مجله پزشکی دکتر دکتر

سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

7 مهر 1397

862

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

862 پاسخ به “سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن”

 1. عبدالعلی موسوی گفت:

  سلام و خسته نباشی
  من سابقه سینوزیت دارم الان حدود ۴۰ روز است که تب بالا و خلط زرد پشت گلو وگلودردو پیشانیم کمی درد میکند و حدود۱۰ روز دارم کپسول کلاریترومایسین ۵۰۰ روزی ۲ عدد تلفست و استامینوفن ۵۰۰ مصرف میکنم ولی هنوز هیچ بهبودی نیافتم و تب و خلط و گلو درد دارم درضمن تست کرونا دادم که منفی بود لطفا بگویید چکار کنم

 2. افشین گفت:

  با سلام.من الان تقریبا یه ماهی میشه پیشونیم و سردرد دارم از همون روز ک شرو شد صبحش با موتور تو روز بارونی رفتم سر کار.شبش حالم خوش نبود با سردرد و حالت تهوع رفتم دکتر گفت ک سینوسات عفونت کرده آمپول پنی سیلین ۸۰۰ و ۱۲۰۰ و قرص چرک خشک کن تجویز کردن ک همون شب ۸۰۰ زدم روز بعد ۱۲۰۰ رو بعدش بهتر شدم ولی سر دردم کماکان هستش آبریزش ندارم اصلا حالا با این نوشته ها تون مطمئنم سینوزیت دارم دقیقا میتونیم و بین ابرو و بالای بینی احساس درد میکنه.تو این وضعیت میشه راهنمایی کنید بگید باید چیکار کنم ممنون میشم .سپاس

 3. مریم گفت:

  سلام خسته نباشی من شوهرم سینوزیت مزمن داره چند روز ه سر درد داره یه روز هم تب و لرز داشت خوب شد 4030تماس گرفتم و با دکتر ویزیت کردن گفتند سینوزیت مزمن داره باید سینو زیتش خالی بشه. الان چند روزه سر دردش قطع نمیشه.

 4. روح اللة گفت:

  با عرض سلام ،، من ١٠ سال پيش عمل زيبايي بيني را دو بار انجام دادم ،، بعد از اون هميشه ببينيم خشك هست ،، الان به مدت يك ماه هست بعد از اينكه تو معرض هوايه سرد و دود بسيار قرار گرفتم گلودرد گرفتم بعد از دو هفته بهتر شد ، بعد از چند روزي دوباره بدتر شد و لوزه چپ ورم كرده و زبان هم رنگ سفيد و پرزهدار شده الان يك ماه هست ،،، أنتي بيوتك مصرف كردم خوب نشد ،، با لورتادين هم آلرژي دارم ،، سردرد ، عضله درد ١٠ روز اول داشتم الان ندارم ،، تست كورونا هم انجام دادم منفي در اومد ،، نميدونم چكار بايد بكنم . در زمن كشور قطر زندگي ميكنم

 5. میلاد حسین زاده گفت:

  با سلام و‌خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم من ۲ ماه پیش سر ما خوردم خوب شدم ولی بنیم میگیره تا حالا هم سابقه نداشتم همچین چیزی همش خیلی کلافه هستم شب ها خوابم نمیبره لطفا راهنمایی کنید

  • سیده فاطمه گفت:

   سلام و احترام ببخشید من یک ماه پیش احساس پری سینوس داشتم که به حدقه چشمم هم فشار می اورد ولی نوسان داشت و خیلی اذیت نبودم و باتوجه به چرک سفید کوچکی که در لوزه ام وجود داشت گفتن ازیترو مایسین بخورم که بعد از دوهفته بهبودی حاصل شد ولی به باد سرد بینیم خیلی حساس شده و همچنین سینوس هام
   الان بعد از ۱ ماه که از شروع علایم و دوهفته از بهبودی میگذره اندفعه دچار درد در سینوس چپ پیشانی و حدقه چشم چپ شدم که با لمسم هم کمی درد میگیره و کمی ترشحات پشت حلق دارم و شستشو بینی رو انجام میدم و مسکن مصرف کردم دردش خیلی بهتر شد ولی کمی درد و فشار دارم همچنان
   و همچنین بینیم مخصوصا همان طرف چپ وقای هوا مخصوصا هوای سرد رو استشمام مبکنم حس ناخوشایندی دارم و با وارد شدت هوا سینوسم بیشتر درد میگیره
   ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
   خیلی ممنونم

 6. محمود توکلی گفت:

  سلام و ادب
  من از قبل عید دچار سرفه های خیلی شدید شدم و همیشه احساس میکنم پشت حلقم ترشح دارم . یه مدتی اینقدر ترشح داشت که به محض دراز کشیدن نفسم بند میومد و بشدت سرفه میکردم و بعضی مواقع چند دقیقه یکسره سرفه می کردم . یک دوره آزیترومایسین مصرف کردم . الان بهتر شدم اما ترشحات کم شده اما احساس میکنم چسبناکتر شده . یک مقدار هم بعضی مواقع احساس میکنم بوی عفونت از سینوسام احساس میکنم . باید چکاری انجام بدم ؟ خیلی اذیتم واقعا . کلافه شدم

  • یلدا گفت:

   سلام خانم دکتر من چن مدت سردرد در پیشانیم و گیج گاهم دارم و گلو درد دارم خلط مایل به سفید دارم چه قرصی مصرف کنم خواهش میکنم جواب بدین??

 7. امیر ح گفت:

  باسلام
  ازمردادماه پارسال دماغم کیپ شد تاسه ماه پیش که بدترشدم عکس گرفتم سینوزیت دارم لوزه چپم هم کاملا متورم شده وریه ام هم عفونت داره سرفه زیادوخس خس سینه دارم دکترفقط سیفیکسم ولوراتادین داده که هنوزخوب نشدم لطفاراهنمایی کنید متشکرم

 8. امیر گفت:

  با سلام
  چندین سال هست مشکل سینوزیت مزمن دارم و ترشح پشت حلق و گرفتگی بینی که در فصل زمستان و اوایل بهار بیشتر میشه.
  ترشحات سفید رنگ است
  آیا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک هست ؟
  دستگاه نبولایزر تاثیری در درمان سینوزیت داره ؟ چه داروهایی رو در نبولایزر برای درمان سینوزیت میتونم استفاده کنم ؟ آیا داروهای گیاهی هم در نبولایزر قابل استفاده است ؟
  دستگاه بخور سرد چطور ؟
  سپاسگزارم

 9. Amir.d گفت:

  سلام وقت بخیر. برای ترشحات پشت حلق زیاد و بوی بد دهان و سردرد چندسال پیش دکتر رفتم گفت سینوزیت داری انحراف تیغه بینی باید درست بشه که عمل کرد کمی بهتر شدم اما از قبل عمل تا الان هر دکتری که میرم فقط چرک خشکن میدن یا امپول یا قرص مدتی که اینا رو مصرف میکنم ترشحات ندارم اما بعد یک هفته قطع کردن دوباره به همون حالت برمیگرده دیگه خسته شدم ازین سینوزیت حتی اب نمک…. انجام دادم. الان برای این ترشحات با اینکه انحراف تیغه بینی رفع شده چیکار کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید چون واقعا خسته کننده شده

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   با توجه به سینوزیت دایمی باید یک سی تی اسکن مجدد انجام شود تا وجود سینوزیت مزمن بررسی شود
   اگر سینوزیت مزمن مطرح باشد باید عمل به روش آندوسکوپی انجام شود

 10. مرتضی گفت:

  سلام
  من مدت 2 ماه میشه که شب موقع خواب با اینکه فضای اتاق گرمه، از ناحیه ی بینی و گلو احساس سرما میکنم و صبح که از خواب بیدار میشم احساس گلودرد ضعیف و گرفتگی بینی دارم ولی طی روز مشکل گلودردم و گرفتگی بینی برطرف میشه

 11. امیر ح گفت:

  باسلام وخسته نباشید من‌خانم ۴۷ساله هستم حدودسه ماهه درگیرسینوزیت هستم ریه ام هم عفونت کرده سرفه وخس خس سینه دارم دکتر قرص سفیکسیم ولوراتادین برام تجویزکرده ولی خوب نمیشم لطفا راهنماییم کنید متشکرم

 12. حمید گفت:

  سلام من از پنج ماه پیش سرم خیلی حساس شده و با کوچکترین سرمایی دچار سردرد در پیشانی میشم صدام هم از همون موقع گرفته و احساس یه حالت سوزش خفیف هم توی گلوم دارم. لطفا راهنمایی کنید ممنون

 13. زینب خانم گفت:

  سلام
  من تقریبا یک هفته هست که دوسه روز اول فک میکردم دارم سرمامیخورم تو همین چندروز متوجه یه دانه سفید رنگ به اندازه نخود ته دهانم که دیگه میخوره به گلو شدم که فکرمو درگیر کرده الان سه روزم هست که سرفه خشک داشتم امروز دیگه خلطی شده وسرمم درد می‌کنه خصوصا وقتی بلندمیشم از جام یا میشینم حس میکنم تو سرم یچیزی تکون میخوره ودرد میگیره نمی‌دونم چیکار کنم؟

 14. سميه طاهري گفت:

  درود بر شما حدود ٣٠ روز پيش سرما خوردم با گلو درد شروع شد و بعد به آبريزش بيني و درد شديد در پيشاني تبديل شد با قرقره و قرص سرماخوردگي خوب شدم چون كودك شير خوار دارم زياد دارو نخوردم مدت چهارپنج روز بصورت ناگهاني گرفتگي و بي حسي شديدي در ناحيه ابرو و پيشاني حس ميكنم طوري كه انگار ورم كرده ولي در ظاهر چيزي نيست كمي رو كف سرم همان سمت هم بي حسي دارم ترشحات بينيم هم مدتهاست خشك و خوني هست ممنون ميشم راهنماييم كنيد چون ام اس دارم خيلي نگرانم

 15. شادی شفیقی گفت:

  با سلام من یک ماهه که از یه آنفولانزا به این شرایط رسیدم که در صورتی که دارو چرک خشک کن تاوانکس ۵۰۰ یا آموکسی کلاو ۶۲۵ نخورم هروز ساعتی سر درد نیم کره سمت چپ دارم بدون استثنا هر روز و شب داعمی پشت سر نبض میزنم سردردنبض دار سر پایین میندازم میاد داخل پیشونیم تشخیص پزشک عمومی سینوزیت بود من سه نسخه چرک خشک کن معادل ۶۰ عدد استفاده کردم و اسپری رستانکس که هنوز هم استفاده میکنم.الان ۵ روزه که قرصهای چرک خشک کنم (تاوانکس)تموم شده سر دردم حداقل ۱۴ ساعت در روز.ممکنه راهنماییم کنید ممنون میشم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی با توجه به مصرف آنتی بیوتیک مکرر و عدم بهبود لازم‌است معاینه حضوری انجام شود
   اگر تب و‌ خلط پشت حلق ندارید باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید یا با توجه به شیوع کرونا از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص مغز و اعصاب استفاده کنید

   • معین گفت:

    سلام.بنده چند ساله سردرد میشم اول گفتن از چشماته،رفتم دکتر عینک تجویز کرد وگفت سینوس داری،دارو استفاده کردم تا چند رئزی خوب بود باز دوباره شرو شده ،،تو طول هفته سه روز سردردم ،بعضی موقع آستامینوفن استفاده میکنم الان دیگه کلیه دردمیکنه بعد ازاستفاده از این دارو،خواهش میکنم یه درمان برام بگید،

  • M گفت:

   سلام و خسته نباشید ،ببخشید من چند وقت قبل سرگیجه و سردرد داشتم بطوری که ناحیه گونه بی حس میشد،یه چند روزی میشه سرماخوردم و بینیم کیپ شد الان هیچ بویی و احساس نمیکنم و حس سنگینی تو بینیم دارم سردرد و یه کوچولو احساس ضعف دارنم البته ناگفته نماند یکی از دندونام عفونت داره میشه راهنمایی کنید چیکار کنم تو این وضع کرونا بهتر بشم

 16. مینا گفت:

  سلام خسته نباشید با آرزوی سلامتی واسه شما،من چهار پنج روز پیش یهو معده درد شدید گرفتم ازونروز یا فکم درد میگیره یا یه گز گزی تو صورت و دست و دندونام حس میکنم و البته بینیمم شدید خشک و کیپ شده و سینوزیت هم دارم،امروزم درد دست راست دارم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تشکر
   با توجه به درد معده و انتشار به فک و دست بهتر است یک نوار قلب انجام شود
   اگر نوار قلب نرمال بود میتوان درمان دارویی جهت رفع استرس و درد معده داد.

 17. علی گفت:

  سلام شب موقع خواب وبعضا درطول روز تنفسم سخت میشود وبعضی وقتها ار سقف دهانم مزه بد وعفونت احساس می کنم خواهش می کنم راهنمایی فرمایید

 18. حمید بابایی ۴۰ساله گفت:

  سلام
  من قبل از عید مشکل سینوزیت و ترشح پشت حلق داشتم که با تجویز دکتر اموکسی سیلین مصرف کردم الان دوباره درد گوش وترشح دارم ودرخواب خبلی عرق میکنم وهردوبازوم درد دارم لطفا دستور بفرمایید وایا به کرونا ربطی داره

 19. سلمان گفت:

  با سلام بنده گرفتگی بینی آبریزش بینی سرفه استخوان درد قی کردن چشم دارم ولی تب ندارم
  دو سه بار دکتر رفتم انواع شربت و چرک خشک کن استفاده کردم تا نزدیکی های بهبودی کامل پیش میرم ولی چند روز بعد انگاری دوباره عود میکنه
  درضمن دو سال پیش دچار کنسر لنفوم غیر هوچکین شدم و درمان شدم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر سرفه و درد استخوان شدید است آزمایش خون انجام دهید.به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • مسعود گفت:

    سلام خسته نباشید. حدود چهل روز ترشح سینوس دارم.احساس ورم ودرد بین ابرو. وشقیقه دارم. بیست روز اول خیلی شدید بود بطوریکه هرنیم ساعت مخاط پشت حلق داشتم. بخاطر سابقه سیوزیت از سرم شستو بینی روزی سه بااستفاده میکنم سه بار دکتر رفتم انواع آنتی بیوتیکهامصرف کردم یدوره سفکسیم.یدوره اموکسی کلاو. بدور آزیتروماسین.الان بهترم.اما هنوز علایم ضعیف دارم

   • سلمان گفت:

    با سلام
    بنده تو این اوضاع کرونا یه دکتر فوق تخصص پیدا کردم و مراجعه کردم آزمایش cbc و سی تی اسکن انجام دادم
    قرص پنتو پرازول سیتریزین و آموکسی کلاو ۶۲۵ تجویز نمودند و استفاده کردم
    الان این علائم رو دارم سرفه که بعد از خوردن و دراز کشیدن بیشتر میشه
    کیپ شدن یکطرفه بینی و آبریزش از همان بینی کیپ شده
    هنگام دراز کشیدن یا شب و صبح بعد از بیدار شدن
    کیپ شدن گوش یکطرفه شبها و اول صبح
    قی کردن و قرمزی چشمها که هرچی قطره استفاده کردم خوب میشن ولی دوباره عود میکنه
    درضمن حس بویایی هم خیلی ضعیف شده گاهی بوهارو حس میکنم
    صبحا مخاط بینی دارم که بعد از تخلیه براحتی با بینی نفس میکشم

 20. Zahra گفت:

  با سلام بنده هیچگونه از علائم سینوزیت رو ندارم ولیکن مشاور بهداشت به بنده گفته که سینوزیت دارید بنده بیشتر از پر بودن بینی رنج میبرم.

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله پر بودن بینی میتواند به نفع سینوزیت باشد

  • ابراهیم گفت:

   سلام و عرض ادب
   چند ساله هست ک درگیر سینوزیت هستم همیشه مشکل تنفس و کیپ شدن بینی و خلط پشت گلو و سردرد اذیتم میکنه..اموکسی کلاو ۶۲۵ ۱۲ساعت یک عدد خوردم تاثیری نداره..لطفا راهنمایی کنید

 21. حسین حاتم خانی گفت:

  با سلام من در صورتم زیره چشم چپم بغل بینیم یک استخوان سفت برامده تر از اون طرف صورتم هست این سال ها باهام هست تقریبا 8 سال که باعث بسته شدن یک بینیم میشه اما بعضی وقتا اثری ازش نیس اما بعضی وقتا ظاهر میشه در حالت خوابیده بهتر است اما نشسته اون استخوان برجسته میشه ایا این نشانه پلیپ یا سینوس های ماگزیلاری است؟

 22. Zahra گفت:

  باسلام.من الرژی فصلی دارم.اما حدود یک سال ب صورت دائم ابریزش بینی دارم حتی زمانایی که خونه ام و قسمت سینوسام درد خفیف داره و گاها تب دارم.قرصا حساسیت از جمله telfast.لراتادین.انتی هیستامین دکتر نوشته که اصلا تاثیر نداشته.فقط قرص کلداکس تاثیر داره اونم برای چندساعت. نمیدونم باید چکار بکنم.راهنماییم کنید

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر درد پیشانی و تب خفیف دارید دیگر آلرژی فصلی مطرح نیست و باید از نظر سینوزیت مزمن نیز بررسی شوید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 23. سامیار گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  ببخشید من سر درد ملایم دارم بعد اطراف لوزه هام و سقف دهنم قرمز شدن، دکتر رفتم گفتن سینوس هات متورم شدن شربت دیفین هیدرامین کامپاند و یه قرص جویدنی مخصوص سرما خوردگی دادن. دو هفته س این شکلیم
  داروها رو تموم کردم اما فعلا شرایطم فرقی نکرده
  لطف کنید جواب بدید ممنون میشم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکن است پلیپ باشد اما جهت تشخیص دقیق عکس رادیولوژی لازم است.به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 24. حسامی گفت:

  سلام من هرسال بهار تایکم هوا خوب میشه لباس کمترمیپوشم عرق میکنم وکوچکترین باد از پا میندازتم.. تنگی نفس میگیرم دماغم کیپ میشه و پیشونیم زیر گوشام تیرمیکشه احساس عفونت میکنم هر دکتر داخلی ای هم میرم قرص حساسیت میده میشه کمکم کنید

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا دچار سینوزیت میشوید
   پیشانی خود را درمعرض باد و هوای آزاد قرار ندهید و آن را بپوشانید
   با پوشیدن لباس مناسب از در معرض هوای خنک قرار گرفتن خودداری کنید

 25. امیر گفت:

  باسلام،من ۳روزهست که سرم به اصطلاح سنگین شده،وقتی سرم به سمت پایین میبرم،دردش بیشتر میشه،آیا سینوسهام عفونت کردن،اگه این طور هست راه درمانش لطفا بگید،باسپاس

 26. جابر گفت:

  با سلام، من یک هفته پیش دچار گلودرد شدم اما به مرور زمان دردگلوم کمتر شد اما خلط بیشتر ووبعد هم‌ترشحات سبز کم رنگ از گلو و بینی دارم، الان دو روز هست که صدام گرفته،
  قبلا سابقه سینوزیت داشتم، دکتر شربت دیفن هیدارمین داده و قرص نئوتادین،
  به نظرتون دارو باید عوض بشه یا…؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   با توجه به سبز رنگ شدن ترشحات احتمالا عفونت باکتری و یا سینوزیت است و نیاز به آنتی بیوتیک دارد

 27. حسن گفت:

  سلام دو هفته هست که سرما خوردگی خوب شده ولی آب ریزش بینیم قطع نشده بوی آب بینیم عوض شده و بد بو ممنون میشم بگید دلیلش چیه

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   عفونت باکتریایی بر روی سرناخوردگی ایجاد شده میتواند سینوزیت خفیف باشد.جهت درمان آنتی بیوتیک به پزشک عمومی مراجعه کنید

  • انیا گفت:

   با سلام من سینوزیت شدید دارم دو ماهه عود کرد اولا یک طرف صورتم درد میکرد یه مدت ازیتر ومایسین استفاده کردم یکم بهتر شدم ولی الان سر درد دارم و احساس سنگینی رو صورتم گوشام هم درد میکنه ناراحتی معده هم دارم کو امو کسی هم نمیتونم استفاده کنم

 28. باسامی گفت:

  سلام
  کار من طوریه ک باید در معرض هوا و تغییر ناگهانی هوا(سردو گرم)قرار بگیرم.به محض اینک هوا ب سرم برخورد بکنه بشدت سردرد میگیرم بحدی ک توان راه رفتن ندارم.کارم اینه نمیتونم تغییر بدم ممنون میشم کمکم کنین.با تشکر

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   ممکن است سینوس های شما حساس باشد.از کلاه و هدبند استفاده کنید و با ایجاد پوشش مناسب سر و صورت از برخورد هوای سرد خودداری کنید.راه دیگری ندارد

 29. سعید گفت:

  سلام . یکی از بهترین داروهای درمان سینوزیت که من می شناسم ،( اسپری سینوزیت نیکوصفت ) هست. خیلی ها ازش نتیجه گرفتن. گیاهی هم هست.گفتم شاید بتونم به بقیه کمک کنم. ممنون

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   به عنوان درمان کمکی و در کنار آنتی بیوتیک موثر است.با تشکر از در میان گذاشتن تجربتون

   • احمد گفت:

    خانم دکترسلام
    دست شما درد نکنه خدا خیرت بده

 30. زهرا گفت:

  سلام، من خیلی وقته ترشحات زرد رنگ پشت حلق دارم که باعث بد بو شدن زبان و درنتیجه دهانم میشه، مشکل معده و سینوزیت ندارم و بهداشت دهانم رو مرتب رعایت میکنم ولی هیچ فایده‌ای نداره. فقط با مصرف مترونیدازول خیلی ترشحات و بوی دهان کمتر میشه ولی به محض قطع دارو باز همونطور میشه. علتش چیه؟

  • بابک گفت:

   سلام من ازسال75سینوزیت دارم دکترزیادرفتم ولی هیچ نتیجه ای نداشته دهنم بشدت بومیده به طوریکه کسی تادومتری من نمیتونه بیادپشت حلقم پرخلط است میشه کمکم کنید

   • دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    اگر سی تی اسکن انجام شده و سینوزیت مزمن تایید شده باید جراحی انجام شود

   • azi گفت:

    سلام خسته نباشید من الان ۲ساله ک گلوم هر ۲ماه ۱بار بشدت عفونت میکنه این بار ک رفتم‌دکتر از سینوسام عکس انداختن و گفتن ک سینوس سمت چپ‌عفونت داره بهم چرک خشک کن و لوراتادین دادن ولی هنوز درد گلوم خوب نشده بعد از ۱۰روز،برای درمان ب صورت همیشگی باید چیکار کنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...