عمل قلب باز ؛ راهکاری برای درمان گرفتگی رگ

 • 1396-12-19
 • 4

گرفتگی رگ قلب یا انسداد سرخرگ کرونری شایع ترین بیماری قلبی در سراسر جهان به حساب می آید که لازم است در اسرع وقت تحت نظر پزشک تشخیص داده شده و درمان مناسب اجرا شود. عمل قلب باز یکی از راهکاری درمانی مطمئن و پربازده برای بیماری گرفتگی رگ قلب به شمار می آید.

لازم است بدانید که درمان گرفتگی رگ قلب طیفی گسترده ای دارد بدین صورت که اگر درجه گرفتگی رگ کم باشد شاید پزشک به ارائه توصیه های ورزشی و تغدیه ای بسنده کند، یا در درجات بالاتر گرفتگی رگ قلب، پزشک متخصص ممکن است ترجیح دهد درمان های دارویی را برای شما نسخه کند.

درمان های غیر دارویی گرفتگی رگ قلب

گاهی پزشک بر اساس تست های تشخیصی و احتمالا آنژیوگرافی و اسکن قلب، ممکن است صلاح بداند که علاوه بر درمان با دارو، بالون زدن یا گذاشتن استنت (فنر قلب) در رگ تنگ شده بیشتر به شما سود می رساند.

اما داستان گاهی متفاوت است؛ متخصص قلب شاید به شما پیشنهاد کند که توسط یک جراح قلب و عروق ویزیت شوید. دوست عزیزم، اصلا و ابدا نگران نباشید، هیچ مسئله ی پیچیده ای نیست، آنها به دنبال انتخاب مناسب ترین و پربازده ترین درمان برای سلامت قلبتان هستند.

جراح قلب، وضعیت قلب و سرخرگ های کرونر (همان رگ هایی که گرفته است!) را بررسی می کنند و پیشنهاد می کنند که آیا عمل قلب باز برای شما مناسب است یا خیر؟

پس خیالتان راحت باشد که اگر صلاحدید جراح بر این است که جراحی شوید، حتما عمل قلب باز برای گرفتگی رگ قلبتان بهترین و ایده آل ترین انتخاب است.

آیا عمل قلب باز را می شناسید؟

در این جراحی، شما با آرامش به خواب می روید، جراح قفسه سینه شما را باز می کند تا به سطح قلب و رگ های کرونر دسترسی پیدا کند. یک رگ از قسمت های دیگر بدنتان به خصوص رگ پا یا دست را جدا می کنند.

رگ جدا شده از پا یا دست را روی رگ قلبی که انسداد دارد پیوند می زنند (جراحی بای پس سرخرگ کرونری)، بنابراین توزیع و پخش خون و اکسیژن به عضله قلب دوباره خوب می شود، قلب دوباره سرحال می شود و عملکردش بهتر و بهتر می شود.

شما بعد از چند ساعت از بیهوشی خارج می شوید، احتمالا در بخش مراقبت ویژه هستید. جای بدی نیست! در بخش مراقبت ویژه، همه تمام حواسشان به شماست تا کم ترین مشکلی برای شما پیش نیاید.

چند روز بعد از عمل قلب باز که در بخش مراقبت ویژه بستری بوده اید، شما را به بخش قلب یا جراحی قلب انتقال می دهند و این یعنی حال شما دیگر خوب است.

دوست عزیزم، اگر به شما یا یکی از عزیزانتان توصیه شده است که عمل قلب باز یک گزینه درمانی مناسب برای انسداد سرخرگ قلب است، هول نکنید، استرس نداشته باشید. جراحان قلب، این نوع جراحی را براحتی و با بهترین تکنیک ها انجام می دهند فلذا عمل قلب باز، یکی از درمان های پربازده بیماری گرفتگی رگ قلب به شمار می آید.

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی Johns Hopkins Medicine

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عمل قلب باز ؛ راهکاری برای درمان گرفتگی رگ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. گرفتگی رگ قلب با انژیو حل نمیشود؟

  • سلام
   بستگی به عروق درگیر دارد
   در بسیاری موارد با آنژیو و در برخی موارد با جراحی حل میشود

 2. سلام مادرم گرفتگی رگ قلب پیدا کرده و بهش پیشنهاد عمله باز دادن ولی دیابت داره و برای یه عمله ساده اپاندیس 2بار عملش کردن و 1سال زخمش باز بود راهکار و توصیه شما چشه خواهشن جوابمو بدین

  • سلام
   لطفا دستور پزشک متخصص را اجرا کنید
   جهت راهنمایی بیشتر می توانید از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص قلب و عروق استفاده کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر