مجله پزشکی دکتر دکتر

علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن

3 خرداد 1397

557

پیشگیری، مراقبت و درمان گوش، حلق و بینی
علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

ساختار گوش کلا از سه بخش بیرونی، میانی و داخلی تشکیل شده است امواج صوتی از گوش خارجی وارد شده و پرده گوش را مرتعش کرده و این شروع فرآیند شنیدن است.

پرده گوش در واقع همان پرده صماخ است که به صورت یک پوسته نازک در ساختار گوش، بین گوش خارجی و گوش میانی قرار گرفته است.

ما چگونه قادر به شنیدن هستیم؟

ابتدا گوش خارجی صداها را از محیط بیرونی جمع‌آوری و به پرده گوش منتقل می‌کند؛ سپس این پرده مرتعش شده و ارتعاش خود را به بخش‌های داخلی‌تر گوش انتقال می‌دهد.

پشت پرده گوش 3 استخوان کوچک به نام‌های چکشی، سندانی و رکابی وجود دارد که وظیفه آنها، انتقال ارتعاش پرده گوش به حلزون گوش داخلی است. در محل حلزون گوش داخلی که گوش داخلی نیز نامیده می‌شود این ارتعاشات تبدیل به سیگنال‌هایی عصبی شده و به مغز فرستاده می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به شنیدن خواهد بود.

ساختار گوش انسان

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده است و با پرده گوش در تماس است و در پشت بینی شیپور استاش این اجازه را می‌دهد که هوا داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشد.

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش شامل یک پارگی یا سوراخ کوچک تا بزرگ بر روی پرده گوش است. همانطور که گفتیم این غشا وظیفه رساندن امواج صوتی به گوش داخلی را برعهده دارد که در نهایت بعد از یک سری تغییرات در گوش داخلی ما صدا را می‌شنویم.
گاهی پرده گوش یا همان غشای نازک آسیب می‌بیند یا پاره و سوراخ می‌شود. بنابراین انتقال امواج صوتی با مشکل مواجه می‌شود. همچنین در موارد نادر فرد دچار کم‌شنوایی دائمی می‌شود.

پارگی پرده گوش می‌تواند یکی از بدترین اتفاقات زندگی هر فرد باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل حاصله واقعا پارگی پرده گوش است بهتر است که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید برای گرفتن یک مشاوره معتبر و دقیق می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

علت پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت‌های گوش، سبب پارگی پرده گوش می‌شوند. به ویژه در کودکان طی عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند. فشار ناشی از رسوب مواد سیال می‌تواند باعث پارگی یا آسیب غشای نازک شوند.

تغییرات فشار

برخی فعالیت‌ها می‌تواند تغییرات فشار را در گوش ایجاد کند و منجر به پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش شوند. این حالت به عنوان Barotrauma (آسیب فیزیکی ناشی از تغییرات فشار محیط اطراف روی فضاهای هوایی موجود در حفره‌های بدن انسان) شناخته شده است.

باروتروما زمانی رخ می‌دهد که فشار خارج از گوش به طور قابل توجهی از فشار داخل گوش بیشتر باشد و اختلاف فشار زیادی بین خارج و داخل گوش به وجود بیاید.

از جمله فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث بروز باروتروما شود عبارت‌اند از:

 • غواصی
 • پرواز در هواپیما
 • رانندگی در ارتفاع زیاد
 • امواج حاصل از شوک الکتریسیته

آسیب یا تروما

هر آسیب به گوش یا ضربه و آسیبی که به سمت سر باشد؛ می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود. وارد کردن گوش پاک‌كن یا اشیایی مثل مداد، کلید و … به گوش گاهی ممکن است موجب آسیب به پرده گوش شود. این موضوع علاوه بر خطر پاره شدن پرده گوش، خطر ایجاد انواع عفونت‌های گوش را نیز برای فرد به دنبال دارد؛ بنابراین از انجام چنین رفتارهای پرخطری جدا بپرهیزید.

علت پاره شدن پرده گوش

آسیب آکوستیک

علائم پارگی پرده گوش

درد از علائم اصلی پارگی پرده گوش است. در برخی موارد این درد ممکن است شدید باشد. همچنین ممکن است در طول روز درد همچنان ادامه‌دار شود و یا افزایش یا کاهش داشته باشد.

معمولا هنگامی که درد از بین می‌رود، گوش شروع به تخلیه می‌کند. در نقطه‌ای که پرده گوش پاره شده است؛ آب مروارید، خونریزی و یا مایع پر شده ممکن است از گوش آسیب‌دیده تخلیه شود.

پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا باعث خونریزی می‌شود. این عفونت‌های گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا و در مناطقی با کیفیت هوای پایین رخ می‌دهد.

عوارض پارگی پرده گوش

پارگی در پرده گوش ممکن است از مقدار بسیار کم شروع شده و به تدریج انتشار یافته و افزایش یابد. گاهی شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا موجب عفونت می‌شود. میزان از دست دادن شنوایی گوش متفاوت بوده و با میزان آسیب‌دیدگی پرده گوش ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر فقط یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد شده باشد ممکن است فرد فقط کمی صداها را ناواضح بشنود.

کم شنوایی از عوارض پارگی پرده گوش

هرچه سوراخ ایجاد شده بزرگتر شود تاثیرات بیشتری در میزان شنوایی فرد دارد. همچنین اگر علاوه ‌بر پرده صماخ، سه استخوان كوچک متصل به پرده گوش هم آسیب ببیند، میزان بیشتری از شنوایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

پارگی پرده گوش در کودکان

کودکان به دلیل داشتن بافت حساس و مجراهای نازک در گوش، بیشتر دچار پارگی پرده گوش می‌شوند. استفاده غلط از گوش‌پاک‎کن نیز در کودکان موجب پارگی پرده گوش آن‌ها می‌شود. هر جسم کوچک خارجی مانند مداد یا سنجاق سر اگر به صورت عمیق وارد مجرای گوش کودک شود، منجر به آسیب رسیدن یا پاره شدن پرده گوش او می‌شود.

عفونت‌های گوش از رایج‌ترین دلایل پارگی پرده گوش در کودکان هستند. از هر ۶ کودک ۵ نفر حداقل یک مرتبه تا ۳ سالگی‌شان به عفونت گوش دچار می‌شوند. اگر کودک شما ساعاتی از روز را در مهدکودکی عمومی می‌گذراند یا زمانی که دراز کشیده به جای شیر مادر از شیشه شیر می‌خورد احتمال عفونت گوش در او بالا می‌رود.

اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را در کودک خود یافتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد متوسط رو به شدید
 • ترشحات خونی یا چرکی از گوش
 • حالت تهوع، استفراغ، یا سرگیجه دائم
 • زنگ زدن گوش
پارگی پرده گوش در کودکان

اگر احساس کردید روند درمان کودکتان با مشکل مواجه شده است، حتما باید در این مورد با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. برای گرفتن مشاوره از پزشکان می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

به دلیل نازک بودن پرده گوش کودک، آسیب‌هایی که درمان نشوند می‌توانند تاثیر طولانی مدت بر شنوایی آن‌ها بگذارند. به کودک خود بیاموزید که هیچ جسمی را داخل گوش خود فرو نکند. علاوه بر آن، هنگامی که کودک شما دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی است از مسافرت هوایی پرهیز کنید. اختلاف فشار می‌تواند باعث آسیب پرده گوش کودک شود.

تشخیص پارگی پرده گوش

دکتر می‌تواند از چندین روش برای تعیین اینکه آیا پرده گوش شما پاره شده است یا نه؟ استفاده کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • یک نمونه از مایع خارج شده از گوش را مورد آزمایش قرار می‌دهد، این در حالی است که پارگی پرده گوش در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
 • امتحان اتوسکوپ: در این روش پزشک از یک دستگاه تخصصی با نور استفاده می‌کند تا به کانال گوش شما نگاه کند. در صورت وجود تغییرات آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.
 • امتحان شنوایی: در این روش دکتر محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می‌کند.
 • تمپانومتری: در این روش که با ایجاد تغییرات فشار هوا در کانال گوش صورت می‌گیرد؛ پزشک واکنش گوش شما را به تغییرات فشار می‌سنجد.
روش تشخیص پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش

در اکثر موارد پزشک توصیه می‌کند که از وارد شدن آب به داخل گوش جلوگیری کنید و همچنین گاهی پزشک گوش، حلق و بینی توصیه می‌کند که هیچ‌گونه جسم خارجی را وارد گوشتان نکنید.

مثلا از گوش پاک‌كن پنبه‌ای یا موارد مشابه استفاده نکنید تا آسیبی به گوش شما نرسد. ممكن است در مواردی پزشک شما را از انجام ورزش‌های آبی و شنا نیز منع کند تا پرده گوشتان به خوبی بهبود پیدا کند.

درمان‌های مربوط به پارگی پرده گوش به طور عمده برای از بین بردن درد و یا جلوگیری از عفونت طراحی شده‌اند. از جمله:

پچ کردن پرده گوش

اگر گوش شما به تنهایی در حال بهبود نیست، پزشک شما ممکن است از پچ تست استفاده کند. پچ کردن شامل قرار دادن پچ پزشکی بر روی غشای نازک است. پچ تشعشع غشا را به هم می‌ریزد که در روند بهبودی پرده گوش بی‌تاثیر نیست.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که ممکن است به پارگی پرده گوش شما منجر شود، پاک کنند. آنها همچنین شما را از ایجاد عفونت‌های جدید و یا سوراخ شدن پرده گوش به واسطه آن‌ها محافظت می‌کنند. پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داروهای خوراکی را تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

داروی درمان پارگی پرده گوش

عمل جراحی برای جلوگیری از عفونت و پارگی پرده گوش

در موارد نادر، ممکن است جراحی برای سوراخ کردن پرده گوش و خارج کردن مواد عفونی که در پشت آن واقع شده، نیاز باشد و بعد از آن برای ترمیم پرده گوش جراحی به نام تیمپانوپلاستی صورت می‌گیرد. طی تیمپانوپلاستی، جراح بافتی از ناحیه دیگری از بدن فرد می‌گیرد و آن را به سوراخ گوش پیوند می‌زند.

درمان خانگی پاره شدن پرده گوش

در خانه می‌توان درد پرده پاره گوش را با تسکین‌دهنده‌هایی مثل گرما کاهش داد. برای این منظور قرار دادن یک حوله تمیز گرم و خشک بر روی گوش شما چندین بار در روز می‌تواند کمک موثری باشد.
از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما آسیب دیده باشد؛ مایعات حاصل از این قطره‌ها می‌تواند به گوش شما کشیده شود و می‌تواند مسئله پرده گوشتان را حادتر کند.

بازیابی پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان تهاجمی بهبود می‌یابد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه، فقط افت شنوایی موقت دارند. حتی بدون درمان، پرده گوش را در چند هفته می‌توان بهبود بخشید.

در صورت انجام جراحی، شما معمولا می‌توانید در عرض یک تا دو روز بیمارستان را ترک کنید. بازیابی کامل، به ویژه پس از درمان با روش‌های جراحی، به طور معمول طی هشت هفته اتفاق می‌افتد.

توصیه اکید می‌شود در صورت مواجه با پارگی پرده گوش حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید تا وخیم بودن و نبودن آن را تشخیص دهد.

ویزیت پزشک متخصص گوش، حلق و بینی

پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش

اقدامات زیادی را می‌توانید در جهت پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش انجام دهید.

موارد پیشگیری:

 • برای جلوگیری از عفونت بیشتر، گوش خود را همواره خشک نگه دارید.
 • هنگام حمام کردن، ابتدای مجرای گوش خود را با پنبه پر کنید تا آب وارد آن نشود.
 • تا زمانی که گوش شما درمان نشده از شنا کردن بپرهیزید.
 • اگر دچار عفونت گوش شدید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.
 • زمانی که دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی هستید، از سفر با هواپیما اجتناب کنید.
 • اگر مجبور به سفر هوایی شدید، از گوش‌گیر استفاده کنید، آدامس بجوید، یا خمیازه بکشید تا فشار در گوش شما پایدار بماند.
 • از اشیای خارجی برای تمیز کردن جرم گوش خود استفاده نکنید (حمام کردن به صورت روزانه برای تمیز ماندن مجرای گوش کافیست).
 • اگر قرار است در معرض صداهای بلند قرار گیرید، مانند صدای زیاد ماشین‌های اطراف، یا صداهای زیاد در کنسرت‌ها یا در محل‌های ساخت و ساز از گوش‌گیر استفاده کنید.
پیشگیری از پارگی پرده گوش

سخن آخر

پارگی پرده گوش در واقع یکی از مشکلات گوش میانی است. وقتی به پرده گوش آسیب یا صدمه‌ای وارد می‌شود در روند کار آن اختلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل ابتدا باید به دنبال علت آسیب و سپس راه‌های درمان پارگی پرده گوش باشیم. پرده گوش عاملی مهم در غربالگری طیف محرک صداست. به همین خاطر سلامت آن حائز اهمیت است.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اغلب پرده گوش پاره شده خودبه‌خود اصلاح خواهد شد و نیازی به مداخله‌ خاصی نیست ولی در صورتی که این اتفاق رخ ندهد؛ روش‌هايی در علم پزشکی برای ترمیم پرده گوش پاره شده وجود دارد که یکی از این روش‌ها انجام عمل‌های جراحی است.

اگر شما هم تجربه پارگی پرده گوش داشته‌اید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. تمام سوالات خود در مورد پارگی پرده گوش را در بخش نظرهای انتهای همین مقاله بپرسید. پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

منابع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن»

557 پاسخ به “علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن”

 1. هلن گفت:

  سلام‌ وقتتون بخیر
  مادر من در جوانی پرده گوشش پاره شده و با عمل جراحی بهبود نیافته و در حال حاضر اون گوشش هیچ شنوایی ندارد فقط صدا های خیلی بلند رو می شنود
  آیا در حال حاضر با پیشرفت علم امکان باز گشت شنوایی برای وی وجود دارد؟

 2. گلنازار گفت:

  من پارگی پرده گوش دارم و حدود 9 ماه میباشد که اذیت میشم وقصد جراحی دارم . چکار کنم یه جراح خوب رو به ما معرفی کنید

 3. مریم گفت:

  سلام روزتون به خیر ، هفت هشت ماه پیش عمل ماستویید کردم که موفق بود سه ماه اول خوب بود و مشکلی نداشتم اما از ماه چهارم به بعد وقتی پشت سرم رو روی بالش میذارم سرم گیج میره و یه دقیقه طول میکشه بعد خوب میشه این حالت رو چند روز دارم بعد چند روزخوب میشه درباره برمیگرده ،این سرگیجه ربطی به عملم داره یا نه؟ و اگر داره باید چیکار کنم؟ دکترم قرص بتاهیستین و دیمن هیدرینات دادند اما فرقی نکرد. و یه سوال دیگه علت تق تق گوش عمل کرده چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت توسط جراحتون معاينه شبد احتمال عفونت هست

 4. عبدالکریم احمدی گفت:

  با سلام و احترام

  عبدالکریم احمدی- سن 60 سال – سابقه بیماری خاص ندارم – چربی خون و قند ندارم-

  حدود 2 ماه پیش با گیره سر کانال گوش خودم رو تمیز کردم که باعث التهاب کانال گوش شد. بعد از یک هفته با کاهش شنوایی مواجهه شدم و به متخصص مراجعه کردم گفت: قارچ گوش داری و قطره های سیپروفلوکساسین و بتامتازون داد و هر هفته (سه هفته) برای ساکشن مراجعه کردم اما روند بهبود بسیار کند بود تا نهایتا به یک متخصص دیگه مراجعه کردم که ایشان گفتند گوش میانی عفونت دارد و بعلت جرم روی پرده سلامت آن قابل تشخیص نیست و بعد از پاک کردن جرم روی پرده اعلام کردند که پرده پاره شده و استخوان های گوش سیاه که باید جراهی شوی و تاکید میکرد که این عفونت بسیار طولانی مدت بوده و برای 2 ماه نیست!! تقریبا می توان گفت با توجه به علائمی که داشتم یک ماهه که گوشم عفونت داره و قبل از دستکاری کانال گوش توسط خودم سالم سالم بود. ایشان قطره کلرامفنیکل5/ درصد به مدت 3 روز هر 6 ساعت و قرص همین قطره به مدت 10 روز هر 12 ساعت داده. توی این مدت فقط یک بار ترشحات زرد رنگ گوش داشتم(حدود دو هفته پیش) و تا 45 درصد کاهش شنوایی پیدا کردم(با نوار گوش و تست توسط بیمارستان بعثت همدان که پزشک این بیمارستان نیز عفونت را تایید کرد). لطفا راهنمایی کنید که آیا تشخیص سیاه شده استخوان گوش بدون سیتی اسکن و … با معاینه قابل تشخیص است؟ و اینکه روند درمان را چگونه تکمیل کنم و چکار کنم؟این موضوع روی زندگی من و خانواده تاثیر بسیار بسیار بدی داشته و باعث نگرانی شدید شده.*** لطفا کمک کنید. با سپاس فراوان

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام هير بدون سي تي اسكن تشخيص با خطا همراه است پس اطفا سي تي بدين تا وضعيت استخوانهاي گوشتان مشخص شه

 5. مسعود گفت:

  سلام من به واسطه شغلم پرواز زیاد دارم و گوشم خیلی در پرواز درد میگیره . دکتر گوش بهم گفت پرده گوشم سوراخ ریزی برداشته برای درمانش دارویی پیشنهاد دارید؟ آیا لازمه کوآموکسی کلاو 625 و یا قطره ای مصرف کنم؟

 6. مریم نامنی گفت:

  سلام گوشم یک ماهی بود صبح ها کیپ میشد وقتی رو بالشت میذاشتم رفتم دکتر گفت جرم زیاد داره قطره داد ریختم چند روز بعدش رفتم شستشو دادم ولی اصلا خوب نشده الان کیپ شده صداهارو بم می شنوم باید چیکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نوار گوش بدين و ام ار اي شويد

 7. پرنیان گفت:

  سلام وقت به خیر من دو روز پیش داشتم گوشم رو با گوش پاک کن تمیز میکردم مه یهو دستم خورد و گوش پاک کن خیلی رفت عقب اولش خیلی درد داشت اما خوب شد الان هم درد نداره اما موقعی که ببخشید عذر میخوام باد گلوم میاد یکم درد میگیره اسیب دیدگی هستش یا پارگی پرده ی گوش!؟ و اگر پارگی هستش باید چکار کنم

 8. مریم گفت:

  سلام
  پرده گوش من چندسال پیش براثر ضربه شدید پاره شد و دکترم گفت حتما باید عمل بشه وقتی عمل کردم نه تنها خوب نشد بلکه بدترم شد دکترم گفت پرده گوشت نگرفته ونیاز به عمل مجدد داره
  ولی من دیگه از ترسم عمل نکردم
  الان چندساله میگذره تقریبا شنواییم صفر شده و گوشم خیلی صدا میده حتی وقتی راه میرم گوشم تق تق میکنه و پشت گوشم انگار صدای جیرجیر در میاد نمیدونم چیکار کنم همش سرگیجه و سردرد دارم
  چیکارکنم کمکم کنید؟

 9. الهه گفت:

  سلام خانم دکتر یه هفته پیش یه ضربه محکم به گوش سمت چپم وارد شد یکسره صدا می‌کنه بکنم سنگین و وقتی هم آب می‌ره توش خیلی درد میگیره علتش چیه و باید چکار کنم؟ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نطر پارگي پرده گوشتون معاينه شوبد

 10. مریم گفت:

  با سلام و احترام میخاستم بدونم بعد از عمل ماستوئید بعد از هشت ماه صدای تق تق گوش بعد از پایین دادن اب دهان ،یا گرفتن گوش طبیعیه؟ با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله طبيعيه اما بايد توسط متخصص گرش و حلق و بينيتون ويزيت شويد

 11. صبا گفت:

  سلام من پسر 7 ساله ای دارم که موقع سنجش برای مدرسه بهم گفتن گوشش شنوایی کم شده، گوشش عفونت داره که زرد مایل به قرمزه یکی دو بارم که گوشش را با گوش پاکن پاک کردم گوشش خون اومده و خیلی هم سرفهمیکنه البته ریه اش هم کمی مشکل داره چیکار باید بکنم؟ با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم ، بايد ١- از نظر بزرگي لوزه سوم بررسي شه
   ٢- از نظر عفونت مزمن گوش بررسي شه
   چون هم شي ادراري ميده هم اينكه از نظر ذهني ممكنه بيش فعال شه يا خواب الود و كم هوش
   پس بايد درمان كامل براش انجام بديو

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم ، بايد ١- از نظر بزرگي لوزه سوم بررسي شه
   ٢- از نظر عفونت مزمن گوش بررسي شه
   چون هم شي ادراري ميده هم اينكه از نظر ذهني ممكنه بيش فعال شه يا خواب الود و كم هوش
   پس بايد درمان كامل براش انجام بدين

 12. صبا گفت:

  سلام .من توی شیرجه زدن شنا گوشم درد خیلی بدی گرفت و کمتر از یکی دو ساعت گوشم ب شدت درد گرفت .با مصرف مسکن و گرم کردن دردش کمتر شد ولی الان گوشم سنگین شده انگار و صدا ها بمه !امکانش هست پاره شده باشه گوشم

  • طاهر حیدری گفت:

   سلام خانم دکتر من مدتی ۱۰روزپیش رفتم شمال تو دریا تو گوشم زیاد رفته بعداز ۷روز رفتم بعلت عفونت شدید دکترم میگه پرده گوشت سوراخ شده گفت احتمال داره با مصرف دارو دودباره ترمیم بشه
   چه دارویی مصرف کنم ک برای درمان پارگی پرده کمک کنه صداهارا ضعیف میشنوم
   تشکر اگه کمکم کنید خیلی نگرانم

 13. مهدی گفت:

  من به دکتر مراجعه کردم و گفتن پارگی تازه هست و برام قرص چرک خشک کن نوشتن و گفتن تا یه ماه دیگه پرده گوش جوش میخوره و درست میشه ، در طول این مدت لازمه که کار خاصی انجام بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام فقط آب داخل گوشتون نره

 14. محمد گفت:

  باسلام.چند روز پیش توپ فوتبال برخورد کرد به گوشم وهمون لحظه گوشم 30درصد کیپ شد وبعداز چند روز شنوایی من تقریبا نصف شده البته زیر گوشم موقعیکه نفس عمیق میکشم درد میکنه .لطفا بفرمایید پرده گوشم پاره شده ؟باید چه کاری انجام بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص گوش و خلق و بيني معاينه شويد

 15. هانیه عباسی گفت:

  سلام خانوم دکتر من چند وقت پیش یه ضربه به گوشم وارد شد ک اول فک درد گرفتم الان درد گوشم متوسط کاهی شدید موقه جویدن غذام اذیت میشم بنظرتون پرده گوشم پاره شده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شويد ممكنه پاره شده باشه

 16. آراد جعفری گفت:

  سلام خسته نباشید، وقت تون بخیر. چند وقت پیش دونه ریز تسبیح وارد گوشم شد و به پرده گوشم چسبیده بود، دکترها با جراحی اون رو از گوشم خارج کردن ولی گفتن پرده گوشم پاره شده. به نظر شما احتمال داره پرده گوشم خود به خود ترمیم بشه یا باید جراحی بشه؟ (۱۳ سالمه)

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد
   اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توجه به مشاهدات در معاینه تجویز شود و از ورود آب هنگام استحمام خودداری شود

 17. نارین گفت:

  سلام من دوستم داشت گوشمو با گوش پاکن تمیز میکرد که یهو خیلی رفت تو و درد گرفت بعدش خیلی توجه نکردم و دردش برطرف شد اما حالا که نگا میکنم میبینم موم گوشم خونی شده و یکمم درد میکنه فکر میکنید پاره شده باشه؟
  و آیا قابل درمان هست؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شود ممکن است پارگی رخ داده باشد
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توحه به مشاهدات در معاینه تجویز شود

 18. ابراهیمی گفت:

  سلام. به دلیل گرفتگی گوش با جرم شستشوی گوش با آب انجام دادم تا آب رو با فشار داخل گوش ریخت درد بینهایت زیاد داشتم جوری که ناخودآگاه خودمو کشیدم عقب درد تا 24ساعت ادامه داشت مجبوربه استفاده ازمسکن بودم. گوشمو معاینه کردن گفتم پزده گوش ملتهب و قرمز و باد کرده میتونه باعث پارگی شده باشه؟ الان باید چیکارکنم خیلی میترسم.

 19. مهسا اقازاده گفت:

  سلام ببخشید من گوشم ضربه دیده بود رفتم دکتر دکتر گفت ک هم پارگی و هم خونریزی پیدا کرده میخواستم بدونم درست میشه یا نه ؟ وچقدر وقت میبره تا کاملا درست بشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد
   اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توجه به مشاهدات در معاینه تجویز شود و از ورود آب هنگام استحمام خودداری شود

 20. نسترن گفت:

  سلام من یک ماه پیش گوشم گرفت دکتر معاینه کرد عفونت داشت یک هفته ۲ نوع آنتی بیوتیک هم خوراکی و هم دو نوع قطره استفاده کردم گفتند پرده گوشم پاره شده تا ۳ هفته دیگر باید قطره های آنتی بیوتیک را ادامه دهم
  قطره کلوتریمازول سوزش زیاد و درد چند دقیقه ای ایجاد میکند و هیچ فایده ای نداشته تا حالا
  آیا من هم باید داروی کوآموکسی کلا استفاده کنم ؟

 21. م ب گفت:

  سلام
  من ۲۰ سال پیش دچار عفونت گوش راست شدم،درمان و شستشو کردم زیر نظر دکتر تا خوب شد و پارگی ریز پرده دارم تا ۳هفته پیش حمام آب رفت تو گوشم و عفونت کرد و سه بار ب دکتر رفتم ولی خوب نشده
  داروهای زیر استفاده کردم .
  لوراتادین ۱۰
  قطره سیپروفلوکساسین۳ درصد
  قطره الکل بوریته۳درصد
  قطره بتامتازون۳درصد
  قرص ۵۰۰ آمپی سیلین
  ۵ تا پنی سیلین ۸۰۰
  کپسول کلوگزاسیلین ۵۰۰
  حالا چکار کنم؟
  بعضا کیپ میشه،تق تق میکنه،درد داره میزنه سمت راست سرم،عفونت داره

 22. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر دوبار پرده گوشم بر اثر ضربه پاره شده و خودش هم با رعایت های خانگی ترمیم شده،حال بار سوم هم بر اثر ضربه پاره شد،جز قرصص های انتی بیوتیک ایا ویتامین یا داروی هست ب سرعت ترمیم گوش. کمک کند،ممنونم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر
   فقط انتی بیوتیک مرتب مصرف و از ورود آب به گوش و دستکاری گوش خودداری شود

 23. سید کسری حسینی گفت:

  سلام ببخشید من ۱ ماه پرده ی گوشم سوراخ شده پاره نشده در اثر ضربه دکتر متخصص گفته داره خوب میشه ممکن در طول درمان بهبود درمان گوش خود به خود وایسه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشید اگر سوراخ کوچک باشد و در حال بهبودی است اصولا کاملا بهبود میابد

 24. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من از شست وشوی بینی استفاده میکردم و یکی از بینی های خود را گرفته بودم یک لحظه حواسم نبود شست وشوی بینی را فشار دادم و اب سرم اینقدر با فشار زیاد وارد بینی هم شد و رفت بالا که گوشم یک لحظه بد دردی گرفت چند دقیقه بعدش هر گوش هایمان درد شدید گرفتن علتش چیست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، بيني و خبق و گوش از طريق شيپور استاش بهم راه دارند
   بخاطر اون بوده
   اصلا خطرناك نيست نگران نباشيد.

 25. M گفت:

  سلام خسته نباشید
  دخترم ۱۷ سالشه تقریبا دوساله پیش آبریزش بینی شدید داشت بعد به دنبالش درد گوش وکیپی گوش
  بعد از چند روز بردم متخصص حلق گوش یکی از پزشک ها گفتن پشت پرده گوش آب آورده قرص آموکسی کلاو تجویز کردن گفتن اگه خوب نشد باید عمل کنه بعد مصرف قرص دیگه نبردم پیش پزشک
  از همون موقع احساس کردم یه کمی شنوائی اش کم شده تازگی بردم متخصص گوش و حلق و بینی یه قطره گلیسیرین برای گوش راست داد گفتن بعد یک هفته دیگه بیا. رفتیم ساکشن کردن ودو تا بسته ۲۰تایی آموکسی کلاو ۶۲۵دادن ولی متاسفانه خوب نشده دوباره بعد چند روز بردم یه متخصص دیگه نوار گوش گرفته بودیم. گفتن نوار خوبه ولی پرده هردوتاگوش سفت شده میخواستم ببینم سفتی پرده گوش درسته ؟شنوائیش خوبه ولی تیز نیست الان نمی دونم باید چکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید آیا امیدی هست گوش دخترم خوب میشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، گاهي بخاطر التهاب مزمن اين حالت ايجاد ميشه، در مورد خوب شدنش بايد با متخصصشون صحبت كنيد چون من معاينه نكردم و نميدونم اما باتوجه به نرمال بودن نوار گوش و سن كمشون جاي اميدواري هست
   هر ٦ ماه توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شود.

 26. nina گفت:

  سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  من یه مدتی بود که از هدفون استفاده میکردم خب صدا بلند بود و گاها گوشم اذیت میشد ، اما فقط همون موقع استفاده اینطور بود و بعدش خوب شد، یه روز که از خواب بیدار شدم و بعد رفتم حمام دیدم گوشم درد میکنه ، یکی دوروزی اهمیت ندادم بعد دیدم توی گوشم حس خیسی هست دیگه رفتم پیش پزشک عمومی گفتن که یه پارگی کوچیکه و فقط گفتن مواظبت کنم اب داخلش نره و شربت ستادین و آموکسی سیلین برام نوشتن ، حالا میخوام ببینم به نظر شما کافیه و همینارو مصرف کنم حل میشه ؟! یا با توجه به حساس بودنش بهتره به متخصص مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا دچار عفونت گوش میانی و به دنبال آن پارگی پرده گوش و خروج ترشحات شده اید.اگر سوراخ ریز بوده مصرف آنتی بیوتیک کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و پرهیز از دستکاری گوش و جلوگیری از ورود آب به گوش هنگام استحمام انجام شود و معاینه گوش توسط متخصص گوش حلق بینی ۲ ماه دیگر جهت بررسی وضعیت سوراخ انجام شود.در صورت عدم بهبود علایم به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 27. محمدی گفت:

  صربه به گوش کودک خورده ناخوداگاه ولی ترشح نداشت وبچه عذا میخوره و میشنوه فقط میگه ببخشید موقع بادگلو درد میاد بنظرتون ممکنه پرده گوش اسیب دیده باشه واگر باشه ترمیم میشه خودش

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکن است دچار اسیب شده باشد
   جهت تشخیص باید معاینه گوش توسط پزشک انجام شود

   • حمید گفت:

    سلام خسته نباشید خانوم یا آقای دکتر بنده از هندزفری فقط در گوش راستم استفاده کردم. بعد حمام گوش راستم احساس پری داشت دکتر رفتم شست شو داد بعد ۲ روز شنواییم کمتر شد. مطلب خیلی زیاده کوتاهش میکنم ۳ تا متخصص عوض کردم هر ۳ عفونت و سوراخی رو گفتن نوار گوش و سی تی اسکن هم گرفتم تو مدت ۶ ماهه این اتفاق افتاده و انواع قطره و دارو تجویز کردن که بهبود پیدا نکردم. هر متخصصی که رفتم ۱ ماه تجویزشو مو به مو انجام دادم شنواییم کمترو کمتر شد که بهتر نشد. الانم وضعیت وز وز مداوم اظافه شده و دارم رنج میبرم. روحیم ضعیف شده دکتر. لطفا کمکم کنین ۳ تا متخصص هر کودوم یه دارو تجویز کردن و خوب نشدم. الان سطح شنواییم گوش راستم از صد درصد ۱۰ درصد میشنوم فقط دردش از ببن رفته همین. علائم، وزوز گوش دائم،احساس پر بودن، کاهش شنوایی،

    • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

     سلام
     دوست عزیز کاهش شنوایی علت های گوناگونی دارد و بدون معاینه و نوار گوش بنده نمی توانم در این مورد اظهار نظر کنم !
     ولی با توجه به کاهش شنوایی ناگهانی ممکن است دچار کری ناگهانی شده باشید
     پیشنهاد میکنم به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و درمان را زیر نظر همان پزشک ادامه دهید

  • سلام خانم دکتر من دومی تیر دردرما گفت:

   سلام خانم دکتر من دومی تیر درمانگاه فرهنگیان خوی دستگاه گوش شتشوی درونم یک دفعه دستگاه افتاده توی گوش ام حالا دردم زیاد شوهرم درد میکند چه کارکنم

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    دوست گرامی منظور شما واضح نیست؟دستگاه به درون گوش فرو رفته؟پارگی پرده گوش و یا عفونت بروز کرده؟؟

 28. حامد گفت:

  سلام راننده کامیون هستم صدای سوت داخل گوشم باعث کم شنوایی شده چکار بکنم ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   معاینه توسط پزشک و گرفتن نوار گوش لازم است

 29. فاطمه گفت:

  سلام. من مدتیه داخل گوشم احساس خشکی و خارش میکنم علتش چی میتونه باشه ؟؟فقط گاهی یه مقدار داخل گوشم چرب میشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با مراجعه به پزشک و معاینه گوش از نظر عفونت های قارچی گوش بررسی شوید

 30. محمدرضا گفت:

  سلام ، من پريروز تلفنى حرف ميزنم و تلفن گوش سمت راستم بود و صداى طرف مقابل زياد بود ، ٢،٣ روز گوشم هم سنكينه هم سبكه هم كرفته ، با روزى يه دونه سير خوب ميشه بايد چكار كنم لطفا بكيد؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام Esr بالا نیاز به بررسی داره چه تشخیصی مطرح کردن؟...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اول از همه آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین...

:

سلام خواهر من 9 سالش خیلی خون دماغ میشه تو خواب هم حتی خون دماغ میشه تا ال...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بهتره قدش بررسی شه و گرافی از مچ دست بگیره برای بررسی صفحات رشد قدش ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله علایم‌ محتمله...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکنه باشه، نمیشه رد کرد بدون ازمایش بهتره ازمایش خون cbc, diff, esr, crp, s/...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه تب و خستگی و دردبدن و کمر درد و سردرد ندارین و تهوع و اسهال هم ند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام علایمتون خیلی به نفع کرونا نیست اگه سرفه زیاد شد ویزیت شین...

فرهاد:

با سلام و خسته نباشید. بنده هیچگونه علایمی به غیر سرفه انهم خیلی کم ندار...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بررسی لازم داره با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به...