سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان‌های مرگ‌بار در مردان

  • 1397-08-06
  • ۳۹۷۶ بازدید
  • 0

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان‌ها در مردان محسوب می‌شود که متاسفانه میزان مرگ و میر نیز در آن نسبتا بالاست.

پروستات غده‌ای در دستگاه تناسلی مردان است. این غده در زیر مثانه قرار گرفته و ممکن است دستخوش هایپرپلازی یا رشد بی‌رویه قرار گرفته و سرطان در آن بروز پیدا کند. در این بدخیمی نیز همچون دیگر سرطان‌ها ممکن است سلول‌های سرطانی تنها به پافت پروستات محدود نشده و به بخش‌های دیگر بدن انتشار پیدا کنند

سرطان پروستات از نظر میزان شیوع، دومین سرطان رایج و دومین علت مرگ‌های ناشی از سرطان در میان مردان است.

 چه عواملی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهند

افزایش سن (از سن ۵۰ سالگی به بعد میزان شیوع افزایش می‌یابد و معمولا در آقایان بالاتر از ۶۵ سال شایع‌تر است)، داشتن سابقه خانوادگی مثبت نسبت به ابتلا به سرطان پروستات (در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه اول به این بیماری مبتلا شده باشند) و نژاد فرد (این سرطان در مردان سیاه پوست بیشتر دیده شده است) همگی فاکتورهایی هستند که فرد را در ریسک این بیماری قرار می‌دهند.

البته مواردی که فرد را در ریسک این بیماری قرار می‌دهند فقط به موراد بالا محدود نمی‌شوند. رژیم غذایی نامناسب که بخش اعظم آن را گوشت قرمز تشکیل می‌دهد ریسک بروز این سرطان را افزایش می‌دهد. دیده شده است که این سرطان اغلب در مردان چاق بروز پیدا می‌کند. همچنین اخیرا مطالعات اثبات کرده‌اند که افرادی که در دوران جوانی بیش از حد خودارضایی می‌کنند خود را در معرض سرطان پروستات اولیه قرار می‌دهند.

علائم سرطان پروستات

افراد مبتلا، در دفع ادرار مشکل دارند و دچار تکرر ادرار می‌شوند. به‌علاوه، force ادرار کاهش پیدا می‌کند یعنی ادرار با فشار کمی خارج می‌شود. مشاهده‌ی خون در ادرار یا منی، درد و ناراحتی در  قسمت لگن یا مقعد، درد داشتن به هنگام انزال و به طور کلی ناتوانی‌های جنسی از نشانه‌های دیگر هستند.

البته لازم به ذکر است که گاهی سرطان به‌ صورت کاملا پنهان و بدون هیچ‌گونه نشانه‌ای به وجود آمده و پیشرفت می‌کند و نشانه‌ها ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد تظاهر پیدا می‌کنند. بنابراین انجام آزمایش‌های منظم در پیش‌گیری و درمان به موقع سرطان پروستات نقش مهمی دارد.

سرطان پروستات

تشخیصی سرطان پروستات

آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA): در این آزمایش میزان PSA در خون فرد اندازه‌گیری می‌شود. PSA نوعی پروتئین است که توسط غده‌ی پروستات تولید می‌شود. بنابراین با یک آزمایش خون ساده می‌توان میزان این پروتیین را در خون اندازه‌گیری کرد و افزایش بیش از حد آن را به صورت یک مورد مشکوک به بدخیمی گزارش داد. به این دلیل می‌گوییم مشکوک چون مشکلاتی از قبیل التهاب، بزرگی پروستات یا سرطان نیز می‌توانند سبب افزایش این پورتیین در خون شوند بنابراین چندان اختصاصی نیست.

در برخی موارد که چند عدد از موارد ریسک فاکتور بیماری در فردی دیده می‌شود پزشک متخصص، معاینه دیجیتال مقعد را برای فرد انجام می‌دهد تا بدخیمی پروستات را به طور قطعی رد کند. همچنین گاهی از سونوگرافی نیز به این منظور استفاده می‌شود. اگر طی این بررسی‌ها پزشک به مورد مشکوکی برخورد کند، از بافت پروستات از طریق بیوپسی نمونه بافتی تهییه می‌کند و پاتولوژیست آن را از نظر بدخیمی مورد بررسی قرار می‌دهد.

منابع:

medicalnewstoday

cancer


متخصص غدد

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان‌های مرگ‌بار در مردان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر