مجله پزشکی دکتر دکتر

زگیل تناسلی و بارداری

22 آبان 1400

0

زنان و زایمان
مجله دکتردکتر > تخصص > زنان و زایمان > زگیل تناسلی و بارداری
زگیل تناسلی و بارداری

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

حتما تا به حال بارها و بارها نام زگیل تناسلی یا بیماری HPV به گوش‌تان خورده است و می دانید که درصد بالایی از جمعیت جهان و همچنین ایران درگیر این بیماری هستند و این بیماری تهدید کننده همه افراد جامعه به خصوص کسانی که روابط جنسی متعدد و محافظت نشده دارند، است.

طبق آمار غیر رسمی، حدود 30 تا 50 درصد جمعیت فعال جنسی ایران مبتلا به عفونت HPV هستند و عامل 90 درصد سرطان های دهانه رحم در بانوان، این عفونت است.

اگرچه هیچ آزمایش مشخصی برای بررسی ابتلای مردان به زگیل تناسلی وجود ندارد اما این بیماری دامنگیر بسیاری از مردان نیز هست حتی اگر هیچ علائم پوستی در آنها دیده نشود.

یکی از چالش های بزرگ که با ابتلا به بیماری زگیل تناسلی برای افراد به وجود می آید فرزندآوری، بارداری و زایمان است.

آیا می توان با وجود ابتلا به HPV بچه دار شد؟

آیا زگیل تناسلی از مادر به نوزاد منتقل می شود؟

آیا زگیل تناسلی منجر به خطراتی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس می گردد؟

با دکتردکتر در این مقاله همراه باشید تا به بررسی بیماری زگیل تناسلی و بارداری بپردازیم.

عفونت HPV یا زگیل تناسلی چیست؟

HPV مخفف عبارت Human papilloma virus به معنای ویروس پاپیلومای انسانی است و به عفونتی گفته می شود که از طریق مقاربت و رابطه جنسی منتقل می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به این عفونت هیچ علامتی ندارند و این عفونت خود به خود از بین می رود اما در برخی دیگر این عفونت منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد یا آلت تناسلی می شود.

HPV فقط یک ویروس نیست بلکه بیش از 100 نوع از آن وجود دارد و همه آنها فقط مربوط به نواحی تناسلی نیستند.

حدود 60 نوع از 100 نوع HPV باعث ایجاد زگیل در نواحی مانند دست یا پا می شوند اما 40 مورد دیگر هنگام تماس جنسی وارد بدن می شوند. آنها به سمت غشاهای مخاطی بدن مانند لایه های مرطوب اطراف مقعد و اندام تناسلی کشیده می شوند و باعث ایجاد بیماری هایی مانند زگیل تناسلی می گردند.

عفونت HPV در دست

ویروس های به وجود آورنده زگیل تناسلی در سلول های نازک و مسطح به نام سلول های اپیتلیال زندگی می کند. سلول های اپیتلیال در سطح پوست واژن، مقعد، دهانه رحم و سر آلت تناسلی و هم چنین در داخل دهان و گلو یافت می شوند.

همانگونه که قبلا هم اشاره نمودیم همه انواع HPV خطرناک نیستند اما سویه های HPV 16 و 18 بسیار پرخطر هستند. سایر ویروس های پاپیلومای انسانی پرخطر عبارتند از 31، 33، 45، 52، 58 و چند مورد دیگر.

سویه های کم خطر HPV مانند HPV 6 و 11 باعث حدود 90 درصد زگیل های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان تبدیل می شوند. این زگیل ها مانند برجستگی هایی روی پوست ظاهر می شوند که گاهی اوقات به شکل گل کلم هستند.

نکته قابل توجه این است که زگیل ها می توانند هفته ها یا ماه ها پس از رابطه جنسی با شریک آلوده ظاهر شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره زگیل های تناسلی مقاله معرفی کامل بیماری زگیل تناسلی را بخوانید.زگیل تناسلی

آیا با وجود زگیل تناسلی می‌توان باردار شد؟

یکی از نگرانی های بزرگ زنانی که در دوران بارداری، مبتلا به HPV هستند، انتقال این عفونت و یا عوارض خطرناک آن به فرزندشان است.

خبر خوب برای این دسته از مادران این است که در بیشتر موارد، ویروس HPV روی جنین در حال رشد تأثیری نخواهد داشت.

همچنین عفونت  HPV که خود را به صورت زگیل تناسلی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی نشان می دهد معمولاً نحوه مراقبت های مربوط به دوران بارداری را تغییری نمی دهد اما زنان بارداری که مبتلا به این ویروس هستند حتما باید این مساله را با پزشک متخصص زنان و زایمان خود در میان بگذارند. برای تماس تلفنی با متخصص زنان و زایمان کلیک کنید.

اگر زنی به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر انجام داده باشد، هر گونه ناهنجاری در آن ها به پزشک هشدار می دهد تا HPV را بیشتر بررسی کند اما آزمایشات اضافی در موارد مشکوک به ابتلا، می تواند شامل آزمایش HPV باشد. همچنین ممکن است پزشک تصمیم به انجام کولپوسکوپی بگیرد که در آن از یک دستگاه روشن برای بررسی دقیق دهانه رحم از نظر تغییرات غیرطبیعی بافت استفاده می شود.

آیا HPV منجر به سقط یا زایمان زودرس می‌شود؟

تاکنون هیچ ارتباطی بین HPV و سقط جنین، زایمان زودرس یا سایر عوارض بارداری یافت نشده است.

اگر تست یک زن باردار برای انواع پرخطر HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم مثبت باشد، پزشک در طول بارداری تغییرات بافت دهانه رحم را به دقت تحت نظر دارد زیرا در برخی از زنان باردار مبتلا به HPV، تغییرات بافتی ممکن است در طول بارداری افزایش یابد. در صورت امکان، پزشکان درمان زگیل تناسلی را به تعویق می اندازند، زیرا جراحی های مرتبط با آن می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

مورد بعدی که باید به دقت توسط پزشک بررسی شود، اندازه زگیل ها و روند رشد آنها در طی بارداری است زیرا تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث تکثیر یا بزرگ شدن زگیل تناسلی شود و حتی گاهی ممکن است زگیل ها خونریزی کنند.

باتوجه به اندازه زگیل، پزشک درمان را به بعد از زایمان موکول می کند اما گاهی زگیل ها آنقدر بزرگ می شوند که ممکن است باعث انسداد واژن شوند، در این صورت عمل جراحی برداشتن آنها قبل از زایمان صورت می پذیرد.

روش‌های درمان زگیل تناسلی را در مقاله معرفی، روش تشخیص و درمان بیماری زگیل تناسلی بخوانید.زگیل تناسلی و بارداری

HPV و زایمان

خطر انتقال HPV به نوزاد در هنگام زایمان بسیار کم است حتی اگر مادر به نوعی ویروس HPV مبتلا باشد که منجر به سرطان دهانه رحم شده باشد، هیچ خطری نوزاد را تهدید نمی کند و زایمان با خیال راحت انجام می شود.

اغلب اوقات، نوزادی که از یک زن مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، عوارض مرتبط با HPV را ندارد و حتی اگر در طول روند زایمان، نوزاد به ویروس مبتلا شود، بدن او معمولا خود به خود ویروس را از بین می برد اما در موارد بسیار نادر، نوزاد یک مادر مبتلا به HPV، در گلو دچار زگیل می شود. این عارضه بسیار جدی است و پاپیلوماتوز تنفسی نامیده می‌شود.

پاپیلوماتوز تنفسی به جراحی لیزری مکرر نیاز دارد تا زگیل‌ها، راه تنفس نوزاد را مسدود نکنند.

دوران بعد از زایمان و بیماری زگیل تناسلی

ابتلا به عفونت HPV در دوران شیردهی، هیچ خطری برای نوزاد تازه متولد شده ندارد اما خود مادر پس از گذراندن دوران نقاهت پس از زایمان باید به دنبال بررسی بیشتر زگیل تناسلی و پیگیری درمان باشد.

اگر تست پاپ اسمیر در دوران بارداری غیرطبیعی باشد، پزشک احتمالاً چند هفته پس از زایمان آزمایش دیگری انجام می دهد.

گاهی اوقات، تغییرات سلول های دهانه رحم پس از زایمان از بین می رود و نیازی به درمان نیست اما گاهی اوقات زگیل تناسلی بر سر جای خود باقی است و به رشد خود ادامه می دهد در این صورت، پزشک درمان جراحی یا لیزر را پس از زایمان توصیه می کند.

سخن آخر:

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی است و تنها راه انتقال آن، برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی و تماس پوست به پوست در این نواحی است و معمولا این بیماری از طرق دیگر مانند استخر، توالت فرنگی و … منتقل نمی شود گرچه این احتمال صفر نیست و ممکن است این عفونت از طریق مسائل غیرجنسی از جمله استفاده مشترک از وسایل شنا، مایو، حوله و ژیلت و حتی پروب لیزر آلوده در بانوان منتقل شود ولی احتمال ابتلا از این راه ها در برابر رابطه جنسی بسیار کم و ناچیز است.

بسیاری از افراد گمان می کنند که استفاده از کاندوم به صورت کامل آنها را از خطر زگیل تناسلی مصون می دارد اما با توجه به اینکه کاندوم به صورت کامل، ناحیه تناسلی را نمی پوشاند، احتمال انتقال زگیل تناسلی حتی با وجود کاندوم نیز وجود دارد. پس تنها راه برای جلوگیری از خطر عفونت HPV علاوه بر واکسیناسیون عمومی، پرهیز از روابط جنسی متعدد و انتخاب شریک جنسی مطمئن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن است.

برای تماس تلفنی با متخصص آنکولوژی زنان (جراحی و سرطان) کلیک کنید.

برای دریافت نوبت از متخصص آنکولوژی زنان (جراحی و سرطان) کلیک کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «زگیل تناسلی و بارداری»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش هورمونی و آنزیم کبد بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه فقط خارش در سر ممکن اگزما یا قارچ سر باشه برای معاینه کامل و تج...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بعیده علل دیگر مثل اختلال هورمونی شایع ترند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ارتباطی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام عدد alt در رنج‌ نرمال نیس و باید حتما التهاب کبد بررسی شه برای معاین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام کبدچرب گرید یک افزایش انزیم نمیده عدد بیلی روبین چند؟ بنظر بنده از...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام، با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام آزمایش تکرار شود...

پیشنهاد سردبیر