تاثیر دیابت در میزان بروز عوارض قلبی عروقی

 • 1397-06-05
 • ۱۶۶۳ بازدید
 • 0

بروز عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت بسیار بالا و البته بسیار جدی است. جلوگیری از این عوارض نیز راهکارهای خاص خود را دارد.

افراد دیابتی بسیار بیشتر از سایر افراد به بیماری­‌های قلبی عروقی مبتلا می­‌شوند و متاسفانه این عوارض در این افراد بسیار خطرناک‌­تر از سایر افراد می­‌شود. به همین دلیل افراد دیابتی باید کاملا مراقب این موضوع بوده و با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، تا جای امکان از بروز عوارض قلبی عروقی در خود جلوگیری کنند.

بیماری­‌های قلبی عروقی به طور کلی به سه دسته تقسیم می­‌شوند:

 • بیماری‌های عروق کرونری قلب
 • حوادث عروقی مغز
 • بیماری‌های رگ­‌های محیطی

وظیفه­ قلب چیست

قلب مانند یک پمپ است که در هر دقیقه 60 تا100 بار ضربان دارد و خون را به سراسر بدن پمپ می­کند وظیفه‌ی این پمپ رساندن خون و اکسیژن به همه‌­ی سلول‌­های بدن و دفع مواد زائد از طریق خون است.

خطر بروز عوارض قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن تا چه حد در افراد دیابتی جدی است؟

مطالعات نشان داد‌ اند که میزان بروز عوارض قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت شیرین نوع یک یا دو افزایش می­‌یابد­.

این عوارض شامل بیماری‌های عروق محیطی (PAD)، بیماری عروق کرونری قلب، سکته قلبی و مشکلات احتقانی قلب است. متاسفانه میزان افزایش خطر این بیماری­‌ها در افراد دیابتی نسبت به افراد عادی از یک تا پنج برابر افزایش می­‌یابد.

علاوه بر این، پیش آگاهی این بیماری‌ها در افراد مبتلا به دیابت بسیار بدتر از افراد غیر دیابتی است.

علاوه بر بیماری­‌های کرونری قلب­، بیماری عروق مغز نیز در مبتلایان به دیابت افزایش می­‌یابد، به گونه‌ای که خطر سکته مغزی در این افراد به ۳ برابر افزایش می­‌یابد.

پس از کنترل تمامی عوامل قلبی خطرساز قلبی عروقی، آمار­ها، مرگ ناشی از بیماری­‌های قلب عروقی در مردان مبتلا به دیابت شیرین نوع ۲ را دو برابر بیشتر از غیر دیابتی‌ها نشان می­‌دهند. این موضوع نگران کننده‌­تر می­‌شود زمانی که بگوییم همین آمار در مورد زنان به ۴ برابر افزایش می­‌یابد!!

خطر عوارض قلبی عروقی در جوانان مبتلا به دیابت که مدت زمان ابتلا به دیابت نوع ۲ در آن‌ها کوتاه بوده است، در مقایسه با مبتلایان مسن که مدت های مدیدی دچار دیابت نوع ۲ بوده اند، کمتر است.

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که سابقه­‌ی قبلی سکته قلبی ندارند، از نظر ابتلا به حوادث مرتبط با عروق کرونری، یا افراد غیر دیابتی که سابقه‌ی سکته­‌ی قلبی دارند با خطر مشابهی مواجه‌اند.

خطرعوارض قلبی در کمین افراد دیابتی

فقدان درد قفسه‌ی سینه (ایسکمی خاموش) درافراد مبتلا به دیابت شایع است و ارزیابی کامل قلب برای افرادی که تحت اعمال جراحی عمده قرار خواهند گرفت ضروری است. به نظر می‌­رسد که افزایش میزان مرگ و میر و عوارض قلبی – عروقی به این دلیل است که بالا بودن قند خون (هیپر گلایسمی) با سایر فاکتور های خطر قلبی عروقی اثر تقویت کننده دارند.

فشار خون و عوارض قلبی

آیا بیماری­‌های عروقی در افراد دیابتی فقط متوجه عروق کوچک است

خیر!! بیماری دیابت باعث به وجود آوردن خطراتی برای عروق بزرگ بدن (ماکرو واسکولار) نیز می­‌شود که برخی عوامل سبب تشدید این بیماری ها می­‌شوند. عوامل خطر ساز این بیماری‌ها در افراد دیابتی عبارت‌اند از: چربی خون بالا (دیس لیپیدمی)، بالا بودن فشار خون (هیپر تانسیون)، چاقی، کاهش فعالیت فیزیکی و مصرف سیگار.

درمان عوارض قلبی عروقی در افراد دیابتی

در کل، درمان بیماری­‌های عروق کرونری در افراد دیابتی تفاوت زیادی با افراد غیر دیابتی ندارد منتهی درمان‌های مختلف در افراد دیابتی نسبت به سایرین، از سودمندی کمتری برخوردار هستند به طوری که میزان بروز تنگی مجدد عروق در این افراد  بیشتر بوده همچنین طول عمر این بیماران بعد از عمل نسبت به افراد غیر دیابتی کمتر است.

داروهای مورد استفاده:

 • مهار کننده­‌ی ACE
 • استاتین
 • استیل سالیسیلیک اسید (آسپرین)

قرص

مهم­‌ترین عوامل خطرساز قلبی عروقی در بیماران دیابتی

 • افزایش چربی خون (دیس لیپیدمی)

به علت خطرات قلبی عروقی ناشی از بالا بودن قند خون و بالا بودن چربی، اختلالات چربی‌­ها را باید به عنوان بخشی از درمان جامع دیابت، به سرعت تشخیص داده و درمان کرد. شایع‌­ترین الگوی افزایش چربی در افراد دیابتی، افزایش تری گلیسیرید­ها و کاهش کلسترول HDL است. بررسی نتایج مطالعات همواره نشان می‌دهد که کاهش LDL باعث کم شدن حوادث قلبی عروقی و عوارض ناشی از آن‌ها در بیماران مبیلا به دیابت شیرین می‌شود.

درمان اولیه­‌ی تمام انواع چربی خون باید شامل این موارد باشد: تغییر رژیم غذایی، و همچنین اصلاح شیوه زندگی به صورتی که در آن فرد از مصرف سیگار اجتناب کند، فشار خون دائما کنترل شود، وزن خود را کاهش دهد و فعالیت بدنی روزانه خود را افزایش دهد.

 • بالا بودن فشار خون (هیپر تانسیون):

فشار خون می تواند بروز سایر عوارض دیابت شیرین، به ویژه عوارض قلبی عروقی، اختلال عملکرد کلیه (نفروپاتی) و عوارض چشمی (رتینو پاتی) را تسریع کند. برای رسیدن به مقدار هدف فشار خون (کمتر از 140/80 )، در ابتدا باید بر اصلاح شیوه‌­ی زندگی از جمله کاهش وزن، ورزش، کنترل استرس­‌ها و محدود کردن مصرف نمک تایید کرد. البته سطح فشار خون هدف باید برای هر بیمار به صورت جداگانه تعیین شود. پزشک سطح فشار خون هدف را برای هر بیمار به صورت جداگانه تعیین می­‌کند. در افراد مبتلا به دیابت شیرین نوع ۲، هنگامی که فشار خون به سادگی کنترل نمی­‌شود باید احتمال افزایش فشار خون ناشی از بیماری عروق کلیوی را در نطر گرفت.

با توجه به مواردی که ذکر شد بیماران دیابتی حتی اگر سابقه‌­ی بیماری قلبی خاصی نداشته باشند باز هم باید از نظر عوارض قلبی در فواصل زمانی منظم مورد ارزیابی و چکاپ قرار بگیرند.

منابع

کتاب اصول طب داخلی هاریسون ویرایش 2016

heart

webmd

nhlbi.nih

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تاثیر دیابت در میزان بروز عوارض قلبی عروقی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر