چند توصیه کلیدی برای درمان خشکی پوست صورت و بدن

  • 1396-11-03
  • 0

خشکی پوست و متعاقبا خارش و ایجاد ترک های سطحی و گاها با درجه بیشتر در محل خشکی پوست از جمله مهم ترین بیماری های پوست در زمستان به حساب می آیند و از جمله شایع ترین عوامل مراجعه بیماران به خصوص کودکان و سالمندان به متخصصین پوست می باشد.

راهکارهای متعددی برای جلوگیری و درمان خشکی پوست صورت در زمستان وجود دارد که عبارتند از:

اصول تغدیه ای موثر در جلوگیری از خشکی پوست:

آب به مفدار کافی بنوشید: آب کافی موجود در بدن به حفظ رطوبت سطح پوست کمک شایان توجهی می کند. مصرف هشت لیوان آب در شبانه روز را فراموش نکنید

مواد غذایی تامین کننده چربی مناسب: به شما توصیه می شود که روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی  از قیبل روغن زيتون، روغن ذرت و سایر مواد غذایی حاوی چربی مانند سويا و آجیل مصرف کنید.

عسل بخورید: عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی و جذب کنندگی رطوبت است و بطور موثری پوست را لطیف می کند.

تنوع مصرف مواد غذایی داشته باشید: کمبود ویتامین هایی از قبیل آ, ب, ث, د می توانند بر لطافت و نرمی پوست اثر منفی بگذارند و خشکی و ترک های پوستی ایجاد کنند.رژیم غذایی کافی, متنوع و سالم با تامین کردن ویتامین ها و عناصری مانند روی و سلنیوم از خشکی پوست جلوگیری می کند.

آیا عادت های اشتباه و روزمره زندگی و خشکی پوست ارتباط دارند:

ممکن است برای رفع و درمان خشکی پوست با رعایت اصول رژیم غذایی تلاش کرده و شکست خورده باشید. دور از انتظار نیست که که گاهی انجام دادن بعضی از اقدامات هر چند جزیی می توانند کمک شایان توجهی در رفع خشکی پوست کنند.

کرم مرطوب کننده استفاده کنید: استفاده از کرم های مرطوب کننده باعث حفظ میزان رطوبت و آب سطح خارجی پوست می شود که در برطرف کردن خشکی پوست بسیار موثر است

وسواس را کنار بگذاریم: وسواس تمیزی و شستشو باعث می شود که مکررا دست و صورت را با آب و مواد شوینده بشویید که خشکی پوست ناشی از تماس زیاد با آب و صابون و سایر مواد شوینده ایجاد می شود. لازم است وسواس را درمان کنیم و از شستشوی مکرر دست و صورت جدا پرهیز کنیم.

استفاده از لوسیون بدن: لوسیون بدن مایعی است که بر حفظ رطوبت پوست کمک می کند که بیشتر در افرادی که بعد از استحمام دچار خشکی پوست می شوند استفاده می شود. اگر شما از لوسیون بزرگسالان استفاده کرده اید و همچنان خشکی پوست دارید, می توانید از لوسیون بچه که مواد شیمیایی کمتری دارد استفاده کنید.

صابون مناسب انتخاب کنید: ترکیبات شیمیایی صابون ها با یکدیگر متفاوت است فلذا اگر بعد از استفاده از صابونی دچار خشکی پوست شدید بهتر است که صابونتان را عوض کنید.

استحمام با آب داغ ممنوع است: سعی کنید با آب ولرم استحمام کنید بدین دلیل که آب داغ ممکن است پوست را خشک و پوسته پوسته کند.

کرم های ضدآفتاب استاندارد استفاده کنید: به شما توصیه می شود که کرم های ضد آفتاب با SPF (عامل محافظت کننده در برابر آفتاب) مناسب و مرطوب کننده بر روی پوست خود بمالید.

آکادمی و انجمن بیماری های پوست آمریکا

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چند توصیه کلیدی برای درمان خشکی پوست صورت و بدن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر