علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن

 • 1397-03-03
 • ۱۲۱۱۶۸ بازدید
 • 450
پارگی پرده گوش

ساختار گوش کلا از سه بخش بیرونی، میانی و داخلی تشکیل شده است امواج صوتی از گوش خارجی وارد شده و پرده گوش را مرتعش کرده و این شروع فرآیند شنیدن است.

پرده گوش در واقع همان پرده صماخ است که به صورت یک پوسته نازک در ساختار گوش، بین گوش خارجی و گوش میانی قرار گرفته است.

ما چگونه قادر به شنیدن هستیم؟

ابتدا گوش خارجی صداها را از محیط بیرونی جمع‌آوری و به پرده گوش منتقل می‌کند؛ سپس این پرده مرتعش شده و ارتعاش خود را به بخش‌های داخلی‌تر گوش انتقال می‌دهد.

پشت پرده گوش 3 استخوان کوچک به نام‌های چکشی، سندانی و رکابی وجود دارد که وظیفه آنها، انتقال ارتعاش پرده گوش به حلزون گوش داخلی است. در محل حلزون گوش داخلی که گوش داخلی نیز نامیده می‌شود این ارتعاشات تبدیل به سیگنال‌هایی عصبی شده و به مغز فرستاده می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به شنیدن خواهد بود.

ساختار گوش انسان

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده است و با پرده گوش در تماس است و در پشت بینی شیپور استاش این اجازه را می‌دهد که هوا داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشد.

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش شامل یک پارگی یا سوراخ کوچک تا بزرگ بر روی پرده گوش است. همانطور که گفتیم این غشا وظیفه رساندن امواج صوتی به گوش داخلی را برعهده دارد که در نهایت بعد از یک سری تغییرات در گوش داخلی ما صدا را می‌شنویم.
گاهی پرده گوش یا همان غشای نازک آسیب می‌بیند یا پاره و سوراخ می‌شود. بنابراین انتقال امواج صوتی با مشکل مواجه می‌شود. همچنین در موارد نادر فرد دچار کم‌شنوایی دائمی می‌شود.

پارگی پرده گوش می‌تواند یکی از بدترین اتفاقات زندگی هر فرد باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل حاصله واقعا پارگی پرده گوش است بهتر است که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید برای گرفتن یک مشاوره معتبر و دقیق می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

علت پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت‌های گوش، سبب پارگی پرده گوش می‌شوند. به ویژه در کودکان طی عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند. فشار ناشی از رسوب مواد سیال می‌تواند باعث پارگی یا آسیب غشای نازک شوند.

تغییرات فشار

برخی فعالیت‌ها می‌تواند تغییرات فشار را در گوش ایجاد کند و منجر به پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش شوند. این حالت به عنوان Barotrauma (آسیب فیزیکی ناشی از تغییرات فشار محیط اطراف روی فضاهای هوایی موجود در حفره‌های بدن انسان) شناخته شده است.

باروتروما زمانی رخ می‌دهد که فشار خارج از گوش به طور قابل توجهی از فشار داخل گوش بیشتر باشد و اختلاف فشار زیادی بین خارج و داخل گوش به وجود بیاید.

از جمله فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث بروز باروتروما شود عبارت‌اند از:

 • غواصی
 • پرواز در هواپیما
 • رانندگی در ارتفاع زیاد
 • امواج حاصل از شوک الکتریسیته

آسیب یا تروما

هر آسیب به گوش یا ضربه و آسیبی که به سمت سر باشد؛ می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود. وارد کردن گوش پاک‌كن یا اشیایی مثل مداد، کلید و … به گوش گاهی ممکن است موجب آسیب به پرده گوش شود. این موضوع علاوه بر خطر پاره شدن پرده گوش، خطر ایجاد انواع عفونت‌های گوش را نیز برای فرد به دنبال دارد؛ بنابراین از انجام چنین رفتارهای پرخطری جدا بپرهیزید.

علت پاره شدن پرده گوش

آسیب آکوستیک

علائم پارگی پرده گوش

درد از علائم اصلی پارگی پرده گوش است. در برخی موارد این درد ممکن است شدید باشد. همچنین ممکن است در طول روز درد همچنان ادامه‌دار شود و یا افزایش یا کاهش داشته باشد.

معمولا هنگامی که درد از بین می‌رود، گوش شروع به تخلیه می‌کند. در نقطه‌ای که پرده گوش پاره شده است؛ آب مروارید، خونریزی و یا مایع پر شده ممکن است از گوش آسیب‌دیده تخلیه شود.

پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا باعث خونریزی می‌شود. این عفونت‌های گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا و در مناطقی با کیفیت هوای پایین رخ می‌دهد.

عوارض پارگی پرده گوش

پارگی در پرده گوش ممکن است از مقدار بسیار کم شروع شده و به تدریج انتشار یافته و افزایش یابد. گاهی شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا موجب عفونت می‌شود. میزان از دست دادن شنوایی گوش متفاوت بوده و با میزان آسیب‌دیدگی پرده گوش ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر فقط یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد شده باشد ممکن است فرد فقط کمی صداها را ناواضح بشنود.

کم شنوایی از عوارض پارگی پرده گوش

هرچه سوراخ ایجاد شده بزرگتر شود تاثیرات بیشتری در میزان شنوایی فرد دارد. همچنین اگر علاوه ‌بر پرده صماخ، سه استخوان كوچک متصل به پرده گوش هم آسیب ببیند، میزان بیشتری از شنوایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

پارگی پرده گوش در کودکان

کودکان به دلیل داشتن بافت حساس و مجراهای نازک در گوش، بیشتر دچار پارگی پرده گوش می‌شوند. استفاده غلط از گوش‌پاک‎کن نیز در کودکان موجب پارگی پرده گوش آن‌ها می‌شود. هر جسم کوچک خارجی مانند مداد یا سنجاق سر اگر به صورت عمیق وارد مجرای گوش کودک شود، منجر به آسیب رسیدن یا پاره شدن پرده گوش او می‌شود.

عفونت‌های گوش از رایج‌ترین دلایل پارگی پرده گوش در کودکان هستند. از هر ۶ کودک ۵ نفر حداقل یک مرتبه تا ۳ سالگی‌شان به عفونت گوش دچار می‌شوند. اگر کودک شما ساعاتی از روز را در مهدکودکی عمومی می‌گذراند یا زمانی که دراز کشیده به جای شیر مادر از شیشه شیر می‌خورد احتمال عفونت گوش در او بالا می‌رود.

اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را در کودک خود یافتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد متوسط رو به شدید
 • ترشحات خونی یا چرکی از گوش
 • حالت تهوع، استفراغ، یا سرگیجه دائم
 • زنگ زدن گوش
پارگی پرده گوش در کودکان

اگر احساس کردید روند درمان کودکتان با مشکل مواجه شده است، حتما باید در این مورد با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. برای گرفتن مشاوره از پزشکان می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

به دلیل نازک بودن پرده گوش کودک، آسیب‌هایی که درمان نشوند می‌توانند تاثیر طولانی مدت بر شنوایی آن‌ها بگذارند. به کودک خود بیاموزید که هیچ جسمی را داخل گوش خود فرو نکند. علاوه بر آن، هنگامی که کودک شما دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی است از مسافرت هوایی پرهیز کنید. اختلاف فشار می‌تواند باعث آسیب پرده گوش کودک شود.

تشخیص پارگی پرده گوش

دکتر می‌تواند از چندین روش برای تعیین اینکه آیا پرده گوش شما پاره شده است یا نه؟ استفاده کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • یک نمونه از مایع خارج شده از گوش را مورد آزمایش قرار می‌دهد، این در حالی است که پارگی پرده گوش در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
 • امتحان اتوسکوپ: در این روش پزشک از یک دستگاه تخصصی با نور استفاده می‌کند تا به کانال گوش شما نگاه کند. در صورت وجود تغییرات آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.
 • امتحان شنوایی: در این روش دکتر محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می‌کند.
 • تمپانومتری: در این روش که با ایجاد تغییرات فشار هوا در کانال گوش صورت می‌گیرد؛ پزشک واکنش گوش شما را به تغییرات فشار می‌سنجد.
روش تشخیص پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش

در اکثر موارد پزشک توصیه می‌کند که از وارد شدن آب به داخل گوش جلوگیری کنید و همچنین گاهی پزشک گوش، حلق و بینی توصیه می‌کند که هیچ‌گونه جسم خارجی را وارد گوشتان نکنید.

مثلا از گوش پاک‌كن پنبه‌ای یا موارد مشابه استفاده نکنید تا آسیبی به گوش شما نرسد. ممكن است در مواردی پزشک شما را از انجام ورزش‌های آبی و شنا نیز منع کند تا پرده گوشتان به خوبی بهبود پیدا کند.

درمان‌های مربوط به پارگی پرده گوش به طور عمده برای از بین بردن درد و یا جلوگیری از عفونت طراحی شده‌اند. از جمله:

پچ کردن پرده گوش

اگر گوش شما به تنهایی در حال بهبود نیست، پزشک شما ممکن است از پچ تست استفاده کند. پچ کردن شامل قرار دادن پچ پزشکی بر روی غشای نازک است. پچ تشعشع غشا را به هم می‌ریزد که در روند بهبودی پرده گوش بی‌تاثیر نیست.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که ممکن است به پارگی پرده گوش شما منجر شود، پاک کنند. آنها همچنین شما را از ایجاد عفونت‌های جدید و یا سوراخ شدن پرده گوش به واسطه آن‌ها محافظت می‌کنند. پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داروهای خوراکی را تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

داروی درمان پارگی پرده گوش

عمل جراحی برای جلوگیری از عفونت و پارگی پرده گوش

در موارد نادر، ممکن است جراحی برای سوراخ کردن پرده گوش و خارج کردن مواد عفونی که در پشت آن واقع شده، نیاز باشد و بعد از آن برای ترمیم پرده گوش جراحی به نام تیمپانوپلاستی صورت می‌گیرد. طی تیمپانوپلاستی، جراح بافتی از ناحیه دیگری از بدن فرد می‌گیرد و آن را به سوراخ گوش پیوند می‌زند.

درمان خانگی پاره شدن پرده گوش

در خانه می‌توان درد پرده پاره گوش را با تسکین‌دهنده‌هایی مثل گرما کاهش داد. برای این منظور قرار دادن یک حوله تمیز گرم و خشک بر روی گوش شما چندین بار در روز می‌تواند کمک موثری باشد.
از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما آسیب دیده باشد؛ مایعات حاصل از این قطره‌ها می‌تواند به گوش شما کشیده شود و می‌تواند مسئله پرده گوشتان را حادتر کند.

بازیابی پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان تهاجمی بهبود می‌یابد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه، فقط افت شنوایی موقت دارند. حتی بدون درمان، پرده گوش را در چند هفته می‌توان بهبود بخشید.

در صورت انجام جراحی، شما معمولا می‌توانید در عرض یک تا دو روز بیمارستان را ترک کنید. بازیابی کامل، به ویژه پس از درمان با روش‌های جراحی، به طور معمول طی هشت هفته اتفاق می‌افتد.

توصیه اکید می‌شود در صورت مواجه با پارگی پرده گوش حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید تا وخیم بودن و نبودن آن را تشخیص دهد.

ویزیت پزشک متخصص گوش، حلق و بینی

پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش

اقدامات زیادی را می‌توانید در جهت پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش انجام دهید.

موارد پیشگیری:

 • برای جلوگیری از عفونت بیشتر، گوش خود را همواره خشک نگه دارید.
 • هنگام حمام کردن، ابتدای مجرای گوش خود را با پنبه پر کنید تا آب وارد آن نشود.
 • تا زمانی که گوش شما درمان نشده از شنا کردن بپرهیزید.
 • اگر دچار عفونت گوش شدید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.
 • زمانی که دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی هستید، از سفر با هواپیما اجتناب کنید.
 • اگر مجبور به سفر هوایی شدید، از گوش‌گیر استفاده کنید، آدامس بجوید، یا خمیازه بکشید تا فشار در گوش شما پایدار بماند.
 • از اشیای خارجی برای تمیز کردن جرم گوش خود استفاده نکنید (حمام کردن به صورت روزانه برای تمیز ماندن مجرای گوش کافیست).
 • اگر قرار است در معرض صداهای بلند قرار گیرید، مانند صدای زیاد ماشین‌های اطراف، یا صداهای زیاد در کنسرت‌ها یا در محل‌های ساخت و ساز از گوش‌گیر استفاده کنید.
پیشگیری از پارگی پرده گوش

سخن آخر

پارگی پرده گوش در واقع یکی از مشکلات گوش میانی است. وقتی به پرده گوش آسیب یا صدمه‌ای وارد می‌شود در روند کار آن اختلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل ابتدا باید به دنبال علت آسیب و سپس راه‌های درمان پارگی پرده گوش باشیم. پرده گوش عاملی مهم در غربالگری طیف محرک صداست. به همین خاطر سلامت آن حائز اهمیت است.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اغلب پرده گوش پاره شده خودبه‌خود اصلاح خواهد شد و نیازی به مداخله‌ خاصی نیست ولی در صورتی که این اتفاق رخ ندهد؛ روش‌هايی در علم پزشکی برای ترمیم پرده گوش پاره شده وجود دارد که یکی از این روش‌ها انجام عمل‌های جراحی است.

اگر شما هم تجربه پارگی پرده گوش داشته‌اید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. تمام سوالات خود در مورد پارگی پرده گوش را در بخش نظرهای انتهای همین مقاله بپرسید. پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

منابع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

450 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید.ببخشید بنده چندسال پیش گوشم عفونت کرد و پرده گوشم پاره شد.به پزشک مراجعه کردم و فقط توصیه کردن که اجازه ورود آب به گوشم رو ندم.از همون موقع گوشم سوت میکشه ولی الان یه مدته بیشتر شده و آزاردهندس.آیا راه درمانی وجودداره؟

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با يك دوره ٥ روزه قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز

 2. سلام من ۴روز پیش گوش پاکن کردم تو گوشم واین چهار روزه نمیتونم زیاد خوب بشنوم وگوشت وزوز میکنه علتش چیه؟

  • سلام بدليل تحريك پرده گوشتونه، قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   هيچي داخل گوشتون نكنيد

 3. سلام ببخشیدمن یک ماه پیش گوشم ضربه خوردتقریبا بیست روز اول هیچ مشکلی نداشتم اما دوهفته س که دچاروزوزگوش شدم دکتررفتم گفت پرده سالمه ولی گوشت جرم داره بهم قطره وقرص دادگفت اگه تایک هفته دیگه خوب نشدی نوارگوش بده،حالا بنظرشما ممکنه وزوزبخاطرجرم باشه یاعصب?

  • سلام
   بخاطر هر دو میتونه باشه منتها چون جرم گوش دارین احتمال بیشتر برای جرم هست

 4. سلام
  با گوش پاك كن گوشمو پاك كردم
  حالا خيلي تير ميكشه شنواييم كم شده و داخلش انگار مائع داره
  به خاطر كرونا هم ميترسم برم دكتر
  لطفأ راهنمايي كنيد

  • سلام
   اگه اصلا امکان ویزیت ندارین قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی و استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت هنگام درد
   عدم دستکاری گوش

 5. سلام ،من دو روز پیش رفتم حمام متاسفانه کمی آب وارد گوش راستم شد،و همش احساس میکردم که آب تو گوشم تکون میخوره بعدشم که احساس سنگینی تو گوشم کردم و الانم شنواییم کمتر شده انگار هوا داخل گوشم هست،گنگ میشنوم،ممنون از پاسخ گوییتون.

  • سلام
   اگه اصلا امکان ویزیت ندارین
   کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت یکی
   قطره اوسپت هر ۸ ساعت ۳ قطره تا ۵ روز
   اگه خوب نشدین باید ویزیت شین چون ممکن جرم گوش باشه

 6. سلام من چند ماه پیش گوشم عفونت کرد و صدا ها رو نمیشنیدم دکتر رفتم گفتن باید شست و شو بشه شست وشو ک کردم بازم صداها رو نمیشنیدم باز پیش یه دکتر دیگع رفتم گفتن در اثر شست و شو پرده گوشتون پاره شده واقعا خیلی ناراحت هستم
  ایا امیدی برا درمان دوباره ام هست

  • سلام
   بله
   باید قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی بخورین تا ۱۰ الی ۱۴ روز
   هنگام استحمام اصلا آب وارد گوش نشه و گوش رو دستکاری نکنین اصلا
   و ۳ ماه دیگه به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 7. سلام یک ماه پیش بر اثر سیلی پرده گوشم پاره شد فعلا سوت میکشه هنوز سوت گوشم کم نشده ولی شنواییم خوب شده دلیل این سوت چیه دارم کلافه میشم درمانش چیه

  • سلام
   میتونه بخاطر پارگی پرده باشه
   باید ۲ ماه دیگه ویزیت شین تا بررسی شه پارگی ترمیم شده یا خیر

 8. سلام من پارسال کلاس شنا میرفتم از اون موقع به بعد هر از گاهی درد خفیفی میاد توی گوش سمت چپم.مخصوصا اگر زمستون شه و باد بیاد اون گوش درد میگیره.ممنون میشم بگید چیکار کنم چون الان نمیشه دکتر رفت

  • سلام بايد از گوشتون مراقبت كنيد حساس شده
   هر وقت درد گرفت قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   اگه بعد از سه روز بهتر نشد قرص آزيترومايسين هم اضافه كنيد روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز

 9. سلام خسته نباشید حدود دوماهه که گوشم عفونت کرده(قبلا هم عفونت کرده بود دکتر که رفتم رفع شد ولی دوباره برگشته)بخاطر شرایط الان درمانگاه ها و بیمارستان ها ترسیدم دکتر برم اولش اموکسی کلاو مصرف کردم یه هفته بعد از تموم شدن قرص ها عفونت دوباره برگشت تا امروز صبح فقط ترشحات ابکی و گاهی زرد رنگ و خارش داشت ولی از صبح که بیدار شدم کیپ شده درد نداره فقط گرفته حوله گرم هم چند باری روش گذاشتم تغییری نکرد
  ممکنه پرده گوشم بخاطر عفونت پاره شده باشه؟😓😦😣
  چکار کنم کیپ شدگیش رفع بشه؟😔
  لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم کرده

 10. سپاس از دست اندر کاران مجله اینترنتی دکتر دکتر . من برای درمان گوش درد و کم شدن شنوایی یکی از گوشام از قطره الکل بوریکه استفاده میکنم . بعد استفاده حس میکنم داخل دهان و بینیم میشه یکم . آیا وارد شدن اون به دهان و بینی مشکلساز میشود یا خیر . با تشکر

  • سلام
   ممکن پرده گوش پاره باشه
   باید معاینه شین

   • بخاطر شرایطی که این روزا هست ترس رفتن ب دکتر رو دارم . ایا راهی هستش ک موقتا درمان شود . سوال بعدم هم اینکه اون قطره بوریکه رو که استفاده کردم و وارد حلق شده کمی ایا ممکنه عوارض داشته باشه برام . ممنونم از پاسخگویی سریعتون

 11. سلام و خسته نباشید من از بچگی دچار عفونت های گوشی میشدم و همیشه به خاطر گوشم دکتر بودم تا یه روزی که رفتم به موج های خروشان بعد از اون دباره گوش درد و عفونت شدید رفتم دکتر گف پرده گوشت پاره شده قرص دادن و قطره و چرک هارو تخلیه کردن گفتن تو گوشت پنبه و وازلین باهم بزار بعد دوباره دچار مشکل شدم دکتر رفتم دارو مصرف کردم بعد متوجه شدم که تو گوشم اب میره با وازلین کرم مرطوب کننده رو با پنبه قاطی کردم گذاشتم خوب بود اب نمی رفت تا اینکه بعد از چن مدت متوجه شدم اون گوشمم پاره شده الان درد زیاد ندارم فقط گاها کمی درد میگیره (و فک میکنم شاید برای سرما خوردگیم باش)دردش فقط یه لحظس و خوب میشه مث قبلا هم چرک نمیاد و مث گوشای معمولی چرکش و من اصلا کم نمیشنوم و اندازه بقیه میشنوم بعد حموم هم با سشوار خشک میکنم قشنگ
  ۱-به خاطر درد کم هم دکتر برم؟؟
  ۲-چه کار هایی انجام بدم تا پرده گوشم سالم شه؟؟؟
  ۳-اگه چه کاری انجام ندم دچار کم شنواییی میشم ؟؟؟
  من واقعا نگرانم😟😦

  • سلام
   اول که باید معاینه شین و میزان پارگی مشخص شه
   بعد قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی تا ۲ هعته بخورین.
   از ورود اب هم ب گوش خودداری کنید
   ۳ ماه دیگه معاینه شین مجدد تا ببینیم پارگی ترمیم شده یا خیر

  • خسته نباشید . گوش من چند روز پیش بر اثر پاک کردن با گوش پاک کن دچار گرفتگی شده و از امروز هم خارش شدید و درد کم به موارد قبلی اضافه شده و مقداری هم آب از گوشم بیرون میاد . میتونم از الکل بوریکه استفاده کنم یا استفاده از قطره خطرناک هست

   • سلام بايد از قطره بتامتازون گوشي و قطره كلوتريمازول گوشي هر ٨ ساعت دو قطره استفاده كنيد تا ٥ روز

 12. سلام خسته نباشید
  من پرده گوشم بر اثر سولاخ شده
  دکتر رفتم گفت تا سه ماه دیگه اگ جوش نخوره باید عمل شه
  الا باید چیکار کنم جوش بخوره؟
  ممنونم

  • سلام الان فقط نبايد بذاريد آب توش بره، موقع دوش گرفتن قسمت خارجي گوشتونو چرب كنيد
   همين كافيه

 13. سلام
  من یه چندماهی از گوشم آب میومد ولی بخاطر شرایط کرونا به پزشک مراجعه نکردم.
  حالا دوروزه که گوش درد شدید دارم و رفتم دکتر گفت پرده گوشت در اثر عفونت پاره شده.
  امیدی هستش برای اینکه جوش بخوره؟
  چیکار باید کنم برای تسریع روند ترمیم؟

  • سللم بله ، بايد انتي بيوتيك مصرف كنيد، قرص كوآموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكس تا ٧ روز
   و قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم را براي درد مصرف كنيد هر ١٢ ساعت يك عدد

   • سلام خسته نباشید . من از شش روز پیش بعد پاک کردن گوش با گوش پاک کن به یک حالتی مثل گرفتگی گوش دچار شدم انگار که حس میکنم تو گوشم باد هست . شنوایی گوشم هم کمی کم شده . چکار باید بکنم؟؟؟

    • سلام اصلا چيزي وارد گوشتون نكني ، قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد بينيتونم مرتب پاك كنيد

 14. سلام
  با گوش پاک کن در حال تمیز کردن گوش بودم و بعدش یه جورایی گوش سمت راستم کمتر میشنید
  درد نداشت فقط کم شنوایی داشتم همون اولش هم یه سرگیجه داشتم
  چیکار کنم

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   بدليل التهاب خفيف در اثر تروما بوده
   گوش پاك كنو فقط واسه قسمت خارجي گوش استفاده كنيد

 15. سلام خدمت شما من به خاطر یک سلی دچارپارگی پرده گوش شدم دکتر هم رفتم گفت دوماه دیگه بیا هفته بعد یه مایع ازگوشم میومد الان خیلی داخل گوشم میخاره و الان چندوروزه خیلی درد میکنه چی استفاده کنم…

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٥ روز
   اگه بهتر نشديد بايد معاينه شويد

 16. سلام پسرم ۱۱سالشه گوشش در اثر سیلی شنواییش کم شده چیکارباید کرد؟

  • سلام باید معاینه شود احتمالاً دچار پارگی پرده گوش شده

 17. سلام امروز داشتم باخلال دندون گوشمو تمیز میکردم که سرمو چرخوندم وارد گوشم شداولش درد داشت ولی بعد از ۵دقیقه دردش افتادولی یه حس میکنم باد توی گوشم پیچیده مثل زمانی که اب میره توی گوش ولی شنوایی تقریبا مثل قبل هستش چکار باید انجام بدم

  • سلام فقط قرص استامينوفن ٣٢٥ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   چيزي هم ديگه وارد نكنيد

 18. سلام خسته نباشید پرده گوش من از دوسال پیش پاره است ویک هفته است شدیدا عفونت کرده بااینکه سفیکسیم۴۰۰ میخورم عفونت کم نشه قطره سپلگس هم استفاده میکنم چکار باید بکنم

  • سلام به جای قرص سفکسیم ۴۰۰ باید قرص کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر هشت ساعت یک عدد مصرف شود و سفکسیم قطع شود

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر