شش گام ارزشمند تا درمان آکنه و جوش صورت

  • 1396-12-08
  • ۱۳۱۸ بازدید
  • 0

آکنه یا جوش یکی از بیماری‌های شایع پوستی در نوجوانان، جوانان و خانم‌ها می باشد که اگرچه وخیم نیست منتهی به دلیل اثرات منفی موقت و دائمی که روی زیبایی و ظاهر صورت اعمال می کند، درمان آکنه و جوش صورت از اهمیت بسزایی برخوردار شده است.

نکته ای که لازم است بدانید این است که در بوجود آمدن خودبه خودی جوش های صورت، شما اگر دستکاری مکرر و اشتباهاتی در برخورد با پوستتان داشته باشید، احتمال ایجاد شدن جوشگاه (غیر همسطحی پوست و لکه دار شدن) بر سطح پوستتان وجود دارد.

اصولی قابل اجرا در منزل برای درمان آکنه و جوش صورت

شما برای رهایی از آکنه و جوش صورت و بازیابی پوستی شفاف و زیبا، هم باید از دستورات دارویی و توصیه های پزشک به درستی تبعیت نمایید و هم اینکه از راهکاری ارزشمند خانگی در جهت کمک بیشتر به لطافت و زیبایی پوست اقدام کنید.

گام اول: رژیم غذایی مناسب برای شادابی پوست داشته باشید

نوع و محتویات یک رژیم غذایی بر سلامت پوست بطور گسترده ای اثرگذار است. شما می توانید به پوستی شفاف داشته باشید اگر:

– سبزیجات تازه را به تمام وعده های غذایی تان اضافه کنید.

– گوشت قرمز را با مصرف گوشت سفید ماهی تعویض کنید. غذاهای دریایی برای شادابی پوست مناسب است.

– شیرینی جات و خامه کمتر مصرف کنید.

– مواد غذایی تان دارای غلات و حبوبات کافی باشد.

– آب به اندازه کافی مصرف کنید. شاید کم نوشیدن آب تاثیر نامطلوبی بر پوست بگذارد.

گام دوم: کاهش استرس و افزایش فعالیت ورزشی

اگر تلاش کنید که استرس های خود را مدیریت کنید و ساعاتی از شبانه روز را برای فعالیت های ورزشی صرف کنید، برای شاداب شدن پوست و درمان آکنه و جوش صورت یک گام مهم برداشته اید.

به شما توصیه می کنیم که اگر استرس دارید، هیچگاه با ناخن تان به جان جوش های صورت نیافتید!. کندن و زخمی کردن جوش ها در هنگام استرس باعث می شود که لکه هایی در آن محل از پوست به وجود بیاید که دیگر نتوان براحتی آنها را رفع کرد.

برای کاهش استرس، ورزش کنید، پوگا انجام دهید، پیاده روی روزانه داشته باشید.

گام سوم: خواب کافی داشته باشید.

تحقیقات پزشکی نشان داده اند که داشتن خواب کافی و مناسب، استرس را کاهش می دهد، هورمون ها را تنظیم می کند و بخش های زیادی از بدن از جمله پوست احساس شادابی و طراوت می کند.

لازم است بدانید که خواب ناکافی، نه تنها به بروز جوش های صورت کمک می کند، بلکه با تحریک از طریق ایجاد کردن استرس، شما را در دستکاری و تخریب هرچه بیشتر محل جوش ها و لکه دار کردن پوست صورت و از بین بردن زیبایی و جوانی پوست پیش می برد.

گام چهارم: کرم ضد آفتاب مناسب بر سطح پوستتان بمالید

اگر برای ساعات متمادی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشید، ترشح چربی های سطح پوست صورتتان بیشتر می شود.

به شما توصیه می گردد که طولانی مدت در معرض نور آفتاب نباشید و همچنین از کرم های ضدآفتاب مناسب که دارای چربی کم و قدرت حفاظتی بالا (SPF بالای 30) استفاده کنید.

گام پنجم: استفاده از لوازم آرایشی مناسب و به اندازه کافی

مالیدن مکرر و مداوم انواع و اقسام لوازم آرایشی و بهداشتی بر پوست صورت یک اشتباه رایج است. این اقدام نادرست به ایجاد جوش های صورت، پیری زودرس و لکه دار شدن پوست می انجامد.

توصیه می کنیم به پوست خود، فرصتی برای بازسازی و طراوت دهید و ساعاتی از شبانه روز را بدون مواد آرایشی بر روی پوست صورتتان سپری کنید.

کاملا آشکار است که لوازم آرایشی ناسازگار با جنس پوستتان نقش قابل توجهی در تشدید آکنه و جوش صورت دارد.

توصیه می کنیم که اگر جنس پوستتان چرب است، از مواد آرایشی بهداشتی چرب استفاده نکنید. چربی تحمیل شده و بیش از اندازه به سطح پوست، یک عامل تشدید کننده قوی برای آکنه و جوش صورت است.

گام ششم: شستشوی پوست صورت روزانه دو بار!

شستشوی پوست صورت با زیاده روی و کم روی هر دو مضر و آسب رسان است. اگر مکررا پوستتان با مواد شوینده تماس داشته باشد، خشکی و ترک های سطحی پوست ایجاد می گردد و اگر بهداشت و شستشوی پوست هم رعایت نشود احتمال ایجاد شدن آکنه و جوش است. توصیه می کنیم که روزانه دو بار صورت خود را با صابون متناسب با جنس پوستتان بشویید.

تعیین جنس پوست و مواد شوینده مناسب توسط پزشک امکان پذیر است فلذا از پزشکتان راهنمایی بگیرید که چه صابونی برای رفع آکنه و جوش های صورتتان ایده آل است.

با اجرای راهکاری ارزشمند و قابل اجرا در منزل، می توانید در کنار دستورات و توصیه های پزشکتان به درمان آکنه و جوش صورت کمک شایان توجهی داشته باشید و بزودی مجددا زیبایی، شفافیت و جوانی و عاری از هرگونه جوش و لکه بازیابید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شش گام ارزشمند تا درمان آکنه و جوش صورت»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر