درمان های دارویی و گیاهی زخم معده

  • 1396-11-21
  • 0

بیماری زخم معده یکی از شایع ترین بیماری های سیستم گوارش است که علایم نسبتا آزار دهنده ای از قبیل درد شکم و سوء هاضمه دارد که گرایش شما به درمان های دارویی و گیاهی زخم معده را ناگریز می کند.

شایع ترین عوامل ایجاد کننده زخم معده باکتری مرموزی به نام هلیکوباکترپیلوری و ترشح بیش از اندازه اسید معده می باشند.

شما اگر مبتلا به زخم معده هستید، تکلیف روند درمانی شما تا حدودی مشخص است، باید علت بیماریزا را برطرف کرد تا علایم کم شود. حالا سوال اینجاست که از درمان های دارویی و گیاهی زخم معده، کدامیک مناسبتر است؟

درمان های دارویی و گیاهی زخم معده: یک طرفه به قاضی رفتن!

وقتی زخم معده ایحاد می شود، یعنی قسمتی از معده شما دچار التهاب و خراش یا زخم سطحی یا حتی عمقی شده است، پس نشانه هایی بروز پیدا می کند که شما بیمار شده اید.

دوست عزیز، این را بدانید که درد شکم در بیماری زخم معده یک نشانه از بوجود آمدن یک اختلال است. از نظر پزشکی، نشانه هایی مثل دردشکم نه تنها بد نیستند بلکه بسیار کلیدی و حیاتی است و قطعا یکی از هدیه های ارزشمند خدا برای حفظ سلامتی است. درد شکم به عنوان یک نشانه به شما گوشزد می کند که باید هر چه سریعتر راه حل درمانی را پیدا کرد.

توصیه ما به شما این است که اگر مبتلا به زخم معده هستید، تا بیماری پیشرفت نکرده و شدت زخم بیشتر نشده است، تحت درمان صحیح قرار بگیرید.

شما ممکن است به دوستان، آشنایان و اطرافیانتان بگویید که زخم معده دارید و از شدت درد شکم کلافه هستید، آنها هم شما را به توصیه های گیاهی بر اساس تجربه های خویش سوق می دهند، شما هم ممکن است مدتی توصیه های آنها را اجرا کنید و دردشکم تان کمتر شود. اما ما به شما می گوییم این اقدام شما مصداق “یکطرفه به قاضی رفتن است”. شما فقط کم شدن دردتان را می بینید ولی ادامه مسیر را نه!

مسیر درست درمان: از توصیه های بهداشتی تا درمان های دارویی و گیاهی زخم معده

درمان های دارویی و گیاهی زخم معده اگر در زمان مناسب و در شروع علایم بیماری زخم معده ایجاد شوند، قادر خواهند بود که بهبودی شما را برگردانند و از علایم آزاردهنده ای مانند درد شکم رهایی پیدا کنید.

اصول صحیح درمان های دارویی و گیاهی زخم معده بدین شرح است که شما باید مراحل صحیح درمان را رعایت کنید تا بهبودی حاصل شود.

اصولی که شما باید رعایت کنید

سیگار و قلیان علایم زخم معده را در گذر زمان بدتر و بدتر می کند. اگر از بلای سلامت سوز سیگار و قلیان استفاده می کنید، باید استعمال دخانیات را ترک کنید یا واضحا کاهش دهید.

– اگر مصرف نوشیدنی های الکلی دارید لطفا در اسرع وقت، آن را کنار بگذارید. مصرف الکل در شرایط زخم معده مثل این است که خودتان تلاش می کنید که خراش و زخم سطحی معده را عمقی تر کنید. صادقانه به شما بگوییم که مصرف الکل در چنین شرایطی یک نوع خودآزاری بحساب می آید.

شکلات و مواد کافیین دار شدت علایم زخم معده  را بیشتر می کند. اگر علاقه وافری به این مواد دارید، این علاقه را ترک کنید.

– در خاطر داشته باشید که غذاهای پر ادویه و تند و تیز، هر چقدر هم که خوشمزه باشند، در بیماری زخم معده باید کنار گذاشته شود.

– استرس های روزمره خود را تا حد امکان کاهش دهید.

اصولی که پزشک به شما توصیه می کند

– پزشک بر اساس گرفتن شرح حال شما، معاینه و آزمایشات، منطقی ترین راهکار درمانی را انتخاب خواهد کرد.

– ممکن است که برای از بین بردن باکتری بوجود آورنده زخم معده، آنتی بیوتیک هایی از قبیل آموکسی‌سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تینیدازول، تتراسیکلین و یا آنتی بیوتیک های دیگر را تجویز نماید.

– توجه داشته باشید که دستورات پزشک در خصوص تعداد قرص مصرفی، مدت زمان مصرف و شیوه استفاده از دارو را بطور کاملا دقیق باید اجرا کنید. صمیمانه به شما بگوییم که با آنتی بیوتیک ها شوخی نکنید. مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک ها بسیار مضر و آسیب رسان است.

–  ممکن است داروهایی برای شما تجویر شود که تولید اسید معده را کاهش داده و به بهبودی سریع زخم معده کمک می کنند (داروهای مهار کننده پروتون پمپ). داروی اومپرازول شناخته شده ترین نوع این دسته از داروهاست.

– اگر پزشک شما صلاح دانست که مکمل های دارویی مثل قرص کلسیم برای شما تجویز کند، حتما مصرف کنید. گاهی برای جلوگیری از عوارض یک دارو، یک مکمل تجویز می شود تا سلامت شما حفظ گردد.

– پزشک احتمال دارد که داروهایی از قبیل رانیتیدین یا سایمتیدین و یا داروهای دیگری تجویز کند که هدف این است که شما در اسرع وقت از علایم آزاردهنده زخم معده خلاص شوید و احساس راحتی کنید.

– توصیه ما به شما این است که اگر برای درمان دارویی زخم معده، چندین دارو برای شما نسخه شد، قطعا برای بودن هر کدامشان در کیسه داروی شما دلیلی هست، لطفا سلیقه ای برخورد نکیند و خودسرانه یک دارو را قطع نکنید یا خودسرانه مصرف داروها را کم و زیاد نکنید.

– پزشک شاید به شما توصیه کند که بعد از مدتی از مصرف داروها برای معاینه و پیگیری وضعیت بهبودی تان، مجددا مراجعه نمایید. لطفا این توصیه را پشت گوش نیاندازید.

اصولی که درباره درمان گیاهی باید بدانید

طبیعی است که نمی توان از داروهای گیاهی به عنوان درمان قطعی زخم معده استفاده کرد. پس اگر از اطرافیان شنیده اید که فلان جوشیدنی را استفاده کنید، قطعا خوب می شوید! این صرفا یک توهم است.

– مصرف بعضی از گیاهان که خواص دارویی دارند، از قبیل زنجبیل، شنبلیله، سیر و شیرین بیان، به کمتر شدن علایم زخم معده و تسکین دهنده موقت دردهای شکم است. استفاده از این داروها طبق نظر پزشک ایرادی ندارد.

– این توصیه را مجددا تاکید می کنیم که خودسرانه از گیاهان دارویی استفاده نکنید، بر خلاف باورهای عمومی که گیاهان دارویی را فقط مفید و فاقد هر گونه عارضه می دانند، باید بدانید که گیاهان دارویی ممکن است برای شما عوارضی داشته باشند که شما ندانید.

دوست عزیز، اگر شما در خصوص مصرف درمان های دارویی و گیاهی زخم معده، تجربه ای داشته اید که منجر به بهبودی تان گردیده یا حتی علایم شما را بدتر کرده است، دیدگاه خود را بیان کنید تا تجربیات شما را بدانیم.

مجله Natural Remedies

دیتابیس اطلاعات پزشکی NIDDK-NIH

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان های دارویی و گیاهی زخم معده»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر