا احتیاج به عمل جراحی هست

  • سلام اول بايد شرايط بالينيش به ثبات برسه، اگه خونريزيش ادامه داشته باشه بله بايد جراحي شه

 6. سلام نامزد من چند سال بود مشکل معده داشت،دارو مصرف میکردیه مدتی بود بهتر شده بود تا اینکه یه هفته پیش تو مدفوعش خون وجود داشت،و خونریزی داشت،اندوسکوپی انجام داده گفتن زخم معده داره،الانم از نعدش تیکه برداری کردن…میشه لطفا بگید مشکلش ممکنه جدی باشه؟

  • سلام اصولاً در افراد جوان جای نگرانی نیست
   تشخیص دقیق با جواب پاتولوژی مشخص میشود

 7. سلام منظور از مدفوع سیاه چسبنده چیست و بوی بد تا چه حد.شرمنده مدفوع بطور کلی بد بو هست

  • سلام مدفوع قيري شل كه چسبناك باشه
   نشون دهنده خونريزي معده هست

 8. سلام خسته نباشید،پردم به دلیل درد در نواحی شکمی و سینه و سیاه شدن رنگ مدفوع به پزشک مراجعه کرد و ایشون براش آزمایس کولونوسکوپی نوشت و در نتیجه آزمایش معلوم شد که آهن بدنش کمه و خون مخفی در مدفوع دیده شده.بعد بهش گفتن باید بری پیش دکتر فوق تخصص گوارش.میشه بگین آیا وضعیت جدیه و ممکن بیماری بدی داشته باشه؟ممنون از پاسختون🙏

  • سلام در رودشون يك قسمتي يا زخم داره يا بدليل ديورتيكول دچار التهاب شده و خونريزي ميكنه
   بايد مشخص شه كه دقيقا علت خونريزي چيه
   هم كلونوسكوپي بايد بدن هم نمونه برداري كنن از رودشون

 9. سلام، بنده مدتی ا ست که از سوزش معده رنج می برم . نتیجه کنترلی که دو سال پیش داشتم وجود هلی کو باکتری در روده هام بود و باز بودن دهانه معده که باعث ورود اسید به مری موقع دراز کشیدم و یا خواب بود. مدتی پایه های عقبی تخت خوابم را ده سانتیمتر بلند تر کردم و بخاطر هلی کو باکتریها آنتیک بیوتیک استفاده کردم و از خوردن کافه ،چای ،الکل و چیزهای کوفئین دار اجتناب کردم. مدت چند هفته ایست که دوباره سوزش معده و یا روده دارم که سه روزه با خونریزی موقع دفع مدفوع مواجه میشم . دکتر م تو مرخصی هستش.به نظر شما می تونه از اسید بیش از حد معده باشه؟ چه توصیه ای برای رژیم غذای دارید؟ البته مدتیه که از خوردن گوشت و مرکبات و چیزهای سوخاری اجتناب می کنم . ممنون میشم از راهنمایتون.

  • سلام
   دوست گرامی این که خونریزی در مدفوع شما به صورت خون روشن است یا تیره همراه با درد و سوزش میباشد یا خیر همراه با مدفوع است یا جدا از مدفوع مهم می باشد
   معمولاً خونریزی هایی که مربوط به دستگاه گوارش فوقانی مثل خونریزی از معده باشد اگر بخواهد خود را در مدفوع نشان دهد به صورت خونریزی روشن و حجیم خواهد بود که معمولاً باعث افت فشار نیز می‌شود به خاطر همین بهتر است که ابتدا شما توسط متخصص جراحی عمومی معاینه شوید و ازنظر هموروئید و بیماری های دیگر بررسی گردید
   در ضمن دوست گرامی شما باید پایه‌های تخت خود را در طرف سر بالاتر ببرید تااز برگشت اسید معده جلوگیری کنید

 10. سلام مادرم 81 ساله هست و مدت طولانی است قرص دیلتیازم و نیتروگلیسیرین سوستاک و آتروواستاتین 10 و کلیدینبوم سی و چند روز یکبار آسپرین آس آ 80 مصرف می‌کند. حدود هشت ماه هست خونریزی معده دارد ابتدا قرمز بوده و طی چند ماه اخیر بصورت اسهال خونی همراه روده درد دارد. بعلت کرونا بیمارستان نبردیم لطفا راهنمایی کنید. با تشکر.

  • سلام
   دوست عزیز سن مادر شما بالاست
   باید حتماً به بیمارستان مراجعه نمایید توسط فوق تخصص گوارش بررسی شوند و تحت آندوسکوپی و کلونوسکوپی قرار بگیرند

 11. سلام من ۱۸ سالمه تو وعده های غذایی کم اشتها شدم وتا یه لقمه میخورم استخدام کور میشه وقتی که چای میخورم یه حس بی حالی بهم دست میده تو مدفوعم تیکه های سیاه دیده میشه ممنونم اگه کمکم کنید

  • سلام
   توضیحات شما کافی نیست لطفاً از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت راهنمایی بهتر استفاده نمایید

 12. سلام من از صبح حالت تهوع داشتم و بالا آوردم و بعد چیزی نتونستم بخورم فک کنم ابتدا مری یا حلقم و ابتدای معده ام و بالای جناغ درد می کرد انگار آنجا اسید ریخته بود و می‌سوخت الان حالم بهتره و یه خورده معده ام درد میکنه ولی وقتی رفتم دستشویی خون اسهال کردم و طوری بود که میشد کنترلش کرد یعنی قبل از دستشویی رفتن اصلا متوجه نشده بودم که خون در لوله گوارشی ام جمع شده الان برای بار دوم رفتم دست شویی و بازم خون اسهال کردم به نظر شما مشکلم چیه؟

 13. سلام من ۳۰ سالمه میخواستم بپرسم علت خونریزی دهانم از چیه ؟؟ ب دکتر هم مراجعه کردم انتی بیوتیک خوردم ی مدت خوب شدم دوباره شروع شد ..زمانی ک مدفوع میکنم از دهانم خون میاد فک میکنم از رودم باشه رنگ خون هم روشنه گاهی اوقات ی تیکه پررنگ هم هستش ک خودم فک میکنم عفونت رودس راه درمانش چیه اگه بیماری دیگه ای هست لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست گرامی متوجه منظور شما نشدم آیا منظور شما استفراغ خون می باشد؟؟
   می توانید جهت راهنمایی بهتر از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر استفاده نمایید

 14. سلام
  بنده اندوسکوپی دادم و ورم معده داشتم منتها هر روز از گلوم خون میاد علتش چیه؟
  هرروز صبح ناشتا قرص لانسوپرازول مصرف میکنم ولی خونریزی ام قطع نمیشه

  • سلام
   لطفاً توضیح دهید که دچار استفراغ خونی می‌شوید؟؟ مقدار خون خارج شده چقدر است؟؟

 15. باسلام ، حدود بیست ساله که من هفته ای یکی دوبار بعد از خوردن غذا در ناحیه زیر جناق سینه احساس سوزش شدید و بعد خون تازه دفع میکردم ، اما الان دوهفتس که کلا مدفوع ام خونیه بشدت ، شربت الومینیوم هم میخورم ولی فایده نداره ، ایا باید اندوسکوپی بکنم ؟

  • سلام
   نیاز که توسط فوق تخصص گوارش معاینه شوید وآندوسکوپی و کولونوسکوپی شوید

 16. سلام خسته نباشید من 17 سال سن دارم و خیلی هم استرسی هستم ی دو هفته ی میشه رنگ مدفوعم تغییر کرده و سیاه شده ممکنه بیماریی جدی باشد؟

  • سلام
   اگر رنگ مدفوع سیاه قیری چسبنده و شل و بد بو می باشد مهم می باشد در غیر این صورت اهمیتی ندارد

 17. سلام من ۲۳ سالمه کمی عصبی ام و استرس هم گاهی‌اوقات دارم، الانم ۳ روزه حدودا مدفوع من تیره هست نمیگم سیاه قیری چون عذر میخوام چراغ قوه که زدم تقریبا قهوه ای روشن هم میدیدم اما از فاصله دور میخورد که تقریبا مشکی رنگ باشه. من هیچگونه علائم درد و حالت تهوع و چیزای دیگه ندارم فقط ۳روزه که میبینم تیره شده . نگرانم واقعا قبلا هم سابقه داشتم اما بعد از چندروز میدیدم ک بهبود پیدا کرده ، قبلا هم هموروئید و بواسیر رو تجربه کردم که خداروشکر رفع شده و یبوست هم سعی میکنم نداشته باشم با رعایت غذایی . میشه راهنمایی کنید؟ چیکار باید کنم؟

  • سلام
   دوست گرامی اگر مدفوع شما سیاه قیری چسبنده شل و بد بو می باشد مهم است در غیر این صورت اهمیتی ندارد
   به نظر نمی رسد شما دچار مشکلی باشید لطفاً نگران نباشید

 18. سلام من۳۲ سالمه وچندین ساله که باد دارم هر غذایی که میخورم بلافاصله باد شکم میگیرم واکثر مواقع اختیار از دستم خارج میشه که این موضوع خیلی منو نگران کرده به متخصص گوارش مراجعه کردم برام آزمایش ادرار وسونوگرافی شکم،رحم نوشت انجام دادم معلوم شد که به طور مادر زاد کلیه سمت راست ندارم وتو ادرارم کمی خون دیده شد که دکتربرام امپرازول ۴۰۰ نوشت ولی مصرف نکردم چند روزی یبوست گرفتم ولی خوب شدم ولی همچنآن باد منو اذیت میکنه واز اینکه تو جمع باشم خجالت میکشم آیا داروی خیلی بهتری هست که مصرف کنم وخیلی خوب جواب بده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیوصبح و ظهر و شب پس از غذا میل کنید

 19. سلام اگه توی استفراغو مدفوع خون باشه احتمالا مشکل از کجاس

 20. سلام
  نامزد من
  25 تا قرص ژلوفن خورده
  معدشو شست و شو دادن
  هوشیاریش پایین بود
  الان بهتره
  کمی فراموشی داره

  از دیروز تاحالا خونریزی داخلی تو معده داره
  و خون بالا میاره

  چکار کنم من
  دارم دیوونه میشم😔

  • سلام بهتر ميشه نگران نباشيد
   ممكنه خونريزي معده بده بايد حواستون به اونم باشه و حتما تحت درمان با روان پزشك هم باشه

   • سلام به صورت مادرزادی مقعدم بسته بود وپس از جراحی بازشد والان30سالمه همیشه نفخ دارم بادشکم زیاد الان یه مدت 2بارخونریزیه مقعددادم چیکارکنم خطرناکه

   • سلام وقت بخیر دخترم ۳بسته قول ایبو پروفن مسکن های صورتی رنگ خورده…میشه بگین باید چیکار کنیم احتمال خونریزی معده هست یاخیر؟؟؟خطرناک هست؟

    • سلام بايد ببريد بيمارستان شستشو معده بدن
     آمپول پنتوپرازول براش تزريق كنن
     سرم هم بايد بگيره

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر