علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن

پارگی پرده گوش

ساختار گوش کلا از سه بخش بیرونی، میانی و داخلی تشکیل شده است امواج صوتی از گوش خارجی وارد شده و پرده گوش را مرتعش کرده و این شروع فرآیند شنیدن است.

پرده گوش در واقع همان پرده صماخ است که به صورت یک پوسته نازک در ساختار گوش، بین گوش خارجی و گوش میانی قرار گرفته است.

ما چگونه قادر به شنیدن هستیم؟

ابتدا گوش خارجی صداها را از محیط بیرونی جمع‌آوری و به پرده گوش منتقل می‌کند؛ سپس این پرده مرتعش شده و ارتعاش خود را به بخش‌های داخلی‌تر گوش انتقال می‌دهد.

پشت پرده گوش 3 استخوان کوچک به نام‌های چکشی، سندانی و رکابی وجود دارد که وظیفه آنها، انتقال ارتعاش پرده گوش به حلزون گوش داخلی است. در محل حلزون گوش داخلی که گوش داخلی نیز نامیده می‌شود این ارتعاشات تبدیل به سیگنال‌هایی عصبی شده و به مغز فرستاده می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به شنیدن خواهد بود.

ساختار گوش انسان

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده است و با پرده گوش در تماس است و در پشت بینی شیپور استاش این اجازه را می‌دهد که هوا داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشد.

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش شامل یک پارگی یا سوراخ کوچک تا بزرگ بر روی پرده گوش است. همانطور که گفتیم این غشا وظیفه رساندن امواج صوتی به گوش داخلی را برعهده دارد که در نهایت بعد از یک سری تغییرات در گوش داخلی ما صدا را می‌شنویم.
گاهی پرده گوش یا همان غشای نازک آسیب می‌بیند یا پاره و سوراخ می‌شود. بنابراین انتقال امواج صوتی با مشکل مواجه می‌شود. همچنین در موارد نادر فرد دچار کم‌شنوایی دائمی می‌شود.

پارگی پرده گوش می‌تواند یکی از بدترین اتفاقات زندگی هر فرد باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل حاصله واقعا پارگی پرده گوش است بهتر است که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید برای گرفتن یک مشاوره معتبر و دقیق می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

علت پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت‌های گوش، سبب پارگی پرده گوش می‌شوند. به ویژه در کودکان طی عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند. فشار ناشی از رسوب مواد سیال می‌تواند باعث پارگی یا آسیب غشای نازک شوند.

تغییرات فشار

برخی فعالیت‌ها می‌تواند تغییرات فشار را در گوش ایجاد کند و منجر به پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش شوند. این حالت به عنوان Barotrauma (آسیب فیزیکی ناشی از تغییرات فشار محیط اطراف روی فضاهای هوایی موجود در حفره‌های بدن انسان) شناخته شده است.

باروتروما زمانی رخ می‌دهد که فشار خارج از گوش به طور قابل توجهی از فشار داخل گوش بیشتر باشد و اختلاف فشار زیادی بین خارج و داخل گوش به وجود بیاید.

از جمله فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث بروز باروتروما شود عبارت‌اند از:

 • غواصی
 • پرواز در هواپیما
 • رانندگی در ارتفاع زیاد
 • امواج حاصل از شوک الکتریسیته

آسیب یا تروما

هر آسیب به گوش یا ضربه و آسیبی که به سمت سر باشد؛ می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود. وارد کردن گوش پاک‌كن یا اشیایی مثل مداد، کلید و … به گوش گاهی ممکن است موجب آسیب به پرده گوش شود. این موضوع علاوه بر خطر پاره شدن پرده گوش، خطر ایجاد انواع عفونت‌های گوش را نیز برای فرد به دنبال دارد؛ بنابراین از انجام چنین رفتارهای پرخطری جدا بپرهیزید.

علت پاره شدن پرده گوش

آسیب آکوستیک

علائم پارگی پرده گوش

درد از علائم اصلی پارگی پرده گوش است. در برخی موارد این درد ممکن است شدید باشد. همچنین ممکن است در طول روز درد همچنان ادامه‌دار شود و یا افزایش یا کاهش داشته باشد.

معمولا هنگامی که درد از بین می‌رود، گوش شروع به تخلیه می‌کند. در نقطه‌ای که پرده گوش پاره شده است؛ آب مروارید، خونریزی و یا مایع پر شده ممکن است از گوش آسیب‌دیده تخلیه شود.

پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا باعث خونریزی می‌شود. این عفونت‌های گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا و در مناطقی با کیفیت هوای پایین رخ می‌دهد.

عوارض پارگی پرده گوش

پارگی در پرده گوش ممکن است از مقدار بسیار کم شروع شده و به تدریج انتشار یافته و افزایش یابد. گاهی شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا موجب عفونت می‌شود. میزان از دست دادن شنوایی گوش متفاوت بوده و با میزان آسیب‌دیدگی پرده گوش ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر فقط یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد شده باشد ممکن است فرد فقط کمی صداها را ناواضح بشنود.

کم شنوایی از عوارض پارگی پرده گوش

هرچه سوراخ ایجاد شده بزرگتر شود تاثیرات بیشتری در میزان شنوایی فرد دارد. همچنین اگر علاوه ‌بر پرده صماخ، سه استخوان كوچک متصل به پرده گوش هم آسیب ببیند، میزان بیشتری از شنوایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

پارگی پرده گوش در کودکان

کودکان به دلیل داشتن بافت حساس و مجراهای نازک در گوش، بیشتر دچار پارگی پرده گوش می‌شوند. استفاده غلط از گوش‌پاک‎کن نیز در کودکان موجب پارگی پرده گوش آن‌ها می‌شود. هر جسم کوچک خارجی مانند مداد یا سنجاق سر اگر به صورت عمیق وارد مجرای گوش کودک شود، منجر به آسیب رسیدن یا پاره شدن پرده گوش او می‌شود.

عفونت‌های گوش از رایج‌ترین دلایل پارگی پرده گوش در کودکان هستند. از هر ۶ کودک ۵ نفر حداقل یک مرتبه تا ۳ سالگی‌شان به عفونت گوش دچار می‌شوند. اگر کودک شما ساعاتی از روز را در مهدکودکی عمومی می‌گذراند یا زمانی که دراز کشیده به جای شیر مادر از شیشه شیر می‌خورد احتمال عفونت گوش در او بالا می‌رود.

اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را در کودک خود یافتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد متوسط رو به شدید
 • ترشحات خونی یا چرکی از گوش
 • حالت تهوع، استفراغ، یا سرگیجه دائم
 • زنگ زدن گوش
پارگی پرده گوش در کودکان

اگر احساس کردید روند درمان کودکتان با مشکل مواجه شده است، حتما باید در این مورد با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. برای گرفتن مشاوره از پزشکان می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

به دلیل نازک بودن پرده گوش کودک، آسیب‌هایی که درمان نشوند می‌توانند تاثیر طولانی مدت بر شنوایی آن‌ها بگذارند. به کودک خود بیاموزید که هیچ جسمی را داخل گوش خود فرو نکند. علاوه بر آن، هنگامی که کودک شما دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی است از مسافرت هوایی پرهیز کنید. اختلاف فشار می‌تواند باعث آسیب پرده گوش کودک شود.

 

تشخیص پارگی پرده گوش

دکتر می‌تواند از چندین روش برای تعیین اینکه آیا پرده گوش شما پاره شده است یا نه؟ استفاده کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • یک نمونه از مایع خارج شده از گوش را مورد آزمایش قرار می‌دهد، این در حالی است که پارگی پرده گوش در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
 • امتحان اتوسکوپ: در این روش پزشک از یک دستگاه تخصصی با نور استفاده می‌کند تا به کانال گوش شما نگاه کند. در صورت وجود تغییرات آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.
 • امتحان شنوایی: در این روش دکتر محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می‌کند.
 • تمپانومتری: در این روش که با ایجاد تغییرات فشار هوا در کانال گوش صورت می‌گیرد؛ پزشک واکنش گوش شما را به تغییرات فشار می‌سنجد.
روش تشخیص پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش

در اکثر موارد پزشک توصیه می‌کند که از وارد شدن آب به داخل گوش جلوگیری کنید و همچنین گاهی پزشک گوش، حلق و بینی توصیه می‌کند که هیچ‌گونه جسم خارجی را وارد گوشتان نکنید.

مثلا از گوش پاک‌كن پنبه‌ای یا موارد مشابه استفاده نکنید تا آسیبی به گوش شما نرسد. ممكن است در مواردی پزشک شما را از انجام ورزش‌های آبی و شنا نیز منع کند تا پرده گوشتان به خوبی بهبود پیدا کند.

درمان‌های مربوط به پارگی پرده گوش به طور عمده برای از بین بردن درد و یا جلوگیری از عفونت طراحی شده‌اند. از جمله:

پچ کردن پرده گوش

اگر گوش شما به تنهایی در حال بهبود نیست، پزشک شما ممکن است از پچ تست استفاده کند. پچ کردن شامل قرار دادن پچ پزشکی بر روی غشای نازک است. پچ تشعشع غشا را به هم می‌ریزد که در روند بهبودی پرده گوش بی‌تاثیر نیست.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که ممکن است به پارگی پرده گوش شما منجر شود، پاک کنند. آنها همچنین شما را از ایجاد عفونت‌های جدید و یا سوراخ شدن پرده گوش به واسطه آن‌ها محافظت می‌کنند. پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داروهای خوراکی را تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

داروی درمان پارگی پرده گوش

عمل جراحی برای جلوگیری از عفونت و پارگی پرده گوش

در موارد نادر، ممکن است جراحی برای سوراخ کردن پرده گوش و خارج کردن مواد عفونی که در پشت آن واقع شده، نیاز باشد و بعد از آن برای ترمیم پرده گوش جراحی به نام تیمپانوپلاستی صورت می‌گیرد. طی تیمپانوپلاستی، جراح بافتی از ناحیه دیگری از بدن فرد می‌گیرد و آن را به سوراخ گوش پیوند می‌زند.

درمان خانگی پاره شدن پرده گوش

در خانه می‌توان درد پرده پاره گوش را با تسکین‌دهنده‌هایی مثل گرما کاهش داد. برای این منظور قرار دادن یک حوله تمیز گرم و خشک بر روی گوش شما چندین بار در روز می‌تواند کمک موثری باشد.
از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما آسیب دیده باشد؛ مایعات حاصل از این قطره‌ها می‌تواند به گوش شما کشیده شود و می‌تواند مسئله پرده گوشتان را حادتر کند.

بازیابی پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان تهاجمی بهبود می‌یابد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه، فقط افت شنوایی موقت دارند. حتی بدون درمان، پرده گوش را در چند هفته می‌توان بهبود بخشید.

در صورت انجام جراحی، شما معمولا می‌توانید در عرض یک تا دو روز بیمارستان را ترک کنید. بازیابی کامل، به ویژه پس از درمان با روش‌های جراحی، به طور معمول طی هشت هفته اتفاق می‌افتد.

توصیه اکید می‌شود در صورت مواجه با پارگی پرده گوش حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید تا وخیم بودن و نبودن آن را تشخیص دهد.

ویزیت پزشک متخصص گوش، حلق و بینی

پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش

اقدامات زیادی را می‌توانید در جهت پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش انجام دهید.

موارد پیشگیری:

 • برای جلوگیری از عفونت بیشتر، گوش خود را همواره خشک نگه دارید.
 • هنگام حمام کردن، ابتدای مجرای گوش خود را با پنبه پر کنید تا آب وارد آن نشود.
 • تا زمانی که گوش شما درمان نشده از شنا کردن بپرهیزید.
 • اگر دچار عفونت گوش شدید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.
 • زمانی که دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی هستید، از سفر با هواپیما اجتناب کنید.
 • اگر مجبور به سفر هوایی شدید، از گوش‌گیر استفاده کنید، آدامس بجوید، یا خمیازه بکشید تا فشار در گوش شما پایدار بماند.
 • از اشیای خارجی برای تمیز کردن جرم گوش خود استفاده نکنید (حمام کردن به صورت روزانه برای تمیز ماندن مجرای گوش کافیست).
 • اگر قرار است در معرض صداهای بلند قرار گیرید، مانند صدای زیاد ماشین‌های اطراف، یا صداهای زیاد در کنسرت‌ها یا در محل‌های ساخت و ساز از گوش‌گیر استفاده کنید.
پیشگیری از پارگی پرده گوش

سخن آخر

پارگی پرده گوش در واقع یکی از مشکلات گوش میانی است. وقتی به پرده گوش آسیب یا صدمه‌ای وارد می‌شود در روند کار آن اختلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل ابتدا باید به دنبال علت آسیب و سپس راه‌های درمان پارگی پرده گوش باشیم. پرده گوش عاملی مهم در غربالگری طیف محرک صداست. به همین خاطر سلامت آن حائز اهمیت است.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اغلب پرده گوش پاره شده خودبه‌خود اصلاح خواهد شد و نیازی به مداخله‌ خاصی نیست ولی در صورتی که این اتفاق رخ ندهد؛ روش‌هايی در علم پزشکی برای ترمیم پرده گوش پاره شده وجود دارد که یکی از این روش‌ها انجام عمل‌های جراحی است.

اگر شما هم تجربه پارگی پرده گوش داشته‌اید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. تمام سوالات خود در مورد پارگی پرده گوش را در بخش نظرهای انتهای همین مقاله بپرسید. پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

منابع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

176 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ، من پريروز تلفنى حرف ميزنم و تلفن گوش سمت راستم بود و صداى طرف مقابل زياد بود ، ٢،٣ روز گوشم هم سنكينه هم سبكه هم كرفته ، با روزى يه دونه سير خوب ميشه بايد چكار كنم لطفا بكيد؟

  • سلام
   خیر سیر مصرف نشود
   اگر سنگینی گوش و کاهش شنوایی دارید باید از نظر جرم گوش معاینه شوید
   اگر درد بیشتر مطرح است و امکان ویزیت ندارید
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد هنگام درد
   تا یک هفته مصرف شود

 2. سلام
  باید معاینه صورت گیرد
  معمولا هنگامی که پرده گوش سوراخ شده باشد بعد از مدتی خود به خود ترمیم صورت میگیرد

 3. سلام. من حدود سه ماه وقتي علايم سرماخوردگي خفيفي داشتم، توي يك هفته حدود چهار تا پرواز ٥ ساعته داشتم كه از پرواز اول گوشهام به طرز شديدي شروع به كيپ كردن كرد و از پرواز دوم به بعد در هنگام فرود آمدن فشار زيادي رو تو گلو و گرشهام احساس ميكردم طوري كه تقريبا هشتاد درصد شنوايي نداشتم. بعد از يك هفته رفته رفته بهتر شدم ولي الان به دليل شرايط شغليم روزانه حدود ده ساعت با هندسفري با تلفن صحبت ميكنم و احساس ناراحتي ميكنم در ناحيه گوشهام.آمريكا هستم و دكتر رفتن با شرايط بيمه من حسابي گران قيمت است. دارويي يا قطره اي را اينجا ميشناسيد كه بتونم از شر اين مسئله راحت بشم ؟ ممنون

  • سلام
   از قرص سودوافدرین هر ۱۲ ساعت یکی استفاده کنید

 4. سلام عرض ادب به شما محترم گوش من بعد از آب بازی درد کرد بعد من از یک قطره به نام اااااااا استفاده کردم و برای پاک کردن او از یک دستمال کاغذی استفاده کردم دستمال کاغذی را در داخل گوشم داخل کردم بعد از او شنوایی ام خیلی کم شد.

 5. با سلام امروز رفتم پیشه دکتر گوش من ۱ ماهه که وقتی صحبت میکنم صدا داخل گوش میپیچه امروز معاینه شدم گفتن پرده گوش پاره است و تست شنوایی دادم ۲۵%کاهش شنوایی هر دو گوش دارد ولی علت را نگفتن نه ضربه به گوش خورده نه با گوش پاک کن تمیز میکنم گفتن جراحی لازم است لطفا شما راهنمایی کنید

  • سلام
   گاهی در اثر عفونت ممکن است پرده گوش پاره شود
   اگر پارگی وسیع است باید جراحی انجام شود
   اما اگر پارگی کوچک است
   فعلا گوش اصلا دستکاری نشود
   هیچ قطره ای داخل گوش نریزید
   از ورود آب به گوش هنگام استحمام خودداری کنید
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز مصرف شود
   ۲ ماه دیگر جهت معاینه مجدد به متخصص گوش حلق بینی بروید

 6. سلام خسته نبتشید من دیروز ضربه خورد تو گوشم و کیپ شده گوشم رفتم دکتر گف پارگی پرده اتفاق افتاده برام قرص اموکسی سیلین و انتی هیستتمین نوشت چیزه دیگه ای لازم نیست ؟شنوایی من مثله قبل میشه یا ن ؟

 7. سلام دوست عزیز
  من تقریبا ۲۰ روز پیش همینجوری تو گوشم قطره فنیکه ریختم که شست و شو بشه .
  از اوت موقع تا الان شنوایی ام به شدت افت کرده ۴ بار رفتم دکتر میگن یه سوراخ کوچیک تو یکی از گوشام هست بعد از اون اتفاق درد شدید اومد سراغم و عفونت کرد گوشم ولی هیچ مایعی از هیچکدوم از گوشام ترشح نکرد و دکتر گفت که این سوراخ مال ۱۰ سال پیشه ولی قبل این اصلا هیچ مشکل شنوایی نداشتم الان ولی درد ندارم فقط یکی از گوشام شنواییش کمتر شده و احساس میکنم یه چیزی داخل گوشم هست . ایا اقدامی برای بازسازی پرده انجام دهم یا خود به خود ترمیم خواهد شد ؟ ۲۵ سالمه . ممنون میشم جواب بدین 🙏

  • سلام
   فعلا گوش اصلا دستکاری نشود
   هیچ قطره ای داخل گوش نریزید
   از ورود آب به گوش هنگام استحمام خودداری کنید
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز مصرف شود
   ۲ ماه دیگر جهت معاینه مجدد به متخصص گوش حلق بینی بروید

 8. سلام خسته نباشین ببخشید یکی از بستگانم احساس میکرد تو گوشش آب جمع شده بعد دستمال کاغذی و گوش پاک کن با هم داخل گوشش کرده یهو دوستش گوش پاک کن از گوشش کشیده و گوشش خون اومده الان دوروزه داره خون میاد آیا امکان داره شدن پرده گوشش هست

  • سلام
   بله پارگی پرده محتمل است.باید معاینه شود تا داروی مناسب تجویز شود

 9. سلام وقت بخیر
  من امروز احساس میکردم خیلی گوشم جرم گرفته با گوش پاک کن تمیز کردم اما الان گوشم کلا کیپ شده انگار و صدارو خیلی کم میشنوم باید چیکار کنم ممکنه پرده گوشم اسیب دیده باشه ؟

  • سلام
   از گوش پاک کن و هر وسیله دیگری جهت تمیز کردن گوش بپرهیزید
   جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 10. سلام
  گوشم خیلی ترشحات داره شنوایی ام هم خیلی ضعیف شده الان ۴روزه کوآموکسی کلاو و قطره بتامتازون استفاده میکنم ولی تغییری نکرده
  بعد یه تو بینی ام دمیدم حس کردم پرده گوشم پاره شده و هوا از گوشم خارج میشه با چوپب پنبه خواستم گوشم را خشک کنم متوجه شدم یه کمی چوب پنیه خونی شده لطفا بفرمایید چکار کنم ساکن اهواز هستم ممنون

  • سلام
   برای تشخیص عفونت باید گوش شما توسط پزشک معاینه شود
   به پزشک عمومی یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 11. سلام،بچه من چهار سالشه،گوش پاک کن کرده تو گوشش یه پنج دقیقه درد داشت اما هیچ ترشح وخونریزی نداشت با توجه به اینکه پزشک گوش وحلق وبینی دردسترس ما نبود بردیمش پزشک عمومی گفت آسیب دیده حالا باید چه کار کنیم؟ممنون

  • سلام
   شربت کوآموکسی کلاو ۲۲۸ هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی تا یک هفته میل کند

 12. سلام ببخشید من باکسی بحثم شد ومحکم درگوشی خوردم.باش میشنوم ولی یکم حس میکنم توش هوا میره …میشه بگید جدی هست یان مرسی

  • سلام
   بهتر است گوش معاینه شود
   گاهی پارگی های پرده گوش کوچک است و علامتدار نیست

 13. سلام
  تقریبا چهار هفته پیش گوشم کیپ شد ابتدا کمی خارش داشت شنوایی گوشم هم خیلی کم شده از قطره روغنی استفاده کردم و بعد از ۵روز نزد پزشک متخصص رفتم دکتر معاینه کردو گوشم را ساکشن کرد وگفت قارچ تو گوشت بوده ویه قطره بتامتازون و کپسول آموکسی سیلین برایم نوشت استفاده کردم درحین این استفاده کمی تسکین پیدا کرد اما بعد تمام شدن قرصها یکروز صبح که از خواب بیدار شدم متوجه شدم از گوشم مایع زرد روشن خارج میشه گوشم را کمپرس گردم که حس کردم بیش از حد هوا ازش خارج میشه وخیلی درد داره با گوش پاکن خواستم خیسی گوشم را بگیرم متوجه شدم روی گوش پاکن یه ذره خون هست دوباره از قطره بتامتازون و کاموکس کلاوه استفاده کردم الان دوروزه دارم استفاده میکنم ولی از ترشحات گوشم که رزد شفاف است اصلا کم نشده و مداوم قطره قطره از گوشم خارج میشه و و شنوایی گوشم هم خیلی ضعیف شده الان دردش هم زیاد شده وبه اطراف گوشم هم سرایت کرده خیلی نگرانم کرده الان هم همه مطبها تعطیله نمیدونم چکار کنم لطفا کمکم کنید
  رفتم یه قطره

  • سلام
   فقط از قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد تا یک هفته استفاده کنید

 14. سلام …..وقتی بیست سالم بود آب وارد هردو گوشم شد و وقتی به دکتر مراجعه کردم گفتند هردو گوش پردش پاره شده مشکل شنوایی ندارم حالا به نظر شما اگه عمل کنم امکان بهبودی هست با اینکه نه سال از زمان پارگی گذشته و در ضمن تضمینی وجود داره برای بهبودی چون اون موقع یکی از آشنایی عمل کرده بود ولی پردش ترمیم نشده بود ….به نظر شما چکار کنم نمیتونم تصمیم بگیرم…..

  • سلام
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید

 15. سلام خسته نباشید.من گوش چپم ضعیف میشنوه ینی سالهاست صدای اروم رو واضح نمیشنوم از بچگی گوش چپم عفونت داشت.بعدش برای تست رفتم افت شدید در هر دو گوش رو برام تشخیص داد.متخصص هم گفتش که گوش چپت پردش دیگ از بین رفته ینی پرده نداره گوش راستتم پارگی شدید داره که الانم تازگیا بعضی مواقع گوش راستم که میخوام حرف بزنم صدای خودم میوفته تو گوشم .میخوام بدونم اگ برم جراحی اون گوش چپم که افت شنواییش بیشتره بعد جراحی درس میشه یا نه اگه نرم عوارضش در بعدها چیه? ممنونم اگ راهنماییم کنین

  • سلام
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید

 16. سلام من گوشم ضربه خورددیروزوکیپه گوشم ولی دردی ندارم فقط وقتی دماغمومیگیرم هواازتویه گوشم خارج میشه امکان اینک پرده گوشم پاره شده باشه هست؟؟؟

 17. سلام بچه من۳ سالشه با گوش پاک کن بازی میکرد رفته تو گوشش خون اومد چکار باید بکنیم؟

  • سلام
   شربت کوآموکسی کلاو ۲۲۸ هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی تا یک هفته مصرف کند

 18. سلام بنده در مدت بیست سال می شود شناس گوش راست من کم شده و چندین بار به پزیشکان مراجعه نمودم گفتن پرده گوش به اثری عفونت پاره شده ودر ضمن می گوید که فقط با عمل جراحی پرده گوش شما درست می شود .
  ۱ آیا واقعا درست می شود.
  ۲ اگرترمیم شود شنوایی قبلی خود را دارد

 19. سلام ببخشید قطره هارو باید تا کی مصرف کرد از مدتی که پرده پاره میشود…تا بهبودی کامل باید مصرف بشه یا هفته اول کافیه؟

 20. سلام
  من سال پیش استخر زیاد میرفتم ، یه مدت گوشم کیپ شده بود و داخلش احساس خارش داشتم و با سنجاق که یک مقدار از جرمش رو در آوردم سفید رنگ بود.
  پیش پزشک رفتم گوشمو ساکشن کرد و قطره‌ی اوتیسپت داد
  یک مدت خوب شد اما باز هم گوشم کیپ شد و اون خارشه مجدداً ایجاد شد و دوباره رفتم پیش پزشک و مجدداً ساکشن کرد و یکسری چرک خشک کن قوی و… داد .
  یک مدتی خوب شد و بعد اون هم دوباره اومد که خودم قطره‌ی اوتیسپت رو ریختم سه روز و خوب شد اما سه چهار روزه دوباره اونطور شدم و قطره‌ی اوتیسپت هم اثر نکرد
  احساس میکنم سوراخ گوشم تنگ شده
  چکار کنم؟
  از هندزفری زیاد استفاده میکنم متاسفانه و اینکه الان خیلی صداهارو ضعیف میشنوم
  باعث ناشنوایی دائمی نمیشه؟
  چکارکنم؟

  • سلام
   از محلول کلوتریمازول هر ۸ ساعت دو قطره در گوش
   قطره بتامتازون هر ۸ ساعت یک قطره در گوش
   تا یک هفته استفاده کنید

   • سلام.من گوشم کیپ شده و دردی ندارم دکتر هم دید گفت متورم یا قرمز نیست منتها یک سوراخ ریزی هست از قبل بوده . من سه روزه دچار این مشکلم و قطره ریختم بدتر شد. قبلش گوشم فشار میدادم یا خمیازه باز میشد . بعید میدونم پاره شده

 21. سلام من ی مشت محکم خورده ب گوشم ی هفته پیش
  دو روزی خیلی درد داشت
  از دیشب هم وقتی ساکته اطراف گوشم انگار دن و باز دم داره و صدای نفس کشیدن میده
  لازمه برم دکتر؟
  ممنون از شما

  • سلام
   بله؛با مراجعه به پزشک از پاره شدن یا عدم پارگی پرده گوش مطمین شوید

 22. سلام من یه شب یه مورچه رفت داخل گوشم بعد رفتم دکتر معاینه کرد گفت چیزی تو گوشت نیست و گفت پرده گوشت سوراخ شده که قدیمیه یعنی از قدیم سوراخ بوده من الان میخوام بدونم اون مورچه کجاس ممکنه رفته باشه داخل مغزم

  • سلام
   با توجه به آناتومی گوش و ساختارهای داخلی بعید است

 23. سلام گوشم درد پیگرد رفتم پیش متخصص گفت پرده گوشت سوراخ شده تست شنوایی گرفت نسبت به گوش سالمم یکم ضیف میشنوه گفت دوماه بعد بیا جراحی کنم .ایا امکان داره خوش خوب شه یا جراحی کنم؟؟

  • سلام
   اگر پارگی کوچک باشد بله ممکن است خودبخود بهبود یابد
   ۳ ماه دیگر ویزیت شوید
   از ورود آب به گوش حین استحمام و دستکاری گوش خودداری کنید

 24. سلام خدا قوت
  سن من ۵۵ سال است حدود ۴ ماه است که در گوش چپم صدای زنگ مداوم افتاده . توی سکوت بیشتر حس میشود .شغل من هم شرکت فولد سازی بودم وباید بگویم در محل کارم سروصدا زیاد بود اما من از موقع ورود به محل کار از گوش بند اسفنجی استفاده میکردم
  حدود ۲ ماه پیش دکتر متخصص گوش رفتم ودکتر گفت گوشت تمیز است وهمینطور عفونت ندارد.وگفت گوشت درمان ندارد باید باش کنار بیایی
  خیلی ناراحت شدم
  بعد از ان ۱ ماه بعد دکتر متخصص دیگری رفتم ایشان گفت گوشت کثیف است وهمان جا گوشم را شستشو کرد .مقداری خیلی کم اشعال از گوشم وارد ظرف شد که به من هم نشانش داد حال هنوز گوشم صدای زنگ دارد ومشکلم حل نشده
  خواهشن اگر درمان دارد برایم بنویسید

 25. سلام اقای دکتر لطفا حواب بدین…من دیشب با رفیقم بحثم شد و سیلی محکم تو گوشم زد..از دیشب صدای بم احساس میکنم تو گوشم..بنظرتون خیلی جدیه دکتر برم یا با قرص و این چیزا ترمیم میشه؟

  • سلام
   بهتر است گوش معاینه شود تا پرده گوش از نظر پارگی بررسی گردد

 26. با سلام و خسته نباشید
  دکتر من تشخیص پارگی در گوشم را داده و وقت عمل تایین کرده و من نمیدانم هنوز باید از قطره هایم (بتامتازون، سیپلکس، کانازول) استفاده کنم یا نه لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   اگر خودشان در ویزیت آخر تجویز کرده مصرف کنید
   در غیر اینصورت خیر

 27. سلام من گوش سمت چپم یکم احساس سنگینی میکنه ولی صداهارو خوب میشنوم ولی یکم ضعیف بعد نه مایعی ازش خارج شده و نه خون میاد و یکم خیلی خیلی خفیف دارم نه همیشه وقتی سرمو روی بالش میزارم این چیه مشکل سازه ؟

 28. باسلام و خسته نباشید.
  دو روز پیش یک کاغذ پیچ خورده و تیز در بازی وارد گوش مادرم شده شدید درد داشتن.فردای اون روز لخته خون کوچیک و خشک شده لبه گوششون بود.از امروز هم حالت تهوع استفراغ و سرگیجه دارن و گوششون درد میکنه.ایا اسیب وارد شده جدی است ؟

  • سلام
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید
   ممکن است دچار ‌پارگی پرده گوش شده باشند که در بیشتر مواقع پرده گوش خود به خود ترمیم می شود

 29. سلام خواب بودم دختر سه ساله م گوش پاکن رو تو گوشم محکم فرو کرد ولی خودم هم احساس کردم که به اطراف پرده گوش یا شاید هم خود پرده بر خورد کرد درد زیادی ندارم به اندازه شش قطره خون ازش اومد با دستمال تمیز کردم انگار گوشم بار گرفته و توش خیسه ولی دیگه خون نمیاد صداهارو به وضوح می شنوم ولی به خاطرمشکل کلیه تیرویید و کیست و غده استفاده از بعضی از چرک خشک کن ها فسارم را بالا می برد به خصوص آموکسی کلاو و استامینوفن به نظر شما چه کار کنم آیا باید داروهای سابقم رو قطع کنم یا راه دیگری هست آیا می توانم به حمام بروم

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به خون آمدن احتمال پارگی پرده گوش مطرح است
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

  • سلام.گوشم عفونت قارچی گرفته الان یک ماه است این مشکل رو دارم رفتم دکتر شستشو داد سه قطره هم سیمپلکس.بتامتازون.والکل بوریکه.استفاده کردم الان بازم ازش ترشحات میاد بیرون.قبل از دگرفتن به دکتر وزوز گوش هم گرفتم.الان وزوز گوشم خیلی زیاد شده .دوباره رفتم دکتر گفت باید فعلا صبر کنی ولی وزووز گوش وترشحات خیلی اذیتم میکنه.درضمن دکتر گفت پرده ی گوشت پاره شده.چیکارباید بکننم

   • سلام
    علاوه بر داروهای تجویزی پزشک از کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 30. سلام همسر من حدود دوماه پیش گوش درد و گلو درد گرفت رفت دکتر براش آموکسی سیلین تجویز کرد ولی یه مدت بعدش دوباره گوش دردش شروع شد و با حمام رفتن انگار دردش شروع میشد دوباره
  قطره گوش استفادا کرد خوب شد باز یه مدت بعدش دردهاش شروع شد آموکسی کلاو بیست تا خورد خوب شد دوباره درداش شروع شده شغلش هم خیلی پرصدا هست
  میشه راهنمایی کنید لطفا

  • سلام
   نیاز به معاینه گوش می باشد تا علت درد مشخص شود
   در محل کار از وسایل مخصوص که میزان رسیدن صدای اطراف را به گوش کاهش می دهند استفاده کنند
   قبل از رفتن به حمام داخل گوش پنبه چرب شده با پماد قرار دهند تا از رسیدن اب به داخل گوش جلوگیری شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر