سواب پنبه را برای همیشه فراموش کنید

  • 1397-02-29
  • ۱۹۲۴ بازدید
  • 0

سواب پنبه ممکن است در ابتدا به اندازه کافی بی ضرر به نظر برسد، اما وقتی که برای تمیز کردن گوش، خطرناک می باشد، پس کاملا بی ضرر هم نیست.

اگرچه بعضی از افراد با استفاده از سواب پنبه برای از بین بردن موم و باقی مانده های زائده های حاصل از کانال های گوش خود  استفاده می کنند، پزشکان متخصص به شما توصیه نمی کنند که آن را امتحان کنید. آنها خطرات زیادی ناشی از سواب پنبه را دیده اند. تاثیرات منفی بسیاری در رابطه با تمیز کردن گوش با سواب پنبه وجود دارد.

سواب پنبه

موارد متعددی وجود دارد که مردم برای پاک کردن گوش خود از سواب پنبه استفاده می کنند. برخی از جالب ترین مواردی که در مراکز پزشکی با Hن مواجه می شویم، عبارتند از:

سواب پنبه   

قلم و مداد

گیره کاغذ

اسباب بازی ها

در حالی که این فقط یک لیست جزئی از مواردی است که به راحتی از ان ها در داخل گوش خود استفاده می کنیم، مهم است که متوجه باشید که هیچ چیزی نباید در داخل گوش قرار گیرد تا ان را تمیز کند و چیزی را بخواهیم از بین ببرید. این کار بسیار خطرناک است و می تواند باعث از دست دادن شنوایی یا آسیب دیدگی  گوش یا پرده گوش شود.

کانال گوش دارای سلول های عصبی و حساس است که سرومین را تولید می کنند که معمولا به عنوان موم گوش شناخته می شود. موم گوش برای برخی افراد نسبت به بقیه بسیار سریعتر جمع  و تولید می شود.

سواب پنبه

این موضوع می تواند منجر به ایجاد موم بیشتری شود که به دنبال آن موجب کاهش توانایی در شنیدن و در بعضی موارد هم درد می شود. و معمولا  به عنوان یک راه آسان به جای مراجعه به پزشک متخصص بسیاری از مردم از سواب  پنبه ای جهت حذف موم اضافی استفاده می کنند و همین مسئله باعث آسیب بیشتر  به گوش و اجزای ان می شود.

در حالی که جراحی  پرده گوش  باعث بهبودی می شود، اما ممکن است کمی  بهبودی آن طول بکشد و حتی ممکن است منجر به کاهش شنوایی همیشگی شود.. پرده گوش به راحتی با سواب برخورد و سایش پیدا می کند. از آنجا که پرده گوش بسیار ظریف است، این امکان وجود دارد که  آن را با استفاده از حتی یک فشار ساده در هنگام استفاده از سواب به راحتی اسیب زد.

از هر کسی که تجربه پارگی پرده گوش را داشته، سوال کنید، از یک تجربه  سخت و دردناکی بیشتر برخوردار نبوده است. درد ان شدید است و گوش ممکن است یک مایع روشن را از خود نشت دهد.

آیا واقعا نیاز است که گوش خود را تمیز کنیم؟

پاسخ این سوال هم مثبت است و هم منفی. گوش و قسمت بیرونی آن نیاز به تمیزی دارد و به روش های مختلف می توان ان را تمیز و پاکیزه کرد. این تمیزی را می توان با یک صابون و آب  در حمام انجام داد.

در اغلب موارد کانال گوش نیاز به تمیز کردن ندارد. در طی شستشوی مو یا به هنگام دوش، آب کافی وارد کانال گوش می شود تا موم که انباشته شده است را از بین ببرد. علاوه بر این، پوست در کانال گوش شما به طور طبیعی طبق الگوی بیرونی، به صورت مارپیچ رشد می کند. با تمیز شدن آن، موم گوش با آن می رود. اغلب مواقع  که شما در خواب هستید، موم ها خود از بین می روند و نیاز به یک سواب پنبه ای دیگر نیست.

سواب پنبه ای و مراحل بعدی نظافت گوش

برای کسانی که موهای زیادی دارند، ممکن است مراجعه پیش پزشک  ضروری باشد. پزشکان می توانند به راحتی موم گوش را با ترکیب مقداری پراکسید و آب و سپس تزریق به گوش این مسئله را حل کنند.

این فرایند تقریبا بدون درد است و در رفع موم تاثیر می گذارد. اگر موم بیش از حد است و  یک مشکلی است که نیاز به تمیز کردن مکرر می باشد،از پزشک خود بپرسید چگونه می توانید این روش را در خانه انجام دهید.

اگر در مواجهه با گوش های خود موم زیاد ایجاد می شود، یا اگر فکر می کنید موم می تواند روی شنوایی شما تأثیر بگذارد، یا یک متخصص  شنوایی مشورت کنید. آنها می توانند با استفاده از یک اتوسکوپ به گوش شما نگاهی بیندازند، وضعیت را بررسی کنند و بهترین مسیر را برای شما تعیین کنند.

توصیه می شود برای هر مشکلی حتی کوچک در ارتباط با گوش و هر عضو دیگری ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید قبل از آنکه به روشهای درمان خودسرانه رجوع کنید.

برگرفته از سایت:

مراقبت از گوش

جسم خارجی در گوش

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سواب پنبه را برای همیشه فراموش کنید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر