مجله پزشکی دکتر دکتر

رینیت آلرژیک یا تب یونجه و چالش های آن در فصل بهار

10 خرداد 1397

0

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
رینیت آلرژیک یا تب یونجه و چالش های آن در فصل بهار

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

رینیت آلرژیک یک بیماری آلرژی زا می باشد که طی آن یک گروه از علائم آلرژی زا بر روی بینی تاثیر می گذارند. این علائم بیشتر زمانی اتفاق می افتند که شما در معرض مواد آلرژن قرار بگیرید.

از عوامل ایجاد کننده رینیت آلرژیک گرد و غبار، گرده های حیوانی و گیاهان هستند و دیگر الرژن هایی که ممکن است در غذایی که شما مصرف می کنید و  برخی از مواد غذایی دیگر نیز باشند.

رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت الرژیک همان طور که گفته شد یک بیماری حساسیتی می باشد که توسط آلرژن اتفاق می افتد.آلرژن یک ماده بی ضرر است که موجب واکنش آلرژیک می شود. رینیت آلرژیک یا تب یونجه پاسخ حساسیتی نسبت به آلرژن های خاص است. گرده ها رایج ترین آلرژن در ایجاد رینیت آلرژیک فصلی هستند. این علائم آلرژی زا ببیشتر  با تغییر فصول اتفاق می افتند.

طبق آکادمی آلرژی آمریکا، آسم و ایمونولوژی (AAAAI)، تقریبا 8 درصد از بزرگسالان را در ایالات متحده، به نوعی رینیت آلرژیک گرفتار کرده است. همچنین بین 10 تا 30 درصد از جمعیت جهان ممکن است دارای رینیت آلرژیک باشند.

علائم رینیت آلرژیک

علائم شایع رینیت آلرژیک عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • بینی چسبیده
 • بینی خارش دار
 • سرفه
 • گلو درد یا احساس سوزش
 • چشم های خارش دار
 • چشمان اشک آلود
 • نقاط تاریک زیر چشم
 • سردردهای مکرر
 • علائمی چون  نوع اگزما مانند پوست بسیار خشک و خارش دار
 • خستگی بیش از اندازه

 

 

معمولا یک یا چند مورد از این علائم را بلافاصله پس از تماس با آلرژن احساس می کنید. بعضی از علائم مانند سردردهای عود کننده و خستگی مزمن ممکن است پس از مدت زمان طولانی در معرض آلرژن ها رخ دهند. تب معمولا از علائم تب یونجه نیست.

بعضی از افراد علائم را به ندرت تجربه می کنند. این احتمال وجود دارد که شما در معرض آلرژن ها در مقادیر زیادی قرار بگیرید. سایر افراد علائم را در طول سال تجربه می کنند. اگر علائم شما بیش از چند هفته طول بکشد و به نظر نمی رسد که  بهبودی در کار باشد، با پزشک درباره آلرژی خود  صحبت کنید.

چه چیزی باعث رینیت آلرژیک می شود؟

هنگامی که بدن شما در معرض با یک آلرژن قرار می گیرد، هیستامین که یک ماده شیمیایی طبیعی است  و بدن شما را از آلرژن ها محافظت می کند،آزاد می شود. این ماده شیمیایی می تواند باعث رینیت آلرژیک و علائم آن، از جمله آبریزش بینی، عطسه، و چشم های خارش دار شود.

علاوه بر گرده های گیاهی، دیگر انواع آلرژن ها عبارتند از:

 • غبار
 • حشرات حیوانی که بر روی پوست حیوانات هستند
 • بزاق گربه

در دوره های خاصی از سال، گرده ها می تواند بیشتر از همیشه مشکل ساز باشند. گرده گل و گیاهان در بهار بیشتر شایع هستند. همچنین علف های هرز گرده های بیشتری در تابستان و پاییز تولید می کنند.

رینیت آلرژیک چیست؟

دو نوع رینیت آلرژیک وجود دارد یکی فصلی و دیگری چند ساله می باشد. آلرژی فصلی معمولا در فصل بهار و پاییز رخ می دهد و به طور معمول در پاسخ به آلرژی های خارجی مانند گرده ایجاد می شود. آلرژی های چند ساله ممکن است در طول سال، یا در هر زمان از  سال در پاسخ به مواد داخلی، مانند گرد و غبار و یا گرده  حیوانات، رخ دهد.

رینیت آلرژیک و عوامل تهدید کننده

آلرژی می تواند بر هر کسی تاثیر بگذارد، اما در بیشتر موارد احتمال ابتلا به رینیت آلرژیک در مواردی که سابقه ژنتیکی داشته اند، بیشتر است. وجود بیماری هایی چون آسم یا اگزمای آتوپیک همچنین می توانند خطر ابتلا به آلرژی شما را افزایش دهند.

برخی از عوامل خارجی می تواند این وضعیت را ایجاد و یا  بدتر کنند، از جمله:

 • دود سیگار
 • مواد شیمیایی
 • درجه حرارت بالا
 • رطوبت
 • باد
 • آلودگی هوا
 • اسپری مو و بدن
 • عطرها
 • ادکلن ها
 • دود چوب
 • آلاینده های شیمیایی

رینیت آلرژیک

چگونه رینیت آلرژیک تشخیص داده می شود؟

اگر آلرژی جزئی دارید، احتمالا فقط به یک معاینه فیزیکی نیاز دارید. با این حال، پزشک شما ممکن است آزمایشات خاصی انجام دهد یا توصیه کند تا بهترین برنامه درمان و پیشگیری برای شما را تجویز شود.

یک آزمایش مربوط به پوست است که یکی از رایج ترین ازمایشاتی است که معمولا پزشک در این مورد انجام می دهد.پزشک شما چندین ماده را بر روی پوست شما قرار می دهد تا ببیند چگونه بدن شما به هر کدام واکنش نشان می دهد. معمولا اگر به یک ماده حساسیت داشته باشید، ظاهر قرمز را از خود نشان می دهد.

دیگر مراحل مربوط به آزمایش خون یا آزمایش رادیو اکسلورسانس (RAST) نیز می باشد که این روش هم کم و بیش رایج است. RAST مقدار آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E را به انواع آلرژن های موجود  در خون شما اندازه گیری می کند.

 رینیت آلرژیک و داروهای درمان

شما می توانید رینیت آلرژیک خود را به روش های مختلف درمان کنید. این داروها شامل داروهای خانگی و داروهای جایگزین نیز می باشند. قبل از هر اقدام جدید برای درمان رینیت آلرژیک، با پزشک صحبت کنید.

آنتی هیستامین ها

شما می توانید از آنتی هیستامین ها برای درمان رینیت الرژیک  استفاده کنید. آنها با متوقف ساختن بدن شما از ساخت هیستامین عمل می کنند.

برخی از داروهای ضد انعقاد بدون عوارض (OTC) عبارتند از:

 • فکسوفنادین 
 • دیفن هیدرامین 
 •   لوراتادین
 • (کلاریتین)سیتیزین
 •  آنتی هیستامین های OTC

قبل از شروع یک داروی جدید، با پزشک خود صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که یک دارو جدید ضدآلرژی با سایر داروهای مصرفی یا دیگر شرایط پزشکی شما دخالت نخواهد داشت.

دکونژستانت

شما می توانید در طول یک دوره کوتاه مدت، معمولا بیش از سه روز، برای رفع فشار بینی و فشار سینوسی از دکونژستانت استفاده کنید. انواع ان عبارتند از:

 • اکسیمترازولین (اسپری بینی Afrin)
 • فنیل افرین
 •  سیتیزین با پزوودئیدرین (Zyrtec-D)

اگر یک ریتم غیرطبیعی قلب، بیماری قلبی، سکته مغزی، اضطراب، اختلال خواب، فشار خون بالا یا بیماری مسری دارید، قبل از استفاده از هر کدام از عوامل دارویی ضد حساسیت، با پزشک صحبت کنید.

قطره چشم و اسپری بینی

قطره های چشم و اسپری بینی می تواند به مدت کوتاهی باعث کاهش خارش و سایر نشانه های مرتبط با حساسیت شود. با این حال، بسته به محصول، ممکن است لازم باشد از مصرف طولانی مدت ان ها اجتناب کنید مانند دکونژستانت ها، استفاده بیش از حد از قطره چشم و قطره بینی نیز می تواند یک اثر بازگشتی ایجاد کند. 

قبل از شروع یک دوره درمانی برای هرگونه آلرژی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که بهترین داروها برای علائم شما تجویز می شود. دکتر شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که کدام محصولات برای استفاده کوتاه مدت ساخته شده اند و کدام یک برای مدیریت درازمدت طراحی شده اند.

درمان های خانگی

درمان های خانگی به آلرژن های شما بستگی دارد. اگر آلرژی فصلی یا گرده دارید، به جای باز کردن پنجره ها، می توانید از تهویه مطبوع استفاده کنید. در صورت امکان، یک فیلتر برای آلرژی های مربوطه ایجاد کنید.

با استفاده از یک رطوبت گیر یا یک فیلتر برای هوای فشرده با راندمان بالا  می توانید حساسیت های خود را کنترل کنید. اگر در معرض آلودگی به گرد و غبار هستید، ملحفه ها و پتو های خود را در آب گرم که بیش از 130 درجه فارنهایت (54.4 درجه سانتیگراد) بشویید.استفاده از فرش را در خانه محدود کنید که نیز می تواند مفید واقع شود. 

رینیت آلرژیک و جلوگیری از آن

بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی این است که آلرژی های خود را مدیریت کنید تا بدن بتواند به مواد منفی پاسخ دهد. اقدامات پیشگیرانه زیر را برای آلرژی های خاصی که حساسیت شما را ایجاد می کنند، در نظر بگیرید و رعایت کنید:

گرده

توصیه می شود مصرف داروها را قبل از حملات آلرژی فصلی آغاز کنید. به عنوان مثال، اگر شما در بهار به گرده های گیاهی حساس هستید، ممکن است بخواهید شروع به مصرف آنتی هیستامین ها کنید تا واکنش آلرژیک رخ ندهد. در طول ساعت های اوج گرده افشانی در داخل خانه بمانید و یا بلافاصله پس از خارج شدن از محیط الرژی زا دوش بگیرید. شما همچنین  پنجره های وردی به خانه را در طول فصل آلرژی زا بسته نگه دارید.

گرد و غبار

برای کاهش قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که خانه شما یک محیط ایمن است و خالی از گرد و غبار است. با استفاده از دستمال مرطوب، طی و یا انواع زمین شو برای نظافت کف خانه استفاده کنید به جای آنکه جارو کنید. در حد امکان از فرش استفاده نکنید یا آن را محدود کنید. استفاده از بالش ها ضد حساسیت و دیگر موارد آلرژیزاسیون برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار در هنگام خواب استفاده کنید.

پرورش حیوانات خانگی

در حالت ایده آل، شما باید خود را از دست زدن و نگهداری کردن حیوانات خانگی محدود کنید یا حذف کنید. اگر این موضوع امکان پذیر نیست، مطمئن شوید تمام سطوح مورد نگهداری شده حیوانات و خود آن‌ها تمیز هستند. بلافاصله پس از دست زدن به حیوانات خانگی دست های خود را بشویید و اطمینان حاصل کنید که آن را به نزدیکی وسایل شخصی شما علی الخصوص تخت خواب شما دسترسی ندارند. شما همچنین باید لباس های خود را پس از بازدید از محل نگهداری حیوانات خانگی به خوبی بشویید.

 

برگرفته از سایت:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «رینیت آلرژیک یا تب یونجه و چالش های آن در فصل بهار»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...