سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

 • 1397-07-07
 • ۲۷۴۰۱۳ بازدید
 • 813
سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

813 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  یکی از عزیزای من ۱۴ سال هست که سر درد، درد پشت گردن ،کتف درد، پیشانی درد، درد زیر ابرو استخوان نصف صورتش دندون های همون طرف سوزش و درد پیدا میکنه و معمولا بعضی وقتا که سردی به سرش میخورد هم سر درد میگیرد
  یه هفته تا دو هفته تا سه هفته یک بار سر درد میگیرد و سر دردیش یک شبانه روز میرود ب طوری که انگار سرش الارم گذاشته بعد از بیستو چهار ساعت خوب میشه

  و ۱۲ سال هم هست که خارش چشم و بینی ابریزش بینی دارد
  دکتر رفته دکترش گفته ک میگرن داره و دارویی تجویز کرده
  اما خوبیتی نداشته
  دکتر گیاهی هم رفته و گفته سینوزیته داروهای گیاهیی دم کردنی و … براش نوشته ک مدتی اینارو بخوره خوب میشه اما بازم خوبیتی نکرده
  لطفا شما راهنمایی ایی بکنید
  ازین سر درد و خارش و ابریزش بینی بسیار رنج میبره

 2. سلام
  من ۴۲سالمه ‌دوسال پیش به عفونت کوش میانی مبتلا بودم دوماه پیش بازاحساس سنگینی درگوش راستم احساس کردم بعدکم کم پیشانی وبینیم ویک طرف سرم بعضی وقتهابی حس میشه وبی خوابی دارم یک ماه پیش به پزشک داخلی مراجعه کردم دکتر گفتن ازاعصابه که به عصب گوشت میزنه وقرص پرانول وآلپرازولام دادن ولی بعدسه هفته مصرف بازم همون علایم هست فقط حالت‌های پانیک وتپش قلب ‌تنگی نفس که داشتم قطع شده ولی همون بی حسی یک طرف سرودرد پشت سروکنارگوشم بیشترمواقع هست لطفا راهنمایی بفرمایین من به چه پزشکی مراجعه کنم اعصاب یاگوش وحلق بینی ممنونم.

 3. سلام
  دوست گرامی از ارسال مکرر سوال خودداری کنید
  به سوالات شما قبلا پاسخ داده شده
  ارسال مکرر سبب اختلال در روند پاسخگویی سایر دوستان خواهد شد

 4. سلام من ۱۳سالمه
  من چند ماهی میشه که تمام علائم نفع سینوزیت رو دارم یعنی روی سرم به خصوص پیشانی احساس فشار می کنم و بین دو ابرهام هم احساس قلقلک میکنم و روی بینیم وکمی هم روی فکم احساس فشار می کنم واینکه وقتی سرم رو میارن پایین سردردم کمی بیشتر میشود و انگار خون با فشار وارد مغزم میشود
  اما بینیم کیپ نیست و خلط پشت گلو هم خلط نداره
  چند ماه پیش رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب ایشون گفتن میگرنه الان به نظر شما من میگرن دارم یا سینوزیت
  تمام علائم همین هایی است که در بالا براتون توضیح دادم
  آیا می تونه کرونا باشه ؟؟

 5. سلام . خداقوت
  من خانوم 33 سالم . الان نزدیک یک ماهه در گوشم صدات سوت کشیدن میشنوم بسیار آزار دهنده اس . بهمراه درد بینی و کیپ شدن یطرف بینی که درد به زیر ابرو درنهایت به یه نقطه از سرم میزنه وبسیار شدیدهست انگار بامته دارن سرمو سوراخ میکنن و پشت حلقم همیشه ترشحات سفید دارم . لطف میکنید راهنمایی کنید

 6. من سردرد همراه با گوش درد و تاری چشم دارم چیکار کنم

 7. با سلام، 45 ساله هستم ، تقريبا هفته اي نيست كه سردرد نداشته باشم معمولا هم پيشاني يك طرف سر و پشت سرم و زير چشمام و روي دماغم درد مي كند و از شدت درد هم حالت تهوع مي گيرم ، پارسال دكتر رفتم گفت شايد عصبي باشه يا سيونزيت و گفت كه يك نسخه دارو بخور دومي را هم بيا شايد عكس و آزمايش بنويسم ولي با وجود بيماري كرونا من دكتر نرفتم، حالا هم از شما خواهش ميكنم در صورت ممكن دارو برام تجويز بشه چون خيلي صورت درد و سردرد دارم. با تشكر

 8. ادامه پیام قبلی
  البته گرفتگی بینی و ترشحات پشت حلق و خلط ندارم فقط به مغز گوشها و بینی فشار وارد میشود و سرگیجه و سنگینی سر دارم.

  • به هر خال قدم اول اينه كه از نظر كرونا بررسي شين
   چون اگه عفونت باكتريال بود قاعدتا بايد به آزيترومايسين جواب ميداد

 9. با سلام
  مدت یک هفته هست که احساس سنگینی در سر داشته و همچنین به مغز و گوشهایم فشار وارد می شود. 7 عدد آزیترومایسین خوردم و مسکن ایبوبروفن و بخور و شستشو با آب نمک هم انجام دادم ولی امروز روز 8 هستم که غیر از علائم فوق دچار سرگیجه هم شدم. لطفا راهنمایی کنید. البته دچار سینوزیت مزمن هستم.

  • سلام مزمن واسه حالتيه كه يكماه شما علائم داشته باشيد
   بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   اين آزمايشات را بدهيدcbc.diff esr crp ldh
   Covid igm and igg

 10. من ابریزش بینی دارم ولی بی رنگه هیچ دردی هم ندارم مشکل چی

 11. سلام خسته نباشید همسر من سابقه سینوزیت دارن از دیروز یه کم کوفتگی بدن آبریزش بینی داشتن الان بینی یه کم کیپ شده وفشار وکمی درد روی بینی وبالای ابرو ها دارن وکمی کوفتگی بدن ایا این سینوزیت واینکه چه دارویی مصرف کنن وایا باید قرنطینه بشن ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام خسته نباشید همسرم سابقه سینوزیت دارن از دیروز کمی کوفتگی بدن آبریزش داشتن الان هم بینیش کیپ شده واحساس فشارو وکمی در در بینی وبالای ابرو دارن سوالم اینکه ایا باید قرنطینه بشن واینکه برای درمان چه کارکنند ممنون میشم راهنمایی کنیدسن ایشون ۴۱ ساله

  • سلام
   با توجه به پیک کرونا جهت افتراق سیتوزیت از کرونا باید شرح حال کامل تری اخذ شود
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 13. سلام خسته نباشین در حال حاظر سردرد پیشانیم درد دارم گرفتگی بینی گلو درد خلت گلو خیلی اذیتم سینوزیت دارم چکار باید کنم

 14. سلام من 14 ساله هستم از 12 سالگی این بیماری رو گرفنم خیلی دردم میکنه باید چیکار کنم ک خوب بشم و در بزرگسالی این بیماری رو نداشنه باشم😣😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢

  • سلام
   اگه سینوزیت مزمن باشد یعنی در سی تی اسکن مزمن بودن مشخص شود جراحی لازم است
   در غیر اینصورت پرهیز از تماس هوای سرد و درمان در صورت حاد شدن کافی است

 15. سلام من ۱۳سالمه
  من چند ماهی میشه که تمام علائم نفع سینوزیت رو دارم یعنی روی سرم به خصوص پیشانی احساس فشار می کنم و بین دو ابرهام هم احساس قلقلک میکنم و روی بینیم وکمی هم روی فکم احساس فشار می کنم واینکه وقتی سرم رو میارن پایین سردردم کمی بیشتر میشود و انگار خون با فشار وارد مغزم میشود
  اما بینیم کیپ نیست و خلط پشت گلو هم ندارم
  لطفا یه راهی رو جلوی پام بگذارید باید کجا برای مراجعه برم
  آیا میتونه تومور مغزی باشه؟؟؟

 16. سلام خسته نباشید
  من سه روز پیش وقتی هوا سرد بود بیرون بودم و یک دفعه سردرد گرفتم و کمی بعدش چشمم درد گرفت.ازونموقع هر روز این درد رو بعضی ساعت ها دارم و درد شدیدی هست
  سینوزیت هست؟ درمانش چی هست دکتر جان؟

  • سلام
   اگه درددر ناحیه پیشانی و احساس پری صورت دارین
   کیپی بینی یا خلط پشت حلق دارین بله سینوزیت مطرحه در غیر اینصورت باید ویزیت شوید

 17. با سلام من خانم ۳۴ساله هستم چندسالی میشه سینوزیت دارم وقتی مریض میشم صورتم درد میکنه کف سرم میسوزه نفس کشیدنی دندون درد دارم وگوش درد گلو دردها دارم چه دارویی بخورم وچه بخوریی انجام دهم با تشکرازراهنماییتان

 18. سلام.من چند روزی هست که بوی نامطبوعی از دهانم حس میکنم به محض اینکه گوشت ومرغ میجوم حالم بد میشه …اشتها دارم ولی فقط نسبت به گوشت ومرغ حساس شدم.دوبار به دکتر مراجعه کردم قرص دمپریدون و امپرازول و کواموکسی کلاو دادن …گفتن شاید عفونت سینوسی باشه یعنی واقعا خسته شدم بوی تعفن میده مرغ وگوشت.امشب هم یبوست شدم به شکل مقطعی دفع دارم بچه شیر میدم لطفا راهنمایی کنید …فردا میخوام به دندانپزشکم مراجعه کنم گفتم شاید عفونت دندان باشه

  • سلام
   با توجه به علایمتان و بروز این علایم در کرونا
   احتمالا به کرونا خفیف یا بی علامت مبتلا شده بودین
   این حالت اخیرا به دنبال کرونا شایع شده

 19. با سلام من ۳۵ سالمه.نزدیک به سه هفته است که سردرد شدید دارم در شقیقه هام و گاهی بالای سرم و پشت سرم.همراه سردرد گاهی اوقات ناخن هایش تا نصفه رنگ کبودی به خودش میگیره.و سرگیجه هم دارم . وقتی که سرم رو یکی دو ساعت پایین می گیرم حالم بده میشه.دو روز پیش هم تب کردم و کوفتگی وخستگی داشتم و بدن درد .می خواستم سوال بپرسم مشکل من چی می تونه باشه ؟؟؟

 20. سلام من ۳۱ سالمه و تقریبا ۴ ساله که در تابستان باد کولر و در ۶ ماه دوم هم باد سرد باعث ورم پیشانی ام میشود و درد چشم و محدوده ی ابرو‌ ،باعث میشود نتوانم به اطراف یا نور نگاه کنم و نیم ساعت پس از خوردن مسکن درد کاهش پیدا میکنه و بینیم باز میشه. پلیپ هم قبلا چند سال پیش عمل کردم اما درد سینوسها پابرجاس.
  بنظرتون با درمان خانگی درمان میشود اگر بله چه کنم؟ به آزیترومایسین هم حساسیت دارم و فاویسم هم دارم. متشکرم

 21. سلام بیش از پانزده سال هستش درگیر سینوزیت هستم یک بار جراحی کردم الان صورت ورم میکند بیشتر به صورت یک طرفه بدن درد بسیار شدید خستگی و حتی بی اعضایی لطفا اگه براتون امکان داره راهنمایی کنید

 22. سلام. دهمین روزیه که تست کرونام مثبت شده.الان فقط سینوس هام درد میگیره بعضی اوقات.مخصوصا وقتی در حالت درازکشم و سرپا می ایستم.دردش اینگونه هستش که وقتی نفس میکشم ته چشم و سرم درد میگیره…باید چکار کنم؟

 23. با سلام
  من ٣٩ ساله هستم،،،،سابقه سينوزيت دارم،در حال حاضر تب ندارم ولي دماي بدنم ٣٦.٣ درجه است يكمي پايينه ؟؟؟بعد از سر شدن هوا از سه روز قبل احساس گرفتگي بيني دارم و گرفتگي صدا و احساس سرماي شديد و سر درد هم دارم بيشتر بالاي چشم ها ،آبريزش ندارم ،،،،بدن درد خيلي كم بيشتر درد كمر ولي قابل تحمله گلو درد ندارم فعلا،،،،چه درماني رو پيشهاد ميكنيد؟؟؟؟بنظرتون سينوزيته؟؟؟؟
  با سپاس

 24. باسلام خسته نباشید
  من سر درد خیلی شدید در یک نقطه از سرم دارم که از بینی ام شروع میشه به زیر ابروم میزنه و درنهایت به سر درد شدید تبدیل میشه همیشه هم فقط همین قسمت درد میکنه ترشحات پشت حلق سفید رنگ هم دارم خیلی به پزشک مراجعه کردم تا یه دوره داروکه مصرف میکنم خوب میشم دوباره یک ماه نشده علائمم برمیگردن . یکبارهم سی تی سینوس دادم البته اون زمان هم خودم آنتی بیوتیک مصرف میکردم پزشک گفت تو عکسا سینوس مشکلی نداره ونیاز نیست دارو مصرف کنم ولی من علائمی که اول گفتم رو دارم نمیدونم واقعا چکار کنم خیلی اذیت میشم ترشحات سفید پشت حلق . درد شدید بینی و ابرو و سر لطفا کمک کنید راهنماییم کنید چکار کنم ؟؟؟!!!!

  • سلام اگر علایم شما به شکل مکرر عود می‌کند سینوزیت مزمن مطرح است
   بدون مصرف آنتی بیوتیک باید سی تی اسکن شوید

 25. با سلام و خداقوت
  من خانمی 33 ساله هستم که چندین سال هست درد شدید ازبینی دارم و بینی سمت چپم کاملا کیپ میشه و درد به چشمم میزنه بعد به سرم و ترشحات سفید پشت حلق دارم و مدت 1 ماه است که گوشم سوت میکشه . لطف میکنید راهنمایی ام کنید

 26. سلام و عرض ادب
  خداقوت
  سه روزیه که وقتی سرم رو پایین میارم یا به پایین خم میشم،از بینیم آبریزش تقریبا زرد رنگ خارج میشه که بوی خون میده
  اگر سرم رو پایین نگه دارم قطره قطره میچکه
  تمومی هم نداره
  دیشب دکتر رفتم و گفتن که حساسیت فصلی هست،دوتا آمپول زدم و یدونه افشانه بینی و استامینوفن و آموکسی کلاو و یه داروی دیگه بهم دادن
  الان هیچ تغییری ایجاد نشده
  بینیم راهش بازه ولی حس گرفتگی‌دارم و صدام کمی گرفته،یکم کم کم درد داره بالای بینیم ایجاد میشه
  سینوزیت هم دارم
  بینیم هم در هفت سالگیم شکسته و یکطرف کامل بسته شده و یک طرف کامل بازه
  الان ۲۵ سالمه
  هرچی‌هم جستجو میکنم نگرانتر میشم
  شما نظرتون چیه؟

  • سلام
   داروهای تجویز شده خوب است
   درمان را تا ۱۰ روز ادامه دهید

 27. مدتی است که با گوش درد و تنگی نفس به پزشک داخلی مراجعه کردم که پزشک داخلی با معاینه گوش وبعد با عکس از سینوس ناگفته سینوزیت دارم دوار اموکسیلین500وقرص کلاموکسی625 آستامینوفن 500درمان را شروع کرد که بعد از یک هفته هنوز تعبیری نکرده

  • سلام
   اگر تنگی نفس دارید (به معنی احساس خفگی و کاهش اکسیژن خصوصا هنگام فعایت ) باید سی تی اسکن قفسه سینه انجام شود

 28. سلام من خیلی توی ابرو وچشمانم درد میکنه وگردنم هم درد میکنه وگاه گاهی هم نفس کم میارم ورگهای روی سینم درد میکنه علتش چیست

  • سلام درد صورتتون بدليل سينوزيت هست
   اما كم آوردن در نفس لازمه كه اول از نظر قلبي بررسي شويد اگه اكي بود به متخصص ريه مراجعه كنيد و تست اسپيرومتري انجام دهيد

 29. سلام خسته نباشید.من حدود چهار ماه میشه که بویی متوجه نمیشم.چند دفه تست کرونا دادم ولی منفی بوده.حدود یک هفته هست ک ی بوی بدی میفهمم ک خیلی اذیتم میکنه.ممنون میشم راهنمایی کنید. در ضمن موتور سوار هستم بعضی وقتا بدون کلاه

 30. سلام خسته نباشید من چند ساله سینیوزیت مزمن دارم ودر میان سال چن ها بار عود می‌کند به دکتر مراجعه کردم برام سیتی اسکن نوشت گرفتم گفتش حفره ای در قسمت بالای حلق درعکس معلوم هستش وگفت شاید باعمل جراحی خوب بشوی احتمال هم داره جواب نده،-البته هروقت سردرد میگیرم بخور میدهم ودم کرده میخورم عفونت از حلقم کنده میشه شکلش مثل اینه که بالای حفره ای کوچک بوده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • سلام
   سی تی اسکنتون باید بررسی بشه تا بتوان نظری داد دوست گرامی و بررسی شود حفره دقیقا کجاست

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر